خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

برگزاری نشست شورای امنیت ملل متحد پس از بازگشت از افغانستان!

سه شنبه, 03 دلو 1396 ساعت 15:54 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
برگزاری نشست شورای امنیت ملل متحد پس از بازگشت از افغانستان! برگزاری نشست شورای امنیت ملل متحد پس از بازگشت از افغانستان!

 با سفر هیئت شورای امنیت سازمان ملل متحد به افغانستان و بررسی از وضعیت افغانستان و نیز مذاکرات با رهبران حکومت وحدت ملی٬ پس از برگشت٬ این سازمان نشست ویژه ای را با حضور ۳۰ کشور اعم از وزیر خارجه روسیه و معاون وزیر خارجه امریکا پیرامون افغانستان برگزار کرد.

هدف از این نشست قرار دادن افغانستان در محراق توجه جهان بود تا کشورها همچنان از حکومت افغانستان حمایت کنند٬ گرچند که قطعنامه ای آن تصویب نشد. نبود برنامه عملی و مشخص نشدن مبلغ پول از نکته های این نشست محسوب می شود٬ اما دستاورد های را نیز در پی داشت.

اول؛ این نشست توانست توجه کشورها را در محور افغانستان و کشورهای آسیای میانه جلب کند و این خود می تواند تأثیری مثبتی را برای رونما کردن صلح و ثبات در این کشور داشته باشد.

دوم؛ در این نشست برنامه های برای حمایت طولانی از افغانستان مطرح شد تا جهان برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان تلاش کند٬ زیرا تضعیف حکومت افغانستان سبب بی ثباتی کشورهای آسیای میانه خواهد شد که حتی می تواند تأثیرات مخربی را روی کشورهای همسایه همانند چین و روسیه نیز داشته باشد.

حل مشکلات جنگ افغانستان نیاز مند توجه به مورد زیر است:

اجماع منطقوی عنصر مهم تلقی می‌شود؛ اکنون نشانه های وجود دارد که کشور های آسیای میانه ، روسیه، ایران و چین موضع خود را در قبال صلح به دولت افغانستان نزدیک میکند که این یک گام مثبت برای برقراری صلح در این کشور محسوب می شود.

در کنار فشار نظامی بیشتر بر طالبان٬ مطرح کردن طرح صلح جامع و ملی که تمام رهبران ملی شخصیت ها سیاسی و ملی از آن حمایت کند و این پروسه از آدرس واحد و با اعتبار رهبری شود.

حمایت امریکا و پاکستان می تواند تسهیلاتی را در برقراری صلح در افغانستان به میان آورد در حالیکه ممکن اکنون این حمایت پاکستان جنبه عملی نداشته باشد. در نهایت اگر اجماع منطقوی شکل بگیرد، پاکستان بخاطر منافع خود از این روند حمایت خواهد کرد.

تجارب صلح ایرلند، تاجکستان، بوسنی و سایر کشورها نشان می‌دهد که برای تحقق صلح همکاری ملی ، منطقوی و جهانی مفید است .

نویسنده / ناصر موسوی

خواندن 594 دفعه