خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

برنامه ملی زیر عنوان باغداری ومالداری ازسوی وزارت زراعت برای خانمها درشمال اجراشد!

دوشنبه, 29 جدی 1393 ساعت 17:46 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(11 رای‌ها)

پروژه ی ملی باغداری و مالداری ( دام پروری ) وزارت زراعت افغانستان (NHLP) برای فراهم کردن زمینه های کاریابی برای زنان در شمال شرق کشور در فصل زمستان، روند ساخت گلخانه های کوچک به نام "خانه های سبز" را که حدود یک ماه قبل آغازکرده بود سرانجام به پایان رساند.
این پروژه توانست برای دومین سال متوالی این بخش را در شمال شرق افغانستان تطبیق نماید. فیروزه قریشی کارمند منطقه یی این پروژه می گوید: "تعداد ۸۲ گلخانه در قندوز، ۱۲۶ گلخانه در شهر بغلان، ۵۰ گلخانه در تخار و ۲۰ گلخانه ی دیگر در بدخشان است".
به گفته ی قریشی هریک از این خانه های سبزکوچک به درازای ۱۲ متر و به پهنایی ۳ و نیم متر ساخته شده است. میل های آهنی مورد نیاز، پلاستیک برای پوشاندن روی گلخانه ها و دیگر مواد لازم چون تخم بذر ۱۶ نوع سبزیجات برای خانم هایی که شامل پروژه هستند به طور رایگان توزیع می گردد.
از سویی دیگر فرشته جوینده، کارمند بخش جندر(جنسیت) پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت ایجاد این خانه های سبز را در بهبود وضع زندگی زنان روستاهای افغانستان، که از کار کردن در دفاتر رسمی و جامعه فاصله ی بسیار دارند، بی نهایت ارزنده عنوان کرده و بر گسترش این نوع کارها برای زنان تاکید می کند.
بانو فرشته می گوید: "تعدادی از زنان که در ولسوالی های (شهرستان های) تحت پوشش پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت در زون ( ناحیه) شمال شرق مانند: ولسوالی (شهرستان) علی آباد در ولایت (شهر) قندوز بسر می برند از ایجاد گلخانه ها بسیار خرسندند.
در این ارتباط زنان شاغل می گویند: "اکنون ما هم در کنار همسران مان می توانیم کار کنیم و اقتصاد فامیل را بهبود بخشیم. سمیرا و قدسیه، دو باشنده (شهروند) قریه (روستا) کیمه ولسوالی (شهرستان) علی آباد قندوز می گویند: "به تازگی برای شان ۲ گلخانه ساخته شده است و آنها از طریق پرورش سبزیجات در گلخانه های خود می توانند اعضای خانواده خود را تعذیه کرده و در عین حال از طریق فروش آن برای اطفال خود وسایل مکتب (مدرسه) را خریداری کرده تا فرزندان شان به دروس خویش ادامه دهند.
همچنین فیروزه قریشی می گوید: "طبق بررسی ها با اینکه شرایط کار برای زنان در شمال شرق کشور بسیار دشوار است و زمینه ی کار هم مساعد نیست تعداد زیادی از زنان خواهان اشتراک در این پروژه هستند". گفته می شود، هزینه ی هر گلخانه ۷ هزار افغانی می شود که این مبلغ از سوی صندوق باسازی افغانستان(ARTF) پرداخت می گردد.

گزارش از براتعلی جعفری

منبع : رادیو شهروند

خواندن 1401 دفعه