خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

بررسی وضعیت کودکان کارگر در ولایت بلخ!

دوشنبه, 02 دلو 1396 ساعت 10:37 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
بررسی وضعیت کودکان کارگر در ولایت بلخ! بررسی وضعیت کودکان کارگر در ولایت بلخ!

نشست ماهوار فعالین مدنی با حضور 28 تن به شمول 11 خانم از مسولان نهادهای کمک کننده به کودکان، فعالان مدنی، نماینده شهرداری مزارشریف، استادان دانشگاه و دانشجویان به بررسی وضعیت کودکان در ولایت بلخ پرداخته شد.
در این نشست و در نتیجه صحبت و گفتگو مطرح و تاکید شد که کودکان در کشور به ویژه ولایت بلخ از مشکلات عدیده ای رنج می برند این گروه که شامل دختران و پسران می شوند، در نتیجه فقر، جنگ، نا امنی، مواد مخدر و … دچار چالش‌های فراوانی مانند کارهای دشوار، اعتیاد، گرفتاری در دام باندهای مافیا، گدایی، محرومیت از آموزش و رفاه، جذب در گروه¬های هراس افگن، تجاوزهای جنسی و… می شوند.

در این میز گرد مریم کریمی مسول بنیاد کودک در ولایت بلخ به ارایه بررسی و پژوهشی در این ولایت طی سه سال گذشته در رابطه به مشکلات کودکان به خصوص کارکردن درجاده¬ها که به همکاری شمار دیگر از نهادها انجام پذیرفته است پرداخت و گفت این بررسیها نشان می دهد که هر سال نسبت به سال پیش شمار کودکان کارگر در جاده ها بیشتر شده و 20 درصد آنان از آموزش بازمانده اند.

خانم روح¬افزا اکبری مسول پرورشگاه ولایت بلخ گفت، در این مرکز هم اکنون نزدیک به 100 کودک فقیر و بی سرپرست نگهداری می شوند و برای آنان زمینه¬های دست¬رسی به آموزش، کار و اشتغال فراهم می شود وی تاکید کرد که در ولایت بلخ حضور کودکان بی سرپرست و اشتغال آنها به کارهای دشوار و چالشهای دیگر به مراتب بیشتر از آن است که بتوان به سادگی آنها را حل نمود.

عبدالقادر مصباح مسول موسسه اجتماعی خط نو که در راستای مبارزه با مواد مخدر کار می کند از آلودگی گروه بزرگی از کودکان به اعتیاد سخن گفت و یاد آور شد حتی در برخی از موارد کودکان زمانی که در شکم مادران¬شان هستند به این مواد آلوده می شوند و تاکید کرد که از کودکان باندهای مافیا نیز جهت انتقال و فروش مواد مخدر در شهر مزارشریف به گونه گسترده استفاده می کنند.

داوود حیدری مسول فرهنگی و اجتماعی شهرداری مزارشریف نیز از وجود هزاران کودک سرگردان برای پیدا کردن نان در جاده¬ها و کوچه¬های مزارشریف اشاره نموده گفت شهرداری مزارشریف با 36 نهاد مدنی در بلخ تفاهم نامه ای را امضا کرده است که این اداره را در بخشهای اجتماعی و فرهنگی به شمول رسیدگی و همکاری با کودکان روی جاده یاری نمایند.
وی هم چنان از راه اندازی خیمه ای برای کمک به کودکان با همکاری یک نهاد اجتماعی در مزارشریف یاد کرد و تاکید نمود شهرداری مزارشریف یک جریب زمین را برای بخش فرهنگی و اجتماعی آن در نظر گرفته است و آنان تلاش دارند تا با پیدا کردن دونر و یا حمایت مالی بازرگانان بلخ ،در این زمین جای¬گاه¬هایی برای اجرای برنامه های سودمند و نیز تفریح کودکان کارگر روی جاده ایجاد نماید.

برخی از نهادهای دیگر نیز کارکرد خویش در زمینه حل مشکلات کودکان را یاد کرده بر تلاش همگانی جهت بیرون رفت از دشواریهای گوناگون کودکان از سوی دولت، نهادهای مدنی، مردم و شهروندان تاکید کردند.

شرکت کنندگان راه بیرون رفت از مشکلات کودکان و جلوگیری از آعشته¬گی آنان به کارهای دشوار را تامین امنیت و ایجاد فرصتهای شغلی در جامعه عنوان کرده از به تصویر کشیدن دشواریهای آنان از سوی رسانه¬های دیداری برای نشان دادن اهمیت مشکلات کودکان در جامعه برای مردم؛ دولت و شهروندان نیز به عنوان یکی دیگر از راه حل های معضل کودکان در جامعه یاد کردند.

نویسنده / شفیع رحیمی

خواندن 653 دفعه