سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:47

دیده بان حقوق بشر در گزارشی از گسترش خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرد و اعلام کرد: دولت افغانستان نیز در این خشونت ها نقش دارد. سازمان دیده بان حقوق بشر که نهادی غیردولتی مستقر در امریکا است، از گسترش خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرد. در این گزارش به محاکمه نشدن بسیاری از عاملان خشونت علیه مطبوعات در افغانستان اعتراض شده است. در بخشی از این گزارش آمده است: روزنامه نگاران افغان از هر سو مورد تهدید هستند. از یک سو، دولت افغانستان که با استفاده از ضعف های قانونی در حمایت از روزنامه نگاران، به ارعاب گزارشگران و دبیران می پردازد تا آنان را از پرداختن به موضوع های بحث انگیز بازدارد و از سوی دیگر، گروه طالبان و دیگر شورشیان که با تهدید خبرنگاران، آنان را وادار به پرداختن به خبرهای مورد علاقه خود می کنند. همچنین پولیس و دستگاه قضایی، خشونت و حملات علیه روزنامه نگاران را بی پیگرد می گذارد. در سال 2014 میلادی، هشت روزنامه نگار افغان جان خود را از دست دادند. بدین ترتیب، این سال، بدترین سال برای خبرنگاران از سال 2001 میلادی به این سو بود.
با سرنگونی طالبان، اکنون حدود هزار سازمان خبری در افغانستان فعال است، در حالی که این آمار در دوران طالبان، فقط 15 سازمان خبری بود. با این همه، بیش از 40 خبرنگار از زمان سقوط طالبان کشته شدند. دیده بان حقوق بشر در گزارش خود از دولت افغانستان خواست تا مانع بروز خشونت علیه خبرنگاران شود و کسانی که علیه خبرنگاران مرتکب خشونت می شوند را مجازات کند. پیش از این، دیده بان حمایت از رسانه های آزاد اعلام کرده بود که خشونت علیه خبرنگاران در سال 2014 میلادی 64 درصد افزایش یافته است.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:24

برخی منابع اطلاعاتی پاکستان عصر چهارشنبه از دستگیری فرمانده یک باند وابسته به گروه تروریستی داعش در این کشور و دو نفر از همدستان وی خبر دادند. به نقل از شبکه خبری داون، افراد دستگیر شده در جذب نیرو برای گروه تروریستی داعش و اعزام آنها به سوریه دست داشته اند. شخصی که منابع امنیتی پاکستان از او به عنوان فرمانده دستگیر شده باند داعش در شهر لاهور یاد کرده اند، یوسف السلفی نام دارد. بنا به گفته این منابع، این شخص در جریان تحقیقات اعتراف کرده است که نماینده گروه تروریستی داعش در پاکستان است. منابع یاد شده که نامی از آنها در هیچ یک اخبار و گزارش های مرتبط برده نشده است، گفته اند که یوسف السلفی، در اصل پاکستانی و تبعه سوریه است که پنج ماه پیش از طریق ترکیه وارد پاکستان شده است. این منابع می گویند: السلفی بعد از اینکه از سوریه وارد ترکیه شد، در آنجا دستگیر شد اما توانست فرار کند و خود را به پاکستان برساند.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:20

