سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

یکشنبه, 05 دلو 1393 08:46

هزاران پاکستانی در شهرهای بزرگ این کشور در اعتراض به انتشار کاریکاتورهای توهین آمیز در مجله شارلی ابدو علیه پیامبر گرامی اسلام (ص) تظاهرات کردند. به نقل از شبکه العالم، شرکت کنندگان در این راهپیمایی که بر اساس فراخوان احزاب اسلامی برگزار شد، شعار " سرنگون باد شارلی ابدو" و " مرگ بر فرانسه" سردادند . شرکت کنندگان در اجتماع اسلام آباد نیز پارچه نوشته هایی در دست داشتند که بر روی آنها نوشته شده بود : " محمد (ص) حیات من است " و" پیامبر ما شرف ما است ". "سراج الحق" رئیس حزب جماعت اسلامی گفت : "ای ملت فرانسه ای ملت دانمارک خوب گوش کنید ما در کمین توهین کنندگان هستیم ." وی تحریم محصولات این دو کشور را به دلیل انتشار تصاویر توهین آمیزی در مورد پیامبر گرامی اسلام (ص) خواستار شد. پاکستانی ها راهپیمایی های دیگری نیز در کویته در جنوب غرب و پیشاور در شمال غرب و کراچی در جنوب و مظفر آباد در شماق شرق و بخشی از کشمیر که توسط پاکستان اداره می شود و در لاهور مرکز پنجاب با حضور هزاران اعتراض کننده برگزار کردند. حفیظ سعید رئیس جماعت الدعوه گفت :" مسلمانان باید به مقابله برخیزند و از پیامبر اسلام (ص) دفاع کنند. " هواداران او بیرق های فرانسه، امریکا و انگلیس را به آتش کشیدند. از سوی دیگر هزاران تظاهرات کننده در هرات بیرق فرانسه را به آتش کشیدند و از فرانسه خواستند تا بخاطر انتشار تصویر توهین آمیز پیامبر (ص) در مجله موهن فرانسوی بطور رسمی از مسلمانان عذرخواهی کند.

شنبه, 04 دلو 1393 17:34

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در سفری به کشور ترکمنستان پیمان همکاری‌های راهبردی میان کابل- عشق آباد را امضاء کرد. منابع خبری کشور روز پنجشنبه ۲۲ جنوری به نقل از منابع کاخ ریاست جمهوری این کشور گزارش دادند، رویسای جمهور افغانستان و ترکمنستان در مورد چگونگی سرمایه-گذاری‌های اقتصادی، تحیکم روابط دو جانبه، ساخت خط آهن ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان و دهلیز ترانزیتی افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان گفتگو کردند.  منابع مذکور نوشته‌اند، اشرف غنی در این سفر پیمان همکاری‌های راهبردی میان کابل- عشق آباد را نیز امضاء کرد. بر اساس منابع مذکور، اشرف غنی در این دیدار گفت، افغانستان پروژه‌های انرژی، ترانزیتی و ترانسپورتی میان افغانستان و ترکمنستان را حمایت می‌کند. آقای غنی تاکید کرد، گاز طبیعی و برق ترکمنستان می‌تواند از خاک افغانستان وارد چین و دیگر کشور‌ها شود. از سوی دیگر، قربان قلی بیردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان گفت، تجارت میان دو کشور در سال گذشته میلادی به یک میلیارد دالر افزایش یافته بود و این رقم درسال روان دو برابر خواهد شد. محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان دیروز چهارشنبه طی سفر دو روزه وارد عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان شد.

