امروز: پنج شنبه 02 اسد 1393 برابر با 23 جولای 2014

خط نو خط پایندگی است با ما به تماس شوید

http://khatenow.af

یادگار افغان

یادگار افغان

سه شنبه, 19 قوس 1392 14:39
روزنامه یادگار افغان
نخست وزیر تایلند می‌گوید کناره‌گیری نخواهد کرد!
نخست وزیر تایلند بر لزوم توقف اعتراضات ضد دولتی تظاهرات‌کنندگان تاکید کرده و گفته است، پیش از برگزاری انتخابات قریب‌الوقوع این کشور استعفا نخواهد کرد.

یینگلاک شیناواترا Yingluck Shinawatra نخست وزیر تایلند در حالی امتناع خود را از کناره‌گیری اعلام کرد که بانکوک در هفته‌های اخیر صحنه تظاهرات گسترده مخالفان علیه دولت بوده است.

تظاهرات‌کنندگان می‌گویند، تاکسین شیناواترا، نخست وزیر برکنارشده تایلند که برادر بزرگ یینگ‌لاک است، قدرت پشت پرده‌ی دولت کنونی این کشور به شمار می‌آید.

یینگلاک روز دوشنبه (۹ دسامبر، ۱۸ قوس) در تلاش برای آرام‌کردن اوضاع و ناآرامی‌های کشور، انحلال پارلمان تایلند را اعلام کرد و انتخابات زودهنگام را خواستار شد.

نخست وزیر تایلند در همین حال تصریح کرد، کابینه وی بر مبنای قانون تا زمان برگزاری انتخابات در دوم فوریه ۲۰۱۴ میلادی، به عنوان دولت موقت عمل خواهد کرد.

یینگلاک، ۲۸ نوامبر با ۲۹۷ رای موافق و ۱۳۴ رای مخالف از استیضاح در پارلمان و رای عدم اعتماد رهایی یافت.

وی روز سه‌شنبه (۱۰ دسامبر، ۱۹ آذر) در جمع خبرنگاران از معترضان خواست به اعتراضات پایان دهند و «از نظام انتخابات برای برگزیدن دولت آینده استفاده کنند.»

حدود ۱۴۰ هزار معترض روز دوشنبه با برپایی تظاهرات در خیابان‌های بانکوک، پایتخت تایلند، کناره‌گیری دولت منتخب این کشور را خواستار شدند.

تظاهرات‌کنندگان همچنین بر قطع نفوذ و قدرت خانواده شیناواترا در تایلند تاکید دارند.

یینگلاک در اظهارات اخیر خود گفت: «من تا جای ممکن عقب‌نشینی کرده‌ام؛ به من کمی حق دهید.»

سوتب توگسوبان Suthep Thaugsuban، رهبر اعتراضات تایلند با برگزاری انتخابات مخالفت کرده و با صدور اولتیماتوم، از یینگلاک و هم‌قطاران وی خواسته است از دولت موقت کناره‌گیری کنند.

در همین حال، حزب مخالف در تایلند موسوم به «حزب دموکرات» که قانون‌گذاران آن روز یک‌شنبه در اقدامی جمعی استعفا داده‌اند می‌گوید، هنوز درباره شرکت در انتخابات آتی این کشور تصمیم‌گیری نکرده است.

تایلند بعد از لایحه عفو پیشنهادی دولت در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۳ میلادی که در قالب آن امکان عفو تاکسین و زمینه برای بازگشت وی به قدرت هموار می‌شد، صحنه کمپین ضد دولتی بوده است.

تاکسین شیناواترا، غول ارتباطات و مخابرات تایلند در کودتای سال ۲۰۰۶ میلادی از قدرت برکنار شد و از سال ۲۰۰۸ میلادی در یک تبعید خودخواسته به سر می‌برد.

وی به فساد محکوم شده است و در صورت بازگشت به تایلند با دو سال زندان مواجه خواهد شد.

