خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

مزیت دوگانه بندر چابهار برای سیاست خارجی هندوستان !

یکشنبه, 19 قوس 1396 ساعت 13:40 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
مزیت دوگانه بندر چابهار برای سیاست خارجی هندوستان ! مزیت دوگانه بندر چابهار برای سیاست خارجی هندوستان !

مزیت دوگانه بندر چابهار برای سیاست خارجی هندوستان !

این روزها روزنامه های هندی در مقالات متعددی به موفقیت بندر چابهار پرداخته اند.

بندری درشهر مرزی ایران ( چابهار ) در خدمت دو هدف دراز مدت سیاست خارجی هند است.
1- موقعیت جغرافیایی ایران هند را به امتیاز رسیدن به جغرافیای استراتژیک سرعت می بخشد، و ازجانب دیگر افغانستان را به دریای مرزی برای دسترسی به دریا، که سبب کاهش وابستگی سنتی آن به پاکستان و همچنین به عنوان یک مرکز تجاری برای هند مبدل می کند.
برای اولین بار ورود محموله گندم از بندر بندل گجرات هند به بندر چابهار ایران حکایت از شروع رسمی بارگیری بندر چابهار مطابق تعهدات سه جانبه هند ، ایران و افغانستان بود .
براساس گزارش از منابع وزارت امور خارجه هند، ورود این محموله بخشی از توافق برای تامین 1،1 میلیون تن گندم در افغانستان است. که دولت متقبل شده بود.
چگونگی شکل گیری این پروژه بر میگردد به یک بیانیه مشترک بین دهلی نو و تهران در سال 2003 که هردوکشور را مصمم برای ساختن بندر چابهار با کمک و سرمایه گذاری هند تبدیل ساخت . در عین حال، فراموش نکنیم که از آن زمان به علت فشارهای سیاسی بیرونی و نا امیدی های داخلی هر دو کشور برای جلب سرمایه ، این پروژه متوقف شده بود. که از جمله مهمترین مانع در توسعه این پروژه، تحریم های غرب علیه ایران بود و تهدید آمریکا برای تحمیل تحریم های دوم علیه اشخاص ثالث که در روابط تجاری با ایران قرار دارند، را می شود یاد آوری کرد. به محض اینکه ، موضوع معاهده هسته ای ایران در سال 2015 امضا شد و تحریم های ایران یکی پی دیگری لغو شد، که امکان احیای این پروژه را نیز فراهم کرد. در ماه می 2016، زمانی که هند، ایران و افغانستان امضا توافقنامه سه جانبه در ایجاد راه آهن بین المللی و حمل و نقل را تحکیم بخشیدند ، تحرک جدیدی را در منطقه به بار آوردند. بر اساس این توافق، دهلی نو 500 میلیون دلار برای توسعه بندر چابهار و همچنین مسیری که بر پایه آن بندر را به افغانستان متصل می کند اختصاص داد.

تسریع زمان فعال سازی بندر چابهار از این جهت اهمیت یافت که ، استراتژی جدید آمریکا در قبال افغانستان از سوی Trump اعلان شد، و هند از این فرصت برای ایجاد یک بنای بزرگتراقتصادی در افغانستان به ویژه با مشارکت ایالات متحده آمریکا در ابتکار توسعه اقتصادی، استفاده بهینه کرد

ازاین منظر هندوستان، با استفاده از بندرچابهار در ایران دو هدف سیاست خارجی را به هم گره میزند.
اولا، بندرچابهار به عنوان یک بندر تجارتی در جغرافیایی نزدیک به آسیای میانه که وسیله حضور هندوستان به منطقه آسیایی میانه و افغانستان از طریق ایران فراهم می کند. و موجب توسعه هند در زمینه زیرساخت ها، بهداشت و آموزش و پرورش و خدمات شهری ، امنیت و آموزش نظامی می شود، تجارت بین هند و افغانستان به طور کامل امکان پذیر می گردد.
گرچند که قبلا تجارت دوجانبه در سال های 2014-15 با 422 میلیون دلار در صادرات هند به افغانستان و 262 میلیون دلار واردات هند از افغانستان پیوند خورده بود، ولی نزدیک شدن فاصله جغرافیایی افغانستان و هند بوسیله بندر چابهار ایران ، رفع محدودیت تجارت دوجانبه، خود وضع محدودیت های بیشتر بر تجارت با پاکستان محسوب می شود.
به باور من وقتی هندوستانیها توانسته اند که تمام امکانات مادی و معنوی خود را برای موفقیت این پروژه بسیج کنند ، حکومت افغانستان نیز با تمام ظرفیتهای بالفعل و بالقوه خود برای استفاده بهینه از این پروژه اماده شود که یکی از آن ظرفیتها استفاده ازمنابع انسانی است که موجب افزایش اشتغال و کار برای کاهش تورم بیکاری شهروندان افغانستان خواهد شد.
ادامه دارد...

نویسنده / عبدالقادر مصباح

 

خواندن 159 دفعه