خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

برکناری آقای نور، وضعیت بلخ و شمال تغییر خواهد کرد!

چهارشنبه, 29 قوس 1396 ساعت 14:56 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
برکناری آقای نور، وضعیت بلخ و شمال تغییر خواهد کرد! برکناری آقای نور، وضعیت بلخ و شمال تغییر خواهد کرد!

دو اعلامیه مطبوعاتی نشان می‌دهد که برکناری آقای عطامحمد نور برنامه‌ای سیاسی است که پیامدهای منفی زیادی خواهد داشت.

با توجه به اهمیت برکناری آقای عطامحمد نور از ولایت بلخ و واکنش‌های بسیاری که در این‌باره صورت گرفته است؛ گفتگویی داریم با آقای عبدالقادر مصباح، یکی از فعالان مدنی ولایت بلخ

مشرق نیوز: به نظر شما برکناری آقای عطا محمد نور با چه اهدافی صورت گرفته است؟

آقای مصباح: در خبرنامه ارگان‌های محل، برکناری آقای عطامحمد نور از ولایت بلخ اصل تغییر و تبدیل برای اصلاحات در عرصه حکومت‌داری محلی خوب دانسته شده است ولی در اعلامیه جمعیت اسلامی افغانستان، برکناری ایشان اقدامی عجولانه، غیرمسئولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و منافی اصول موافقت‌نامه حکومت وحدت ملی دانسته شده است.

به باور من این دو اعلامیه مطبوعاتی نشان می‌دهد که برکناری آقای عطامحمد نور برنامه‌ای سیاسی است که پیامدهای منفی زیادی خواهد داشت.

 مشرق نیوز: تأثیرات برکناری ایشان را درباره وضعیت امنیتی و سیاسی بلخ چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آقای مصباح: بر اساس گفته‌های منابع نزدیک به آقای عطامحمد نور، برکناری ایشان از چندین ماه پیش با هدف ناامن‌سازی شمال، به‌ویژه ولایت بلخ برنامه‌ریزی شده بود. بر اساس گمانه‌ها، برکناری آقای نور تأثیرات منفی بر امنیت، حکومت‌داری و اقتصاد ولایت بلخ خواهد داشت زیرا حضور گروه‌های دهشت‌افکنی مانند داعش، القاعده، تحریک ازبکستان و طالبان در شمال به خوبی نشان می‌دهد که آنان برای تصرف مناطق شمال سازمان‌دهی شده‌اند و کنار زدن آقای نور می‌تواند این روند را تسریع کند.

مشرق نیوز: کارنامه سیاسی آقای نور را به عنوان والی بلخ چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آقای مصباح: آقای نور در مدت تصدی ولایت بلخ، مخالفان و موافقان بسیاری داشته است. ایشان هم مورد انتقاد بوده و هم مورد ستایش قرار گرفته است ولی از آن‌جایی که وضعیت بلخ، به‌ویژه شهر مزارشریف نسبت به سایر ولایت‌ها از برتری‌های امنیتی، اجتماعی، آموزشی، تجاری و سیاسی برخوردار است؛ مدیریت آقای نور را تا حدودی می‌توان مثبت ارزیابی کرد.

مشرق نیوز: به نظر شما حضور بیش از یک و نیم دهه ایشان به عنوان والی یک ولایت می‌تواند توجیه کننده ادامه حضورش باشد؟

آقای مصباح: به باور من اگر آقای نور را بر اساس آنچه که در خبرنامه ارگان‌های محل آمده است از وظیفه‌اش برکنار کرده باشند امری طبیعی و معمولی دولتی است و این از صلاحیت‌ هر نظام است که یک کارمندش را برکنار، تبدیل و تقرر کند ولی موضوع آقای نور جنبه سیاسی برجسته‌تری نسبت به موضوعات مشابه دارد زیرا نگرانی شهروندان بلخ را در پی داشته است. به‌ویژه وقتی که موضوع جبهه نجات افغانستان در محوریت آقای دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و آقای محقق معاون دوم ریاست اجراییه مطرح است.

مشرق نیوز: برخی بر این عقیده هستند که با برکناری آقای نور وضعیت امنیتی بلخ به وخامت خواهد گرایید؛ نظر شما در این باره چیست؟

آقای مصباح: من هم مانند سایر شهروندان بر این باورم که وضعیت امنیتی بلخ و شمال به طور عموم تغییر خواهد کرد.

مشرق نیوز: مهم‌ترین دستاوردها و ناکامی‌های آقای نور را در این مدت در چه می‌دانید؟

آقای مصباح: آقای نور دستاوردهای زیادی دارد از جمله احترام و حمایت از آزادهای مدنی، بازسازی‌ها و نوسازی‌ها در عرصه‌های گوناگون انکشافی، حمایت از استادان دانشگاه، حمایت از معلمان، روند حکومت‌داری خوب و حمایت از تجارت و بازرگانی در بلخ، ولی درعین حال، آقای نور از سوی مخالفانش متهم به غصب املاک عامه، زراندوزی، دامن زدن به تبعیض اداری، تک حزبی و قومی کردن اداره‌های دولتی، خودکامگی، استبداد، نقض‌کننده حقوق بشر و قاچاق مواد مخدر است.

خواندن 363 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 29 قوس 1396 ساعت 15:01