امروز: چهارشنب 09 میزان 1393 برابر با 01 اکتبر 2014

خط نو خط پایندگی است با ما به تماس شوید

http://khatenow.af

یادگار افغان

یادگار افغان

پنج شنبه, 10 دلو 1392 11:51

یادگارافغان: مزارشریف ، رییس جمهور کرزی در نشستی با خبرنگاران گفت که تجربه 12 ساله نشان داده که صلح افغانستان بستگی مستقیم با امریکا و پاکستان دارد. اگر امریکا و پاکستان در این راستا صادقانه عمل کنند، در کشور ما صلح بر قرار می گردد. وی از حکومت امریکا و متحدین شان خواست که برای امضای قرارداد امنیتی با افغانستان، پروسه صلح را آغاز و ثابت کنند که به عنوان یک دولت همکار و متحد افغانستان می باشند. اگر صلح تضمین نشود، پروسه صلح آغاز نگردد، امنیت به کشور ما بر نگردد و برای دوستی صادقانه به افغانستان اطمینان داده نشود، امضای این قرارداد عواقبی مانند معاهده های گندمک و دیورند خواهد داشت که تا حال مردم افغانستان در آتش آن می سوزند.

موسی فریور استاد دانشگاه در اینباره گفت: من با اینکه در 12سال گذشته از منتقدان رییس جمهور کرزی بودم ولی موضع و پیش شرط های وی را در جهت منافع علیای کشور افغانستان مفید می دانم. گلایه ای که من و مردم افغانستان از کرزی دارند این است که چرا کرزی از همان ابتدای حکومت خود چنین موقفی را نداشت. چون انسان محصول تجربه است بنابراین حکومتداری 12 ساله ی کرزی هم به وی آموخته است که مسوولیت بزرگ تاریخی دارد و مردم و آیندگان بر روی تصمیمات وی قضاوت خواهند کرد. امضای موافقتنامه ی امنیتی با امریکا به سرنوشت مردم افغانستان ارتباط دارد. اگر طبق منافع کشور شروط کرزی از سوی آمریکا پذیرفته شود طبعاً کرزی نام نیکی از خود به جای خواهد گذاشت و اگر برعکس شده و مانند معاهده ی دیورند و گندمک شود وی با همه ی دستاوردهایی که داشته محکوم تاریخ خواهد شد.

به باور وی، رییس جمهور با ناگزیری هایی که داشته است مانند فساد گسترده در کشور، انواع فعالیت های نادرست توسط نیروهای خارجی ها و تیم وی در کشور انجام گرفته است روزی مورد بازخواست قرار خواهد گرفت. یکی از شایعاتی که در کشور شنیده می شود این است که یکی از اهداف کرزی در مطرح ساختن پیش شرط ها، حمایت امریکا از بازنشدن پرونده ی دوران زمامداری کرزی است. این احتمال البته بخش ضعیفی از تحلیل های مربوط به موقف رییس جمهور می باشد.

فریور اظهار داشت: کرزی اطمینان دارد که امریکا نمی تواند بر علیه وی کودتا کند و یا به صورت غیرقانونی از قدرت برکنار نماید. فعلاً کرزی سعی می کند به مردم افغانستان ثابت کند که به عنوان یک افغانستانی به منافع علیای کشور وفادار هستم. اگر خواست و هدف واقعی کرزی چنین باشد من وی را تایید می کنم.

استاد دانشگاه با اشاره به عملکرد 12 ساله خارجی ها افزود: اگر حضور نیروهای امریکا در 12 سال گذشته حلال مشکلات کشور می بود و یا دستاوردهای بزرگی را به ارمغان می آورد، با این که قلباً با حضور نیروهای خارجی مخالف هستم امروز حق اعتراض به حضور نیروهای خارجی را نداشتم. اگر پیمان امنیتی با امریکا ما را از شر همسایگان طماع افغانستان مصون نسازد و صلح را برای افغانستان تضمین نکند و یا ثبات سیاسی و استقرار حکومت را به ارمغان نیاورد پس مفاد این پیمان چه خواهد بود؟ سالی که نکوست از بهارش پیداست، 12 سال گذشته شاهد خوبی بر این مدعا است.