معاون دوم رئیس مجلس نمایندگان می گوید که این مجلس صلاحیت هفت وزیر پیشنهادی دولت وحدت ملی را بررسی نمی‌کند. صالح محمد سلجوقی، معاون دوم مجلس نمایندگان گفت: کمیسیون‌های فرهنگی، امور بین‌الملل و کمیسیون تحقیق و تفحص از سوی مجلس نمایندگان موظف شده‌ بودند تا اسناد و مدارک گزینه‌های پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه‌ها را بررسی کنند و اکنون این کمیسیون‌ها اعلام کرده‌اند که هفت وزیر به دلیل داشتن تابعیت دوم نمی‌توانند برای معرفی برنامه‌های خود به صحن مجلس بیایند و در جلسه پرسش و پاسخ شرکت کنند. وی گفت: براساس بررسی‌های مجلس،‌ نورالحق علومی، گزینه پیشنهادی وزارت داخله،‌ صلاح الدین ربانی، گزینه پیشنهادی وزارت امور خارجه، احمد سیر مهجور، گزینه پیشنهادی وزارت عدلیه،‌ سعادت نادری، گزینه پیشنهادی وزارت کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین، فیض‌الله کاکر، گزینه پیشنهادی وزارت مبارزه با مواد مخدر،‌ آی سلطان خیری، گزینه پیشنهادی وزارت اطلاعات و فرهنگ و شاه زمان میوندی، گزینه پیشنهادی وزارت شهرسازی به دلیل تابعیت دوگانه از فهرست حذف شده‌اند. مجلس نمایندگان به ریاست جمهوری موضوع را اطلاع داده و خواسته که به جای این افراد، اشخاص دیگری را به مجلس معرفی‌کند. معاون دوم مجلس نمایندگان درباره اینکه افراد مذکور تابعیت کدام کشورها را دارند اظهار نظر نکرد. سلجوقی تصریح کرد که شاید شماری از این نامزدها درخواست ترک تابعیت دوم خود را کرده باشند، ولی تاکنون اسناد لازم به مجلس نمایندگان نرسیده است.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:17

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت، روسیه در مساله تحریم ها در برابر اتحادیه اروپا عقب نشینی نخواهد کرد. لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت : روسیه بدون لغو تحریم های اعمال شده از سوی غرب علیه این کشور، محدودیت هایی را که در مورد اتحادیه اروپا اعمال کرده است، لغو نمی کند. روسیه در پاسخ به چند بسته تحریم های اقتصادی غرب علیه این کشور در رابطه با مساله اوکراین، از سال 2014 واردات هرگونه مواد غذایی و محصولات زراعتی از کشورهای تحریم کننده از جمله اعضای اتحادیه اروپا را منع کرد. وی ادامه داد: روسیه از مذاکرات با شرکای غربی خودداری نمی کند اما گفتگوها در مورد لغو تحریم ها در شرایط برابر باید انجام گیرد. وزیر خارجه روسیه گفت: اگر اتحادیه اروپا به این نتیجه برسد که عدم مذاکره با روسیه در مورد همکاری های اقتصادی درست نیست هیچ بحثی ندارم. وی افزود: اما اگر اتحادیه اروپا می خواهد که با حفظ تحریم ها در مورد روسیه، ما را از تدابیری که برای دفاع از تولیدکنندگان محصولات زراعتی اتخاذ کرده ایم منصرف کند مقامهای اروپایی مطمئن باشد بطور یکجانبه اقدام نخواهیم کرد. لاوروف همچنین گفت که حدود نیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهان لغو تحریم ها در مورد روسیه هستند.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:13

در نشست امنیتی که تحت ریاست محمد ایوب سالنگی سرپرست وزارت امور داخله تدویر یافته بود، بر تقویت و آموزش هرچه بهتر نیروهای پولیس ملی به منظور دفاع مستقلانه از کشور تاکید شد. محمد ایوب سالنگی سرپرست وزارت امور داخله، در نشستی که با رهبری و مسوولان ارشد این وزارت داشت، ضمن بررسی اوضاع امنیتی کشور، برآمادگی نیروهای پولیس ملی جهت اجرای عملیات های مستقلانه تاکید نموده افزود که جامعه جهانی در جهت آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی کشور از جمله قطعات و جزوتام های پولیس ملی متعهد بوده و ازین فرصت باید استفاده اعظمی صورت گیرد. سرپرست وزارت امور داخله با تاکید برتقویت وآموزش هر چه بیشتر و بهتر پولیس ملی گفت : ما از مسوولیت های خود زمانی موفقانه بدر می آئیم که نیروهای ما از آموزش خوب مسلکی و حرفه یی برخورد باشند. وی افزود: خوشبختانه اکنون مراکز دایمی تربیوی پولیس ملی در مرکز و ولایات کشور ظرفیت و توانایی آموزش مستقلانه را دریافت نموده و در تمامی این مراکز کورس های آموزشی برای افسران ، ساتنمان و سربازان صنوف مختلف پولیس طور معیاری و استندرد از سوی استادان داخلی به پیش برده می شود. همچنان سرپرست وزارت امور داخله با اشاره به توانایی نیروهای امنیتی کشور گفت که این نیروها ، به ویژه پولیس ملی آماده دفاع مستقلانه از کشور بوده ، توانایی اجرای عملیات های مستقلانه را در هر گوشه کشور که لازم باشد، دارد.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:09

