امروز: دوشنبه 04 جوزا 1394 برابر با 25 می 2015

سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

دوشنبه, 22 جدی 1393 17:13

مشاور نخست وزیر پاکستان در امور خارجی و امنیت ملی، هند را متهم به استفاده از خاک افغانستان برای حمله علیه پاکستان متهم کرد. سرتاج عزیز شب گذشته در مصاحبه ای با شبکه خبری داون نیوز، درعین حال تاکید کرد که از زمان انجام مذکرات جامع اخیر میان کابل و اسلام آباد و تعهد دولت های افغانستان و پاکستان مبنی بر اینکه هیچ یک از این دو کشور اجازه نخواهند تا اقدامی از خاک هریک از آنها علیه دیگری استفاده شود، تحرکات هند در استفاده از خاک افغانستان علیه پاکستان کاهش یافتن است. این مقام پاکستانی در خصوص مساله کشمیر گفت: از زمان تشکیل دولت نارندرا مودی در هند، دهلی نو در قبال مساله کشمیر، با پاکستان همکاری نکرده است. سرتاج عزیز گفت: موضع دولت قبلی هند درباره کشمیر، موضع شفافی نبود اما دولت جدید هند به رهبری نارندرا مودی اعلام کرد که اگر پاکستان روابط خوبی با پاکستان داشته باشد، دهلی نو هم متقابلا در خصوص مساله کشمیر با پاکستان مصالحه خواهد کرد. وی افزود: هند خواستار ادامه مذاکرات با پاکستان شد اما شروطی را برای انجام مذاکرات تعیین کرد که برای پاکستان امکان پذیر نبود. رییس دستگاه دیپلوماسی پاکستان با تاکید بر اینکه اسلام آباد همچنان خواستار بهبود روابط با دهلی نو است، اظهار داشت که سیاست خارجی دولت کنونی پاکستان براساس رفع تنش ها و بهبود روابط با تمام کشورهای همسایه، از جمله هند، استوار است.

دوشنبه, 22 جدی 1393 17:05

یک محموله ی 66 کیلو گرامی مواد مخدرازسوی نیروهای امنیتی هرات کشف وضبط شد!

مقامات امنیتی درولایت هرات از کشف وضبط 66 کیلوگرام مواد مخدرخبردادند. آنان می گویند دراین زمینه یک تن ازقاچاقبران مواد مخد از طرف نیرو های امنیتی بازداشت شده است. خبرنامه ی که ازسوی فرمانده ی پلیس هرات به خبرنگاران ارسال شده مدیریت مبارزه با مواد مخدراین قومندانی توانسته تا دراین زمینه یک تن از قاچاقبران این محموله را بازداشت کند. دراین خبرنامه آمده است فردیکه دستگیری شده بنام عبدالکریم می باشد وباشنده اصلی ولایت هرات است.طبق خبرنامه این محموله ی مواد مخدراز داخل خانه این فرد به دست نیروهای امنیتی آمده است. به گفته خبرنامه عبدالکریم تحت بازجویی نیروهای امنیتی قرار دارد و بعد از بازجویی به ارگانهای عدلی و قضایی فرستاده می شود. گفتنی است خرید وفروش مواد مخدردریک کشور می تواند تا آینده آن جامعه را نابود کند.