موسی فریور در ادامه گفت: در هیچ کدام از نشست ها و کانفرانس هایی که در سراسر جهان در مورد افغانستان برگزار شد به ملت افغانستان حق داده نشد که اولویت های سیاسی کشور خود را معرفی کنند. اولویت ها را برای ما، خارجی ها تعیین کردند زیرا آن ها به ما کمک می کردند.

وی تصریح کرد: خارجی ها هیچ گاه خواهان حاکمیت قانون در افغانستان نبودند و به قانون اساسی کشور ما هیچ اعتنایی نکردند. اگر آن ها به تطبیق قانون در افغانستان علاقمند بودند امروز وضعیت کشور به این اندازه لجام گسیخته نبود. هر گاه که کرزی قانون را زیرپا گذاشت خارجی ها آن را تایید کردند. قانون فقط بر کسانی که مظلوم و بیچاره بودند تطبیق می شد و بر باندهای مافیایی و یا خارجی ها تاثیرگذار نبود.

فریور، موضع کرزی در عدم امضای موافقتنامه را جزو صلاحیت قانونی وی دانست و اضافه کرد: رییس جمهور طبق ماده 64و65 قانون اساسی صلاحیت های اجرایی و تقنینی و قضایی دارد و در راس هر سه قوا قرار دارد و می تواند به نمایندگی از مردم افغانستان با خارجی ها صحبت کند.

استاد دانشگاه ادعای خارجی ها مبنی بر این که چه کرزی این موافقتنامه را امضا کند و یا نکند ما در افغانستان می مانیم را نقض حاکمیت ملی کشور دانست. وی ادامه داد: اگر افغانستان کشوری مستقل است پس چرا باید زیر سلطه ی سازمان ملل متحد باشد و چرا باید اراده ی سازمان ملل بر این کشور تحمیل شود؟ تناقض گویی خارجی ها و هم دوستداران آن ها در افغانستان به یک فرهنگ غالب تبدیل شده است.

موسی فریور گفت: طبق معیارهای دموکراسی لیبرال غربی در جایی که مربوط به اراده ی کشور است باید رفراندوم انجام شود. هیچ وقت به بهانه ی شرایط ناامن، خواست ملت را نباید نادیده گرفت. هر صاحبنظری که به منافع کشور افغانستان وفادار باشد حرف مرا تایید می کند.

وی در پایان افزود: این تغییر موضع رییس جمهوری هنوز دیر نشده و هرگاه که جلوی ضرر را بگیرد منفعت برای کشور است. کرزی باید از آغاز حکومت، مردم را در جریان صحبت های پشت پرده می گذاشت.

