خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

چه کسانی درپشت پرده اخراج اجباری 600 بازرگان افغان از امارات متحده عربی دست دارد؟

سه شنبه, 22 ثور 1394 ساعت 09:28 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(14 رای‌ها)
چه کسانی درپشت پرده اخراج اجباری 600 بازرگان افغان از امارات متحده عربی دست دارد؟ چه کسانی درپشت پرده اخراج اجباری 600 بازرگان افغان از امارات متحده عربی دست دارد؟

اخراج بیش از شش صد تن از بازرگانان افغان از امارات متحد عرب با واکنش‌های گوناگون روبه‌رو شده است. برخی‌ها گفته‌اند که در پشت پرده‌ی این کار دست‌های داخلی است. شماری از نماینده‌گان مجلس و فعالان مدنی ادعا کرده‌اند که حکومت در بخش تامین منافع این بازرگانان به گونه‌ی آگاهانه، کوتاهی کرده است.
همزمان، شماری از این بازرگانان اخراج شده نیز می‌گویند هنگامی که برای حل دشواری‌شان نزد سفیر افغانستان در امارات رفته بودند، رفتار وی با این بازرگانان، عجیب و پرسش‌برانگیز بوده است. اقدام پسین امارات در زمینه‌ی اخراج شش صد و شصت و دو بازرگان هزاره تبار و شیعه مذهب افغان از آن کشور، خیلی‌ها را انگشت به دهان گذاشته است. برخی‌ها حکومت امارات را متهم می‌کنند که در برابر این بازرگانان، عقده‌مندانه برخورد کرده است. و برخی دیگر این حرکت را سیاسی می‌دانند و باورمندند که در پس این حرکت، دست‌های داخلی نیز نقش دارد. پیشتر وزارت خارجه گفته بود که قرار است برای حل دشواری‌های این بازرگانان به زودی کمیسیونی ایجاد شود. حال نماینده‌گان مجلس می‌گویند این دشواری با ایجاد کمیسیون حل نمی‌شود، بل باید دولتمردان دو کشور به گونه‌ی رو در رو، روی حل این دشواری گفتگو کنند. اما در این میان گویا بیشتر از همه، بازرگانان اخراج شده تعجب کرده‌اند. بازرگانانی که می‌گویند در کنار رفتار بد پولیس امارات، سفیر افغانستان در امارات نیز رفتار پرسش برانگیزی داشته است. خیلی‌‎ها وضعیت نابسامان اقتصادی کشور را به شکنندگی امنیت ارتباط می‌دهند. تاکنون، ناامنی یکی از عوامل اصلی افت وضعیت اقتصادی در کشور بوده است. حال باید دید حکومت در بخش برطرف کردن محدودیت سرمایه گذاری بازرگانان کشور چه در خارج و چه در داخل چه تدبیر و برنامه‌ای را روی دست می گیرد.

خواندن 2300 دفعه