خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

بزرگترین طیاره دنیا بنام رویا بعد ازیک وقفه طولانی دوباره به پرواز درآمد!

چهارشنبه, 29 دلو 1393 ساعت 15:47 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(33 رای‌ها)

آنتونوف An-۲۲۵ «مریا» (به معنی رویا) در حال حاضر بزرگترین طیاره‎ی جهان است. هدف از طراحی مریا ساخت طیاره ای بود که بتواند شاتل فضایی روسی «بوران» را حمل کند. آنتونوف An-۲۲۵ «مریا» (به معنی رویا) در حال حاضر بزرگترین هواپیمای جهان است. هدف از طراحی مریا ساخت هواپیمایی بود که بتواند شاتل فضایی روسی «بوران» را حمل کند. برای چنین ماموریتی دفتر طراحی آنتونوف گزینه اول برای ساخت چنین طیاره ای بود. زیرا این دفتر قبلا هواپیمای بزرگ و موفق An-۱۲۴ را ساخته بود. برای ساخت طیاره‎ی مناسب با نیاز فضاپیمای بوران نیاز بود آنتونوف ۱۲۴ قدری درازتر شود. به همین منظور دفتر طراحی آنتونوف، An-۲۲۵ را طراحی کرد.
An-۲۲۵ در مقایسه با An-۱۲۴ دارای درب عقبی نمی باشد. علاوه بر آن دارای ۳۲ چرخ در ارابه های فرود است که چهار چرخ در دماغه و ۲۸ چرخ به صورت دو ردیف ۱۴ تایی در زیر بدنه اصلی این غول آهنی قرار دارند. An-۲۲۵ به لطف اندازه بزرگش قادر است محموله های خارج از اندازه متعارف را حمل کند.
این طیاره با وجود اینکه یک هواپیمای نظامی نیست اما می تواند در بسیاری از مقاصد نظامی به کار گرفته شود. این طیاره اولین پرواز خود را به مدت ۷۵ دقیقه در اوایل سال ۱۹۸۸ انجام داد و از سال ۱۹۸۹ وارد سرویس شد. بعد از لغو شدن برنامه فضایی بوران، تنها An-۲۲۵ ساخته شده در محوطه ای پارک شده بود و از موتورهایش در طیاره های An-۱۲۴ استفاده می شد. در سال ۲۰۰۱ بعد از وقفه ای طولانی طیاره‏‎ی An-۲۲۵ برای پرواز مناسب تشخیص داده شد و اولین پرواز خود را در هفتم می همان سال انجام داد. شایعاتی وجود داشت که آژانس فضایی اروپا برنامه هایی برای به پرواز درآوردن یک پرنده بدون سرنشین عمود پرواز از یک فروند طیاره‌ی An-۲۲۵ دارد. هر چند این شایعات به واقعیت نرسید اما نشانه هایی از این تصمیم وجود داشت. نکته جالب توجه این است که «مریا» علاقه مندانی در امریکا یافته است. به طوریکه «بروس بیرد» مدیر بخش چارتر شرکت ارفویل، اعلام کرد An-۲۲۵ گزینه بسیار مناسبی برای حمل لانچرهای راکت هایی نظیر اطلس و دلتا محسوب می شود. بزرگی بیش از حد آنتونوف ۲۲۵ این قابلیت را می دهد که بخش های از بدنه بوئینگ ۷۳۷ در آن به خوبی جای گیرد. ساخت دومین مدل از آنتونوف ۲۲۵ تا حدودی پیشرفت داشت. اما برای مدتی کنار گذاشته شد تا اینکه در سال ۲۰۰۲ آنتونوف اعلام کرد که کار ساخت این طیاره را تا آماده شدن برای پرواز ادامه خواهد داد. در صورتی که بازار مناسبی برای این طیاره‎ی خاص ایجاد شود شاهد تولیدات بیشتری از آنتونوف ۲۲۵ خواهیم بود.

خواندن 1762 دفعه