سه شنبه, 19 قوس 1392 14:27

روزنامه یادگار افغان
چگ هیگل وزیر دفاع امریکا: از حضور نیروهای ناتو پس از سال ۲۰۱۴  میلادی در افغانستان، پشتیبانی می کنم!

"چگ هیگل"، وزیر دفاع امریکا اعلام کرده است که از حضور نیروهای ناتو پس از سال ۲۰۱۴  میلادی در افغانستان، پشتیبانی می کند.

آقای هیگل بار دیگر تأکید کرده است که مفاد موافقت نامه‌ی امنیتی باید تا پایان سال جاری میلادی امضا شود.

او افزوده است که امریکا تا ماه فبروی سال ۲۰۱۴ میلادی که نشست وزیران ناتو در بروکسل برگزار می شود منتظر خواهد ماند.

وزیر دفاع امریکا  این مطالب را در دیدار با نظامیان امریکایی در کشور مطرح کرده است.

او گفته است، "اگر مردم افغانستان بخواهند که روابط خود را با امریکا ادامه دهند، می خواهیم به خاطر آموزش، مشوره دهی و کمک برای نظامیان افغانستان، حضور داشته باشیم."

هیگل شام روز شنبه‌ی هفته‌ی جاری در سفری از قبل اعلام نشده وارد کابل شد و با شماری از مقام‌های ارشد حکومت افغانستان دیدار کرد.

او در این سفر با رییس جمهور کرزی و شماری از وزیران کابینه‌ی او دیدار و گفت‌وگو کرده است.

گفته می شود که "بسم الله محمدی"، وزیر دفاع کشور در مورد امضای موافقت نامه‌ی امنیتی به چاگ هیگل اطمینان داده است.

سه شنبه, 19 قوس 1392 10:32

روزنامه یادگار افغان

معترضان پاکستانی مسیر تدارکات ناتو را مسدود کردند!

اعضای دوحزب سیاسی در پاکستان که مخالف حمله پهپادهای آمریکایی هستند مسیر ارسال تدارکات نیروهای ناتو به افغانستان را مسدود کردند.

اعضای دو حزب سیاسی پاکستان با نام‌های تحریک انصاف و جماعت اسلامی که مخالف حمله پهپادهای آمریکایی هستند با مسدود کردن مسیر ارسال تجهیزات ناتو در شهر پیشاور اعتراض خود را به کشتار غیرنظامیان در حملات هوایی ناتو ابراز کرده‌اند.

گفتنی است معترضان نزدیک به سه هفته است که اجازه ارسال تجهیزات به مرزهای شمال غربی افغانستان را نداده‌اند. معترضان با حضور در مسیرهای ارسالی تجهیزات ناتو اقدام به بازرسی کامیون‌ها و اطمینان از این مساله می‌کنند که هیچ تجهیزات و تدارکاتی برای نیروهای ناتو در افغانستان ارسال نشود.

اعضای این احزاب سیاسی معتقدند که پهپادهای آمریکایی اقدام به کشتار مردم بی‌گناه می‌کنند و بدین طریق آنها به دنبال پایان داده به کشتار غیرنظامیان هستند.

یونس ظاهر، یکی از اعضای حزب تحریک انصاف درباره این حرکت اعلام کرد: "ما معتقدیم که مردم بی‌گناهی در حملات این پهپادها کشته شده‌اند و این حملات از لحاظ روانی به این مردم آسیب رسانده‌اند. مردم نمی‌توانند در این مکان‌ها به راحتی بخوابند."

وی در ادامه گفت: دولت پاکستان اکنون باید تصمیم بگیرد که آیا با مردم است یا با جلادان آمریکایی.

اعضای حزب زنان نیز به این اعتراضات پیوسته‌اند و اعلام کرده‌اند که به اعتراضات خود علیه آمریکا ادامه خواهند داد.

سه شنبه, 19 قوس 1392 10:01

روزنامه یادگار افغان

کرزی دوست دارد خود را آمریکایی جلوه دهد!

