سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

سه شنبه, 30 جدی 1393 12:52

سازمان یونسکو با انتشار گزارش تازه ای اعلام کرد: در حال حاضر 63 میلیون نوجوان یعنی یک پنجم از مجموع نوجوانان جهان به دلایل مختلفی از قبیل فقر و بی توجهی مسئولان از امکان رفتن به مکتب و ادامه تحصیل محروم مانده اند.  سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو) روز دوشنبه آخرین گزارش تحقیقی این نهاد درباره وضعیت تحصیلی کودکان و نوجوانان جهان را منتشر کرد.  براساس این گزارش، همزمان با تلاش مسئولان سازمان ملل برای یافتن تدابیری برای اجباری کردن تحصیلات دوره متوسطه، در حال حاضر بیش از 63 میلیون نفر از نوجوانان سنین 12 تا 15 سال به دلیل فقر و یا بی توجهی مسئولان دولتی در کشورهای مختلف جهان از تحصیل محروم مانده اند. ایرینا بوکووا مدیرکل سازمان یونسکو این گزارش را زنگ خطری جدی دانسته و از مسئولان کشور های جهان خواسته است با به کار گرفتن همه منابع لازم، این مشکل بزرگ جهانی را از میان بردارند.  انتونی لیک مدیر اجرایی این نهاد نیز با تاکید بر ضرورت تدابیر گسترده و هماهنگ جهانی برای حل این مشکل، ایجاد امکانات تحصیلی بیشتر، کمک به ماندگاری کودکان به ویژه دختران در مکاتب تا پایان دوره متوسطه و تلاش برای بالا بردن سطح فراگیری دانش آموزان را تنها راه حل موثر و نتیجه بخش برای از میان برداشتن این مشکل دانسته است. به گفته لیک، هیچ یک از تلاش هایی که از سال 2007 تاکنون برای ترغیب و تشویق نوجوانان به تحصیل و کمک به ادامه تحصیل آنها انجام شده تاکنون نتیجه ای دربر نداشته است. وی، موفقیت در این مسیر را منوط به یک اتفاق نظر جهانی و تلاش برای یافتن راه ه

سه شنبه, 30 جدی 1393 12:49

محمود صیقل نامزد وزارت انرژی و آب نیز از نامزدی اش در این پست کنار رفت. محمد صیقل، نامزد وزیر انرژی و آب از نامزدی اش در این پست کنار رفته است.  به جای او عبدالرحان صلاحی به این بست معرفی شده است. ریاست اجرایی این خبر را تایید کرده و گفته است که تا اکنون آقای صلاحی به مجلس معرفی نشده است. دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی گفته که پس از تکمیل شدن اسناد تحصیلی، او به مجلس معرفی خواهد شد.

سه شنبه, 30 جدی 1393 12:46

نخست وزیر عراق در دیدار با فرستاده ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به بغداد، از مسکو خواست در جنگ عراق برضد گروه تروریستی تکفیری داعش مشارکت کند. به نقل از سومریه نیوز، حیدر العبادی روز دوشنبه در دیدار با میخائیل بوگدانف معاون وزیر امور خارجه روسیه و فرستاده ویژه رئیس جمهور این کشور در امور خاورمیانه و افریقا، تروریزم را برای منطقه و جهان خطرناک خواند. وی در دیدار با هیات روس در باره روابط دوجانبه در زمینه های انرژی، نفت، تسلیحات و مسایل اقتصادی و اوضاع سیاسی و امنیتی عراق و منطقه بحث و گفت و گو کرد. العبادی گفت: سیاست دولت کنونی عراق مبتنی بر سیاست درهای باز و تقویت روابط با کشورها بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل است. وی ضمن درخواست از روسیه برای مشارکت در جنگ با گروه تروریستی داعش در عراق خاطرنشان کرد که تروریزم تنها تهدیدی برای عراق نیست بلکه دامنه تهدید آن به دیگر کشورهای منطقه و جهان نیز گسترش یافته است. بوگدانف نیز در این دیدار تمایل روسیه را برای گسترش روابط با عراق و گشودن افق های همکاری ثمربخش میان دو کشور اعلام و از گام هایی که العبادی برای وحدت اقشار مختلف مردم عراق و همکاری تشکل های سیاسی با یکدیگر برداشته است استقبال کرد. روسیه در ائتلاف بین المللی ضد داعش به سرکردگی امریکا که در آن 60 کشور عربی و غربی حضور دارند ملحق نشده است.

