خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

یک بررسی تازه : اکثریت وکلای مجلس نمایندگان علاقمند اشتراک دوباره درانتخابات هستند!

چهارشنبه, 19 حمل 1394 ساعت 10:36 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌ها)
یک بررسی تازه : اکثریت وکلای مجلس نمایندگان علاقمند اشتراک دوباره درانتخابات هستند! یک بررسی تازه : اکثریت وکلای مجلس نمایندگان علاقمند اشتراک دوباره درانتخابات هستند!

26 درصد نماینده‌گان تا کنون در مورد اشتراک‌شان در انتخابات مجلس تصمیم نگرفته اند بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) نظرسنجی‌یی را در مورد ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی، انتخابات مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولایتی انجام داده است. یافته‌های این نظرسنجی نشان می‌دهند که 69 در‌صد نماینده‌گان کنونی مجلس خواهان اشتراک در دور بعدی انتخابات پارلمانی اند و 26 درصد دیگر هنوز تصمیم نگرفته اند. در این نظرسنجی با 125 نمایندۀ مردم که 84 در‌صد آن را مردان و 41 در‌صد دیگر را زنان تشکیل می‌دادند، مصاحبه شده است.
این نظرسنجی حدود یک ماه را در بر گرفته است.
عقیل آزاد، مسؤول تحقیق نهاد فیفا دیروز (17 حمل/فروردین) در نشستی خبری گفت که بیش‌تر نماینده‌گان در گفت‌‌وگو‌های‌شان از نبود امنیت، دور‌ی مراکز رأی‌دهی و بی‌اعتمادی مردم نسبت به کمیسیون‌های انتخاباتی ابراز نگرانی کرده اند. این نماینده‌گان بر ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی نیز تأکید کرده اند. تغییر نظام انتخاباتی، تعریف تخطی‌های انتخاباتی، محدودیت کمک‌های مالی نامزدان و حفظ بی‌طرفی کارمندان کمیسیون‌های انتخاباتی از جملۀ نکات دیگری اند که در این نظرسنجی ذکر شده اند. پس از انتخابات جنجال‌برانگیز ریاست جمهوری افغانستان، یکی از شرط‌های عمدۀ تشکیل دولت وحدت ملی، اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی بود. ریاست اجرایی حکومت گفته بود که برگزاری انتخابات پارلمانی پیش از ایجاد تغییرات در نظام انتخاباتی قابل پذیرش نیست؛ اما پس از تشکیل کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به ریاست شکریه بارکزی نمایندۀ مجلس نماینده‌گان، هنوز هم مخالفت‌هایی میان رییس اجرایی و رییس جمهور افغانستان در این زمینه وجود دارد.

خواندن 471 دفعه