جان کری وزیر امورخارجه امریکا روز چهارشنبه برای میزبانی مشترک مذاکرات ضد داعش و تاکید بر این که بیش از 60 کشور عضو ائتلاف مصمم به پیروزی در نبرد با این گروه تروریستی هستند، راهی لندن شد. به نقل از خبرگزاری فرانسه، کری پیش از ترک امریکا به خبرنگاران گفت : تروریستها قصد جدا کردن ما از یکدیگر را دارند ولی این اقدامات آنها تاثیر معکوس داشته و ما را در کنار یکدیگر قرار داده است. وی و فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا ضمن ملاقات با مقامات شماری از کشور هایی که از ماه سپتمبر به ائتلاف پیوستند، تلاش خود را برای پاک کردن جای پای داعش در عرا ق وسوریه به کار خواهند گرفت. کری پس از مذاکره در واشنگتن با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: این ائتلاف از عزم و اراده به مراتب بیشتری برای انجام این کار برخوردار است. کری گفت: لازم است که در یکایک جبهه ها از لحاظ نظامی پیش رفته ولی در عین حال مجرای قانونی، سهیم شدن در اطلاعات و از بین بردن علل ریشه ای جذب رزمندگان را نیز به دقت مد نظر قرار دهیم.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 17:32

ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﻏﻨﯽ ﺣﮑﻤﺖ ﺧﻠﯿﻞ ﮐﺮﺯﯼ، ﭘﺴﺮ ﮐﺎﮐﺎﯼ ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﭘﯿﺸﯿﻦ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﻌﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﮔﻤﺎﺷﺘﻪﺍﺳﺖ .ﭘﯿﺶ ﺍﺯﯾﻦ ﺍﺭﺷﺎﺩ ﺍﺣﻤﺪﯼ، ﻣﻌﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﺩﺭ ﺑﺮﮔﮥ ﺗﻮﯾﺘﺮﺵ ﺍﺯ ﺍﺳﺘﻌﻔﺎﯾﺶ ﺧﺒﺮ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩ . ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﻏﻨﯽ ﻃﯽ ﻓﺮﻣﺎﻧﯽ ﺣﺸﻤﺖ ﮐﺮﺯﯼ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺣﯿﺚ ﻣﻌﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﮥ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﮐﺮﺩﻩﺍﺳﺖ . ﺩﺭ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺁﻣﺪﻩﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﻧﺴﺠﺎﻡ بهتر ﺍﻣﻮﺭ ﻭ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺗﺠﺮﺑﮥ ﺁﻗﺎﯼ ﮐﺮﺯﯼ، ﻭﯼ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﻌﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭﺯﺍﺭﺕ خارجه ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ . ﺣﺸﻤﺖ ﺧﻠﯿﻞ ﮐﺮﺯﯼ، ﺍﺯ ﻭﻻﯾﺖ ﻗﻨﺪﻫﺎﺭ ﻭ ﭘﺴﺮ ﮐﺎﮐﺎﯼ ﺣﺎﻣﺪ ﮐﺮﺯﯼ، ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﭘﯿﺸﯿﻦ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﺪﺭﮎ ﺗﺤﺼﯿﻼﺗﺶ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺑﺨﺶ ﺣﻘﻮﻕ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺩﺍنشگاه ﻫﺎﯼ ﺍﻣﺮﯾﮑﺎ ﮔﺮﻓﺘﻪﺍﺳﺖ.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 16:49

