خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

محمد عمرصافی والی قندوز:درصورتیکه حکومت مرکزی به پیشنهاداتم گوش ندهد استعفا میکنم!

سه شنبه, 11 حمل 1394 ساعت 10:53 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
محمد عمرصافی والی قندوز:درصورتیکه حکومت مرکزی به پیشنهاداتم گوش ندهد استعفا میکنم! محمد عمرصافی والی قندوز:درصورتیکه حکومت مرکزی به پیشنهاداتم گوش ندهد استعفا میکنم!

محمد عمر سافی والی قندز در یک مجلس که صد ها تن از باشندگان این ولایت حضور داشت گفت که در برابر حکومت محلی تهدید و چالش عمده افراد مسلح غیر مسوول هستند، نه طالبان مسلح. به نقل از آزادی، وی خطاب به مردم قندز گفت که اگر حکومت مرکزی به پیشنهادات و خواسته ‌هایش تا 31 ماهِ حمل رسیدگی نکند در حضور داشت رسانه ‌ها و مردم این ولایت رسماً از سمتش کنار می ‌رود. وی می‌ گوید، تا وقتی ‏که دولت مرکزی جلو آنعده از اشخاص را که از مرکز در امورات دولتی این ولایت مداخله می ‌کنند و از ولسوالان و قوماندانان امنیه ولسوالی ‌ها حمایت می ‌کنند نگیرد، به گفته هایش پا بند بوده و در معیاد تعیین شده استعفا می ‌دهد: "اگر تا 31 ماهِ حمل به پیشنهاداتم رسیدگی نشود، در پیشروی شما من حاضر هستم که این وظیفه را رها کنم و به حکومت بگویم که من این ‌گونه حکومت بی آبرو و شرمنده را نمی ‌خواهم، دولت برای من آخرین معیاد را تا 31 ماهِ حمل تعیین کرده، باید که 100 پُست پولیس تبدیل شود و در حدود اضافه ‏تر از 100 پُست مُلکی اداری ولسوالی‌ ها و قوماندانی ها تبدیل شود، اگر نشود استعفا می ‌دهم."
بر اساس گفته های سافی، در تمام ناامنی ‌ها، زورگوی‌ ها، بی ثباتی و اختطاف‌ ها افراد مسلح غیر مسوول مستقیماً دخیل هستند. وی علاوه کرد که در برخی از ولسوالی ‌ها افراد مسلح غیر مسوول از مردم باج می ‌گیرند، ولی مسوولان محلی ولسوالی ‌ها به عوض این ‌که جلو خود سری ‌ها را در مناطق شان بگیرند، بر عکس به افراد مسلح غیر مسوول عذر می ‌کنند: "از وقتی ‌که من این ‌جا آمدیم تهدید اصلی را تا به حالی شناسایی نکرده ام، من که در این ‌جا آمدم به نظر شخصی من طالب تهدید اصلی برای ما نیست، تهدید اصلی برای حکومت کسانی هستند که در زیر سایه ما و از امکانات ما به همراه طالبان همکاری می ‌کنند و تفنگ طالب را به شانه خود می ‌ماند و برایش او می‌ گوید که فیر کن برادر خود را بکش." والی قندز می ‌گوید که بی ثباتی و ناامنی‌ های که در این ولایت وجود دارد، در دیگر ولایت ‌های افغانستان دیده نمی ‌شود، چون در دیگر ولایت ‌ها صف دشمن و دولت آشکار است، اما در قندز تمامی بدبختی ‌ها و نا هنجاری ‌ها را تفنگ‌داران غیر مسوول ایجاد کرده اند. وی افزود که افراد مسلح غیر مسوول تمامی شان از سوی برخی شخصت ‌های جهادی و ارگ نیشنان حمایت می‌ شوند و دست به تحرکات ضد دولتی می ‌زنند: "پولیس در حدود 450 میل کلاشنکوف را به این مردم توزیع کرده است، پولیس و یا امنیت ملی به خروار خروار مهمات را به این تفنگ داران غیر مسوول توزیع کرده است و امروز اولاد های ما را اختطاف می ‌کنند و جوان ‌ها و کادر های ما را می ‌کشند به این نام و به آن نام. تا وقتی ‌که افراد مسلح غیر مسوول از صحنه بیرون نشوند، ما هیچ‌ گاه با طالبان مبارزه و مقابله کرده نمی‌ توانیم."
اما یک تن از مسوولین اداره امنیت ملی قندز که خواست از وی نام گرفته نشود در صحبت با رادیو آزادی این ادعای والی قندز را رد کرد که گویا این اداره به افراد مسلح غیر مسوول مهمات داده است. منبع به گفت که تا اکنون این اداره به هیچ فرد مسلح غیر مسوول مهمات نداده است.
از سوی دیگر سید سرور حسینی سخنگوی قوماندانی امنیه قندز در صحبت با رادیو آزادی ادعای والی قندز را رد کرده، گفت که پولیس این ولایت به هیچ گروپی از افراد مسلح غیر مسوول سلاح توزیع نکرده است.
آقای حسینی علاوه کرد، سلاح ‌های که در نزد افراد مسلح غیر مسوول وجود دارد از خود شان می‌ باشد، نه از پولیس قندز.
با گذشت زمان روشن خواهد شد که در صورت عدم رسیدگی به پیشنهادات والی قندز، وی گفته ‌هایش را در عمل تطبیق خواهد کرد یا خیر؟
باشندگان قندز را باج گیری، زورگوی و درگیرهای تفنگداران غیر مسوول به فغان رسانده است. اما مسوولان بلند رتبه‌ء حکومت مرکزی چندین بار در مورد خلع سلاح افراد مسلح غیر مسوول از طریق رسانه‌ ها سخن گفته اند، اما تاکنون در این مورد کار های عملی صورت نگرفته است.

خواندن 807 دفعه