سایت ها دیگر

یوناما: مأموریت این سازمان در خصوص بازشماری آرای ریاست‌جمهوری افغانستان پایان یافته‌است.

سه شنبه, 25 سنبله 1393 ساعت 14:58 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یادگارافغان/کابل، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل اعلام کرد: مأموریت این سازمان در خصوص بازشماری آرای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان پایان یافته‌است. دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای تصریح کرد: مسئولیت این سازمان پس از نشست اخیر تصمیم‌گیری کمیسیون مستقل انتخابات، در رابطه با صندوق‌های بازرسی‌شدۀ آرا پایان یافته است.
«ریچارد چمبرز» مشاور ارشد ملل متحد برای کمیسیون مستقل انتخابات کشور در این رابطه، گفت: تصمیم‌های نهایی کمیسیون مستقل انتخابات در خصوص صندوق‌های رأی، نقطۀ پایان سرپرستی ملل متحد از بازرسی آرای انتخابات که توسط کمیسیون مستقل انتخابات صورت گرفت، می‌باشد.
یاد آور می شود که داکتر عبدالله و اشرف غنی احمد زی، کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری از ملل متحد خواستار سهم‌گیری در این روند شده بودند و اکنون نقش سازمان ملل در روند بررسی آرا به پایان رسیده‌ است.
صاحب نظران بر این عقیده اند که سازمان ملل از موضع گیری های تیم اصلاحات و همگرایی راضی نبوده و تلویحا و به صورت غیر مستقیم، مواضع تیم داکتر عبدالله را نقض تعهدات پیشین این گروه در حضور جان کری می دانند.
تیم اصلاحات و همگرایی نیز طی روزهای اخیر به نحو ملموسی، عملکرد سازمان ملل در انتخابات افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و این سازمان را به تقلب و خیانت در آرای مردم متهم کرده است.
این موضع گیری های این تیم درست زمانی صورتی صریح تر به خود گرفت که پس از آخرین خروج ناظران داکترعبدالله از روند ابطال آرا و اعتراض او به مکانیزم برخورد با آرای تقلبی، سازمان ملل و کمیسیون انتخابات به صورت یکجانبه و بدون توجه به این اعتراض، روند بازشماری و ابطال را ادامه دادند.
گفتنی است، تعدادی از شهروندان و تظاهرات کنندگان تحت عنوان "روند ضد تقلب" روز جمعه (۲۱ سنبله)در برابر دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل تجمع کرده و با سردادن شعار های "مرگ بر ملل متحد" آن سازمان را به دست داشتن در تقلبات انتخاباتی محکوم کردند.
در مقابل، نمایندگی ملل متحد در واکنش به تظاهرات در مقابل دفتر این سازمان در کابل هشدار داده است که حملات لفظی بر ملل متحد قابل پذیرش نیست .
یوناما با نشر پیام مختصری در صفحۀ تویتر خود، نسبت به کاهش شمار کارمندان و میزان مساعدت های خود به افغانستان هشدار داد.

خواندن 563 دفعه