خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

نکوهش عزاداری برای ملامحمد عمر و یاد بود از هفده همین سالروز شهدا در بلخ

شنبه, 17 اسد 1394 ساعت 20:21 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آرشیف آرشیف نکوهش عزاداری برای ملامحمد عمر و یاد بود از هفده همین سالروز شهدا در بلخ

نکوهش عزاداری برای ملامحمد عمر و یاد بود از هفده همین سالروز شهدا در بلخ! 

شماری از فعالین نهاد های جامعه مدنی هفده همین سالروز شهدای 17 اسد را در بلخ گرامی داشتند.

این فعالین مدنی که در شورای ولایتی ولایت بلخ گرد هم آمده اند ضمن یادبود از هفده همین سالروز شهدا در بلخ، عزاداری برای ملامحمد عمر را نیز به شدت ترین الفاظ تقبیح کردند.

از امروز هفده سال قبل در سال 1377 ولایت بلخ شاهد یک فاجعه خونین بود، که گفته میشود شماری از افراد به طور دسته جمعی به دست طالبان مسلح به قتل رسیده است.

همایش به همین منظور در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ با حضور شماری از مسولان ادارات دولتی،‌ نماینده گان مردم در شورای ولایتی و نهاد های فعالین جامعه مدنی برگذار گردیده است.

این فعالین مدنی با شعار(طالب اگر برادر توست تو نیز دشمن مایی) از حکومت افغانستان میخواهد تا پاسخ جنگ را با جنگ داده و سیاست تضرع گونه و صلح خواهی را کنار بگذارند.

داکتر افضل حدید حدید نماینده مردم در شورای ولایتی ولایت بلخ که در این همایش حضور داشت ضمن یاد بود از شهدای 17 اسد سال 1377 در این ولایت ابراز نگرانی کرده و حمله اخیر مخالفان مسلح را در کابل حمله ضد بشری دانسته و به شدت ترین الفاظ تقبیح کرد.

وی با بیان اینکه ما خواهان روابط خوب با تمام کشور های همسایه هستیم گفت: توقع ما از تمام همسایه گان ما اینست که مارا تنها گذاشته و در امورات ما مداخله ننمایند.

آقای حدید همچنان افزود که عدم مدیریت درست دولت سبب گردیده تا وضعیت امنیتی در کشور به اوج خود برسد.

در همین حال سید محمد یزدان پرست یکی از فعالین جامعه مدنی میگوید که دولت باید روند چگونه گی سیاست خویش را در قبال مخالفین مسلح تعغیر داده و پاسخ جنگ را با جنگ دهد.

وی ضمن اینکه سوگواری شماری از دولت مردان را برای ملا محمد عمر نکوهش میکند میگوید، طالبان دشمن مردم افغانستان بوده و ما با واژه برادران سیاسی و مخالیفین سیاسی موافق نیستیم.

در اخیر یک قطعنامه ۵ ماده ای نیز از سوی فعالین مدنی به خوانش گرفته شد.

ü      طالب و همفکرانش برادر و مخالف سیاسی ما نبوده و ما چنین جریان های جنایتکار را بنام حراست افگن میشناسیم

ü      را اندازی فاتحه گیری برای جنایت کاران جنگی مانند ملا محمد عمر توهین آشکار به این ملت آزاده و شهید پرور بوده و اهانت به خون پاک شهدای این کشور به ویژه قربانیان حادثه امروز است.

ü      از شورای علما، اساتید دانشگاه ، فعالین مدنی و رسانه ها میخواهیم تا در مقابل جریان های جنایت کار راست قامت استاده و اضرار شوم این نوع نگرش هارا آشکار سازند.

ü      یاد و خاطره شهدای 17 هم اسد 1377 در ولایت بلخ را گرامی داشته و ازدولت افغانستان خواهانیم که نگذارند یکبار دیگر دست های گروهک های خون آشام متهجر و متعصب مانند طالبان چنین حوادث را بیافزایند.

ü      حملات تروریستی و بزدلانه اخیر در کابل که منجر به شهادت و زخمی شدن صدها هموطن ما گردیده است را شدیدا تقبیح نموده و از دولت افغانستان خواهان برخورد جدی با عاملین این جنایت ها میباشیم

این در حالیست که بعد از روی کار آمدن حکومت وحدت ملی وضعیت امنیتی کشور با گذشت هر روز وخیم تر شده و روزانه نزدیک به صدها تن از افراد ملکی قربانی بازی های سازمان های سیاسی میگردند، که این عمل خشم فعالین مدنی را در بلخ بر انگیخته است.

جعفر فیصل- خبرنگار خبرگذاری یاد گار افغان شمال افغانستان ( مزارشریف)

 

خواندن 689 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 18 اسد 1394 ساعت 07:41