لباسی که از سوی داعش اجباری شد. یک مسؤول محلی در ولایت الانبار عراق تاکید کرد که گروه تروریستی داعش، پوشیدن پیراهن تنبان (لباس افغانی) را برای معلمان تمام مکاتب در شهر هیت واقع در غرب الرمادی اجباری کرده است.این مسوول که خواست نامش فاش نشود، گفت: داعش عناصر خود را برای بازدید به مکاتب ابتدایی و لیسه ها در شهر هیت واقع در 70 کیلومتری غرب رمادی، که از بیش از 6 ماه تاکنون به کنترول داعش درآمده است، فرستاد.وی افزود: عناصر داعش به تمام معلمان ابلاغ کردند که می بایست در ساعات اداری پیراهن تنبان به تن کنند و آن را لباس رسمی تمام معلمان در هیئت عنوان کردند.

پیراهن تنبان (لباس افغانی) ویژه مردان عبارت از یک پیراهن گشاد تا سر زانوها و تنبان گشاد است و برای زنها یک لباس بلند و گشاد سیاه که از سر تا پا را می پوشاند. این مسوول محلی گفت: گروه داعش معلمان را تهدید کرد در صورتی که از پوشیدن لباس افغانی خودداری کنند، به حبس و شلاق و قطع حقوق محکوم خواهند شد. وی تصریح کرد که داعش با دخالت در زندگی شخصی شهروندان هیت، آنها را وادار به اجرای فرامینش مطابق با دیدگاه افراطی خود می کند.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 16:45

جوان فلسطینی روز چهارشنبه با حمله به سرنشینان یک اتوبوس در تل آویو ۱۳ اسرائیلی را با ضربات چاقو زخمی کرد. وضعیت دو تن از زخمی شدگان در این حادثه بسیار وخیم گزارش شده است.  به گزارش العربیه، یک جوان فلسطینی پس از مجروح کردن ۵ تن از سرنشینان، از اتوبوس فرار کرد و در مسیر خود افراد دیگری را مورد حمله قرار داده و پنج اسرائیلی دیگر را زخمی کرد. طبق این گزارش فلسطینی مهاجم در ‌‌نهایت هدف شلیک گلوله پلیس اسرائیل قرار گرفت و به شدت زخمی شد، و سپس به بیمارستان انتقال داده شد. شهر بیت المقدس در ماه های گذشته شاهد این نوع حملات خشونت بار با چاقو یا زیر گرفتن افراد اسرائیلی توسط فلسطینی‌ها بود. این حملات در بیت‌المقدس شرقی و مناطق فلسطینی نشین اسرائیل به شدت بالا گرفته است. در ۱۳ ماه نوامبر سال گذشته یک سرباز اسرائیلی در یک ایستگاه قطار در تل‌آویو مورد حمله یک فلسطینی قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. روز چهارشنبه گذشته ۵ نوامبر یک راننده فلسطینی در بیت المقدس شرقی با اتومبیل خود را به میان عابران رفت. در این حادثه یک پلیس اسرائیلی کشته و ۱۲ نفر زخمی شدند. ضارب هم در تیراندازی پلیس کشته شد. در ۳ دسامبر سال گذشته، نیز نگهبان اسرائیلی یک مجتمع تجاری در نزدیکی شهرک «می‌شور أدومیم»، در شرق بیت المقدس، علیه یک جوان فلسطینی آتش گشود و او را از ناحیه پا زخمی کرد. یک ماه پیش به دنبال شدت یافتن این حملات، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دستور تخریب تعدادی از خانه‌های فلسطینیان در بیت‌المقدس شرقی را صادر کرد. در همین حال آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل، محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، اسماعیل هنیه، رائد صلاح، احمد طیبی و حنین زعبی را به دست داشتن در حملات تروریستی در تل آویو متهم کرد. لیبرمن گفت:« اینها در پشت این حمله تروریستی ایستاده اند و با تحریک فلسطینی ها علیه مردم اسرائیل این اقدامات را تشویق می کنند». وی افزود:« چون این افراد به  حق اسرائیلی در بیت المقدس اعتراف نمی کنند».

