سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

یکشنبه, 28 جدی 1393 18:03

محمد اسماعیل خان فرمانده سابق مجاهدین و وزیر پیشین انرژی و آب از گزینش کابینه جدید حکومت انتقاد کرد و گفت: وزارت خانه های امنیتی به به جای اینکه به مجاهدین اختصاص می یافت به چپ ها واگذار شده است. محمد اسماعیل خان روز گذشته در سخنانی در هرات گفت: حکومت وحدت ملی نسبت به مجاهدین بی اعتنایی کرده و وزارت خانه های امنیتی را به چپ ها داده است. اسماعیل خان و عبدالرسول سیاف از طرفداران عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در انتخابات جنجالی امسال کشور بودند. وی گفت نبود حضور سیاف در کابینه نشان می دهد که دولت به مجاهدین اهمیتی نداده است. اسماعیل خان پیشتر از گفت وگوهای پنهانی صلح با طالبان ابراز نگرانی کرده و گفته بود دولت جدید افغانستان فراگیرنیست. وی از جامعه جهانی خواست از دولت کشور پشتیبانی کنند تا دولت فراگیر و مورد حمایت مردم باشد.

یکشنبه, 28 جدی 1393 17:57

فرمانده نیروهای زمینی اردوی ملی می گوید که کشور های آسیای میانه به ویژه روسیه باید از خطر داعش نگران باشند و برای ریشه‌کن کردن این گروه با افغانستان همکاری کنند. جنرال مراد علی مراد فرمانده نیروهای زمینی اردوی ملی می گوید که فعالیت‌های داعش تا هنوز در ولایت‌های هلمند، زابل و کنر دیده شده است. آقای مراد این سخنان را در مراسمی به خاطر انتقال مسئولیت‌های امنیتی به نیروهای افغان در بلخ ابراز داشته است. نظامیان افغان در بلخ از توانایی‌های‌شان با هر گونه تهدید داخلی و بیرونی سخن اطمینان داده‌اند؛ اما اکنون از فعالیت‌های گروه دولت اسلامی (داعش) در بدخشان برای ناامن سازی شمال سخن زده شده است. پیش از این، روسیه از خطر احتمالی گروه دولت اسلامی در افغانستان سخن زده است؛ موضوعی که فرمانده نیروهای زمینی ارتش ملی نیز آن را تایید کرده است.

یکشنبه, 28 جدی 1393 17:53

سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با تاکید بر افزایش روز افزون کاربران انترنت در کشور اعلام کرد: هم‎اکنون دو و نیم میلیون نفر در کشور از انترنت استفاده می‎کنند. نصرت الله رحیمی سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گوید که تعداد کاربران انترنت در افغانستان رو به افزایش بوده و هم‎اکنون بیش از دو و نیم میلیون نفر در افغانستان از انترنت استفاده می‎کنند. رحیمی افزود: هم‎اکنون بیش از 50 درصد از مردم کشور قادر به دسترسی به انترنت بوده و طبق برنامه‎های وزارت مخابرات، این رقم به زودی افزایش چشم‎گیری خواهد داشت. وی تصریح کرد: در کل 24 ولایت افغانستان تحت پوشش خدمات انترنتی بوده که از این میان 23 ولایت از طریق 3G از خدمات انترنت استفاده می‎کنند. سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی با تاکید به اینکه انترنت از سال 2002 در افغانستان فعال شده گفت: 3G حدود 2 سال و 6 ماه پیش در افغانستان فعال شده و روند استفاده از آن نیز در حال افزایش است. وی با اشاره به اینکه بیشترین کاربران انترنت را ساکنان شهرهای بزرگ و درجه یک افغانستان تشکیل می‎دهند، گفت: شهروندان ولایت‎های کابل، هرات، بلخ، قندهار و ننگرهار بیشترین انترنت را در افغانستان استفاده می‎کنند. همچنین نصرت الله رحیمی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی برنامه‎هایی را برای گسترش پوشش مخابراتی و انترنتی دارد که بر اساس آن قرار است تا 18 ماه دیگر تمام ولایت‎های کشور تحت پوشش مخابرات و انترنت قرار گیرند. رحیمی با تاکید بر اینکه برنامه‎هایی برای فعال‎سازی 4G نیز از جمله برنامه‎های وزارت مخابرات و تکنولوژی کشور است، تصریح کرد: 4G نیز بزودی فعال خواهد شد. وی در ادامه گفت: دولت در تلاش است تا خدمات 3G را در تمام ولایت‎های افغانستان گسترش داده و کیفیت انترنت را نیز بهبود بخشد و پس از آن 4G را فعال خواهد کرد. سخنگوی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در ادامه با اشاره به پیشرفت سریع انترنت در کشور گفت: خدمات انترنت از نگاه سرعت و قیمت از سال 2002 که انترنت در این کشور فعال شد، تاکنون پیشرفت چشمگیری داشته است.