دوشنبه, 29 جدی 1393 17:56

مدیر عامل اتاق های تجارت و صنایع ولایت بلخ می گوید که پولیس محافظت عامه در مناطق امن به زور می خواهد امنیت اموال تاجران را تامین کند. مدیر عامل اتاق های تجارت و صنایع ولایت بلخ می گوید که پولیس محافظت عامه وزارت داخله کشور کاروان موتر حامل اموال تجاری تاجران را در مسیر شاهراه بغلان - کابل به خاطر تامین امنیت متوقف کرده است. نصیر احمد قاسمی گفت: معینیت محافظت عامه وزارت داخله کشور می خواهد که جبرا اموال تجاری تاجران را اسکورت یا تامین امنیت کند. وی افزود : در مناطق ناامن اموال تجاری از سوی پولیس محافظت عامه در صورت تقاضا و رضایت تاجران تامین امنیت می شود که در آن صورت پول هنگفتی به خزانه دولت واریز می گردد. محافظت عامه یک ارگان ارایه کننده خدمات امنیتی دولتی می باشد که در سال ۲۰۰۹ تحت چوکات وزارت امور داخله افغانستان ایجاد شد که در مقابل پول برای حفاظت مردم، زیربناها، تسهیلات، پروژه های ساختمانی و قطارها؛ خدمات امنیتی را ارائه می کند. این ارگان به شکل یک تصدی دولتی بنا گردیده تا قابلیت اخذ قرارداد با مشتریان داخلی و بین المللی را برای ارایه خدمات امنیتی داشته باشد که امروز دارای چند هزار نفر گارد امنیتی می باشد. قاسمی افزود که در حال حاضر امنیت در مسیر شاهراه بغلان- کابل تامین است و با موجودیت پولیس شاهراه نیازی به تامین امنیت از سوی پولیس محافظت عامه نیست. وی گفت که تاجران در بدل اکمالات اموال تجاری نظر به نوعیت جنس در بدل هر تن کالا پول هنگفتی را به خزانه دولت واریز می کنند که این سبب بالا رفتن میزان مصارف تاجران شده و در نتیجه بالای قیمت اجناس بازار تاثیر منفی می گذارد، چرا که قیمت جنس پس از بر آورد مصرف و هزینه های صورت گرفته تعیین می شود و این به ضرر مردم است. خواستیم در این باره نظر معینیت محاظت عامه وزارت داخله کشور را بدانیم، اما با تماس های مکرر این امر میسر نگردید.