شنبه, 04 دلو 1393 17:27

وزارت امور خارجۀ افغانستان می‌گوید که لغو تابعیت سه تن از نامزدان کابینه به این وزارت رسیده‌است. سراج الحق سراج، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه گفت که صلاح‌الدین ربانی، نامزد وزارت امور خارجه، نور الحق علومی نامزد وزارت امور داخله و سید سعادت منصور نادری، نامزد وزارت کار و امور اجتماعی تابعیتشان لغو شده‌است. آقای سراج خاطرنشان ساخت که تایید لغو تابعیت این سه نامزد از سفارت‌خانه‌های کشورهایی که تابعیت آن را داشتند به وزارت خارجه آمده‌است. وی خاطرنشان ساخت که اکنون تاییدی لغو تایعیت این نامزدوزیران به وزارت دولت در امور پارلمانی فرستاده شده تا در این مورد تصمیم گرفته شود. برپایۀ گزارش‌های نشرشده، در این میان نور الحق علومی تابعیت کشور هالند (هلند) و صلاح الدین ربانی و سید سعادت نادری تابعیت کشور انگلستان را داشتند. این در حالی‌ست که مسئلۀ دوتابعیتی نامزدوزیران، پارلمان را به دوقسمت تقسیم کرده و بخشی از اعضای مجلس نمایند‌گان افغانستان تصمیم گرفته‌اند تا بر اساس مصوبه‌ای که صادر نموده‌اند به نامزد وزیران دوتابعیتی رای ندهند. از سویی، بخش دیگر مجلس در حال حاضر در مخالفت به این تصمیم مجلس می‌گویند که به نامزد وزیران دوتابعیتی نیز باید بر اساس شایستگیشان رای داده شود. پیش ازین شکریه بارکزی، عضو این مجلس تصمیم اخیر پارلمان را نادرست خوانده و گفته بود که این تصمیم خلاف شماری از ماده‌های قانون اساسی افغانستان است. خانم بارکزی خاطرنشان ساخت که بر اساس قانون اساسی افغانستان هیچ افغان ترک تابعیت نمی‌شود و مجلس نمایندگان به هیچ ‌وجه نمی‌تواند حق انتخاب‌شدن و رای‌دادن را از یک شهروند افغانستان بگیرد. تا کنون مشخص نیست که پارلمان افغانستان پس از لغو تابعیت این افراد در مورد آنان چه تصمیمی خواهد گرفت، اما شماری از نمایندگان مجلس پیش ازین گفته‌اند که در صورت لغو تابعیت این افراد، پارلمان با آنان مشکلی نخواهد داشت.

شنبه, 04 دلو 1393 17:22

سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان در دیدار با سفیر جدید آسترالیا، گفت: روابط و مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان افغانستان و آسترالیا از هر زمان دیگر، طی سیزده سال اخیر، گسترش یافته است. عتیق الله عاطفمل؛ سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، روزشنبه ، با آقای ماتیو اندرسن Mathew Anderson سفیر جدیدالتقرر آسترالیا به کابل، در دفتر کارش، ملاقات تعارفی نمود. سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان از تقرر آقای اندرسن به صفت سفیر جدید آسترالیا به افغانستان اظهار خرسندی نمود، سمت و مسئولیت جدید وی را تبریک گفت.  وی گفت: روابط و مناسبات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان افغانستان و آسترالیا از هر زمان دیگر، طی سیزده سال اخیر، توسعه و تقویت بیشتر یافته است.  عاطفمل از حمایت وسیع، فداکاری ها و قربانی های نیروهای آسترالیایی در دشوارترین شرایط و همچنان از همکاری های سخاوتمندانه و بشردوستانه این کشور و تعهد آن در کنفرانس های شیکاگو و توکیو ۲۰۱۴ در راستای تأمین امنیت، صلح و ثبات و عرصه تقویت اقتصاد افغانستان - ابراز قدردانی کرد و اظهار داشت: مردم افغانستان حمایت، همکاری و فداکاری کشور آسترالیا را فراموش نخواهند کرد. وی تروریزم و افراط گرایی را پدیده‌ی شوم بین المللی عنوان کرد و گفت: در این عرصه به مبارزه جدی جهانی نیز ضرورت می باشد.  سرپرست وزارت امور خارجه اظهار امیدواری کرد که آسترالیا برای تحکیم صلح و ثبات و تقویت اقتصاد در افغانستان به خصوص در عرصه فراهم ساختن بورسیه های تحصیلی برای محصلین افغانستانی به همکاری های خویش ادامه دهد. وی بر کار و فعالیت بیشتر شورای مشترک تجارتی افغانستان- آسترالیا برای تقویت و توسعه تجارت میان هر دو کشور تأکید ورزید. به همین گونه هر دو طرف روی نشستی مأمورین ارشد هر دو کشور که در مورد مهاجرت در دوبی در برج مارچ سال جاری برگزار می گردد، نیز بحث و گفتگو نمودند. در ادامه آقای اندرسن سفیرجدیدآسترالیا در کشورمان بر حمایت و کمک از یک افغانستان دموکراتیک، تاکید کرد. وی ابراز امیدواری کرد که سفارت آسترالیا در همکاری نزدیک با وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، مسئولیت ها و اموری را که در پیش رو دارد، به شکل موثرتر و بهتر انجام دهد.

