خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

جنرال کمپیل: حمله بر ساختمان پزشکان بدون مرز درقندوزاشتباه بود!

پنج شنبه, 16 میزان 1394 ساعت 09:15 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
جنرال کمپیل: حمله بر ساختمان پزشکان بدون مرز درقندوزاشتباه بود! جنرال کمپیل: حمله بر ساختمان پزشکان بدون مرز درقندوزاشتباه بود!

جنرال جان کمپبل، فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان اعلام کرده است که حمله‌ی مرگبار بر بیمارستان پزشکان بدون مرز در کندز، اشتباهی از سوی نیروهای امریکایی بود.
او با بیان این مطلب می گوید که تصمیم این حمله در درون فرماندهی نیروهای امریکایی در افغانستان گرفته شده بود.
دراین حال وزیر دفاع امریكا از این كار نیروهایی امریكایی عمیقن ابراز پشیمانی كرده است. حمله به بیمارستان پزشكان بدون مرز با واکنش های های تند سازمان های معتبر مدد رسان جهانی از جمله سازمان ملل و صلیب سرخ رو به رو شده است.
بلندپایه ترین مقام نظامی امریکا در افغانستان به مجلس سنای امریکا خواسته شد.
وی باید در این نشست به نگرانی های سناتوران امریکایی در پیوند با اوضاع نا به سامان کنونی افغانستان پاسخ دهد.
در پیوند با بمباران مرگبار هوایی نیروهای امریکایی بر بیمارستان پزشکان بدون مرز می گوید، این کار تصمیم نیروهای امریکایی بود.
او در جلسه سنا گفت: "باید واضح بگویم که تصمیم فراهم ساختن بمباران هوایی، تصمیم نیروهای امریکایی بود که در مقر فرماندهی نیروها گرفته شده بود. در این حمله، یک بیمارستان اشتباهن آماج قرار گرفت. ما هرگز یک مرکز بهداشتی را عمدن هدف قرار نمی دهیم."
آقای کمپبل هنوز اما در پیوند با اوضاع آینده افغانستان امید دارد. می گوید، نیروهای امنیتی کشور از حمایت گسترده یی مردمی برخوردار اند.
جنرال جان.اف کمپبیل افزود: "در پایان باید گفت که، چالش های فر راه ما بسیار زیاد است. نیروهای امنیتی افغانستان جنگی سختی را به پیش می برند و مقاومت شدید نشان داده اند. با فرماندهی اعلای رییس جهمور غنی، حمایت مردمی از سربازان افغانستان و حمایت های مشاوران نظامی ما، تصور ما از آمدن یک صلح در دراز مدت در افغانستان هنوز خیلی امیداور کننده است."
اشتون كارتر وزیر دفاع امریكا پس از سخنرانی جنرال كمپبل در سنای امریكا از انجام حمله ی نیروهای امریكایی به بیمارستان پزشكان بدون مرز در كندز ابراز پشیمانی كرده است.
اشتون كارتر وزیر دفاع امریكا همچنان می‌گوید: "پزشکان بدون سرحد کار مهمی را در سراسر جهان انجام می دهند و وزارت دفاع امریکا عمیقن از کشته شدن بی‌گناهان در این حمله پشیمان است. زمانی‌که ما یک اشتباه می‌کنیم، آن‌را می‌پذیریم و این چیزی است که ما آن را اکنون انجام دادیم."
حمله بر بیمارستان پزشکان بدون مرز، موجی از واکنش های تند نهادهای مددرسان را در پی داشته است. از جمله کمیشنری سازمان ملل متحد این حمله را جنایت جنگی اعلام کرده.
روینا شمداسانی، سخنگوی کمیشنری عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این مورد گفت: "ما کاملن حمله بر بیمارستان در کندز را محکوم می کنیم. این آخرین بیمارستانی بود که در جریان جنگ در ساحه فعالیت داشت. حمله بر تأسیسات بهداشتی جرم جنگی حساب می شود. باید یک تحقیق مستقل و کامل در این مورد انجام شود و طرف مسؤول پاسخ‌گو قرار داده شود. تنها پوزش خواستن کافی نیست. ما خواهان پاسخ‌گویی بر چنین نقض قانون جهانی حقوقبشر هستیم."
سازمان جهانی صلیب سرخ می گوید، آماج قرار گرفتن نهادهای بهداشتی، پیشتر از هر کسی دیگر، غیرنظامیان را با چالش رو به رو می سازد.
دبیر كل سازمان ملل متحد هم حمله به بیمارستان پزشكان بی سرحد را در كندز محكوم می کند.
استیفن دوجارک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: "ما پیشتر هم حمله هوایی بر بیمارستان در کندز را که منجر به کشته و زخمی شدن کارمندان بیمارستان پزشکان بدون مرز و بیماران شد، محکوم کردیم. دبیر کل خواهان تحقیقات بی طرف در این مورد شده تا طرف مسؤول پاسخ‌گو باشد."
کاخ سفید اما بر انجام یک بررسی همه جانبه و بی طرفانه در پیوند با این رویداد وعده کرده. در این حمله بشمول پزشکان این بیمارستان، بیست و دو تن کشته شده اند.

خواندن 1016 دفعه