خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

کاهش عواید ذوغال سنگ دره صوف در سال جاری مالی!

دوشنبه, 14 جدی 1394 ساعت 14:16 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کاهش عواید ذوغال سنگ دره صوف در سال جاری مالی! کاهش عواید ذوغال سنگ دره صوف در سال جاری مالی!

مسوولان محلی سمنگان می گویند: به دلیل نا امن شدن راه مواصلاتی ایبک دره صوف و تقاضای کمتر مصرف کنندگان، در سال مالی گذشته از معادن زغال سنگ دره صوف بالا این ولایت بیش از دو میلیارد ده ملیون افغانی عاید بدست آمده است که این عواید نظر به زمان مثابه سال قبل 45 ملیون افغانی کاهش یافته است.

عبدالجبار حمیدی آمر نمایندگی تصدی زغال سنگ شمال در ولایت سمنگان می گوید: آمریت معادن زغال سنگ این ولایت از دو معدن ولسوالی دره صوف بالا از اول جدی سال 1393 الی اخیر قوس سال 1394 که یکسال مالی می شود بیش از دو میلیارد و ده میلیون و یکصد و چهل هزار افغانی عاید به دست آورده اند که این رقم در سال گذشته بیش از دو میلیارد و پنجاه ملیون افغانی بود.

به نقل از روزنامه اقتصادی، محمد عباس عرفان معاون منشی ریاست زغال سنگ تصدی شمال گفت: به منظور مدیریت درست معادن و چگونگی استخراج زغال سنگ درمعادن زغال سنگ دره صوف بالا سی و چهار انجنیر فنی و در معدن زغال سنگ آب خورک ولسوالی روی دو آب چهار مهندس فنی را استخدام کردند.

محمد صدیق عزیزی سخنگوی والی سمنگان می گوید: مسوولان این نمایندگی این مبلغ را صرف از دو معدن که شامل دهانه تور و شباشک ولسوالی دره صوف بالا می باشد، استخراج کردند و عواید سه معدن دیگر این ولسوالی که شامل معدن گرمک غربی گرمک شرقی و رشک و همچنان عواید معدن زغال سنگ ولسوالی روی دو آب شامل این عواید نمی باشد.

احمد علی حسنی ولسوال دره صوف بالای سمنگان گفت: هم اکنون در معادن زغال سنگ این ولسوالی نزدیک به ده هزار کارگر در بیش از سه صدو صوف دولتی، بخش خصوصی و صوف های شخصی استخرای مصروف کاراند.

وی افزود: زغال ایکه توسط کارگران مردمی ازصوف های شخصی استخراج می شود یک تُن آن را دولت یک هزار و پنجصد افغانی محصول نموده و عواید فوق الذکر از محصول زغال به دست آمده است.

به گفته مسوولان، معادن زغال سنگ به شکل کمربند درطبقات مختلف سلسله کوه های هندوکش واقع شده که از ولایت بدخشان شروع، تخار، بغلان، سمنگان، بامیان، سرپل امتداد یافته و به معدن زغال سبزک ولایت هرات وصل می شود.

خواندن 2061 دفعه