خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

حملات هوای نیروهای امنیتی بر تجمع طالبان در قندوز با اما ها و اگر!

چهارشنبه, 15 حمل 1397 ساعت 14:00 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
حملات هوای نیروهای امنیتی بر تجمع طالبان در قندوز با اما ها  و اگر! حملات هوای نیروهای امنیتی بر تجمع طالبان در قندوز با اما ها و اگر!

در پیوند به رویداد حمله هوائی نیروهای امنیتی افغانستان بر گروه تروریستی طالبان در ولایت قندوز تاکنون دیدگاهای گوناگون موافق و مخالف مطرح شده و نیز چندین فیلم در شبکه های اجتماعی به دست نشر شپرده شده که هرکدام آنها گواهی از یک واقعیت انکار ناپذیر اتفاق افتاده در این ولایت است

بررسی این این رویداد نشان داد که افغانستان و شهروندان آن از جهات مختلف صدمه پذیر است

1-    فیلم منتشر شده از سوی گروه اجیر تروریستی طالبان که گوشه های از حمله نیروهای هوایی را بر مرکز تجمع شان نشان میدهد، حکایت از حمله قوی و سنگینی دارد که در نوع خود از سوی نیروهای امنیتی حکومت افغانستان در این ولایت بی پشینه بوده و در تصویر دیده می شود که اجساد دهها کشته بر زمین افتاده و فیلمبردار حکومت اشرف غنی را مرتد و اجیر خطاب می کند .

2-    فیلم منتشر شده دیگر که به نمایش گذاشته شده حکایت از حضور صدها طالب در این مرکز تجمع دارد که قبل از حمله نیروهای هوایی در آن گیرد امده اند و شماری طالبان هم به سردادن شعارها بحمایت از حملات عمری و فرمان منصوری رهبران فقید طالبان به تشویق و تشجیع اشتراک کنندگان و مخاطبین خود پرداخته اند .

3-    فیلم نشر شده دیگری نیز قبل از حمله هوائی را نشان میدهد که از طریق ستلایت گرفته شده و افراد مسلح گروه تروریستی طالبان به شمول فرماندهانشان و اعضای رهبری طالبان در قندوز درحال رفتن به این مرکز هستند و شماری با بیرق های افراشته شده طالبان در حال اجرای مانور جنگی اند و در عین حال دیده می شود که با ختم این تجمع موفقیتهای خود را در این ولایت جشن خواهند گرفت .

4-    فیلم دیگری که از سوی نیروهای امنیتی کشور به نمایش گذاشته شده نشان میدهد که یکی از فرماندهان گروه تروریستی طالبان در کنار اجساد کشته شده در این رویداد سخنرانی میکند و با نام بردن از کشته شدگان فریاد انتقام سر میدهد و واقعیت شکسته شدن کمر طالبان را در این سخنرانی با گریه و زاری بر ملا می سازد.

به نظر می رسد وقتی کسی و یا مخاطبی این فیلمها را ببیند به این باور میرسد که چه رویدادی بزرگی اتفاق افتاده و کمر چه گروهی را شکستانده شده و چه کسانی به ابراز نظر در مورد خاص این رویداد پرداخته و چه کسانی بر مسند قضاوت این رویداد نشسته است ؟

به نظر من این رویداد و مشابه این رویداد که همه روزه جان شهروندان کشور را می ستاند یک وجه مشترک دارد و آن اینکه انسان افغانستان از هر گروهی چه آآسیب پذیریهای دارد و از نظرعاطفی هرکدام پس از رویدادها به زجه وزاری ، به اشک و ماتم ، به مصیبت و غم می شنند و از عمق دل به عجز و بیچارگی خود باور می کنند .

ولی آنچه که این رویداد را متفاوت می کند این است که اینبار گروه تروریستی طالبان با تقبل سنگین ترین تاوان که از سوی نیروهای هوای افغانستان متقبل شده لبخند همیشگی شان به گریه و مویه مبدل گشته است .

درس عبرتی که طالبان اینبار از سوی نیروهای هوایی کشور دریافت کرده چنان کمر شکن است که عمال این گروه را در مبارزات نرم و مدنی نیز دچار حیرت ساخته است و به تقبیح این رویداد مبادرت وزریده است به باور من قهرمانی نیروهای هوایی کشور دراین رویداد بی نظیر است و باید حکومت افغانستان با تقدیر از این قهرمانان به ترفیع درجه و امتیازات مادی و معنوی آنان اقدام کنند.

روی هم رفته آنچه از نظر حقوقی قابل بحث است این است که اشتراک کنندگان که گفته می شود از شهروندان عادی ، اطفال و طلاب مدارس دینی بوده اند چطور در این مرکز تجمع طالبان تجمع کرده اند ؟

آیا اینها به رضایت و به حمایت از گروه تروریستی طالبان به مرکز رفته بودند ؟

آیا اینها به زور و اجبار در این مرکز تجمع گروه تروریستی طالبان برده شده بودند؟

آیا اینها عمدا از سوی گروه تروریستی طالبان بعد از حمله به قتل رسیده اند ؟

آیا اینها در جریان حمله هوایی نیروهای امنیتی به قتل رسیده اند ؟

بهر صورت ایجاب می کند که هیئت بی طرف دارای صلاحیت از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر ، حکومت افغانستان و رسانه ها بررسی شود ، تا جلو احتمال قربانی شدن شهروندان کشور در حملات سرکوب کننده ای بعدی نیروهای دلیر هوایی کشور گرفته شود و برای این قهرمانان مجال پرواز بیشتر و مانور بیشتر داده شود .

 

 

خواندن 480 دفعه