خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

برکناری عطا محمد نور و یا تصفیه حسابهای اعتراض به حکومت وحدت ملی !

چهارشنبه, 29 قوس 1396 ساعت 14:48 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
برکناری عطا محمد نور و یا تصفیه حسابهای اعتراض به حکومت وحدت ملی ! تبعید جنرال دوستم به ترکیه، سیگنال هایی که متوجه محقق شد و همچنین استعفای نور نشان می دهد که جبهه گیری حکومت یکطرفه است و قصد تسویه حساب با کسانیکه را دارد که زمانی به اعتراض با حکومت برخاسته بودند. اقدام یکجانبه رییس جمهور در منظوری استعفای والی بلخ بدو

تبعید جنرال دوستم به ترکیه، سیگنال هایی که متوجه محقق شد و همچنین استعفای نور نشان می دهد که جبهه گیری حکومت یکطرفه است و قصد تسویه حساب با کسانیکه را دارد که زمانی به اعتراض با حکومت برخاسته بودند.

اقدام یکجانبه رییس جمهور در منظوری استعفای والی بلخ بدون مشورت با جمعیت بعنوان بزرگترین شریک حکومت وحدت ملی در حالی با واکنش های تند مواجه می شود که به باور آگاهان سیاسی تصور بلخ بدون حضور والی پانزده ساله آن در زمانیکه شمال در سیطره طالب و داعش قرار دارد سخت هراس انگیز است. گفتنی است برکناری والی بلخ درحالی صورت می گیرد که پیش از این باشندگان چندین ولایت در اعتراض به بی کفایتی و بیکارگی والی هایشان صدا بلند کرده اند چنانچه در کمتر از دو هفته پیش باشندگان بدخشان خواهان رفع احمد فیصل بیکزاد از سمت والی ولایت بدخشان شدند و اعتراض ها به وی تا جایی ادامه یافت که یک عضو شورای ولایتی، والی را به تجهیز افراد غیر مسوول متهم کرد اما تا هنوز با وجود محضر شدن بی کفایتی وی، خبری از برکنار شدنش نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رساني افغانستان(afghanpaper)، عبدالقادر مصباح فعال مدنی در ولایت بلخ در گفتگو با "نیمه روز" درخصوص دیدگاه مردم شمال از برکناری والی بلخ گفت: در پی موافقت ها و مخالفت ها با استعفای والی بلخ و همزمانی این مساله با گسترش تحرکات داعش و گروه های تروریستی و تحریک ازبکستان طبیعی است که مردم از این موضوع احساس ناامنی و نگرانی کنند.

مصباح می گوید: مشکل این است که با مساله استعفا برخورد سیاسی شد و مانند استعفای افراد عادی و معمولی با آن برخورد نشد. شکل گیری ایتلاف نجات، وضعیت معاون اول رییس جمهور ، موضع گیری اخیر محقق و جلوگیری از سفر نور به نشست سیاسیون در قندهار مسایلی است که سیاسی بودن برکناری نور را واضح می کند و گمانه زنی نیز می شود که در پی این برکناری یا استعفا توطیه های دیگری هم شکل بگیرد که اصلا به صلاح مردم شمال نخواهد بود.

این فعال مدنی درخصوص افزایش ناامنی ها در شمال با استعفای نور اظهار کرد: در سیاست افغانستان هیچ مساله ای قابل پیش بینی نیست. نور همزمان هم والی بلخ بود و هم عضو ایتلافی که در مخالفت شدید با روند حکومتداری حکومت وحدت ملی شکل گرفته بود و بخاطر این مسایل برکناری استعفا جنبه سیاسی می گیرد چنانچه این موضوع در اعلامیه های دو طرف نیز مشهود بود.

وی افزود: اداره ارگان های محل از آوردن اصلاحات در حکومتداری خوب در مساله استعفای والی بلخ نام برده است درحالیکه در کارنامه نور حکومتداری خوب مشهود است هرچند که وی مخالفانی نیز داشته است و از سوی دیگر در اعلامیه جمعیت نیز حکومت متهم است که قصد دارد امنیت شمال را زیر سوال ببرد و چالش آفرینی کند، این مباحث سیاسی و توطیه انگیز بودن مساله استعفا را از جانب حکومت روشن می کند.

مصباح بیان کرد: اگر برکناری نور با مقاطعه سیاسی جمعیت با حکومت همراه شود یعنی اینکه یک بدنه از حکومت در حال طرد شدن است و کارایی خود را از دست خواهد داد و از سوی دیگر حرکت های مدنی ای که در ولایت ها شکل خواهد گرفت بر وضعیت اجتماعی، سیاسی، نظامی، امنیتی و حتی اقتصادی تاثیر گذار خواهد بود. روشن است که با از دست دادن این ارکان حکومت، توافقنامه حکومت وحدت ملی زیر سوال می رود.

این آگاه سیاسی با بیان اینکه حکومت قصد تسویه حساب با جمعیت را دارد اظهار کرد: مساله استعفا می توانست در شرایط نرمال برگزار شود و با حضور یکی از اعضای حکومت از کارنامه نور قدردانی می شد اما اینکه در ناهماهنگی و یکباره از مرکز خبر برکناری اعلام می شوود، این خود نشان از یک توطیه است.

وی افوزد: تبعید جنرال دوستم معاون اول رییس جمهور به ترکیه و سیگنال هایی که متوجه محقق شد و همچنین استعفای نور نشان می دهد که جبهه گیری حکومت یک طرفه است و قصد تسویه حساب با کسانیکه را دارد که زمانی به مخالفت با آنها برخاسته بودند.

منبع / شبکه اطلاع رسانی افغانستان

خواندن 132 دفعه