خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

بازداشت شماری از قاچاقبران مواد مخدر در افغانستان

یکشنبه, 05 قوس 1396 ساعت 12:41 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
بازداشت شماری از قاچاقبران مواد مخدر در افغانستان بازداشت شماری از قاچاقبران مواد مخدر در افغانستان

بازداشت ۵۱ تن به شمول ۵ خانم و یک شهروند ایران در پیوند به قاچاق مسکرات و مواد مخدر

درجریان ماه عقرب سال۱۳۹۶جمعاً ۳۶ قضیه به مظنونیت۵۱ تن به شمول ۲ تن موظف خدمات عامه،۵ تن خانم و یک شهروند ایرانی مظنون به جرایم قاچاق مسکرات و مواد مخدر از سراسر کشور به مدیریت عمومی تدقیق،بررسی و لابراتوار مرکزعدلی و قضائی مبارزه علیه جرایم مسکرات و مواد مخدر از ولایات مختلف کشور مواصلت ورزیده است.

ریاست عمومی څارنوالی اختصاصی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر پس از دریافت قضایای جرایم قاچاق مسکرات و مواد مخدر از مدیریت عمومی تدقیق،بررسی و لابراتوار پولیس این مرکز تعقیب عدلی ۴۸ قضیه را اتمام نموده است.

در جریان ماه عقرب سال ۱۳۹۶ از جانب محکمه ابتداییه مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر ۶۸ تن از شش ماه تا بیست سال حبس محکوم به مجازات شده اند و همچنان طی میعاد یاد شده از جانب محکمه استیناف مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر ۴۰ تن از ۵ تا بیست سال حبس تنفیذی محکوم به مجازات شده و ۴ تن دیگر به دلیل عدم دلایل الزام به برائت شناخته شده اند.

به اساس معلومات ریاست عمومی څارنوالی اختصاصی مبارزه علیه مسکرات ومواد مخدر طی میعاد یاد شده ۲۴ قضیه از جانب دیوان امنیت عامه ستره محکمه جمهوری اسلامی افغانستان قطعیت حاصل کرده است.

در پیوند به قضیه های متذکره به تعداد ۱۷عراده وسایط نقلیه،۲ عراده موترسایکل و۶۷سیت موبایل همراه مختلف النوع که از نزد قاچاقبران بدست آمده بود پس از حکم محاکم ذیصلاح مصادره شده و مبلغ (۶۴۴۸۰) افغانی و مبلغ(۶۰۰) دالر امریکایی از نزد قاچاقبران حصول و به حساب قطعی این څارنوالی تحویل دافغانستان بانگ شده است.
مجموع مقادیر مواد مخدر و مسکرات که از نزد بازداشت شده گان طی ماه عقرب سال روان کشف و ضبط شده قرار ذیل است:

(۶۱،۱۸۲) کیلوگرام هیرویین
(۵۴،۴۱) کیلوگرام مورفین
(۱۰۰۹،۹) کیلوگرام تریاک
(۲۳۴۴،۱۲) کیلوگرام چرس
(۱۳۱۶) کیلوگرام مواد کیمیاوی جامد
(۱۶۲۹۵) لیتر مواد کیمیاوی مایع
(۱۷۹۶،۵) لیترمشروبات الکولی

ولایات با بیشترین قضایای جرایم مسکرات و مواد مخدر:
علاوه بر اینکه ولایت کابل با داشتن ۱۲ قضیه و هرات با داشتن ۱۰ قضیه قاچاق مسکرات و مواد مخدر در صدر فهرست ولایات دارای قضایای بلند قاچاق مسکرات ومواد مخدر قرارگرفته اند،ولایات لوگر،خوست، دایکندی، نورستان، پنچشیر، بامیان، وردک، سرپل، سمنگان،پروان،پکتیکا،پکتیا،ارزگان،نیمروز،لغمان،کنر،کاپیسا،غور و بدخشان از جمله ولایات هستند که در مرکز عدلی و قضائی مبارزه علیه مسکرات ومواد مخدر در ماه عقرب امسال فاقد قضایای جرایم قاچاق مسکرات و مواد مخدر ثبت شده اند.

این در حالیست که در جریان ماه میزان سال ۱۳۹۶جمعاً ۴۲ قضیه در ارتباط به ۵۴ تن مظنون به جرایم قاچاق مسکرات و مواد مخدرازولایات مختلف کشور به مدیریت عمومی تدقیق،بررسی و لابراتوار مرکزعدلی و قضایی مبارزه علیه جرایم مسکرات ومواد مخدر مواصلت ورزیده بود.

قابل تذکراست که مرکزعدلی و قضائی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدردر سال۱۳۸۴خورشیدی تاسیس و به اساس ماده های۱۷و ۱۸قانون مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر صلاحیت رسیدگی عدلی وقضائی قضایای که مقدار آن حد اقل۲کیلوگرام هیروئین، ۱۰ کیلوگرام تریاک،۵۰کیلوگرام چرس،۵۰کیلوگرام مواد کیمیاوی و۵۰ لیتر مشروبات الکولی یا مسکرات باشند از سراسر کشور دارا است.

خواندن 732 دفعه