خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

دستگاه زلزله سنج در بدخشان نصب میشود!

پنج شنبه, 16 عقرب 1392 ساعت 20:58 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

روزنامه یادگار افغان:فیض آباد

دستگاه زلزله سنج در بدخشان نصب میشود!

در فیض آباد بدخشان، نخستین دستگاه زلزله سنج نصب می شود. این دستگاه که از سوی اداره جیوساینس آمریکا ایجاد و نصب می شود بالغ بر 100 هزار دالر هزینه دارد که از سوی اداره جیوساینس پرداخته می شود.
محمد اکبر، رییس اداره معادن بدخشان به رسانه گفت: به منظور نصب این دستگاه آنان یک تپه بلند را در فراز فیض آباد انتخاب نموده اند که کار مونتاژ این دستگاه را بر عهده دارد و مبلغ 500 هزار افغانی از بودجه وزارت معادن به مساحت یک جریب زمین را در آنجا به خاطر ایجاد این زلزله سنج خریداری نموده است.
وی افزود: دستگاه نامبرده زلزله های یک صد سال گذشته را نیز که در این مناطق رخداده است زیر مطالعه قرار داده و پروژه های که در خطر تهدید زلزله قرار دارد ارزیابی می نماید و 6 ثانیه قبل از وقوع زلزله اطلاع رسانی می نماید.  دستگاه زلزله سنج ساحات پهناور را زیر پوشش قرار می دهد که شامل قسمتی از کشور چین، چترال پاکستان و از کشور تاجیکستان تا ولایت بغلان افغانستان زیر پوشش آن قرار دارد. مهندس امیرجان که یکی از مسوولین کار در این پروژه می باشد می گوید: کار نصب این دستگاه از اول میزان آغاز و تا حال 80 درصد پیشرفت نموده است در مدت یک و نیم ماه دیگر تکمیل خواهد شد.
گفته می شود که نصب این دستگاه در امورات ساخت بلند منزل ها، منازل رهایشی و دیگر پروژه های عام المنفعه یک گام موثر شمرده می شود.

خواندن 1261 دفعه