یکشنبه, 28 جدی 1393 17:49

دستگاه اطلاعاتی ترکیه روز شنبه اعلام کرد، حملات علیه منافع غربی ها در این کشور به علت حضور سه هزار نفر در ترکیه که با داعش در ارتباط اند محتمل است. به نقل از راشاتودی، دستگاه اطلاعاتی ترکیه خواستار افزایش نظارت بر این افراد مرتبط با گروه تروریستی داعش شده و هشدار داده است که غفلت از این افراد می تواند منجر به حملاتی علیه منافع غرب در ترکیه شود. این گزارش به حمله به سفارتخانه های غربی و زیربناهای ناتو در ترکیه اشاره دارد و بعید نمی داند که بمب گذاری های گروه های تروریستی در ترکیه افزایش یابد. سازمان اطلاعاتی ترکیه هشدار سطح سرخ را برای دستگاه های زیرمجموعه امنیتی خود ارسال کرده است تا در برابر هر گونه حملات خونبار آمادگی داشته باشند و اقدامات پیشگیرانه ضروری را انجام دهند.  مولود چاووش اغلو وزیر امورخارجه ترکیه پیش از این از پیوستن بیش از 700 شهروند ترکیه ای به تروریست های داعش خبر داده بود.

یکشنبه, 28 جدی 1393 17:46

در عملیات های مشترک تصفیه یی نیروهای امنیتی کشور در ۲۴ ساعت گذشته ،۲۷ شورشی طالب کشته شدند. این عملیات ها که در مربوطات ولایت های کنر،کندهار،غزنی وهلمند به همکاری نیروهای اردوی ملی و امنیت ملی راه اندازی گردیده بود ، سه شورشی زخمی و ۱۲ شورشی دیگر ازسوی نیروهای امنیتی کشور بازداشت شدند. بر اساس خبرنامه وزارت داخله، این عملیات ها به هدف پاکسازی بعضی از مناطق کشور از وجود هراس افگنان طالب و تامین امنیت بهتر در مربوطات این ولایت ها راه اندازی شده بود. در این عملیات ها مقداری جنگ افزار نیز بدست نیروهای امنیتی کشور افتاده است. هم چنان نیروهای پولیس ملی ، چهار حلقه ماین را از مربوطات ولایت های تخار،فاریاب و هرات کشف و خنثی نمودند. این ماین ها به تازه گی از سوی شورشیان به منظور اعمال تخریبی وتروریستی جاسازی شده بود.