جناب رییس جمهور حال که شما در خود توان سرپا ایستادن و خود اتکایی را نمی بینی، لااقل خواسته های خود را (که بنا بر اظهارات خودت به جهت حفظ منافع ملی افغانستان می باشد) در متن پیش نویس می گنجاندی تا این موضوع این همه دغدغه خاطر برای همگان ایجاد نکند

این روزها در محافل سیاسی برجسته ترین مبحث، این بحث می باشد که علت امضا نشدن پیمان امنیتی با آمریکا توسط محترم کرزی چیست و آیا سرانجام این پیمان توسط رییس جمهور امضا خواهد شد یا خیر؟
بسیاری فکر می کنند که کرزی در امضا این پیمان تعلل می کند تا بدین وسیله باج خواهی یا امتیاز طلبی کند. این گفته تا حدودی صحیح می باشد، زیرا اگر رییس جمهور در گفته خود صادق است و تلاش و تقلایش برای تامین منافع ملی افغانستان می باشد، آیا بهتر نبود برای اصولی تر مطرح کردن خواسته های ملت و مردم افغانستان در متن پیمان امنیتی، تلاش بیشتری می کرد و متن این پیش نویس را به گونه ای تدوین می نمود که استقلال، حاکمیت و منافع ملی به درستی تامین می شد، ضمن اینکه تعهدات آمریکا در قبال کشور ما نیز به روشی معقول تضمین می گردید.
از طرفی جناب کرزی خود در کانفرانس خبری مشترک با جان کری وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که تمام مشکلات موجود در متن پیمان بر طرف شده و فقط نیم درصد آن باقی ماند که آن هم در جرگه مشورتی حل و فصل می گردد. حال که جرگه مشورتی خواهان امضای این پیمان شده، پس مطرح کردن شرط های تازه که باعث سردرگمی مردم می شود، چیست؟
این موضوع نشان می دهد که اصلی ترین دغدغه کرزی، وضعیت آینده، جایگاه و امتیازات شخصی اش می باشد نه منافع ملی افغانستان.
و الا این مشخص و واضح است که آمریکاییها در این سیزده سال خوردند و بردند و همه چیز بدتر شده که بهتر نشده است. طوری هم برنامه ریزی کردند که ما توان تامین امنیت و برطرف کردن مسایل اقتصادی خود را نداشته باشیم. اگر این سیزده سال حضور، سیزده قرن هم به طول بینجامد، آمریکاییها نخواهند گذاشت که ما به استقلال و خودکفایی برسیم.
شاید عده ای بگویند ما که توان استفاده و استخراج این همه منابع معدنی و ثروتهای ملی را نداریم، بگذارید خارجی ها ببرند بلکه ما هم در این میان به نان و نوایی برسیم!!! که باید در پاسخ به این افراد گفت: آیا اینکه آنها میراث ما را به تاراج و یغما ببرند بهتر است یا اینکه منتظر بمانیم شاید فرداها از بین نسل جوانان ما متخصصین و دلسوزانی یافت شوند و این منابع را در راستای پیشرفت و استقلال و خودکفایی ملت ما صرف نمایند.
آیا با این بهانه که ما توان و علم استفاده از داشته های خود را نداریم، می تواند مجوزی باشد برای ادامه غارت و تحت استعمار رفتن ما؟ اگر خارجی ها بروند
بالاخره این دولت نه، دولت بعدی! شاید جبر مجبورمان سازد که در نهایت امنیت خود را خود ما تامین کنیم و اقتصاد خود را خود ما بنا سازیم و تقویت کنیم.
اما واقعیتی این است که غربیها طی این سیزده سال ما را جیره خوار بار آورده اند تا برای همیشه محتاج آنها باشیم. بهانه کرزی برای تصویب این پیمان این است که خارجی ها می خواهند بمانند و ما توان ایستادگی در قبال خواسته آنها را نداریم .
خوب جناب رییس جمهور حال که شما در خود توان سرپا ایستادن و خود اتکایی را نمی بینی، لااقل خواسته های خود را (که بنا بر اظهارات خودت به جهت حفظ منافع ملی افغانستان می باشد) در متن پیش نویس می گنجاندی تا این موضوع این همه دغدغه خاطر برای همگان ایجاد نکند و در این انحراف اذهان، آمریکاییها برنامه ی دیگری برای ما طرح ریزی نکنند. چرا که این بلاتکلیف ماندن، سبب سردرگمی اقشار مختلف مردم شده به حدی که حتی معاملات اقتصادی را تحت تاثیر خود قرار داده است.
اینگونه رفتار شما را بیش از این که هستید، متهم به دست نشانده بودن آمریکا می کند. به هر حال از ما گفتن بود و از شما مثل همیشه نشنیدن.