هرات / امیرعلی فولادی

دوشنبه, 22 جدی 1393 16:56

یک نهاد پژوهشی – آموزشی امریکایی در گزارش تازه‌یی آسیب پذیرترین کشورهای جهان را دسته بندی کرده که بر بنیاد آن، افغانستان در رده‌ هفتم قرار گرفته است. نهاد پژوهشی- آموزشی the fund for peace گزارش خود را زیر نام شاخص آسیب‌پذیری کشورها منتشر کرده و این موضوع را در جریان سال گذشته‌ میلادی مورد بررسی قرار داده است. در این گزارش به نام بیش از ۱۷۸ کشور جهان به ترتیب اشاره شده است. گزارش تازه‌ این نهاد امریکایی نشان می‌دهد که افغانستان پس از کشور افریقایی چاد، در سال ۲۰۱۴ هفتمین کشور آسیب پذیر جهان بوده است. در این گزارش، وضعیت ١٧٨کشور به بررسی گرفته شده و کشورهای جهان به بخش های بسیار پایدار، پایدار بسیار با ثبات، با ثبات، کمتر با ثبات تقسیم شده اند که از این میان سودان جنوبی شکننده‌ترین و آسیب‌پذیرترین کشور جهان شناخته شده است. پس از آن سومالیا، جمهوری افریقای مرکزی، کانگو، و سودان قرار گرفته اند. در بخشی از گزارش آمده است: "افغانستان در سال ٢٠١٤، از لحاظ فشارهای جمعیتی ۸.۸، مهاجران و بیجا شده‌های داخلی ۹.۰ نارضایتی گروهی ۸.۷، فرار جمعیت ۷.۸، توسعه غیرمتوازن ۷.۵، اقتصاد ۸.۳، مشروعیت حکومت ۹.۵، خدمات عمومی ۹.۰، حقوق بشر و حاکمیت قانون ۸.۳، امور امنیتی ۱۰.۰، دسته‌بندی جناحی ۹.۴ و دخالت خارجی ۹.۹ امتیاز به دست آورده است که نشان دهنده شکنندگی و زنگ خطر بلند می‌باشد." در گزارش این نهاد در مورد کشور های همسایه‌ افغانستان چنین نگاشته شده است: "در سال ۲۰۱۴، افزون بر پاکستان دیگر همسایه‌های افغانستان از جمله ایران، ترکمنستان، ازبیکستان و تاجیکستان در دسته کشورهای هشدار بسیار بلند و چین با وضعیت تا حدودی بهتر، در دسته هشدار بلند قرار گرفته اند." یمن، هایيتی، پاکستان، زیمبابوه، گینه، عراق، سوریه و گینه بیسایو به ترتیب، جایگاه‌های هشتم تا یازدهم را از آن خود کرده اند. فنلند تنهاد کشوری است که در این گزارش، لقب پایدارترین کشور سال ۲۰۱۴را گرفته است.

دوشنبه, 22 جدی 1393 16:51

اداره بازرسی امریکا در امور بازسازی افغانستان هشدار داد،‌ درباره هدر رفتن بیش از ۳۳۰ میلیون دالر هزینه سالیانه واشنگتن برای پولیس افغان، خطر واقعی وجود دارد. اداره بازرسی امریکا در امور بازسازی افغانستان در ادامه هشدارهایش درباره هزینه‌های واشنگتن در افغانستان، ‌درباره هدر رفتن میلیونها دالر که به منظور حقوق پولیس پرداخت شده، ‌هشدار داد. به گزارش رویترز، بر اساس گزارش اداره بازرسی امریکا در امور بازسازی افغانستان(سیگار)، واشنگتن سالیانه در حال پرداخت بیش از 300 میلیون دالر برای حقوق پولیس است در حالی که خطر جدی هدر رفتن و سوءاستفاده از این مبلغ وجود داشته است. بازرس کل ویژه سیگار تاکید کرد که در بررسی‌ها از حقوق پولیس افغانستان مشخص شد که لیست اسامی بیش از اندازه بسته شده و به اعضا بیش از حد پول داده شده بود و همچنین به افراد خارج از مجوز مربوطه، ‌پول پرداخت شده است. در ادامه اظهارات این بازرس امریکایی با انتقاد از این وضعیت آمده است: برنامه توسعه سازمان ملل(UNDP) و فرماندهی امنیتی متحد افغانستان باید گزارش و داده‌های آماری وزارت داخله افغانستان را راستی آزمایی می‌کردند آنها ارقام داده شده این وزارتخانه را دقیق بررسی نکردند.

