خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

وزارت صحت عامه اعلام کرد: بزودی شماری از شفاخانه های خصوصی مسدود میشود!

دوشنبه, 18 جوزا 1394 ساعت 18:57 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
وزارت صحت عامه اعلام کرد: بزودی شماری از شفاخانه های خصوصی مسدود میشود! وزارت صحت عامه اعلام کرد: بزودی شماری از شفاخانه های خصوصی مسدود میشود!

وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گوید، به تعداد ۲۰ بیمارستان در کشورهای هند و پاکستان ایجاد خواهد شد که پس از این افغانان بتوانند با کیفیت بهتر و سهولت‌های لازم به خاطر درمان به آن‌ها مراجعه کنند. فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه روز دوشنبه(۱۸ جوزا) در جریان اعلام برنامۀ صدروز نخست کاری‌اش گفت که برنامه‌یی در این زمینه در نظر گرفته خواهد شد تا در هرکدا ازین دوکشور ۱۰ بیمارستان ایجاد و درمان با کیفیت به‌تر، هزینۀ کم و خدمات درست صورت بگیرد.
به گفتۀ وزیر به‌داشت بیمارانی که به بیمارستان‌ها در بیرون از کشور، به ویژه پاکستان و هند مراجعه می‌کنند و به شیوه‌های مختلف، از جمله استخدام ترجمان پول‌شان به مصرف می‌رسد با درنظرداشت این برنامه ترجمانان نیز در بیمارستان مقرر خواهد شد و دیگر نیاز نخواهد بود که بیماران افغان ترجمان بگیرند.
طی سال‌های اخیر به دلیل نبود خدمات درست به‌داشتی و پزشکان کارآزموده در افغانستان، شمار زیادی از شهروندان افغانستان به بیرون از کشور مراجعه می‌کنند و هزینه‌های هنگفتی ازین ناحیه به مصرف می‌رسد.
آقای فیروز گفت که برخی از بیمارستان‌های خصوصی در شهر کابل مورد ارزیابی و نظارت قرار گرفته و شماری از آنان بسته شده‌است.
وزیر صحت افزود که اکنون بیش از ۱۲۰ بیمارستان خصوصی در شهر کابل موجود است اما در ساختمان‌های غیر معیاری، دوکان‌ها و خانه‌ها فعالیت دارند و به همین دلیل اکثریت قاطع آن بسته خواهد شد. فیروز یادآور شد از این جمع تنها به ۱۵ تا ۲۰ بیمارستان برتر که خدمات معیاری را انجام بدهند اجازۀ فعالیت داده خواهد شد.
چندهفته پیش انجمن بیمارستان‌های خصوصی افغانستان اقدام وزارت به‌داشت برای بسته‌شدن بیمارستان‌ها در کابل را یک اقدام سیاسی خوانده گفت که وزیر صحت عامه دوگانه برخورد می‌کند.
اما وزیر صحت می‌گوید که از سکتور خصوصی به دلیل این‌که دولت نمی‌تواند به تنهایی کاری کند حمایت می‌کند ولی خدمات باید به درستی صورت بگیرد.
او با اشاره به ورود داروهای بی‌کیفیت به افغانستان گفت که سالانه حدود ۴۰۰ملیون دالر به این منظور به مصرف می‌رسد اما داروهای خراب وارد کشور می‌گردد و به همین دلایل آنان در نظر دارند تا یک شرکت ملی ادویه را ایجاد کنند که از آن طریق رقابت سالم مارکیت به وجود آمده از داروهای درست استفاده شود.
این در حالی‌ست که شمار زیادی از شهروندان در بخش‌های مختلف کشور همین اکنون به دلیل ناامنی ویا عدم توجه دولت در سال‌های گذشته از دارو و درمان بی‌بهره هستند.
وزیر صحت ناامنی را به عنوان یک چالش خوانده گفت که تا کنون کارمندان به‌داشتی بارها مورد حمله قرار گرفته و شماری از آنان کشته شده‌اند.

خواندن 1915 دفعه