چهارشنبه, 01 دلو 1393 16:39

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۱-۱-۲۰۱۵ در ششمین سخنرانی سالانه خود در نشست مشترک نمایندگان کنگره، تاکید کرد که ایالات متحده و همپیمانانش بر گروه داعش پیروز خواهند شد. رئیس جمهوری آمریکا گفت: «به جای اینکه ما به تنهایی وارد یک جنگ زمینی دیگری در خاورمیانه شویم، توانستیم ائتلاف گسترده‌ای را علیه داعش رهبری کنیم تا این گروه تروریستی را تضعیف و در ‌‌نهایت نابود کنیم».

اوباما گفت: «نیروهای نظامی ما پیشروی‌های داعش را متوقف کردند».

اوباما افزود: «ما همچنان به متواری کردن تروریست‌ها و از بین بردن شبکه‌های آن‌ها ادامه خواهیم داد. ما این حق را برای خود قائلیم که به صورت یک جانبه به حملات تروریست‌ها پاسخ دهیم. کما اینکه تاکنون اینگونه عمل کردیم. ما جنگ علیه تروریست‌ها را از زمانی که برای نابودی تروریسم انتخاب شدم، متوقف نکردیم. تروریست تهدیدی مستقیم برای ما و متحدان ما هستند». رئیس جمهوری آمریکا از کنگره خواست تا اجازه بکارگیری اقدامات نظامی گسترده علیه داعش را تصویب کنند تا به گفته وی برای همه ثابت شود که: «ما در این زمینه با هم متحد هستیم».  اوباما به تصمیم آمریکا برای حمایت از مخالفان معتدل سوری برای نابودی داعش نیز اشاره کرد و گفت: «فرماندهی آمریکا در عراق و سوریه توانست جلوی پیشروی داعش را بگیرد».  اوباما در این سخنرانی به مسائل خارجی مانند مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، اختلافات این کشور با روسیه، جنگ علیه داعش و بازداشتگاه گوانتانامو اشاره کرد. وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به اوضاع داخلی آمریکا بویژه مسائل اقتصادی این کشور پرداخت.

تحریم‌ها علیه ایران

رئیس جمهوری آمریکا در بخش سخنرانی خود در باره مذاکره هسته‌ای با ایران، خطاب به نمایندگان کنگره گفت: «هرگونه تحریم اقتصادی جدید علیه ایران باعث شکست تلاش‌های دیپلماتیک خواهد شد». اوباما افزود: «در حالی که ایران وگروه ۵+۱ تلاش می‌کنند به توافق نهایی برسند، تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران به معنی شکست راه حل‌های دیپلماتیک است». وی اظهار داشت: «هیچ تضمینی برای منع ایران از دسترسی به سلاح هسته‌ای جز با موفقیت مذاکرات و توافق هسته‌ای وجود ندارد. برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای تمام گزینه‌ها را بر روی میز قرار دادیم».  رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه دیپلماسی واشنگتن در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران در حال جواب دادن است، گفت «برای نخستین بار در یک دهه، توانستیم جلوی پیشرفت برنامه اتمی آن‌ها را بگیریم و توانستیم از ذخیره مواد اتمی آن کشور بکاهیم.» وی در ادامه افزود «از هم اکنون تا بهار ما فرصت داریم، با مذاکره به توافقی برسیم که ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز دارد». اوباما بار دیگر هشدار داد هر تحریم جدید علیه ایران از سوی گنگره را «وتو» خواهد کرد. این نخستین باری نیست که رئیس جمهوری آمریکا از وتوی تشدید تحریم‌های ایران در طول مدت مذاکرات جاری با آن کشور می‌گوید. وی هفته گذشته نیز در جریان نشست مشترک با نخست وزیر بریتانیا، گفته بود تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران توسط نمایندگان کنگره، مذاکرات جاری را منحرف خواهد کرد و در نتیجه در صورت تصویب، آن را وتو خواهد کرد. ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ پس از بر سر کار آمدن حسن روحانی گفت‌و‌گو‌ها بر سر برنامه هسته‌ای تهران را پس از یک رکود چند ساله زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، آغاز کردند و در زمان اندکی به یک توافق موقت دست یافتند که بر مبنای آن، با برداشتن گام‌هایی مشخص از سوی دو طرف، هم نگرانی‌های بین‌المللی از ماهیت برنامه هسته‌ای مرتفع می‌شود، و هم از فشار تحریم‌ها علیه ایران کاسته خواهد شد. بر همین اساس، طرفین تا پایان ماه مارس فرصت دارند به یک توافق کلی، یا توافق سیاسی دست یابند و تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ فرصت دارند تا جزئیات آن را مشخص و امضا کنند. آخرین دور این گفت‌و‌گو‌ها هفته گذشته در ژنو سوئیس با گفت‌و‌گوهای دوجانبه وزیران خارجه ایالات متحده و ایران آغاز شد و سپس هیات‌های مذاکره دو کشور گفت‌و‌گو‌ها را ادامه دادند و در ‌‌نهایت گفت‌و‌گو‌ها میان اعضای گروه ۱+۵ و نمایندگان ایران برگزار شد. از جزئیات این گفت‌و‌گو‌ها خبری منتشر نشده است، اما دو طرف با مثبت خواندن فضای گفت‌و‌گو‌ها، بر لزوم ادامه مذاکرات تاکید کردند. قرار است دور بعدی مذاکرات در ماه فوریه برگزار شود.

