سایت ها دیگر

برای شکست تروریزم در افغانستان باید باکشت مواد مخدر مبارزه کرد!

دوشنبه, 28 حمل 1396 ساعت 10:33 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
برای شکست تروریزم در افغانستان باید باکشت مواد مخدر مبارزه کرد! برای شکست تروریزم در افغانستان باید باکشت مواد مخدر مبارزه کرد!

در ماههای جاری دولت اسلامی (داعش) مدعی حمله‌ بر بیمارستان نظامی در کابل شد که جان بیش‌تر از ۴۰ تن بیماران غیر نظامی بی‌دفاع را گرفت. این حمله دو روز پس از آن رخ داد که ارتش افغانستان اعلان کرد عملیات «شاهین ۲۵» در جریان این ماه ۲۵۰ تن از جنگجویان داعش را در پایگاه این سازمان تروریستی در ننگرهار کشته است.

دو هفته پیش از آن یک ماین دست‌ساز داعش سه سرباز ارتش ایالات متحده را در شهر جلال‌آباد مرکز ننگرهار زخمی کرد. هفته گذشته ارتش ایالات متحده در افغانستان اعلان داشت که داعش را تا پایان سال ۲۰۱۷ در این منطقه شکست می‌دهد. حملات هوایی و شبیخون در برابر داعش و طالبان یک ضرورت است، اما زمانی که این ستیزه‌جویان بازداشت یا کشته می‌شوند، همین گروه‌های هراس‌افگن می‌توانند به سرعت از میان هموطنان خود در آن طرف مرز (پاکستان) به استخدام و جذب هم‌دستان جدید بپردازند. برای پایان‌دادن به چرخه استخدام دولت اسلامی (داعش)، طالبان و سایر خشونت‌های برخاسته از فعالیت تروریست‌ها در افغانستان، نیاز است تا منابع مالی تروریست‌ها از جمله در قسمت عرضه و تقاضای درآمد مواد مخدر که به سهم خود در تمویل تروریسم نقش دارد، منجمد شود.
افغانستان ۷۰ تا ۸۰ درصد تریاک جهان را تولید می‌کند، در ۲۰۱۵ بیشتر از ۱۲۷۰۰۰ تن در سراسر جهان در پی استفاده از تریاک درگذشتند. در ۲۰۱۶ تولید تریاک در افغانستان به دلیل معرفی تخم اصلاح شده خشخاش ژنیتکی توسط چین در ۲۰۱۵، ۴۳ در صد افزایش یافت. هدف قراردادن و محو تولید تریاک در افغانستان به دو دلیل به موقع خواهد بود: تریاک به معتادان در سراسر جهان آسیب می‌رساند و به عنوان یک اقتصاد نامشروع، مشوقی برای فساد و جنایت‌کاری است و پیوسته منبع تمویل تروریسم بوده است. در بحث اقتصادی، محصول تریاک افغانستان اثرات عمده‌ی جانبی بین‌المللی دارد و این اثرات جانبی صرفاً می‌تواند به گونه‌ی کامل با تطبیق و اجرای قانون کنترول شود.
دهقانان و کارگران فاقد زمین در افغانستان که در کشت و زرع محصولات تریاک کار می‌کنند فقیرترین مردم جهان‌اند. طرز معیشت غیر مشروع آن‌ها از سر ناگزیری است، بناً ما باید نسبت به وضع اسفبار آن‌ها درک همدلانه داشته باشیم. فرصت‌های بهتر باید به زارعین تریاک پیشکش شود تا آن‌ها را از وابستگی اقتصادی به تریاک بیرون بسازد. اما قوانین اقتصادی معمولاً شماری از این زارعین را با بالا رفتن قیمت تریاک دوباره جذب خواهد کرد. از این رو، بازدارنده‌ها مانند محو کشت کوکنار ضروری است. در افغانستان برای کاهش عرضه مواد مخدر، محو کوکنار توسط پاشیدن گرد علف کش از طریق هوا و مصادره زمین‌هایی که برای کشت کوکنار استفاده می‌شوند، باید شتاب یابد.
واکنش سیاسی به تروریسم مواد مخدر در افغانستان با گریز سیاسیون از قبول ریسک پرداختن به این مساله، فساد مقامات، روشن‌فکران محتاط و بزدلی کارشناسان توسعه که از اجرای بازدارنده‌ها بر دهاقین فقیر تریاک خجالت می‌کشند، خفه شده است.

کسانی که توسط تولیدکنندگان تریاک، مانند قربانیان افغان و جهانی تروریسم، جرم و جنایت، فساد و مواد مخدر صدمه دیده‌اند، هم‌مانند تولیدکنندگان تریاک منسجم و سازمان یافته نیستند. آن‌ها در مقایسه با تولیدکنندگان تریاک، که منافع متمرکزتری دارند و قادر به نفوذ بر سیاست‌مداران محلی و ملی‌اند، گروهی دارای منافع مشترک نیستند.

اندرس کوور کارشناس اطلاعاتی، مبارزه با تروریسم و امنیت فضایی است، سال‌های زیادی در افغانستان به عنوان کارشناس ایفای وظیفه کرده است و از نزدیک با مسایل خاورمیانه، افریقا و امریکای لاتین آشنا است.