یکشنبه, 28 جدی 1393 17:40

وزیر داخله هند با استناد به اطلاعات سرویس های امنیتی این کشور گفت: براساس این اطلاعات پاکستان همچنان از گروه های تروریستی حمایت می کند. راجنات سینگ روز شنبه درگفت وگویی افزود: کشورهمسایه ما (پاکستان ) با اینکه پاسخ مناسب از سوی هند در قبال عملکردش گرفته ولی با این حال حاضر به تغییر عملکرد خود نیست . بر اساس گزارش رسانه های خارجی، وزیر داخله هند در خصوص اطلاعات سازمان اطلاعاتی هند مبنی بر نقشه گروه های تروریستی برای حمله به نقاط حساس در هند پیش از ورود اوباما به هند گفت: هند از هیچ اقدامی برای خنثی کردن چنین اقداماتی که با هدف تحت تاثیر قراردادن امنیت هند انجام می شوند، خودداری نخواهد کرد. بارک اوباما 25 جنوری برای 3 روز از هند دیدار خواهد کرد. وی به عنوان مهمان افتخاری در مراسم روز جمهوری هند حضور خواهد یافت. راجنات سینگ در مورد تصمیم پاکستان مبنی بر اعلام غیر قانونی بودن 10 گروه تروریستی در این کشور گفت: پاکستان تاکنون گروه های زیادی را غیر قانونی اعلام کرده است، اما این گروه ها تنها با نام دیگری به فعالیت خود ادامه خواهند داد.  وی افزود: پاکستان باید اطمینان یابد که هیچ گروه تروریستی دیگری با نام جدیدی آغاز به فعالیت نکند. براساس گزارش های منتشر شده دولت پاکستان قصد دارد فعالیت 10 گروه تروریستی را از جمله گروه جماعت الدعوه به رهبری حافظ سعید و گروه حقانی را در این کشور ممنوع کند.

یکشنبه, 28 جدی 1393 17:33

یک مقام دولت روسیه گفت: شهروندان اوکراینی که تقاضای پناهندگی در روسیه داده‌اند، اجازه کار در این کشور را خواهند داشت. به نقل از شینهوا، کنستانتین رومودانووسکی، رییس اداره فدرال مهاجرت روسیه گفت: افرادی که در وضعیت اضطراری به سراغ ما آمده اند و خواستار پناهندگی شده‌اند، اجازه کار خواهند داشت. ما باید به این افراد در طول اقامت‌شان در روسیه کمک کنیم. به گفته مقام‌های روسی، در حال حاضر تعداد مهاجران اوکراینی در روسیه حدود 850 هزار تن اعلام شده است.  آمارهای رسمی روسیه در ماه دسمبر 2014 نشان می‌دهد حدود 233 هزار اوکراینی خواهان پناهندگی یا اقامت موقت در این کشور هستند.

 

شنبه, 27 جدی 1393 18:20

شماری از رهبران گروه طالبان اعلام کرده‌اند، قرار است یک دفتر سیاسی این گروه به هدف پیشبرد گفتگوهای صلح با دولت افغانستان در امارات متحده عربی باز شود. شماری از منابع خبری پاکستان و افغانستان روز شنبه ۱۷ جنوری ۲۰۱۵ میلادی گزارش دادند، شماری از رهبران طالبان از دفتر قطر به امارات متحده عربی رفته‌اند اما این دفتر تاهنوز برای طالبان غیر رسمی است.  روزنامه اکسپرس تریبیون پاکستان به نقل از یک عضو برجسته طالبان نوشته است: «رهبری طالبان از مدت‌ها کار برای ایجاد یک دفتر سیاسی را آغاز کرده و قرار است در آینده نزدیک دفتر سیاسی ما به گونه رسمی باز شود.»  این عضو گروه طالبان گفته‌است، تاکنون نمایندگان چندین کشور از جمله جاپان، استرالیا با رهبران طالبان در امارات گفتگو کرده‌اند.  از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان اعلام کرده‌است، این گروه تصمیم ندارد دفتر قطر را بسته و دفتر دوم سیاسی خود را در امارات متحده عربی باز کند.  بر اساس منابع خبری پاکستان و افغانستان، ذبیح الله مجاهد گفته‌است: «امارت اسلامی اگر در صدد باز کردن دفتر جدید در امارات باشد، به گونه رسمی اعلام خواهد کرد.»  این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده‌است، گروه طالبان در گذشته یک دفتر سیاسی به هدف پیشبرد گفتگو‌های صلح در کشور قطر باز کرد اما با بر افراشته شدن پرچم طالبان بر فراز ساختمان، دفتر مذکور جنجالی شد و در حال حاضر بصورت مؤقت بسته می‌باشد.