محکومیت توهین علیه مسلمانان و یهود ستیزی

اوباما بروز احساسات یهود ستیزی و «آنتی سامیسم» و همچنین رفتارهای توهین آمیز علیه مسلمانان در برخی از نقاط جهان را به شدت محکوم کرد. رئیس جمهوری آمریکا ضمن اعلام همبستگی خود با تمام قربانیان «تروریسم» از مدرسه کودکان پاکستانی تا کاریکاتوریست‌های مجله شارلی ابدو در پاریس، این گونه اقدام تروریستی را به شدت محکوم کرد. اوباما افزود: «ما ملت آمریکا برای کرامت انسانی ارزش و احترام قائلیم به همین دلیل می‌گوییم ما مخالف تجدید احساسات یهودی ستیزی هستیم و به همین دلیل با رفتارهای توهین آمیز مکرر علیه مسلمانان که اغلب آن‌ها نسبت به پایبندی به صلح مثل ما متعهد هستند، نیز مخالفیم». «به همین دلیل شکنجه برای اعتراف گرفتن از افراد متهم را ممنوع کردیم و برای جمع آوری معلومات از فن آوری‌های جدید مانند هواپیماهای بدون سرنشین، استفاده کردیم از آزادی بیان، زندانیان سیاسی دفاع می‌کنیم و سرکوب زنان، اقلیت‌های مذهبی و همجنسگرایان را محکوم می‌کنیم.»

بستن بازداشتگاه گوانتانامو

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی تاکید کرد که به تلاش‌های خود برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو ادامه خواهد داد. وی گفت: «همانطوری که در ابتدای در آغاز اولین دوره ریاست جمهوری خود متعهد شدم که باید این بازداشتگاه را بست اکنون باید بگویم که زمان پایان به این مسئله فرار رسیده و من از تلاش‌هایم برای بستن این بازداشتگاه دست نخواهم کشید».  اوباما همچنین از گنگره آمریکا خواست تا در سال جدید تحریم‌های ۵۰ ساله علیه کوبا را لغو کند. وی اظهار داشت، «وقتی که نیم قرن زمان برای تحریم‌ها نتوانست راه حل کارسازی باشد بهتر است که راه حل دیگری را امتحان کنید. تغییر سیاست ما در قبال کوبا به محدودیت‌های این کشور پایان خواهد داد و با این کار ما ارزش‌های دموکراسی در این کشور را تقویت خواهیم کرد و به سوی مردم کوبا دست دوستی دراز کردیم »