 

شنبه, 04 دلو 1393 17:16

رئیس مبارزه با جرایم جنایی بلخ میگوید که طی سال جاری به بیش از یک هزار واقعه جرایم جنایی در این ولایت رسیدگی شده است و در عین حال گراف جرایم جنایی در این ولایت نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. صلاح الدین سلطان؛ رییس مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیه ولایت بلخ گفت که پرسونل مبارزه با جرایم جنایی ولایت بلخ، طی سال جاری یک هزار و ۷۸ واقعه جنایی را کشف و مورد بررسی قرار داده اند. وی افزود: در پیوند با این رویداد ها یک هزار و ۱۷۸ تن به اتهام جرایم جنایی مختلف شناسایی و بازداشت شده اند. در تازه ترین مورد منسوبین  اداره مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی بلخ موفق به کشف ۸۰ هزار افغانی بانک نوت ۵۰ افغانی جعلی از شهر مزارشریف شدند که در پیوند با این قضیه یک تن بازداشت شده است سلطان علاوه کرد که گراف جرایم جنایی در ولایت بلخ نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و کارمندان کشفی این ریاست با ترتیب پلان های کشفی به گونه جدی در تلاش شناسایی موارد جنایی در ولایت بلخ میباشند.

شنبه, 04 دلو 1393 16:48

دید و بازدیدهای نامزد وزرا با برخی از وکلای مجلس و داد وستدهای پشت پرده که گفته می شود ساعت های رادو و تا ده هزار دالر معامله گری صورت می گیرد بدون شک سلامت و اعتبار شورای ملی را صدمه می زند. پیش از معرفی اعضای کابینه به شورای ملی، مجلس نمایندگان مصوبه ای را مبنی بر اینکه به افراد دو تابعیته رای نخواهند داد به تصویب رساند.
اما پس از معرفی کابینه دو دستگی در میان اعضای مجلس ایجاد شد و جنجال بالای رد یا تایید افراد دارای تابعیت دوگانه بوجود آمد. برخی از اعضای مجلس به تازگی تصمیم گرفته اند که با پیشنهاد یک ثلث نمایندگان و تایید دو ثلث، مصوبه قبلی خود را باطل و به افراد دو تابعیته اجازه دهند تا برنامه های کاری خود را ارائه کنند. این در حالی است که برخی از آگاهان امور سیاسی تناقض گویی ها در پارلمان را مسئله ای تازه نمیدانند و می گویند نمایندگان مجلس همواره با وجاهت خود بازی کرده و مصوبات خود را نقض کرده اند. به باور آنان اگر اعضای مجلس مصوبه قبلی خود را باطل کنند و به افراد دو تابعیته رای اعتماد دهند اعتبار خود را از دست داده و درس عبرتی برای ملت افغانستان خواهد بود که بار دوم به آنان رای ندهند. آقای فریور استاد دانشگاه کابل اظهارداشت: از نظر اصول و وظایف، مکانیزم و طرزالعمل داخلی مجلس، نمایندگان مردم حق ندارند مصوبه ای را که در ماه گذشته نسبت به افراد دو تابعیته تصویب