پنج شنبه, 10 دلو 1392 11:44

یادگارافغان: مزارشریف ، اگر بحث اتحاد و همگرایی کشورهای منطقه در جریان است که باید همه کمک کنند تا افغانستان پیشرفت نماید. ولی اگر قرار است هرکس به فکر خویش باشد و به خاطر منافعش دیگران را زیر پا بگذارد، آن وقت از دولت افغانستان هم نباید توقع داشته باشند تا منافع کشورهای منطقه را در زمینه های داخلی و خارجی مدنظر بگیرد
با فعال شدن ماهواره " افغان ست یک" در فضا، کشور به سهولتهای زیادی در بخش ارتباطات تلیفونی، اینترنت، انتشارات تلویزیونها و توزیع شناسنامههای الکترونیکی دست پیدا میکند. ایجاد تسهیلات در زمینه مخابرات، رسانه‌ها، ارتباط اداره‌های دولتی و تامین ارتباط میان نیروهای نظامی افغانستان از کاربردهای دیگر این ماهواره خواهد بود.
وزارت مخابرات و تکنولوژی کشور اعلام کرد که تفاهم‌نامهای را با شرکت اروپایی یوتل‌ست برای پرتاب نخستین ماهواره افغانستان به فضا، امضا کرده است.
امیرزی سنگین وزیر مخابرات و تکنولوژی در مراسم امضای این تفاهم نامه اعلام کرد: در حالت عادی ماهوارههاى جدید که به فضا پرتاب میشوند، از 200 تا 300 میلیون دالر هزینه خواهند داشت اما در ماهواره "افغان ست یک" این هزینه در گذشته انجام شده و ماهواره تنها به موقعیت افغانستان انتقال مىیابد.
وی با بیان اینکه ماهواره "افغان ست1" توسط شرکت یوتل‌ست در 48 درجه شرقی در فضا حرکت خواهد کرد، اظهار داشت: ارسال ماهواره به فضا علاوه بر ارزش تاریخی و معنوی، سالانه حدود 15 میلیون دالر از طریق این ماهواره درآمد خواهد داشت که نفع ما از این ماهواره در کل بیش از 100 میلیون دالر خواهد بود که مردم افغانستان تا یک ماه دیگر از خدمات این ماهواره بهره‌مند خواهند شد.
سنگنین در ادامه تصریح کرد: پرتاب، نصب و فعال کردن ماهواره 2 سال و نیم زمان می‌برد اما بر اساس تفاهم با شرکت یوتل‌ست این کار فقط تا ماه آینده انجام خواهد شد زیرا این شرکت اکنون ماهواره فعال در فضا دارد و تنها موقعیت آن تغییر می‌کند.
به گفته مقامات این وزارتخانه، شرکت یوتل ست تا یک ماه دیگر این ماهواره را که دارای 6 ترانسپوندر است در موقعیت که برای افغانستان اختصاص داده شده، انتقال می‌دهد و از دو ترانسپوندر شرکت یوتل ست سالانه چهار میلیون دالر دریافت خواهد کرد.
البته باید به این نکته توجه داشت که این ماهواره حدود 10 سال قبل به فضا پرتاب شده و از آنجایی که عمر ماهواره‌ها 15 سال است، افغانستان فقط برای 5 سال با این شرکت قرار داد دارد و تا سال 2019 می تواند برای کشور ما مورد استفاده قرار گیرد.
همچنین در این تفاهنامه ذکر شده است که این شرکت اروپایی در پرتاب، نصب و فعال سازی ماهواره دوم افغانستان در فضا نیز همکاری خواهد کرد.
گفتنی است وزارت مخابرات و تکنولوژی برای بدست آوردن ماهواره در فضا در 14 ماه گذشته بسیار تلاش کرده‌اند. آنها ارسال ماهواره به فضا را به مناقصه گذاشته بودند که سرانجام شرکت یوتل‌ست که تجربه کافی در ارسال موفقیت آمیز 36 ماهواره به فضا را نیز داشت برنده اعلام شد.
با فعال شدن این ماهواره در فضا، کشور به سهولتهای زیادی در بخش ارتباطات تلیفونی، اینترنت، انتشارات تلویزیونها و توزیع شناسنامههای الکترونیکی دست پیدا میکند. ایجاد تسهیلات در زمینه مخابرات و اینترنت، رسانه‌ها، ارتباط اداره‌های دولتی و تامین ارتباط میان نیروهای نظامی افغانستان از کاربردهای دیگر این ماهواره خواهد بود.
