خبر های مهم روز
نمایشگاه عکس خیابانی (مرگ خاموش) - سه شنبه, 12 سرطان 1397 10:17
گفتگو با آقای فیاض عالم دین - یکشنبه, 09 ثور 1397 18:17

سایت ها دیگر

استقبال کاخ سفید ازامضای توافقنامه حکومت وحدت ملی درافغانستان!

دوشنبه, 31 سنبله 1393 ساعت 11:23 نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

یادگارافغان/کابل، توافق بر حکومت وحدت ملی روابط افغانستان و امریکا را مستحکم کرد این لحظۀ از دولتمردی فوق العاده بود. این دو مرد مردم افغانستان را مقدم شمردند، و اطمینان داده اند که اولین انتقال صلح آمیز دیموکراتیک در تاریخ کشور شان با حکومت وحدت ملی آغاز میگردد.
وزیر خارجه امریکا گفته است، امریکایی ها بسیار خوب میدانند که راه دیموکراسی دشوار و چالش بر انگیز است، اما راهی است که بهترین پیامد را به بار می آورد. این امر در جریان یک شب انجام نمی گیرد. ما نیز انتخابات جنجالی خود را داشتیم و شاهد پیامد های آنها نیز بودیم. من شخصاً شاهد بعضی از آن انتخابات بوده ام. اما چیزی را که سفر هایم به کابل و ساعت ها بحث تیلیفونی با این دو کاندید به من آموخت، این است که افغانستان تا چی اندازه برای موفقیت در این مقطع تاریخی تلاش نموده است.
در روز های آینده، افغانستان با گذار از این آزمون بزرگ فرصت های برزگی برای رشد بیشتر دارد.
به عقیده وی، انتخابات ختم کار نیست. این باید آغاز کار باشد تا افغانستان و مردم آن به سوی یک برنامه اصلاحات به پیش رفته و در روند انتخابات بهبودی های را ایجاد نمایند.
جانکری می افزاید: مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید، تعیین رئیس اجرایی، و امضای توافقنامه دو جانبه امنیتی و موافقتنامه وضعیت نیرو ها با ناتو فصل جدیدی را در همکاری پایدار ما با افغانستان باز خواهد نمود.
ایالات متحده امریکا متعهد است تا با احترام به دست آورد تاریخی افغانها در راستای موفقیت مرحله گذار همکاری نماید.
از سوی هم خبرگزاری اسوشیتید پرس نگاشته است که، دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا توافق تقسیم قدرت که به امضای دو کاندید ریاست‌جمهوری افغانستان درآمد را مورد تحسین قرار داد.
این توافق موجب شد که به درگیری‌های چند وقت اخیر میان نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان پایان داده شود؛ درگیری‌هایی که افغانستان را به سوی ناآرامی‌های سیاسی سوق داده بود.
کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که توافقی که امروز، یکشنبه، در «کابل» پایتخت افغانستان شکل گرفت، کمک می‌کند که بحران سیاسی افغانستان پایان پیدا کند و در راه پیش رو این کشور اعتماد به وجود آید.
کاخ سفید اعلام آمادگی کرد که با دولت جدید افغانستان همکاری کند تا موفقیت آنها را تضمین کند.
اشرف غنی احمدزی رئیس‌جمهور جدید افغانستان خواهد بود و «عبدالله عبدالله»، بعنوان مدیر اجرایی این کشور که پست جدیدی است که ایجاد شده فعالیت خواهد کرد.

خواندن 605 دفعه