خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

مزیت دوگانه بندر چابهار برای سیاست خارجی هندوستان قسمت دوم

دوشنبه, 20 قوس 1396 ساعت 16:06 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
مزیت دوگانه بندر چابهار برای سیاست خارجی هندوستان قسمت دوم مزیت دوگانه بندر چابهار برای سیاست خارجی هندوستان قسمت دوم

مزیت دوگانه بندر چابهار برای سیاست خارجی هندوستان قسمت دوم

دوم اینکه بندر چابهار راه نزدیک و آسان هند به خلیج فارس است و دسترسی این کشور را تسهیل می کند و به همین دلیل وابستگی سنتی هند به پاکستان را از بین می برد. پیش از همه، تجارت دریایی هند با افغانستان بندر کراچی پاکستان را با رکود بیشتر مواجه می سازد و منجر به قطع این مسیر میگردد و ازجانب دیگر قدرت چانه زنی اسلام آباد در جهت رسیدن به کابل را کاهش می دهد وسبب فعال تر شدن حضور سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی هند در منطقه می شود که این تقابل موقعیتهای چانه زنی را، در بستر منافع منطقه استراتژیک مرکز آسیا برای دهلی نو موفقیت آمیز می سازد ؛ زیرا وقتی که هند نقش برجسته تر و سازگارتری را برای آینده افغانستان مطابق با تقاضای کابل فراهم می آورد. هیچ نگرانی به دنبال آن رخ نخواهد داد علاوه بر این، بندر چابهار به طور فزاینده ای به عنوان بدیل بندر گودار که بخش مهمی از کریدری اقتصادی اقتصادی چین (CPEC) را تشکیل می دهد، تفسیرشده است

موفقیت پروژه بندر چا بهار با ریسک بالای که دارد در نهایت به شدت تحت تاثیر قرار دادن بازی های ژئوپلیتیک گسترده تر در منطقه بازی می کند.

در دراز مدت، پروژه چابهار قادر به تسریع در توسعه حمل و نقل بین المللی شمالی (INSTC) نیز خواهد شد که بعنوان یک شبکه چندمنظوره که شامل حمل و نقل زمینی و دریایی بین بمبئی و مسکو از طریق آسیای مرکزی از ان نامبرده می شود. مذاکرات اولیه در مورد ایجاد راهرو بین مسکو، دهلی نو و تهران در سال 2000 برگزار شد. که امروزه پروژه INSTC بیش از ده کشور عضو از آسیای مرکزی و شرق اروپا در بر دارد. این پروژه بزرگ برای بهبود ارتباطات تجاری و کاهش هزینه ها و زمان حمل و نقل در نظر گرفته شده است. با این حال، شبکه INSTC با بندر چابهار پیوند کلیدی دارد، و برای امنیت انرژی آینده هند نیز بسیار مهم است؛ زیرا دسترسی سریع تر به جغرافیایی هند را برای نفت روسیه و گاز طبیعی آسیای مرکزی فراهم می کند.

بندرچابهار ژئوپولیتیک بالقوه به منظور انتقال این مزیتها در نظر گرفته شده است تا نشانه ای ازقدم های احتیاطی ضروری هند را بازی کند . اولا، سیاست های توسعه تجارت و زیر ساخت دهلی نو در کنار سیاست امنیتی که در قبال افغانستان دارد ، شامل کمک نظامی و آموزش نیروهای افغان برای مبارزه با شبکه های تروریستی تکمیل می سازد علاوه بر این، افغانستان باید به زودی از طریق بندر چابهار برای دسترسی به بازار هند از طریق سرمایه گزاری های کابل از مزایای اقتصادی ملموس هند بهره مند شود تا تلاش های اخیر چین برای پیوستن به CPEC کمپنی کمربند و جاده ای (BRI) و تلاشهای سرمایه گذاری توسعه ای این کشور را نا کام سازد .
اما تصمیم اخیر دولت ترامپ برای بررسی تحریم علیه رژیم ایران نگرانی بزرگ برای دهلی نو به شمار میرود. تجدید تحریم ها علیه ایران نه تنها موجب ضربه شدید به منافع ژئوپلیتیک هند در منطقه می شود، بلکه به طور ناعادلانه بر افغانستان تاثیر می گذارد و سیاست اخیرایالات متحده که از تشویق حضور بیشتر هند در افغانستان حمایت می کند. با بررسی تحریم مجدد رژیم ایران موفقیت پروژه بندر چابهار را با ریسک بالا به شدت تحت تاثیر قرار میدهد و بازی ژئوپلیتیک گسترده ای را در منطقه سبب می شود.

نویسنده / عبدالقادر مصباح

خواندن 185 دفعه