خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

یک عضو شورای ولایتی جوزجان: وضعیت زندان جوزجان به حال عادی بازگشته است!

دوشنبه, 18 حوت 1393 ساعت 17:24 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)
یک عضو شورای ولایتی جوزجان: وضعیت زندان جوزجان به حال عادی بازگشته است! یک عضو شورای ولایتی جوزجان: وضعیت زندان جوزجان به حال عادی بازگشته است!

اکرام فرجاد؛ عضو شورای ولایتی گفت که اکنون همه چیز در زندان جوزجان آرام است و وضعیت به حالت عادی اش برگشته است.  زندانیان روز گذشته در مخالفت با حکم انتقال شان به زندان پلچرخی کابل دست به شورش زده بودند. به گفته‌ی فرجاد، گفت‌وگو و مباحثی در مورد انتقال زندانیان سیاسی از زندان جوزجان به زندان پلچرخی کابل جریان داشته است. وی افزود: زندانیان با توجه به تبلیغات و شنیده های شان در مورد وضعیت زندان پلچرخی، مخالف انتقال شان به این زندان هستند. روز گذشته در نتیجه درگیری خونینی که میان زندانیان و مسئولین زندان در ولایت جوزجان رخ داد، یک زندانی و دو مامور زندان کشته و ده زندانی و یک مامور زندان زخمی شدند. زندانیان تا شام روز گذشته، اجساد مامورین زندان و مامور زخمی شده را نزد خود نگه داشته بودند.  به گزارش بی بی سی، فرجاد می گوید که در نتیجه گفت‌وگوهای اعضای شورای ولایتی جوزجان با زندانیان، اجساد و افراد زخمی به مقامات تسلیم شد. وی همچنان گفت که زندانیان زخمی نیز به زندان ولایت بغلان انتقال داده شدند زیرا احتمال آشوب دوباره با برگشت آنها به زندان جوزجان وجود داشت.
آشوب در زندان جوزجان
زندانیانی که دیروز در زندان ولایت جوزجان دست به آشوب زده بودند، زندانیان ولایت سرپل بودند که در زندان ولایت جوزجان نگهداری می‌شوند. فقیر محمد جوزجانی؛ فرمانده پولیس جوزجان دیروز به بی‌بی‌سی گفته بود که از پایتخت به آنها دستور داده شده بود که به خاطر اطلاعاتی مبنی بر داخل شدن اجناس غیرقانونی چون چاقو به بخش زندانیان سرپل، باید زندانیان بازرسی شوند. اما او می گوید زندانیان به گمان اینکه قرار است آنها را به زندان پلچرخی کابل انتقال بدهند، به مامورین بازرس حمله کردند. به گفته وی، زندانیان، نخست پنج نفر از مامورین زندان را با چاقو زخمی کردند و سه نفر دیگر را اسیر گرفتند.  جوزجانی گفت که زندانیان سپس به پست امنیتی بخش شان حمله کرده و تلاش کردند سلاح مامورین را بگیرند. فرمانده پولیس جوزجان گفت: مامورین زندان مجبور شدند برای دفاع از خودشان شلیک کنند که در نتیجه یک زندانی کشته و ده زندانی زخمی شدند. زندانیان در پاسخ به این تلفات، دو اسیر بخش مدیریت زندان را می کشند و مامور بخش جنایی را آتش می زنند که نجات می یابد و زنده می ماند. اکنون بیش از هفتصد زندانی به شمول زندانیان سرپل در زندان ولایت جوزجان نگهداری می‌شوند. بیش از دوصد زندانی ولایت سرپل نزدیک به سه سال پیش زمانی به ولایت جوزجان انتقال داده شده بودند که گروه طالبان به زندان سرپل حمله کرد. اوایل سال ۱۳۹۱، در حمله طالبان به زندان سرپل سه نفر کشته و بیش از سی نفر زخمی شدند. ۳۲ زندانی نیز در این رویداد از زندان فرار کرده بودند که شماری از آنها دوباره بازداشت شدند. طالبان مسئولیت این حمله را در آن زمان به عهده گرفتند و ادعا کردند که ده ها تن از زندانیان شان را فراری داده اند.

خواندن 741 دفعه