شنبه, 27 جدی 1393 17:40

آراز عظیم اوف معاون ارشد وزیر امور خارجه آذربایجان با محمد تقی خلیلی، سفیر افغانستان در باکو دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار ابتدا آقای عظیموف از سفیر افغانستان بخاطر انتخاب باکو برای انجام ماموریت تشکر و قدردانی نمود. سفیر افغانستان با تاکید بر اینکه دوستی افغانستان و آذربایجان ریشه در تاریخ دارد، از کمک های آذربایجان در عرصه های مختلف به خصوص کمک این کشور به نیروهای امنیتی افغانستان در چهارچوب قوای آیساف، اعطای بورسیه به دانشجویان و محصلان افغانستانی، تدارک برنامه های آموزشی برای کارمندان دولت و همچنین نقش فعال آذربایجان در روند استانبول سپاسگزاری نمود. سفیر افغانستان با تشریح وضعیت کنونی گفت که، نه تنها، مردم افغانستان بلکه شرکای بین المللی ما هم به عملکرد حکومت وحدت ملی امید بسته اند تا در شرایط جدید با اتحاد و ابتکار بتواند وضعیت اقتصادی افغانستان را بهبود بخشد. وی ابراز امیدواری کرد که با آغاز کار کابینه و برنامه جامع اقتصادی حکومت جدید، زمینه سرمایه گذاری خارجی بیش از پیش در افغانستان مهیا گشته و تاجران آذری حضور پر رنگ در افغانستان داشته باشند.  محمد تقی خلیلی با اشاره به اینکه سفارت افغانستان از دوسال به اینطرف در باکو فعال بوده است، جهت توسعه و تسهیل هرچه بیشتر روابط دو کشور خواستار افتتاح سفارت آذربایجان در کابل شد. سپس آراز عظیم اوف، معاون ارشد وزیر خارجه آذربایجان با اشاره به قابلیت های آذربایجان در حمایت از افغانستان در دوره جدید،گفت: وزارت خارجه آذربایجان تا حد ممکن تلاش ورزیده است تا دیگر وزارتخانه ها و ارگان های این کشور را در کمک به افغانستان تشویق نماید. وی تعهد آذربایجان را در کمک به افغانستان دوامدار دانسته، ابراز امیدواری نمود که در طول دوره ماموریت سفیر جدید افغانستان، موافقتنامه هایی که هم اکنون کار روی آنها جریان دارد، امضا شود تا آذربایجان بتواند تجارب خود در عرصه های مورد نیاز افغانستان را با این کشور شریک ساخته و کمک های بیشتری را در اختیار دولت و مردم افغانستان قرار دهد.

شنبه, 27 جدی 1393 17:12

نیروهای پولیس کابل طی ده روز گذشته ۱۷۴ تن را به اتهام جرایم مختلف جنایی دستگیر کرده اند. به نقل از خبرنامه فرماندهی پولیس کابل، این افراد به اتهام قتل، سرقت، قاچاق سلاح و استفاده غیرقانونی از دستگاه مخابراتی دستگیر شده اند.
۳ تن به اتهام حمله مسلحانه و سوءقصد علیه یک سناتور، ۲ تن به اتهام فروش و قاچاق سلاح، هشت تن به اتهام سرقت وسایط و قتل در نقاط گوناگون شهر و یک تن به اتهام استفاده پول جعلی دالر بازداشت شده اند. فرماندهی پولیس کابل همچنان از دستگیری ۲۷ تن به اتهام انجام اعمال تروریستی در نتیجه عملیات مشترک با ریاست امنیت ملی کابل خبر داد.