منبع: افغان پیپر

سه شنبه, 19 قوس 1392 09:52

روزنامه یادگار افغان

رییس جمهور کرزی وارد آفریقای جنوبی شد!

محترم حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان برای شرکت در مراسم ادای احترام به ˈنلسون ماندلاˈ ظهر امروز کابل را به مقصد آفریقای جنوبی ترک کرد.
دفتر ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد: محترم حامد کرزی به منظور شرکت در مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا، نماد مبارزه ضد استعماری و تبعیض نژادی، وارد ژوهانسبورک پایتخت افریقای جنوبی شده است.
بر اساس این گزارش حامد کرزی قصد دارد در کنار شمار زیادی از سران کشورهای جهان در مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا، رییس جمهور سابق آفریقای جنوبی و رهبر فقید مبارزه ضد نژاد پرستی در استادیوم بزرگ شهر ژوهانسبورک شرکت کند.
گفته می شود بیش از 59 تن از سران کشورهای جهان در مراسم بزرگداشت نلسون ماندلا که 27 سال عمر خود را در راه مبارزه با تبعیض نژادی در زندان سپری کرد و در 95 سالگی نیز درگذشت، در ژوهانسبورک حضور خواهند یافت.

سه شنبه, 19 قوس 1392 09:36

روزنامه یادگار افغان

هدف  قرار گرفتن والی نورستان   در یک حمله مسلحانه !

والی نورستان در شرق کشور هدف حمله مسلحانه قرار گرفت.
هدف از سفر والی نورستان به ولایت لغمان، بازدید از ولسوالی های «نورگرام و دوآب» از توابع لغمان اعلام شده است.
گفته می شود در این حمله به جناب والی آسیبی نرسیده است اما شماری از محافظان وی زخمی شده اند.
هنوز جزییات بیشتری در این زمینه منتشر نشده و تاکنون فرد یا گروهی نیز مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

سه شنبه, 19 قوس 1392 09:20

روزنامه یادگار افغان

اوباما به دنبال جنگی دیگر به سود اسرائیل است

يک مفسر سياسي مي‌گويد اين که تا چه حد باراک اوباما، رئيس جمهور امريکا، کوشش کرد در سوريه آن کشور را «به جنگي ديگر به سود اسرائيل» بکشاند «نگران‌کننده» است.

جيمز موريس، دبير تارنماي America-hijacked.com روز دوشنبه (۱۸ قوس ، ۹ دسامبر) در گفت‌وگوي تلفني با شبکه پرس تي‌وي گفت: «بسيار نگران‌کننده است که رئيس جمهور اوباما تا حدي پيش رفت که نزديک بود ما را در سوريه به جنگي ديگر به سود اسرائيل بکشاند.»

وي اين اظهارات را در حالي مطرح کرد که سيمور هرش، روزنامه‌نگار محقق امريکايي در مقاله اخير خود مي‌گويد که اوباما همه جزئيات داستان مربوط به حمله شيميايي ماه اوت در نزديکي دمشق، پايتخت سوريه را نگفته است.

موريس گفت: «بر اساس مقاله سيمور هرش، رئيس جمهور اوباما اساسا اطلاعات گزينشي ارائه داده است.»