دوشنبه, 22 جدی 1393 16:48

وزارت معارف از کمک 100 میلیون دالری برنامه مشارکت جهانی برای آموزش به کشور خبر می دهد. وزارت معارف کشور می گوید که برنامه مشارکت جهانی برای آموزش (GPE) مبلغ 100 میلیون دالر برای معارف اختصاص داده است. برنامه مشارکت جهانی برای آموزش در نشست اخیر که در واشنگتن داشته صد میلیون دالر برای آموزش و تقویت آن در افغانستان اختصاص داده است. این برنامه که قبلاً بنام ابتکار روش سریع شناخته می‌‎شد، روند ارائه نخستین خدماتش را در سال 2013 میلادی در افغانستان آغاز کرده و قرار است کمک‎های جدید آن در 40 منطقه و 13 ولایت کشور به مصرف برسد. این مبالغ برای آموزش در نقاطی که حضور دختران در مکتب کمرنگ بوده و دسترسی به آموزش به آنان دشوار می‌‎باشد، استفاده خواهد شد. هدف اصلی این کار این است که حق دسترسی مساوی به آموزش و پرورش در مناطق مختلف کشور تامین شود. وزارت معارف تاکید کرده در حال تهیه برنامه دقیقی برای اجرایی کردن این کمک تازه جهانی برای آموزش کشور است تا به خاطر پیشرفت آموزش و پرورش دانش‎آموزان افغانستان به کار گرفته شود. گفته می‌شود که این پول برای سال‌های 2016 تا 2018 میلادی در نظر گرفته شده است.

دوشنبه, 22 جدی 1393 16:43

در عملیات های مشترک تصفیه یی نیروهای امنیتی کشور در ۲۴ ساعت گذشته ،۲۴ شورشی طالب کشته شدند. این عملیات ها که در مربوطات ولایت های ننگرهار،پروان،بغلان،بدخشان،خوست و پکتیکا به همکاری نیروهای اردوی ملی و امنیت ملی راه اندازی گردیده بود ، ۱۲ شورشی زخمی و ۴۸ شورشی دیگر ازسوی نیروهای امنیتی کشور بازداشت شدند. بر اساس خبرنامه وزارت داخله، این عملیات ها به هدف پاکسازی بعضی از مناطق کشور از وجود هراس افگنان طالب و تامین امنیت بهتر در مربوطات این ولایت ها راه اندازی شده بود. در این عملیات ها مقداری جنگ افزار نیز بدست نیروهای امنیتی کشور افتاده است. هم چنان نیروهای پولیس ملی ، دو حلقه ماین را از مربوطات ولایت های پروان و لوگر کشف و خنثی نمودند.
این ماین ها به تازه گی از سوی شورشیان به منظور اعمال تخریبی وتروریستی جاسازی شده بود.

دوشنبه, 22 جدی 1393 16:37

وزیر داخله هند با ابراز نگرانی ازخروج نیروهای ناتو از افغانستان گفت که عقب نشینی نیروهای ناتو از افغانستان نه تنها برای این کشور بلکه برای منطقه جنوب آسیا و حتی برای امریکا و دیگر کشورها نیز عواقب امنیتی خواهد داشت. راجنات سینگ در دیدار با نمایندگان گروه گفت وگوی راهبردی هند و امریکا افزود: هند و امریکا به عنوان همکاران نزدیک باید برای مقابله با تروریزم که به صورت یک واقعه جهانی تبدیل شده و تمام ملت ها را تحت تاثیر قرار داده است، با یکدیگر همکاری کنند. وی توضیح داد:جرایم انترنتی و رواج افراط گرایی از طریق انترنت را می توان از طریق اشتراک گذاری اطلاعات بین سازمان های امنیتی هند و امریکا کنترول کرد. وزیر داخله هند با اشاره به مشکلات سازمان های امنیتی این کشور در دسترسی به پرتال وب سایت های مختلف که در امریکا فعال است از واشنگتن خواست تا با در اختیار قرار دادن اطلاعات، هند را در ردیابی و کنترول گروه های افراط گرا کمک کند. هند و امریکا در سال های اخیر روابط دو جانبه خود را در زمینه های مختلف افزایش داده اند.