کرده اند با یک مصوبه جدید آن را باطل کنند. وی برخی از اعضای پارلمان را به معامله گری با بعضی از نامزد وزرا متهم کرد و گفت: دید و بازدیدهای نامزد وزرا با برخی از وکلای مجلس و داد وستدهای پشت پرده که گفته می شود ساعت های رادو و تا ده هزار دالر معامله گری صورت می گیرد بدون شک سلامت و اعتبار شورای ملی را صدمه می زند. او گفت وکلای شورای ملی وظیفه دارند تا نگذارند مافیای قدرت و کسانی که معامله گر هستند با مقدرات و حیثیت پارلمان بازی کنند. هرچند به گفته وی در سال ۱۳۸۲ لویه جرگه احتمال پذیرش افراد دو تابیعته را در ماده ۷۲ قانون اساسی افغانستان پذیرفت، اما این تصمیم به دلیل و شرایط خاصی بود. به گفته وی این تصمیم زمان گرفته شد که کشور با نبود کدرهای تخصصی مواجه بود، اما در شرایط کنونی گزینش افراد دو تابعیته با در نظر داشت موجودیت کادرهای تخصصی، در کرسی های وزارت خانه ها به مصلحت افغانستان نیست. وی گفت افراد دو تابعیته صادق به کشور نخواهند بود و قرار دادن اسرار مملکت و رمز راز کشور در اختیار چنین افرادی به مصلحت نیست. این گفته ها در حال بیان می شود که برخی از آگاهان بر این باورهستند که اگر قرار باشد افراد دو تابعیته تصدی سیاسی نداشته باشند نصف مردم افغانستان که سالها از سر ناچاری مهاجر بوده اند و تابعیت از کشورهای دیگر اخذ کرده اند باید حق اشتراک در پست های سیاسی نداشته و از افغانستان بیرون شوند بنا بر این اعضای مجلس باید مسئله تابیعت را کنار بگذارند و افراد شایسته و متخصص را در نظر بگیرند. احمد شکیب منتظری استاد دانشگاه می گوید اگر بنا باشد افراد دارای دو تابعیت جایگاهی در امورات سیاسی نداشته باشند در قدم اول رییس جمهور افغانستان که مدت ۳۵ سال کمتر یا بیشتر در امریکا بوده و بدون شک به صورت قاچاق و یا مهمان زندگی نکرده است باید حق تصدی ریاست جمهوری را نداشته باشد. به گفته او علاوه بر آن در درون پارلمان کسانی هستند که در چوکی های بلند مجلس نیز قرار دارند و تابعیت دو گانه دارند. به باور کارشناسان دوره ۳۰ ساله مهاجرت برای افغانها یک مهاجرت تحمیل شده است که مجبور شدند تابیعیت کشورهای خارجی را اخذ کنند. به باور آنان اگر بحث تخصص مطرح باشد و اعضای پارلمان دید وسیعتر داشته باشند باید بدانند که امروز برخی کشورها از کشور دیگر حتی افراد متخصص را در پست های مهم حکومتی دعوت می کنند در حالی که تابیعت دوگانه ندارند جا بجا می کنند و ترقی و پیشرفت کشورش را در نظر می گیرند.

شنبه, 04 دلو 1393 16:11

عبدالقادر مصباح رئیس خط نو:بیش از 7 هزار خانم معتاد به مواد مخدر در بلخ زندگی میکند !