دوشنبه, 29 جدی 1393 17:46

پروژه ی ملی باغداری و مالداری ( دام پروری ) وزارت زراعت افغانستان (NHLP) برای فراهم کردن زمینه های کاریابی برای زنان در شمال شرق کشور در فصل زمستان، روند ساخت گلخانه های کوچک به نام "خانه های سبز" را که حدود یک ماه قبل آغازکرده بود سرانجام به پایان رساند.
این پروژه توانست برای دومین سال متوالی این بخش را در شمال شرق افغانستان تطبیق نماید. فیروزه قریشی کارمند منطقه یی این پروژه می گوید: "تعداد ۸۲ گلخانه در قندوز، ۱۲۶ گلخانه در شهر بغلان، ۵۰ گلخانه در تخار و ۲۰ گلخانه ی دیگر در بدخشان است".
به گفته ی قریشی هریک از این خانه های سبزکوچک به درازای ۱۲ متر و به پهنایی ۳ و نیم متر ساخته شده است. میل های آهنی مورد نیاز، پلاستیک برای پوشاندن روی گلخانه ها و دیگر مواد لازم چون تخم بذر ۱۶ نوع سبزیجات برای خانم هایی که شامل پروژه هستند به طور رایگان توزیع می گردد.
از سویی دیگر فرشته جوینده، کارمند بخش جندر(جنسیت) پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت ایجاد این خانه های سبز را در بهبود وضع زندگی زنان روستاهای افغانستان، که از کار کردن در دفاتر رسمی و جامعه فاصله ی بسیار دارند، بی نهایت ارزنده عنوان کرده و بر گسترش این نوع کارها برای زنان تاکید می کند.
بانو فرشته می گوید: "تعدادی از زنان که در ولسوالی های (شهرستان های) تحت پوشش پروژه ملی باغداری و مالداری وزارت زراعت در زون ( ناحیه) شمال شرق مانند: ولسوالی (شهرستان) علی آباد در ولایت (شهر) قندوز بسر می برند از ایجاد گلخانه ها بسیار خرسندند.
در این ارتباط زنان شاغل می گویند: "اکنون ما هم در کنار همسران مان می توانیم کار کنیم و اقتصاد فامیل را بهبود بخشیم. سمیرا و قدسیه، دو باشنده (شهروند) قریه (روستا) کیمه ولسوالی (شهرستان) علی آباد قندوز می گویند: "به تازگی برای شان ۲ گلخانه ساخته شده است و آنها از طریق پرورش سبزیجات در گلخانه های خود می توانند اعضای خانواده خود را تعذیه کرده و در عین حال از طریق فروش آن برای اطفال خود وسایل مکتب (مدرسه) را خریداری کرده تا فرزندان شان به دروس خویش ادامه دهند.
همچنین فیروزه قریشی می گوید: "طبق بررسی ها با اینکه شرایط کار برای زنان در شمال شرق کشور بسیار دشوار است و زمینه ی کار هم مساعد نیست تعداد زیادی از زنان خواهان اشتراک در این پروژه هستند". گفته می شود، هزینه ی هر گلخانه ۷ هزار افغانی می شود که این مبلغ از سوی صندوق باسازی افغانستان(ARTF) پرداخت می گردد.

گزارش از براتعلی جعفری

منبع : رادیو شهروند

دوشنبه, 29 جدی 1393 17:38

گروه سیاست گذاری دهلی نو از ناامنی ها ، ادامه حملات گروه طالبان و انجام حملات انتحاری در افغانستان ابراز نگرانی کرده اند . به نقل از Wed India ۱۲۳ گروه سیاست گذاری دهلی نو ضمن ابراز نگرانی از افزایش ناامنی ها و حملات انتحاری در افغانستان گفته است که میزان خشونت و ناامنی ها از زمان خروج نیرو های خارجی از این کشور بالا رفته است . کارشناسان امنیتی هند بر این باور اند که برگزاری گفتگو های صلح با طالبان ممکن است که صلح و ثبات را در این کشور به ارمغان بیاورد .به عقیده آنها تشکیل کابینه در افغانستان و امضا توافق نامه امنیتی با ایالات متحده و ناتو نه تنها در فراهم کردن امنیت در این کشور کمک نموده بلکه از کمک های لجستیکی در سطح بالایی نیز حمایت کرد . داکتر رادا کومار؛ رئیس اجرایی گروه سیاسی دهلی نو گفته است که ناامنی و وضعیت شکننده در افغانستان ممکن است باعث ایجاد درگیری ها ، بازگشت به زمان اشغال این کشور توسط ارتش سرخ ، حمله امریکا  به بهانه جنگ با تروریسم شود . هند در حدود دو میلیارد دالر در توسعه ، بازسازی و همچنین کمک نظامی برای مبارزه با گروه های شورشی به افغانستان کمک کرده است . داکتر کومار با بیان این که هند نقش عمده ای در کمک به سرمایه گذاری ،بازسازی ، ایجاد ظرفیت سازی در تمام سطوح در افغانستان داشته ، خاطر نشان کرد که دولت هند به کمک های خود در صورت درخواست دولت افغانستان ادامه خواهد داد . دولت افغانستان پنج موافقتنامه به مبلغ ۱۲۰ میلیون دالر به منظور اجرای پروژه های توسعه زیر ساخت ها با سفارت هند در کابل امضا کرده است .

دوشنبه, 29 جدی 1393 17:21

 یک حادثه ی المناک  ترافیکی در کشورسویدن جان 3 تن ازشهروندان  افغانستان را گرفت!