دوشنبه, 22 جدی 1393 16:32

نماینده ویژه پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید که منافع امریکا و چین در جنوب شرق آسیا و کشورهای آسیایی مرکزی در تقابل قرار ندارد و هر دو ابرقدرت اقتصادی جهان در پی از بین بردن گروه های دهشت افگن است. جیمز دابنز نماینده ویژه پیشین امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید که اقدام بیجنگ برای تسهیل گفت و شنودهای سیاسی میان نمایندگان حکومت افغانستان و شورشیان طالب، عقلانی و درست است و امریکا از آن استقبال می کند.
پیشتر دفتر سیاسی طالبان در دوحه، پایتخت قطر، گشوده شده بود تا راهای پایان دادن به جنگ و تفاهم سیاسی میان گروه های درگیر در افغانستان در آن جستجو گردد اما مخالفت های حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین مانع این هدف شد.
دابنز می گوید: "فکر نکنم که پاکستان به کلی آماده باشد تا بر طالبان فشار وارد کنند یا تا هنوز مایل باشند که پناهگاه های آن گروه را مسدود کنند، همکاری موجود را متوقف کنند و در واقع طالبان را مجبور به ترک پاکستان و وادار به مذاکره کنند".
این دیپلومات اسبق امریکایی با اشاره به روابط میان پاکستان و چین گفت که به نظر می رسد که بیجنگ از نفوذ اش بر پاکستان برای به ثمر رسانیدن مذاکرات صلح افغانستان کار گیرد.

دوشنبه, 22 جدی 1393 16:22

ابراهیم محلب نخست وزیر مصر گفت: پدیده تروریزم به یک یا دو کشورمحدود نمی شود و همه کشورها درمعرض خطر تروریزم قراردارند. به نقل از الیوم السابع نخست وزیر مصر روز یکشنبه در نشست خبری با حیدرالعبادی نخست وزیرعراق افزود: مصر درمبارزه با تروریزم سیاه درکنار عراق ایستاده است. محلب دراین نشست که پس ازدیدار نخست وزیرعراق با عبدالفتاح السیسی رییس جمهور مصر برگزار شد اضافه کرد: هماهنگی دو کشور در مبارزه با تروریزم می تواند به شکل های مختلفی صورت گیرد که یکی از آن ها تبادل اطلاعات است. محلب تاکید کرد: امنیت عراق و تمامیت ارضی آن برای مصرمهم است و ما همه انواع تروریزم را به شدت محکوم می کنیم. نخست وزیر مصر با اشاره به بحران سوریه گفت: بهترین راه حل برای برون رفت سوریه از بحران کنونی راهکار سیاسی است. نخست وزیر عراق نیز با بیان اینکه همکاری با مصر جزیی از راهبردهای عراق است گفت: مبارزه با تروریزم با سخن گفتن صورت نمی گیرد بلکه نیازمند برنامه های عملی است. حیدرالعبادی افزود: هردو ملت مصر و عراق از تروریزم و اندیشه تکفیری آسیب دیده اند و این اندیشه قصد ویرانی و ازبین بردن امنیت و آسایش دو کشور را دارد به همین دلیل برای از بین بردن آن نیازمند همکاری هستیم.

دوشنبه, 22 جدی 1393 16:19

رئیس جمهور غنی با رئیس اداره استخبارات پاکستان در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد. محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور با جنرال رضوان اختر رئیس ادارهء استخبارات پاکستان در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد. در این دیدار که قبل از ظهر امروز در ارگ انجام شد، هر دو جانب در مورد تقویت مساعی مشترک دو کشور در امر مبارزه با تروریزم و افراطیت، برقراری صلح و ثبات در افغانستان، پاکستان و منطقه و سایر موضوعات مورد علاقه، بحث و تبادل نظر کردند.

مسابقه دوش بانوان درشهرمزارشریف  

بازدید ها

1647897
امروزامروز800
دیروزدیروز1400
این هفتهاین هفته3384
این ماهاین ماه40133
تمام بازدید هاتمام بازدید ها1647897
افراد آنلاین 7

پیش بینی وضعیت آب و هوا

صاف

22°درجه

مزارشریف

صاف
سه شنبه
آفتابی
۱۸°درجه | ۳۳°درجه
چهارشنبه
آفتابی
۲۱°درجه | ۳۶°درجه
پنج شنبه
تا قسمتی ابری
۲۳°درجه | ۳۷°درجه