باراک اوباما ۱۹ سنبله  (۱۰ سپتامبر) در يک سخنراني تلويزيوني دولت سوريه را به حمله شيميايي متهم کرد که در آن صدها نفر از جمله زن و کودک کشته شدند. رئيس جمهور امريکا قصد داشت از اين حمله به عنوان بهانه‌اي براي اقدام نظامي عليه سوريه استفاده کند اما با مخالفت نمايندگان پارلمان انگليس با اين حمله و نيز پيشنهاد روسيه براي اعمال نظارت بين المللي بر سلاح‌هاي شيميايي سوريه، از حمله نظامي به اين کشور خودداري کرد.

موريس افزود که همه جنگ‌هاي امريکا در خاورميانه با هدف حفاظت از منافع رژيم اسرائيل طراحي شده‌اند.

وي تصريح کرد که طرح اوباما براي حمله به سوريه بخشي از راهبرد گسترده‌تر امريکا «براي از بين بردن دشمنان اسرائيل در منطقه است که با عراق آغاز شده است و با سوريه و ايران و بعد کشورهاي ديگر ادامه خواهد داشت. اين همان چيزي است که ما در سوريه شاهد هستيم.»

موريس گفت: «اکنون مشکل اين است که لابي اسرائيلي نفوذ بسيار زيادي بر دولت باراک اوباما و کنگره امريکا دارد. آن‌ها سعي مي‌کنند که به سود اسرائيل جنگي در سوريه به راه اندازد و در اين ميان رسانه‌هايي داريم که با اين جريان هم‌دست هستند.»

وي در پايان يادآور شد «يک امريکايي وطن‌پرست مانند من نمي‌خواهد شاهد مرگ امريکاييان بيشتري نه تنها در عراق بلکه در ايران و سوريه، براي اسرائيل باشم.»

روسيه و امريکا ۲۳ سنبله  (۱۴ سپتامبر) توافق کردند که دولت سوريه تا اواسط سال آينده ميلادي سلاح‌هاي شيميايي خود را نابود کند و در عوض، امريکا نيز به آن کشور حمله نخواهد کرد.

لفاظي‌هاي جنگ طلبانه امريکا عليه سوريه پس از آن شدت گرفت که مخالفان حکومت سوريه ۳۰ اسد (۲۱ اوت) ادعا کردند که نيروهاي دولتي مواضع شبه نظاميان در مناطق عين ترما، زملکا و جوبر را هدف حمله شيميايي قرار دادند که در پي اين حمله بيش از هزار نفر کشته شدند.

دمشق همواره ضمن رد اين اتهام مي‌گويد شبه‌نظاميان اين حمله را با هدف فراهم کردن زمينه مداخله نظامي خارجي در سوريه انجام داده‌اند.

ناآرامي‌هاي خونين از سال ۲۰۱۱ گريبان‌گير سوريه است. بر اساس گزارش‌ها، غرب و هم‌پيمانان منطقه‌اي آن به ويژه قطر، عربستان سعودي و ترکيه از شبه‌نظاميان سوريه حمايت مي‌کنند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد، در نزديک به سه سال ناآرامي و درگيري‌هاي مسلحانه در سوريه، بيش از ۱۰۰ هزار نفر جان خود را از دست داده‌و ميليون‌ها نفر نيز بي‌خانمان شده‌اند.

جنگ طولاني مدت در سوريه ميليون‌ها نفر از مردم اين کشور را مجبور به فرار از خانه‌هاي خود کرده است.

سه شنبه, 19 قوس 1392 09:16

روزنامه یادگار افغان

وزیر دفاع امریکا به پاکستان سفر کرد!

چاک هگل، وزیر دفاع امریکا با هدف گفت‌وگو درباره «همکاری امنیتی و چگونگی مواجهه با تهدیدات مشترک» به پاکستان سفر کرده است.