این امیدواری وجود دارد که با ارسال این ماهوارده، بهبود قابل توجهی در پوشش رسانه‌ای در داخل بوجود ‌آید و از طریق این ماهواره رسانه‌های تصویری افغانستان در کشورهای هند، پاکستان، آسیای میانه، شرق میانه به شمول ترکیه و عربستان سعودی قابل دید گردند و ماهواره افغانستان این کشورها را تحت پوشش قرار دهد.
شایان بتوان گفت طی دوازده سال اخیر وزارت مخابرات و تکنولوژی یکی از تنهاترین وزارتخانه های افغانستان بوده که فعالیت مثبت و مفیدی داشته است. اکنون افغانستان دارای بیش از شصت شبکه تلویزیونی و 160 ایستگاه رادیویی می باشد که نزدیک به 90 درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات مخابراتی قرار می دهد و بیش از بیست میلیون نفر از تلیفون‌های همراه استفاده می‌کنند.
هرچند باید گفت با وجود این تلاشهای دولت و وزارت مخابرات و تکنولوژی برای تامین ارتباطات و نصب ماهواره در مدار زمین، هنوز هم انتقادهایی وجود دارد مبنی بر این که بیشتر مردم در مناطق دور دست به رسانههای تصویری و خدمات اینترنتی دسترسی کامل ندارند.
اما آنچه مهم و قابل تامل در این زمینه می باشد اینکه چرا همسایگان ما در این زمینه ما را یاری نمی کنند. در همسایگی ما کشورهای مثل ایران و هند و چین بهترین ظرفیت و پیشرفته ترین تکنولوژی های نوین برای ساخت و پرتاب ماهواره را در اختیار دارند که می توانند با ورود این صنعت به کشور ما علاوه بر سودآوری برای خود، مانع وابسته شدن هر چه بیشتر افغانستان به نواستعمارگران غربی شوند.
متاسفانه در زمینه های پیشرفت، همسایگان در حق افغانستان کوتاهی فراوانی کردند که مورد فوق یک نمونه آن است. نمونه دیگر را می توان در زعفران به عنوان کشت جایگزین مواد مخدر جستجو کرد که کشور ایران بنا به دلایلی حاضر به ارایه پیاز زعفران به کشاورزان افغانستان نشد و آنها مجبور شدند از طریق دلالان و بصورت قاچاق به پیاز زعفران دسترسی پیدا کنند.
همین کوتاهی ها سبب گردید تا عده ای بگویند حال که همسایگان با ما همکاری نمی کنند، حال که حتی در برخی موارد در راستای پیشرفت ما سنگ اندازی می کنند، ما نیز به کشت تریاک به دیده یک صنعت درآمدزا نگاه می کنیم.
چرا باید میزان صادرات و واردات ما به ایران نسبت یک به ده باشد. چرا باید پاکستان برای جلوگیری از ورود خشکبار ناب افغانستان به بازارهای پاکستان، مزارع کشاورزان ما را به وسیله ایادی خود تخریب کند، چرا باید قالین افغانی که حاصل دسترنج زحمتکشان ما است به نام دیگران در خاک افغانستان تولید شود و به نام آنها به جهان صادر گردد.
قدر مسلم این است که اگر همسایگان کمک می کردند ما می توانستیم از وابستگی مطلق به غرب رهایی پیدا کنیم و پله های ترقی را آهسته آهسته طی نماییم، ولی در بسیاری از موارد آنها برای بازار گرمی محصولات و فن آوری های خود هم که شده، نمی خواهند افغانستان مستقل شده و پیشرفت نماید.
اگر بحث اتحاد و همگرایی کشورهای منطقه در جریان است که باید همه با هم دست به دست یکدیگر دهند تا افغانستان پیشرفت کنند و از کشت مواد مخدر به عنوان یک صنعت استفاده نکنند ولی اگر قرار است هرکس به فکر خویش باشد و به خاطر منافعش دیگران را زیر پا بگذارد، آن وقت از دولت افغانستان هم نباید توقع داشته باشند تا منافع کشورهای منطقه را در زمینه های داخلی و خارجی مدنظر بگیرد.
نویسنده: سلیم کابلی