مسوولان نهاد های تحقیق کننده در مورد معتادین مواد مخدر در ولایت بلخ تحقیق را در سال جاری انجام داده اند که بیش از 7 هزار خانم در این ولایت معتاد به مواد مخدر هستند . عبدالقادر مصباح مسوول دفترخط نو (نهاد تحقیق کننده کشت مواد مخدر ) در بلخ گفت :این نهاد همه ساله در چهار بخش عمده کشت مواد مخدر ، میزان مصرف موادمخدر،که استفاده کنندگان موادمخدر چی کسانی اند. و درافزایش این معضله دست دارند تحقیق انجام میدهد . وی میگوید که افزایش خانم های معتاد در این ولایت نگران کننده است ، و در این راستا دولت را مقصر دانسته و می افزاید که دولت توجه جدی در قبال معتادین نداشته است . شهلا حدید ریس امور زنان بلخ می گوید: این ریاست برای خانم های معتاد به موادمخدر کار های زیر بنایی را انجام میدهد ، همچنان وی افزود که شرکت سهامی سنتر در بخش های خیاطی ، کورس سواد آموزی و کار های صنایع دستی زمینه کاررا برای آنان فراهم ساخته است . در همین حال شماری از خانم های معتاد به موادمخدر میگویند که قبلا از اضرار مواد مخدر آگاهی کامل نداشته اند آنان دلیل معتاد شدن به مواد مخدر را فقر ، بی کاری و عدم آگاهی از ضرر آن میدانند . با این حال اوغلی محمد رحیم رییس مبارزه علیه مواد مخدر در ولایت بلخ می گوید: آمار که ازسوی نهاد های تحقیق کننده صورت گرفته است قابل قبول نمی باشد. وی بیان کرد که خانم های معتاد به مواد مخدر این ریاست افزایش را نشان می دهد اما نه به اندازه که نهادهای تحقیق کننده می گویند: این در حالیست که در ولایت بلخ بیش از 6 نهاد در راستای بهبود وضعیت افراد معتاد به مواد مخدر کار می کند اما آمار معتادین درین ولایت کاهش نیافته بلکه در حالی افزایش می باشد. به گفته آگاهان امور فقر،بیکاری پاین بودن سطح دانش مردم باعث می شود که افراد معتاد در کشور افزایش یابد .

شنبه, 04 دلو 1393 16:01

 ٣٧٠سيت آبيارى شامل تانکر پنج هزار لیتره آب، شصت متر پایپ و يک پمپ پايدلدار به باغداران ولایات شمال شرقی کشور توزیع گرديد. انجنیر محمد غلام ملاخیل هماهنگ کننده پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت (NHLP) در زون شمال شرق کشور می‌گوید که ٤٥ سیت يادشده در ولایت کندز،١٥٠ سیت در ولایت تخار،١٧٠ سیت در ولایت بغلان و پنج سیت در ولایت بدخشان توزیع شده است. موصوف خاطر نشان کرد که سیت های آبیاری برای آن عده از باغداران توزیع شده که زمین های شان از سطح آب بلندترقراردارد و تا حال باغ هاى شان را توسط واتر پمپ های تیلی و یا هم برقی آبیاری می کردند. ملاخیل می‌گوید که آبيارى توسط سيت ها توزيع شده کاملآ بدون مصرف است و به تازه گی توسط پروژه ملی باغداری و مالداری در میان باغداران ترویج شده است. وى گفت که قرار است اين سيت ها در آینده به تعداد بیشتر باغداران توزیع گردد. به اساس معلومات منبع، قیمت هر سیت آبیاری در حدود بیست و پنج هزار افغانی است که تنها ٢٥ در صد آن را باغداران می‌پردازند. موصوف گفت که براى باغداران پيش از توزيع سيت ها در مورد چگونگى استفاده از آن آموزش هاى لازم نيز داده شده است. باغدارانى که سيت هاى يادشده را بدست آورده اند، خرسند اند زيرا حالا می توانند بدون مصرف باغ های شان را آبیاری کرده می‌توانند. حمید الله، يک تن از باغداران ولسوالی علی آباد کندز که تحت پوشش اين پروژه قرار گرفته است، می‌گوید که در فصل تابستان با مشکلات زیاد روبرو می شد و حتی قسمت های باغ اش به خاطر نبود آب از بین می رفت، اما حالا می تواند با استفاده از این سيستم از یک طرف از خشک شدن باغ خود جلوگیری کند و از سوی دیگر باغ خود را بدون وارد شدن کدام مصرف آبیاری کند. از سوی دیگر، صوفی گل محمد باشنده ولسوالی کلفگان ولایت تخارکه در حدود سه جریب زمین باغ سیب و بادام دارد و محصولات تولید شده باغی را یگانه درآمد خانواده خود عنوان می کند، می‌گوید  توزیع سیت آبیاری برای بهبود سستم باغداری نهايت موثر است. پروژه ملی باغداری و مالداری از سوی صندوق باسازی افغانستان (ARTF) حمایت مالی می‌گردد. برعلاوه توزیع سیت های آبیاری، ساخت ذخیره گاه های آب برای زمينداران و خانه هاى سبز کوچک براى زنان از مهمترين اقدامات اين پروژه می‌باشد.