کارل ووگ، سخنگوی هگل یک روز پیش از این سفر اظهار داشته بود که این نخستین سفر طی چهار سال گذشته است؛ در زمانی که نواز شریف، نخست وزیر پاکستان راحیل شریف را به فرماندهی ستاد مشترک ارتش این کشور منسوب کرد.

وزیر دفاع امریکا روز دوشنبه (۱۸ قوس) با نواز شریف دیدار کرده و درباره چگونگی کاهش تنش‌های افزایش یافته میان پاکستان و امریکا بر سر حملات هواپیماهای بدون سرنشین در شمال غرب پاکستان گفت‌وگو کرده است؛ این حملات از سال ۲۰۰۴ میلادی تا کنون جان هزاران غیرنظامی را گرفته است.

در پی خشم عمومی نسبت به کشته شدن غیرنظامیان در اثر حملات هواپیماهای بدون سرنشین سازمان جاسوسی امریکا، مقامات پاکستانی مسیر اصلی انتقال تجهیزات امریکایی به افغانستان را مسدود کرده‌اند.

در عین حال مقامات امریکایی با دولت افغانستان بر سر حملات شبانه نظامیان خارجی به منازل مردم افغان و کشته شدن غیرنظامیان، با مشکلات مشابهی دست به گریبان هستند.

هگل هم‌چنین درباره «منافع مشترک امریکا و پاکستان بر سر افغانستانی با ثبات» بحث و تبادل نظر کرده‌اند. ماه گذشته در دیدار نواز شریف از کابل، نخست وزیر پاکستان وعده داده بود که در جهت تسهیل مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان تلاش کند.

پیش از این سفر چاک هیگل، وزیر دفاع امریکا، روز شنبه بعد از دیدار ناگهانی خود از افغانستان، با نظامیان امریکایی مستقر در این کشور جنگ‌زده نشست داشته و از ادامه حضور نظامیان خارجی در افغانستان دفاع کرد.

این در حالی است که امریکا و افغانستان بر سر امضای توافق امنیتی که روند آن با بن بست مواجه شده است، به شدت اختلاف دارند؛ حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان با وجود فشار فزاینده امریکا از امضای این توافق امتناع کرده و آن را به تاخیر انداخته است.

در حال حاضر بیش از هشتاد هزار نیروی نظامی خارجی از جمله چهل و شش هزار نیروی نظامی امریکایی در افغانستان استقرار دارند.

نظامیان خارجی مستقر در افغانستان، در صورت امضا نشدن «پیمان امنیتی دوجانبه»، مجبورند تا پایان سال آینده (۲۰۱۴) این کشور را ترک کنند.

سه شنبه, 19 قوس 1392 09:06

روزنامه یادگار افغان

در اثر حملات انفجاری عراق دست کم 21 تن کشته شدند

دست کم ۲۱ تن در اثر حملات انفجاری در عراق کشته شده‌اند، این در حالی است که خشونت طولانی مدت همچنان گریبان‌گیر این کشور است.

به گزارش پولیس، روز دوشنبه (۱۸ قوس ) انفجاری خونین مقابل کافه‌ای در شهر بهرز، واقع در ۶۰ کیلومتری شمال بغداد ۱۲ کشته و ۲۴ مجروح بر جا گذاشت.

در حادثه‌ای دیگر، یک سرباز عراقی پس از انفجار یک بمبِ کنار جاده‌ای که یکی از گشت‌های ارتش در جنوب پایتخت هدف آن بود، کشته شد. این انفجار دو زخمی دیگر بر جا گذاشت.

در حادثه‌ای دیگر، انفجار بمب در بازاری واقع در منطقه بسمایه‌ی بغداد، سه کشته و هفت زخمی بر جا گذاشت، این در حالی است که در حومه‌ی جنوب غربی بغداد، یک بمب کنار جادّه‌ای جان دو تن را گرفت و ۳ نفر دیگر را زخمی کرد.

در این بین، انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی ایست بازرسی پولیس در روستایی واقع در شمال بغداد، جان سه افسر پولیس را گرفت.