روز شنبه ۱۶ ماه جنوری (ژانویه) پس از ساعت ۱۰:۰۰ صبح به وقت سویدن (سوئد) زنگ خطر برای گروه نجات در منطقه ی Trehörningsjö (تری هور نینگس خو) به صدا در آمد. حادثه از این قرار است که یک پناهجوی زن از اتباع افغانستان به همراه ۲ کودک خردسالش که داخل ریکشا (کالسکه) بودند در یک حادثه ی تصادف با ریل (قطار) باربری جان خود را از دست دادند.
این زن که یک هفته می شد تازه وارد کشور سویدن شده بود و تنها به زبان مادری خود (دری) تکلم می کرد در کمپ مهاجرین منطقه ی Trehörningsjö بسر می برد.
Johanna Måhlén (
یوهانا مولن ) یکی از کارمندان اداره ی مهاجرت این کشور با تایید این خبر گفت: "همسر این زن و پدر این کودکان در کشور یونان به سر می برند". گفته می شود خبر مرگ این زن به همراه فرزندانش از طریق پولیس اینترپل دیرهنگام شام روز شنبه به همسرش رسید".
در همین ارتباط Lokner Helena" (هلنا لوکنر) یک تن از پولیس های västernorrland (وستر نورلند) در توضیح حادثه گفت: "دلیل این تصادف هنوز مشخص نیست و این رویداد باید از زوایای مختلف به خصوص از نظر مسایل تکنیکی چون "چراغ راهنما برای هدایت قطار و همچنان سد راه عبور افراد پیاده و ماشین ها" بررسی شود".
وی افزود: "به دنبال دلایل می گردند و همچنان سرنخی هم برای گمانه زنی قتل این ۳ تن پیدا نشده است". گفته می شود، راننده ی ریل ( قطار ) پس از رخداد این حادثه به شدت شوکه شده و از نظر روحی آسیب دیده و قادر به حرف زدن نیست".
لوکنر در ادامه گفت: "تنها کسی که می تواند درباره ی این قضیه به ما کمک کند و تنها شاهد این حادثه بوده، راننده ی این قطار است.
پناهجویانی که در کمپ این منطقه زندگی می کنند و با این زن آشنایی داشتند پس از شنیدن این حادثه به شدت شوکه شده اند. تعدادی از کشیش های کلیسای Trehörningsjö برای دلداری و صحبت کردن با پناهجویان و همچنان دعا برای آرامش روح این ۳ تن به این کمپ رفته و با صحبت کردن سعی می کردند به دیگر پناهجویان آرامش دهند.
گفته می شود تاکنون هویت این زن مانند ( نام و فامیلی ) از سوی کارمندان اداره ی مهاجرت این منطقه و همچنان پلیس در رسانه ها فاش نشده است. همچنان پلیس برای تحقیق بیشتر این حادثه تحقیقات خود را ادامه می دهد.
طی ۱۰ روز گذشته این دومین حادثه ی تصادف پناهجویان افغان در کشورهای اروپایی است. پیش از این نیز ۲ نوجوان افغان که به صورت غیر قانونی قصد سفر به نروی ( نروژ) را داشتند، از مبدا کشور دانمارک به سوی سویدن می آمدند که در راه مسوولان قطار متوجه می شود این ۲ نوجوان بدون خریدن بلیط و غیر قانونی سفر می کنند و آنها را از ریل (قطار) پیاده کرده اند. پس از مدتی این ۲ نوجوان که در امتداد خط راه آهن راه می رفتند با ریل (قطار) تصادف می کنند. این حادثه منجر به مرگ نوجوان ۱۳ ساله و مجروح شدن نوجوان ۱۵ افغان شد.

