خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

حدود 70 فیصد از مربوطات ولایت نورستان تحت کنترول مخالفین قرار دارد!

سه شنبه, 04 سنبله 1393 ساعت 14:15 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

روزنامه یادگار افغان

حدود 70 فیصد از مربوطات ولایت نورستان تحت کنترول مخالفین قرار دارد!

برخی از بزرگان قومی ولایت نورستان میگویند که هفتاد درصد ولایت نورستان تحت کنترول مخالفان مسلح دولت قرار دارد و قوانین آنان دراین مناطق تطبیق میشود.
این بزرگان قوم کم بود و ضعف نیروهای امنیتی در این ولایت، ضعیف مدیریت مقام های محلی در این ولایت و از جانب دیگر مداخله سازمان های قوی استخبارات کشورهای همسایه را باعث ناامنی ها دراین ولایت میدانند.
به گفته این بزرگان قوم آنان بارها خواستار اعزام نیروی بیشتر برای تامین امنیت این منطقه شده اند، اما از مرکز برای شان پاسخ رد داده شده است .
عبدالباری حیدری بزرگ قوم ولایت نورستان گفت:” ولایت نورستان در حال حاضر بیشتر از هفتاد در صد از کنترول دولت خارج است و نیرو های امنیتی از اطراف ولسوالی یک کیلو متر پیش نمیروند”.
ازسوی دیگر برخی از نمایندگان مردم نورستان درمجلس نمایندگان گفتند که رهبری جنگ را در نورستان طالبان آزاد شده از زندان بگرام برعهده دارند.
مولوی احمدالله نماینده مردم نورستان درمجلس نمایندگان گفت:”در شرایط کنونی همه تهدید ها و مشکلاتی که در ولایت نورستان صورت میگیرد توسط افرادی صورت میگیرد که از زندان بگرام رها شده اند”.
بن بست سیاسی انتخابات ریاست جمهوری وگسترش ناامنی ها درنقاط مختلف کشور دوپدیده است که نگرانی ها را درمیان مردم به وجود آورده است.
با وصف اینکه وزارت داخله افغانستان ناامنی را دراین ولایت رد نمی کند، اما گفته های بزرگان قومی نورستان رد کرده از توانایی های نیروهای امنیتی دراین ولایت سخن میزند.
نجیب دانش معاون سخنگوی وزارت داخله گفت:” درست است که در بعضی از مناطق ما با مشکلات امنیتی مواجع استیم، اما نیرو های امنیتی افغانستان برای دفع حملات عمل میکنند و آنرا خنثی میکنند. اگر این مسأله را به این گونه تعبیر کنیم پس باید نورستان در این مدت دوسال بدست مخالفان سقوط میکرد”.
بزرگان قومی ولایت نورستان ازمرز مشترک ۲۵۰ کیلومتری این ولایت با پاکستان اظهار نگرانی کرده هشدار دادند که اگر جلو نا امنی ها دراین ولایت گرفته نشود کشت و ترفیک مواد مخدر نیز دراین ولایت افزایش خواهد یافت

خواندن 797 دفعه