مقامات بیمارستان که خواستند نامشان فاش نشود، شمار تلفات برای تمامی حملات را تصدیق کردند.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات خونین را به عهده نگرفته است، اما بمب‌گذاری‌های نظام‌مند تاکتیک مورد علاقه‌ی گروه‌های مرتبط با القاعده است که به گفته مقامات عراق در پی بی‌ثباتی این کشور هستند.

روز یکشنبه، در موج انفجارهایی که اغلب در مناطق شیعه‌نشین بغداد رخ داد نزدیک به ۴۰ عراقی کشته شدند.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق القاعده را به سبب کشتار هزاران تن از مردم این کشور مقصر دانسته و گفته است، این گروه «خانه‌های مردم را ویران می‌کند و آنان را می‌کشد و ساختمان‌های دولتی را منفجر می‌کند.»

آمار تهیه شده از سوی آسوشیتد پرس نشان داده است که تا به اینجای ماه جاری، دست کم ۱۴۷ تن در حملات تروریستی جان خود را از دست داده‌اند.

دوشنبه, 18 قوس 1392 20:40

روزنامه یادگار افغان: کابل

محمد جواد ظریف: جمهوری اسلامی ایران از پروسه صلح افغانستان حمایت می کند. حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز به وقت محلی وارد تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران گردید و در کاخ سعد آباد طی یک مراسم خاص تشریفاتی در حالیکه سرود های ملی دو کشور نواخته میشد، مورد استقبال داکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.  سپس رؤسای جمهور افغانستان و ایران با هم در فضای دوستانه و برادرانه در ارتباط به گسترش روابط و تقویت همکاری های دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند.  در جریان این مذاکرات، هر دو جانب در رابطه تنظیم و امضای پیمان دوستی و همکاری های دراز مدت میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران توافق کردند.  قرار توافقات صورت گرفته، این پیمان همکاری ها میان دو کشور را در ساحات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در بر خواهد گرفت.  همچنان پیمان متذکره در برگیرندهء منافع هر دو کشور در راستای تامین صلح و امنیت منطقوی خواهد بود.  در این دیدار برای وزرای خارجه هر دو کشور که در مذاکرات رؤسای جمهور افغانستان و ایران حضور داشتند، وظیفه سپرده شد تا کار روی تنظیم متن این پیمان را آغاز نمایند.  در پایان دیدار و توافقات انجام شده میان رؤسای جمهور افغانستان و ایران، اعلامیه مشترک نیز به نشر رسید.  حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در جریان این سفر بر علاوه دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران، با داکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و برخی دیگری از مقامات بلند رتبه آن کشور نیز ملاقات کرد.  رئیس جمهوری کشور و وزیر خارجه ایران در دیدار شان در ارتباط به پروسه صلح افغانستان و گسترش روابط و همکاری ها میان دو کشور در ساحات مختلف بخصوص همکاری های ترانزیتی، تبادلات سرحدی و صدور ویزهء ایران برای اتباع افغانستان صحبت کردند.  در این دیدار داکتر محمد جواد ظریف گفت که جمهوری اسلامی ایران از پروسه صلح افغانستان حمایت می کند و آماده هر گونه همکاری در این راستا می باشد.

مسابقه دوش بانوان درشهرمزارشریف  

بازدید ها

1158578
امروزامروز446
دیروزدیروز0
این هفتهاین هفته2400
این ماهاین ماه21125
تمام بازدید هاتمام بازدید ها1158578
افراد آنلاین 47

پیش بینی وضعیت آب و هوا

SP_WEATHER_BLOWING_DUST_WINDY

34°درجه

مزارشریف

SP_WEATHER_BLOWING_DUST_WINDY
پنج شنبه
آفتابی
۲۴°درجه | ۳۹°درجه
جمعه
آفتابی
۲۳°درجه | ۳۹°درجه
شنبه
آفتابی
۲۵°درجه | ۴۱°درجه