پنج شنبه, 10 دلو 1392 09:06

روزنامه یادگار افغان

من یک قهرمان ملی هستم، نه یک وطن فروش!

فرماندهان امریکایی به حامد کرزی به عنوان وسیله ای برای سرگرمی خود نگاه کنند و حتی اگر بخواهند او را با سیلی هم می زنند، چرا که این فلسفه اشغالگران است که در پایان عمر دست نشاندگان خویش، آنها را مورد توهین و استهزا قرار می دهند و این سزای کسانی است که بردگی را می پذیرند

ظاهرا سخنان اخیر کرزی نشان دهنده رابطه نزدیک طالبان به آمریکا می باشد، مقامات کاخ سفید را شوکه کرده است.
مفهوم حرفهایی که از ارگ ریاست جمهور نشر می شود، واضح می باشد: تروریست ها با امریکا تبانی کرده اند تا پیش از خروج نیروهای امریکایی که برای ۲۰۱۴ برنامه ریزی شده است، افغانستان را گرفتار هرج و مرج و وحشت کنند.
رهبران امریکایی و اروپایی، غرق در اندیشه آن همه پول و خونی که در راه دفاع از حکومت آقای کرزی مصرف کرده بودند، سرخورده و سردرگم شده بودند.
اما انگیزه حامد کرزی از این پشت پا زدن به نیروی های خارجی آنهم در ملاعام، برای کسانی که درس تاریخ خوانده اند، پوشیده نبود.
فرماندهان امریکایی به حامد کرزی به عنوان وسیله ای برای سرگرمی خود نگاه کنند و حتی اگر بخواهند او را با سیلی هم می زنند، چرا که این فلسفه اشغالگران است که در پایان عمر دست نشاندگان خویش، آنها را مورد توهین و استهزا قرار می دهند و این سزای کسانی است که بردگی را می پذیرند.
آنچه که مسلم است اینکه در نهایت آقای کرزی، به عنوان بزرگ قوم پوپلزی، نواده مستقیم شاه شجاع الملک، حکمران دست نشانده افغانستان در قرن نوزدهم میلادی است ولی نمی خواهد مانند شاه شجاع که وی را به عنوان دست نشانده انگلیس می شناسند، معرفی شود بلکه می خواهد ایندگان از وی به عنوان قهرمان ملی یاد نمایند.
کرزی هیچگاه از این نکته غافل نبوده و درست همین قضیه از او هم‌پیمانی بهانه‌جو برای غرب ساخته است و باعث شده تا او همواره تاکید کند میان وی و حامیان خارجی اش تفاوت های فراوانی وجود دارد. همین اصرار او باعث می‌شود که به نظر آدمی بیاید که نمک را می‌خورد و نمکدان را می‌شکند.
اگر از کرزی پرسیده شود: آیا نیرو های خارجی برای فراگیر شدن ارزش های انسانی تلاش کنند، یا برای نابودی فرهنگ اسلامی؟ آیا آنها برای مبارزه با تروریزم به کشور ما لشکر کشی کردند؟ آیا آنها توانستند اوضاع متشنج افغانستان را بهبود بخشند یا خیر؟ قطعا کرزی پاسخی برای این سوالات نخواهد داشت زیرا می دانند که او و غربی ها فرصت هایی را که مردم افغانستان به آنها داده بودند، هدر داده اند.
از طرفی هم نمی خواهد مردم بعد از 12 سال خدمت!!! وی را شخصی ضعیف و وابسته به غرب بدانند. اما می داند که برای مستقل بودن خود باید کمی پافشاری و اصرار کند و در آخرین سال حضورش در دفتر ریاست جمهوری چنان عمل کند که هرگز کسی از او به عنوان یک دست نشانده یاد نکند.
بر کسی پوشیده نیست که امروز در کانون مقاومت، شخصیتی که همه مردم افغانستان او را به عنوان نماد مشروعیت و عدالت بشناسند وجود ندارد. پس بهترین زمان برای باقی ماندن کرزی در نماد یک " قهرمان ملی" و نه به عنوان یک شخص" خائن وطن فروش" اکنون است که آمریکا با تمام زورش سعی در امضا پیمان امنیتی دارد.

منبع:افغان پیپر

پنج شنبه, 10 دلو 1392 09:03

روزنامه یادگار افغان

ناصر العمر: از خواهرش تقاضای جهاد نکاح کرد!