شنبه, 04 دلو 1393 15:45

امریکا از تعهدات پاکستان برای از بین بردن گروه های تروریستی بدون هیچ گونه تبعیض، حمایت می کند. به نقل از رادیو پاکستان، جن ساکی؛ سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفته است که کشورش از تعهدات پاکستان برای از بین بردن گروه های شبه نظامی بدون هیچ گونه تبعیض، حمایت می کند . وی اظهار داشت واشنگتن براین باور است که حملات شبیه در مدرسه ای در پیشاور هرگز دوباره رخ نخواهد داد . همچنین وی از اقدامات ضد تروریستم پاکستان نیز قدردانی کرد . سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا خاطر نشان کرد که پاکستان برای از بین بردن گروه های تروریستی بدون هیچ گونه تبعیض مبارزه می کند .

شنبه, 04 دلو 1393 15:41

پنتاگون اعلام کرد: پس از پنج ماه از آغاز بمباران مواضع تروریست‌های داعش،  تنها بخش کوچکی از اراضی تحت اشغال آنها آزاد شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، "جان کربی"؛ سخنگوی پنتاگون گفت، نیروهای پیشمرگ کرد و نیروهای دولت عراق ۷۰۰ کیلومتر مربع از اراضی تحت اشغال داعش در شمال عراق را بازپس گرفته‌اند اما تروریست‌های داعش همچنان ۵۵ هزار کیلومتر مربع از اراضی را تحت کنترول خود را در اختیار دارد. این آمار نشان می‌دهد از زمان آغاز حملات هوایی در عراق از هشتم اگست ۲۰۱۴ حدود یک درصد از اراضی تحت کنترول داعش از دستشان خارج شده است. به نقل از ایسنا، سخنگوی پنتاگون اذعان کرد که اراضی زیادی تاکنون از کنترول داعش خارج نشده اما وی گفت که حملات هوایی سرعت پیشروی شبه‌نظامیان را کاهش داده و به نوعی برای آموزش نیروهای دولتی بغداد زمان خریده است. جان کربی افزود: گمان می‌کنم همه ما این مساله را می‌دانیم که تنها درصد کمی پیشرفت داشته‌ایم. اما ما فقط شش یا هفت ماه است که وارد عمل شده‌ایم. اردوی امریکا علنا اعلام کرده است که کمپین ضد داعش زمان‌بر خواهد بود و ریشه‌کن کردن شبه‌نظامیان زمان بیشتری لازم دارد. این آمار پس از آن از سوی پنتاگون اعلام شد که اخیرا گفته شد، نیروهای عراقی و کرد ۷۰۰ کیلومتر را بازپس گرفتند و هیچ توضیحی داده نشد که هم‌اکنون چند درصد از اراضی دست داعش است. می‌توان گفت، نیروهای عراقی حدود ۷۷ هزار کیلومتر و نیروهای کرد حدود ۵۶ هزار کیلومتر از اراضی را تحت کنترول دارند. فرماندهان امریکایی می‌گویند که اردوی عراق باید سازماندهی مجدد شود. از هشتم اگست۲۰۱۴ حدود ۲۰۰۰ حمله هوایی علیه داعش در عراق و سوریه انجام شده است که در این میان طیاره های امریکایی بیش از ۱۶۰۰ را بر عهده داشتند.