از سوی دیگر علی‌رغم مقاومت کارتل‌های تریاک افغان، نیاز است تا پالیسی‌هایی که می‌تواند به کاهش منابع و بودجه به تروریستان بینجامد، عملی شود.
تقاضا برای مواد مخدر باید از طریق اعمال پالیسی‌های درمانی بهتر برای معتادان و مصرف‌کنندگان مواد مخدر که آسیب مصرف‌کنندگان را در ازای درمان آن‌ها کاهش می‌دهد، انجام یابد. هم‌زمان فروشندگان مواد مخدر با تکنیک‌های سنتی تطبیق قانون هدف قرار گیرند. این کار کمک می‌کند تا تقاضا برای تریاک در افغانستان کاهش یابد که می‌تواند محصولات مزارع را به محصولات مشروع تبدیل کند. سیاست بدیل در برابر استراتژی قوی و جامع در هر دو عرصه‌ی تهیه و تقاضا برای مواد مخدر، به دسته‌های طالبان و دولت اسلامی(داعش) فرصت خواهد داد تا تروریسم مواد مخدر در افغانستان به دست‌آوردهایی در برابر دولت منتخب افغانستان و جامعه جهانی که از شیوع این مواد به ستوه آمده‌اند، برسند.
ننگرهار ولایتی است که دولت اسلامی در آن‌جا قوی است. طالبان یک گروه تروریستی موفق‌تر در افغانستان، در ولایت ننگرهار فعال است. اگر دولت اسلامی(داعش) بتواند جای پای بیشتر در ننگرهار باز کنند، ممکن در نهایت به طالبان و دولت منتخب افغانستان در سایر مناطق چالش‌آفرین باشد. از این رو تجارت مواد مخدر در ننگرهار که در مقایسه به بازداشت تروریستان ساده‌تر است، باید در اولویت محو و از میان‌برداشتن قرار داشته باشد. این امر مانع تمویل طالبان و دولت اسلامی (داعش) می‌شود. به اساس آمار ملل متحد، این ولایت در سال ۲۰۱۶، ۱۴۳۴۴ هکتار زمین کوکنار داشت که در مقایسه با ۲۰۱۵، ۴۳ درصد افزایش را (۱۰۰۱۶ هکتار) نشان می‌دهد. شواهدی مبنی بر تداوم کشت کوکنار در ۲۰۱۷ نیز وجود دارد، در حالی که دو فابریکه تولید هروهین در ماه جاری در آن ولایت بسته شد.
مشخص نیست که طالبان و دولت اسلامی(داعش) چه مقدار از بابت تریاک در ننگرهار درآمد دارند. تحقیقاتی میدانی و تجزیه و تحلیل تصاویر هوایی توسط واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان (نهاد تمویل شده توسط اتحادیه اروپا) از ساحات تحت کنترول داعش در سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶، در فصل کشت و رشد کوکنار نشان می‌دهد که این گروه تروریستی برای تمویل مالی متکی به تریاک نیست و کشت کوکنار در این مناطق ریشه‌کن شده است، هم‌چنان این گروه یک بازار بزرگ مواد مخدر را در ننگرهار بسته است. با وجود این، معلومات بیشتر در این زمینه نیاز است و باید این معلومات همگانی شود. مردم حق دارند بدانند که طالبان و دولت اسلامی (داعش) در حال انجام چه کاری در افغانستان‌اند و با کدام شیوه‌ها جلو شان باید گرفته شود. ناتو باید تصاویر بیشتری جهت انتشار و تجزیه و تحلیل توسط گروه‌های غیر انتفاعی مانند واحد تحقیق و ارزیابی افغانستان، فراهم کند. این امر به ویژه در ننگرهار عملی گردد که می‌تواند یک مجرای جدید برای آن عده از جنگجویان داعش باشد که از شهرهای باز پس‌گرفته شده‌ی موصل و رقه در خاورمیانه توسط سربازان عراقی، ترک و کردی فراری شده‌اند.
سازمان‌های غیر انتفاعی مانند واحد تحقیق وارزیابی افغانستان کار زیادی در تهیه تصاویر، تعیین عرض و طول جغرافیایی، تشخیص مناطق توسط سیستم موقعیت‌یاب جهانی و کار میدانی تحلیل و تجزیه مزارع کشاورزی و جوامع انسانی در مناطق تحت کشت تریاک در افغانستان انجام می‌دهند اما آن‌ها به بودجه منظم‌تر و در مقیاس بزرگ‌تر نیاز دارند. در حال حاضر آن‌ها در تلاش جذب پول برای نظارت هوایی مزارع زراعتی مناطق ولایت ننگرهار اند که میزان محو کشت کوکنار در فصل رشد آن توسط دولت اسلامی (داعش) در ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ را ثابت خواهد کرد. این کار خطیر تحلیلی که کمک خواهد کرد منابع بالقوه تمویل دولت اسلامی (داعش) در افغانستان (اگر وجود داشته باشد) شناسایی و هدف قرار گیرد، باید تسریع و حمایت شود، که در مقایسه با هزینه‌های عملیات نظامی در افغانستان، بودجه مورد نیاز این تحقیق و تحلیل بسیار ناچیز است.

خواندن 469 دفعه