ناصر العمر از جمله وهابیونی است که همه را تشویق به جهاد نکاح می کرد، بسیاری از تروریست های وحشی در سوریه به بهانه ی این فتوی ،زنان سوری را اسیر کرده و به آنها تجاوز می کردند.
چندی پیش گروه بسیاری از زنان از شمال آفریقا و چچن برای ادای این فریضه ی تاریخی و شرعی وارد خاک سوریه شدند، این فاجعه به حدی گسترش یافت که وزیر داخله تونس مدعی شد از سه هزار زن مجاهده ی جهاد نکاح ،هزار نفر آنها باردار به وطنشان بازگشتند.
به ادعای رسانه های عراقی ،شیخ وهابیت ناصر العمر نیز از خواهرش درخواست ادای فریضه ی جهاد نکاح کرده و خواهرش به تقاضای او جواب مثبت داده است.
همچنین در ادامه ی مزخرفاتی که ناصر العمر در شبکه ی وهابی وصال بیان کرده، بسیاری از مسلمانان فتوای جهاد نکاح را به تمسخر گرفتندو این فتوی را از لحاظ شرعی محکوم کردند.
رسانه های عراقی به شدت به این خبر واکنش نشان داده و از اهل سنت خواستند که بفهمند وهابیت کیست ،چیست و از اسلام چه می خواهد؟

پنج شنبه, 10 دلو 1392 08:33

روزنامه یادگار افغان

عاجل:حمله انتحاری در ننگرهار

ساعت 7 امروز صبح یک حمله کننده انتحاری موتر مملو از مواد انفجاری اش را در مقابل درب ورودی ساختمان ولسوالی پچیراگام ولایت ننگرهار منفجر ساخت.
وی که قصد داشت ساختمان ولسوالی را منفجر کند، قبل از ورود شناسایی شده موتر همراهش را در مقابل درب ورودی این ولسوالی منفجر کرد.
در این رویداد سه پولیس کشته و چهار تن دیگر زخمی شده اند.
گفته شده است که هم اکنون صدای تیر اندازی از محل رویداد بگوش می رسد که طالبان می گویند با نیروهای امنیتی در مقابل ولسوالی پچیراگام در حال نبرد هستند.
از خسارات وارده به این ولسوالی گزارشی در دست نیست.

پنج شنبه, 10 دلو 1392 07:04

روزنامه یادگار افغان

 تلاش آمریکا و روسیه برای موفقیت ژنو2!

کارشناسان آمریکایی و روسی روز (چهارشنبه) موافقت کردند که تلاش‌های خود را برای به موفقیت رساندن کنفرانس ژنو2 افزایش دهند.

بنا به گزارش وب سایت وزارت خارجه روسیه، این موافقت در یک نشست بین کارشناسان دو کشور در ژنو صورت گرفت.

کنفرانس ژنو 2 برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه از طریق یک راه‌حل سیاسی از روز پنج شنبه در مونترو سوئیس در حال برگزاری است.

در همین حال،  معارضان سوری ادعا کردند که هیأت نمایندگان دولت سوریه در کنفرانس ژنو 2 با بررسی اصول بیانیه‌ ژنو یک موافقت کرده است. در همین رابطه خبرگزاری رویترز به نقل از لؤی‌الصافی سخنگوی ائتلاف معارضان سوریه گفت: ما موافقت کردیم که بیانیه‌ ژنو یک مبنای گفتگوها باشد.

بیانیه ژنو1 بر لزوم تشکیل یک دولت انتقالی بدون اشاره و مشخص کردن نقش بشار اسد تاکید شده است.

پنج شنبه, 10 دلو 1392 07:01

روزنامه  یادگار افغان

سازمان ملل:آوارگان سودان جنوبی جرأت بازگشت به خانه‌های خود را ندارند!

ک مقام ارشد سازمان ملل تاکید کرد، تعداد زیادی از آوارگان سودان جنوبی علی رغم برقراری آتش بس هنوز جرأت بازگشت به خانه‌های خود را ندارند.