 

گزارش از سحر صامت

منبع: رادیو شهروند

 

دوشنبه, 29 جدی 1393 17:15

دروازه شورای ولایتی غزنی پس از دو هفته روز دو شنبه دوباره به روی مراجعه کنندگان باز شد. خالقداد اکبری؛ رئیس شورای ولایتی غزنی می گوید: از بسته بودن دروازه این شورا بیشتر مردم عادی این ولایت آسیب دیده اند و لذا اعضا تصمیم گرفتند که دوباره به فعالیت ادامه دهند. شورای ولایتی غزنی دو هفته قبل در نتیجه اختلافات داخلی این شورا بر سر انتخابات هیئت اداری مسدود شده بود.  آقای اکبری؛ رئیس فعلی این شورا می گوید که اعضا روی مشکلات داخلی شان به توافق رسیده اند و به همین خاطر تصمیم گرفتند که دروازه این شورا را دوباره باز نمایند. انتخابات قبلی هیئت اداری عامل اختلاف بین اعضای شورا گردیده بود. اکبری در این مورد گفت که دفتر کمسیون مستقل انتخابات در مرکز، انتخابات هیئت اداری این شورا که قبلا برگزار شده بود را پذیرفته است؛ لذا اعضای این شورا به این فیصله احترام میگذارند و نیازی نیست دوباره انتخابات هیئت اداری برگزار شود. در همین حال حسن رضا یوسفی؛ عضو شورای ولایتی غزنی که بر نتیجه انتخابات هیئت اداری این شورا معترض است، می گوید هنوز این مشکل پا برجا است.

دوشنبه, 29 جدی 1393 17:08

بر اثر برخورد موتر حامل سربازان اردوی ملی با ماین کنار جاده در ولسوالی دوشی ولایت بغلان، چهار سرباز کشته شدند. جنرال زلمی ویسا، فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین گفته که این رویداد صبح امروز به وقوع پیوسته است. آقای ویسا افزود: دراین رویداد موتر حامل سربازان اردوی ملی (رنجر) نیز تخریب شده است. در همین حال، ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته و ادعا کرده است که در این انفجار، هشت سرباز اردوی ملی کشته شده است. درحال حاضر کندک اول لوای سوم قول اردوی ۲۰۹ شاهین در ولایت بغلان مستقر می باشد که تمام پشتیبانی نیرو های امنیتی از سوی اردوی ملی توسط همین کندک رهبری می شود و این سربازان نیز مربوط به همین کندک بودند.

دوشنبه, 29 جدی 1393 16:49

کاروان نیروهای امنیتی افغان بعد ازظهر روز یکشنبه ۱۸ جنوری ۲۰۱۵ در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند افغانستان آماج حمله انتحاری قرار گرفت. به نقل از عمر زواک، سخنگوی والی هلمند، این حمله انتحاری در دو راهی شهر لشکرگاه رخ داد که در نتیجه دو سرباز پلیس کشته و دو تن دیگر به شمول غیرنظامیان زخم برداشتند. زواک افزود: «این رویداد زمانی به وقوع پیوست مهاجم انتحاری سوار بر مو‌تر مملو از مواد منفجره خود را به کاروان پلیس محافظت عامه کوبید». سخنگوی والی هلمند گفت، زخمیان این رویداد به بیمارستان انتقال داده شده‌اند و وضعیت بهداشتی آن‌ها قابل نگرانی نیست. تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

جلوگیری از یک حمله خونین انتحاری در وزارت کشور

یک گروه پنج‌ نفری هراس‌افگنان که قصد حملۀ مسلحانه و انتحاری را در وزارت داخله  افغانستان داشتند، دستگیر شدند. ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان روز یکشنبه ۱۸ جنوری با انتشار خبرنامه‌ای نوشت، این افراد تلاش داشتند، با استفاده از لباس نظامی، کارت‌های هویت ساخته‌گی و یک مو‌تر زرهی داخل وزارت امور داخله شده و حملات تروریستی انجام دهند.  در خبرنامه‌ای مذکور آمده است: «نصرالله باشندۀ کنونی پیشاور و دانشجوی دانشگاه اسلام‌آباد، عصمت الله، نگه‌دارندۀ این هراس‌افگنان، نظام‌الدین، عزیزالرحمان و نظر محمد انتحارکنندگان در صدد انجام این حمله بودند اما توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شدند.» در این خبرنامه نوشته شده است، این افراد پیش از رسیدن به هدف از ناحیۀ هشتم شهر کابل با وسایل انتحاری، دو میل تفنگ‌چه، ۲۰ قبضه بم دستی و دو جوره (دست) لباس نظامی بازداشت شده‌اند.