خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

ترکمنستان دومین مسیر عبور مواد مخدر افغانستان در آسیای میانه !

سه شنبه, 16 عقرب 1396 ساعت 15:53 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)

ترکمنستان دومین مسیر عبور مواد مخدر افغانستان در آسیای میانه ! 

نقش کلیدی افغانستان برای کشت مواد مخدر جهان وموقعیت جغرافیایی آسیای مرکزی برای انتقال مساعد مواد مخدردرمنطقه گمانه های را فراهم کرده است که شاید در آینده معظلات اجتماعی و مرزی زیادی را به وجود آورد و ازجانب دیگر شرایط را برای تقویت گروههای مجرم و سازمانهای تروریستی فراهم کرده و فراهم خواهد ساخت تا با ترانزیت این مواد به تقویت تشکلاتی خود پرداخته سبب تشدید بی ثباتی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی را فراهم سازد

موقعیت جغرافیایی مناسب منطقه برای قاچاق

به لحاظ تاریخی و جغرافیایی تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان، ازبکستان و ترکمنستان مناطقی جذاب و مناسب برای قاچاق مواد مخدر به حساب می آیند. این دولتها در میان بزرگترین تولیدکننده گان مواد مخدر و مناسب ترین بازارهای مصرف اروپای غربی واقع شده اند.

این کشورها از یک طرف در همسایگی کشورهای هلال طلایی(Golden crescents )   تولید کننده یعنی افغانستان، پاکستان و ایران قرار دارند و از سوی دیگر از طرف چین به مثلث طلایی برمه، لائوس و تایلند که از بزرگترین تولید کننده گان غیرقانونی تریاک محسوب می شوند وصل هستند تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان به ترتیب 1206، 744 و 137 کیلومترمرز مشترک با افغانستان دارند. ترکمنستان همچنین 992 کیلومتر با ایران دارای مرز مشترک می باشد. علاوه بر اینها منطقه فوق الذکر ویژگی هایی دیگر را دارد که آن را مستعد قاچاق مواد مخدر می کند.

اشراف کمی فدارتیف روسیه بعد از آزاد شدن این کشورها زیر نام کشورهای مشترک المنافع ، مجموعه ای از مشکلات برای آنها به وجود امده است که چالش های مرزی مهمترین آنها می باشد.

نامشخص بودن مرزها فرصت مناسبی را برای قاچاقچیان مواد مخدر فراهم کرده است تا در نبود یک توافق جامع بر سر مرزها بتوانند اهداف خود را پیگیری کنند. علاوه بر اینها فقر و بی سوادی در منطقه یاد شده باعث شده تا گروههای مختلف قاچاقبران شکل بگیرد.

اما آنچه که مشخص است این است که با افزایش تدابیر شدید امنیتی و مجازات دهقانان که مبادرت به کشت مواد مخدر دارند از سوی کشورهایی چون پاکستان و ترکیه و ایران این فرصت را برای دهقانان افغانستانفراهم ساخته که توانسته به تنهایی به عنوان مهمترین منبع کشت ، تامین قاچاق مواد مخدر تبارز کند.

و از این طریق آسیای مرکزی نیز به عنوان مهمترین مسیر عبور این معامله غیرقانونی به حساب آید. مطابق جدیدترین آمارهای بین المللی افغانستان بیش از 90 درصد مواد مخدر جهانی را تولید می کند و علارغم درپیش گرفتن اقداماتی از جمله مجازات قانونی کشت ، تولید ، پروسیس و قاچاق آن اکنون نیز استفاده از محصولات جایگزین مثل زعفران با بی میلی دهقانان مواجه شده و این کشور در صدر بزرگترین تولیدکننده مواد مخدرجهان محسوب می شود.

دومین مسیر عبور مواد مخدر افغانستان در سالهای پسین پس از تاجیکستان ، جمهوری ترکمنستان است:

ترکمنستان علاوه بر قاچاق انرژی نفت و گاز، نقش ضعیفی در مقابله با قاچاق مواد مخدر افغانستان دارد. شواهد قابل اطمینانی موجود است که نشان میدهد تنها از تجارت مواد مخدر قاچاق شده از افغانستان میلیونها دالر نصیب نخبگان سیاسی این کشورمی شوند. که این مساله باعث ایجاد تنش هایی میان کشورهای غربی بخصوص ایالات متحده آمریکا و دیگر کشورهای آسیای مرکزی نیز شده است.

زیرا ترکمنستان هنوز کاملا مرزهای خود را از حضور نخبگان سیاسی قبایلی ترکمن که در قاچاق مواد مخدر دست دارند پاکسازی نکرده و نتوانسته امنیت این مناطق را کاملا  برقرار کند، ولی گام های بسیار ضعیفی را برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر فقط به مرزهای ایران بخاطر قوانین سختگیرانه آن کشور برداشته است.

به عنوان مثال پلیس ترکمنستان در سال 2017 بیشترین توقیف محموله های مواد مخدر در منطقه مرزی ایران و ترکمنستان را داشته که مقامهای ایرانی بابت این کار ترکمنستان از این کشور قدرانی کرده ، و خواهان همکاری و هماهنگی های بیشتر درامر مبارزه با مواد مخدر در مرزهای مشترک خود بوده و تقاضای گسترش همکاری های امنیتی با عشق آباد شده است. که رژیم ایران این اقدام ترکمنستان را بخشی از کمپین مبارزه با مواد مخدر بین دو کشور یاد کرده است . ولی از سرنوشت هزاران محموله مواد مخدرافغانستان که در این کشور جابجا شده است هیچگونه اطلاعی در دست نیست .

نویسنده / عبدالقادر مصباح

 

خواندن 242 دفعه