والری آموس معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه و کمک های فوری در جریان سفر روز گذشته خود به سودان جنوبی تصریح کرد، علی رغم برقراری آتش بس هنوز بسیاری از آوارگان از بازگشت به خانه و کاشانه خود بیم و هراس دارند.

بر اساس این گزارش، آموس پس از دیدار از اردوگاه آوارگان سوری در شهر ملکال گفت، وضعیت امنیتی در سودان جنوبی پس از امضای قرارداد آتش بین دو طرف درگیر بهبود نیافته است. شورشیان سودان جنوبی و نیروهای دولتی به تازگی با میانجیگری کشورهای شرق آفریقا قرارداد آتش بس را امضا کرده اند.

وی در ادامه افزود، ما باید امنیت مردم را تضمین کنیم و من فکر می کنم امضای قرارداد آتش بس به تنهایی کافی نیست. وقتی با مردم صحبت می کنیم آنها به طور کامل اعتماد خود را از دست داده اند. آنها به ما می گویند که قصد دارند تا در کشور دیگری اسکان یابند.

سازمان ملل ادامه درگیری بین نیروهای دولتی و شورشیان سودان جنوبی در برخی مناطق کشور را تایید کرده است. ادامه درگیری ها بین نیروهای دولتی و شورشیان وابسته به معاون سابق رئیس جمهور سودان جنوبی نشانگر عمق بی اعتمادی دو طرف به یکدیگر است. از آغاز درگیری های سودان جنوبی تاکنون حدود 500 هزار نفر آواره شده اند. این درگیری‌ها از 15 دسامبر آغاز شده است.

چهارشنبه, 09 دلو 1392 20:43

یادگارافغان: مزارشریف ، صدهاتن از باشنده های ولسوالی چهاربولک ولایت بلخ در یک اعتراض گروهی در برابر ساختمان مقام ولایت بلخ خواستار حقوق شان از دولت شدند.  این دهاقین ادعا دارند که بیشتر از 40 هزار جریب زمین زراعتی در این ولسوالی دچار قطعی آب است و در کار زراعت به مشکلات زیادی مواجه هستند.  آنها میگویند، با وجودیکه در سربند ها آب وجود دارد اما به زمین های زراعتی آنها آب نمی رسد.  به انحصار گرفتن آب از سوی زورمندان و عملی نشدن برنامه های انکشافی در طول دوازده سال در این ولسوالی، نبود درک های معیاری آب، نبود سربند های معیاری، آنها را به مشکلات زیادی مواجه ساخته است، به گونه ی که کشتزار های آنان دچار قطعی آب شده است.  شیرمحمد یکی از زارعین در ولسوالی چهاربولک میگوید: "با وجودیکه 52 پروژه انکشافی در این ولسوالی در نظر گرفته شده اما در طول 12 سال تنها 2 پروژه عملی شده است و 50 پروژه انکشافی دیگر در این ولسوالی تطبیق نشده باقی مانده است".
اما محمد ظاهر وحدت معاون والی ولایت بلخ میگوید: " برای رفع نیاز اراضی که نیازمند آب است به 1400 مترمکعب آب نیاز است، درحالیکه دریای شوگر یا بلخ آب دارای 28 مترمکعب آب است که در این صورت رساندن آب به این اراضی کار مشکل است، اما هرگاه مشکل دیگری وجود داشته باشد ما برای حل آن اقدام میکنیم".
سربندی که در دریای شولگر یا بلخ آب ساخته شده، آب را به 18 نهر تقسیم میکند، اما دهاقین چهاربولک میگویند، از زمانیکه این سربند ساخته شده، آب در این سربندها خرید و فروش میشود و به آنها آب نمیرسد و آنها آب را توسط تراکتور و مرکب به زمین هایشان انتقال میدهند.

