خبر های مهم روز
معتاد بیمار است یا مجرم؟ - سه شنبه, 14 حمل 1397 17:31

سایت ها دیگر

سفربه پایتخت = کابل ! قسمت دوم

یکشنبه, 29 ثور 1392 ساعت 09:28 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

روزنامه یادگارافغان: مزارشریف 1392/2/29

درقسمت اول یاد آور شدیم که ازافغانستان همواره انتقاد شده که بخش اعظم مواد مخدر دنیا را تولید می کند، این واقعیت را نباید مورد انکار قرار داد که تمام شهروندان کشور نه تنها خودشان به مبارزه جدی با کشت موادمخدر وکاهش اعتیاد بی باور شده است که توان مبارزه صادقانه را نیز ازدست داد است. آقای انجینیر ذبیح الله دایم مشاورحقوقی وسخنگوی وزرات مبارزه با موادمخدرجمهوری اسلامی افغانستان دریک گفتگوی اختصاصی که با مسئولین نهاد اجتماعی خط نو درکابل داشتند اعتراف کرد که این کشور درحال حاضرخود به یکی از بزرگترین مصرف کننده گان  این مواد مبدل شده است. که در بسیاری از مناطق کشور بخصوص شهر کابل ، و دیگر ولایت کشور گروهای از جوانان به چشم می خورند که به گونه آزادانه ازمواد مخدر استفاده می کنند. وجامعه جهانی هم مطابق تعهد که به دولت افغانستان داشته به تعهدات خود عمل نکرده است.
او یگانه عامل اعتیاد درکشور را عدم آگاهی ، بیکاری ومهاجرت به کشورهای همسایه ایران وپاکستان میداند. موصوف علاوه میکند که درسال روان بسیاری از ولایتهای کشور مانند هلمند وقندهار وبرخی ولایتهای شمال بخصوص بدخشان را یکی از ولایتهای میداند که بیشترین کشت موادمخدر درآن صورت گرفته است.
آقای دایم  میگوید : جدیدا ما پیامی را متاسفانه از سوی لوی درستیز وزارت دفاع ملی دریافت کردیم که دیگر اردوی ملی درقسمت تخریب مزارع کوکنار سهم نمیگیرد. واین را وظیفه خود نمیدانند.وی با اظهار نگرانی از وضعیت موجود سال1393 را که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری وشوراهای ولایتی وولسوالیها خواهد بود خیلی نگران کننده تر از سال روان میداند. که هم اردوی ملی وهم پولیس ملی درحالت اماده باش برای تطبیق برنامه انتخابات مصروف خواهند شد.
اوبار دیگر از جامعه جهانی  می خواهد که باید هرچه عاجل درقسمت کنترول وکاهش اعتیاد درافغانستان با دولت ومردم افغانستان همکاری کنند چرا که مبارزه با موادمخدر یک معضل جهانی وبین المللی است واگر تقاضای بیش چهار هزارتن موادمخدردرجهان کاهش نیابد. فکرنمیکنم که ما نمیتوانیم باین معضل فایق بیاییم واین درحالی است. که تبدیل کردن تریاک افغانستان به هیروئین ومشتقات آن ازتوان مردم عادی افغانستان نیست بلکه تمام مواد اولیه آنرا ازبیرون افغانستان وکشورهای صنعتی جهان به داخل افغانستان انتقال میدهند.
به گفته دایم  این اداره در حال حاضر در بسیاری از مناطق شهر، معتادین مواد مخدررا جمع آوری مینماید.ووی همچنین اعتراف کرد که موادمخدر به گونه آزادانه درشهرها خرید و فروش می شود. وی با رد گزارش های مبنی اینکه ، در حال حاضر بیش از 2 میلیون معتاد در افغانستان به سر می برند. گفته است وزارت مبارزه با مواد مخدر به همکاری وزارت صحت عامه ودفتر معاونت ملل متحد برای مبارزه با جرایم چیزی درحدود یک میلیون معتاد درافغانستان است که اکنون تنها هزاران معتاد در شهر کابل وجود دارد که بیشتر شان با مشکلات جدی مالی روبرو اند.
به گفته دایم وزارت مبارزه با مواد مخدر، برای تداوی معتادین در افغانستان آنها 104 مرکز تداوی دارند، این شمار مراکز را برای تداوی خود، کافی نمی دانند. گفته می شود که بیش از 95 درصد مواد مخدر در 9 ولایت ناامن افغانستان چون قندهار، کنر، هلمند، نیمروز و ننگرهار وبعضا ولایتهای بدخشان ، تخار ، بغلان ، قندوز ، فاریاب ، سرپل ، جوزجان وبلخ کشت می شوند.

ادامه دارد

نویسنده: عبدالقادر مصباح

خواندن 723 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 29 ثور 1392 ساعت 09:37