چهارشنبه, 09 دلو 1392 20:37

یادگارافغان: مزارشریف، نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات امیدواری های شماری زیادی ازباشندگان کشور را برای آینده بهتر با آنکه بیم ازچگونگی روند برگزاری انتخابات میرود به وجود آورده است. به همین منظور ده ها تن ازاعضای نهاد ها، فعالان جامعه مدنی و عده از نمایند گان ولایت بلخ در پارلمان،  حمایت خود را ازانتخابات اعلام نموده وازتمام مردم خواستند تا درانتخابات 1393 اشتراک نمایند. همچنان این فعالان مدنی خواهان یک انتخابات شفاف وعادلانه در کشورهستند.
آنها از ارگان های امنیتی میخواهند تا از انتخابات سال 1383 تجربه گرفت و بی طرفی کامل خویش را در انتخابات 1393 حفظ نموده تامین امنیت نمایند، تا مردم به پای صندوق های رای رفته رای خود را استعمال نمایند.  گلالی نورصافی نماینده ولایت بلخ در پارلمان به انتخابات گذشته اشاره نموده گفت:" انتخابات دور گذشته درولایت بلخ پراز تقلب وفریب کاری نسبت به همه نقاط کشوربود". صافی افزود: مردم نباید رای خود را براساس قوم، نژاد، زبان و وابستگی ها استعمال نمایند، مردم باید به برنامه های کاندیدها رای بدهند نه به خود کاندیدها، خانم صافی میگوید، آنها در اتنتخابات ازکسی حمایت خواهند کرد که یک برنامه همه جانبه و متوازن داشته باشد.
ازسوی هم حلیم فدایی رئیس اداره (نهاد خدمات مشورتی مختگ) که این برنامه را راه اندازی نموده، هدف این نشت را حمایت از انتخابات و رسیدن به صلح عنوان کرده و تاکید بیشتر بر شفافیت در انتخابات می خواند. درین نشست والیان پنج ولایت شمالی، نمایندگان مردم در پارلمان و فعالان مدنی حضور داشتند.
این نشت درحالی برگزار می گردد که بیشترازهفتاد روز دیگر در برگزاری انتخابات 1393 باقی مانده است وموجودیت گروهای مسلح غیرمسئول وافزایش نا امنی ها، باشندگان ولایات شمال را نگران ساخته است.

چهارشنبه, 09 دلو 1392 20:08

یادگارافغان: مزارشریف به گزارش روزنامه Bild ، در فرودگاه هلی لایپزیک فرشها با 45 کیلوگرم هروئین کشف شد. سرویس گمرکی در مجموع نه فرش را ضبط کرد و در هر کدام از آنان پنج کیلوگرم مواد مخدر یافته شد . فرشها توسط پست هوایی از ایران برای دریافت کنندگان در لهستان ، فرانسه، بلژیک و کنگو فرستاده شد . مامورین گمرک به فرشهایی ایرانی توجه کردند چرا که وزن آنان بیش از حد و سنگین بود. به گزارش Lenta.ru ، در اثر بازرسی معلوم شد که بسته های کوچک به شکل لوله ها با هروئین پنهان شده در این فرش ها بافته شده است  . قاچاقچیان مواد مخدر یک گرم هروئین را به طور متوسط به ارزش  43 یورو می فروشند. با توجه به این قیمتها، ارزش کل کالای قاچاق کشف شده در آلمان حدود دو میلیون یورو می باشد .

مسابقه دوش بانوان درشهرمزارشریف  

بازدید ها

1288786
امروزامروز1034
دیروزدیروز2161
این هفتهاین هفته9472
این ماهاین ماه1034
تمام بازدید هاتمام بازدید ها1288786
افراد آنلاین 209

پیش بینی وضعیت آب و هوا

آفتابی

32°درجه

مزارشریف

آفتابی
پنج شنبه
آفتابی
۲۰°درجه | ۳۲°درجه
جمعه
آفتابی
۱۹°درجه | ۳۱°درجه
شنبه
آفتابی
۱۷°درجه | ۲۷°درجه