امروز: جمعه 29 حمل 1393 برابر با 18 آوریل 2014

یادگار افغان

یادگار افغان

یکشنبه, 28 میزان 1392 11:06

روزنامه یادگار افغان:جهان

رئیس عمومی و اصلی القاعده کیست؟

سفیر سوریه در اردن، "بندر بن سلطان "رئیس سازمان اطلاعات عربستان سعودی را به عنوان سرکرده واقعی القاعده دانست.
سایت "رای الیوم" نوشت: «ژنرال "بهجت سليمان " سفیر سوریه در امان، طی سخنانی، علنا بندر بن سلطان را به اقامت در پایگاهی ویژه واقع در مرز اردن و سوریه و حمایت از تروریست ها متهم کرد.»
سلیمان گفته است: «بندر بن سلطان در مرز اردن و سوریه اقامت گزیده و از مزدوران تروریستی که سوریه را هدف حملات خود قرار می دهند، حمایت می کند.»
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، مسوولان سعودی بارها ارتباط با القاعده را تکذیب کرده اند، با این حال گزارش های متعددی درباره فعالیت های امنیتی، پشتیبانی و نظامی عربستان سعودی در منطقه مرزی نزدیک درعا واقع در مرزهای اردن و سوریه منتشر شده است.
عناصر موسوم به "ارتش آزاد" که از حمایت عربستان سعودی برخوردارند، کنترل منطقه مرزی میان سوریه و اردن را در دست دارند.
"بهجت سليمان" در ادامه سخنانش، بندر بن سلطان را سرکرده واقعی شبکه القاعده و موسس گروه موسوم به "دولت اسلامی عراق و شام " (داعش) در سوریه معرفی کرد و گفت که اسامه بن لادن سرکرده معنوی القاعده، ایمن الظواهری سرکرده تبلیغاتی آن و "بندر بن سلطان " سرکرده اصلی شبکه القاعده به شمار می رود.
سلیمان خاطرنشان کرد که عربستان صلاحیت آن را ندارد که به ملت سوریه درس دموکراسی و آزادی بدهد.
وی در سخنانی که شبکه " المیادین " آنرا پخش کرد، گفت: «عربستان تلاش می کند که در منطقه نقش پولیس را ایفا کند، این درحالیست که عربستان از مجموعه ای از "قبایل" تشکیل شده است که برخی از آنان احیانا در قالب باندها و گروه های ( تروریستی ) ظاهر می شوند.»

یکشنبه, 28 میزان 1392 10:50

رزنامه یادگار افغان: آمریکا

خسارات به وجود آمد پس از تعطیلی16روز در آمریکا چقدر است؟

بر اساس تخمین موسسات تحقیقات اقتصادی مشخص شد که تعطیلی دولت آمریکا که پس از 16 روز تمام شد، ضرر چندین میلیارد دالری برای اقتصاد این کشور در پی داشته است.
به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، اقتصاددانان می‌گویند که این ضرر و زیان ناشی از تعطیلی دولت آمریکا که باعث تعضیف و کم رنگ شدن اعتماد مشتریان و تجار شده، به ویژه تاثیرات اقتصادی بر سقف بدهی‌های این کشور گذاشته است.
زمانی که دولت فدرال آمریکا در اول اکتبر سال جاری میلادی اعلام تعطیلی کرد، به دفاتر خود در سراسر کشور اجازه داد تا پرداخت دستمزدهای کارمندان را متوقف کنند، مقاطعه‌کاران چک دریافت نکنند و پروژه‌های تحقیقاتی متوقف شوند.
ممکن است چندین ماه برای دولت آمریکا به طول بینجامد تا با تمام این موارد کنار بیاید و دست و پنجه نرم کند. بسیاری از دفاتر از جمله ناسا و موسسات ملی بهداشت اعلام کردند که در حال بررسی و ارزیابی این ضرر و زیان‌ها هستند.
پال ادلشتاین و داگ هندلر از موسسه تحقیقات اقتصادی گفتند: تعطیلی سه هفته‌ای دولت آمریکا ضرری بالغ بر 3.1 میلیارد دالر در تولید خالص داخلی کشور ناشی از خدمات متوقف شده دولتی در بر دارد. علاوه بر این، بخشی از این ضرر و زیان‌ها از جانب مشاغل از دست رفته بخش خصوصی است. همچنین تعطیلی دولت آمریکا باعث از میان رفتن اعتماد مشتریان و تجار شده است.
این دو محقق افزودند: این تعطیلی باعث تاخیر در به دست آوردن داده‌های ضروری برای ارزیابی این مساله شده است. ارزیابی دقیق تاثیر این تعطیلی بر اقتصاد آمریکا تا زمانی که داده‌های به تاخیر افتاده اقتصادی افشا شوند، سخت و دشوار است. برخی از صاحبان فعالیت‌های تجاری باید به دلیل صدور چک‌های پیشین بهره طلب کنند یا به خاطر این وقفه به وجود آمده خسارت بیشتری بخواهند.
اقتصاددانان می‌گویند، هزینه‌های غیرمستقیم این تعطیلی بیشتر از هزینه مستقیم آن بر مالیات‌دهندگان آمریکایی است. به عبارت دیگر، این تعطیلی باعث ضرر و زیان‌های پایدار بر فعالیت‌های تجاری و کارمندان شده است.
هزاران تن از کارمندان آمریکایی به ناچار مجبور به مرخصی گرفتن از بخش‌های دولتی شدند و ممکن است دستمزدهای این چند روز بیکاری را دریافت نکنند.

شنبه, 27 میزان 1392 23:11

روزنامه یادگار افغان: کابل

پس از سپری شدن هشت ماه از کار کمیسیون نظارت بر اعمال حکومت ولسی جرگه، سر انجام این کمیسیون نتیجه کارکرد هایش را با ذکر نام تعداد از افراد متهم به غصب زمین ابلاغ کرد.  زلمی مجددی رییس این کمیسیون می گوید، بررسی های کمیسیون در خصوص غصب زمین ها به استثنای ولایات پنجشیر و بامیان در سایر ولایت ها پایان یافته است.   به گفتهء آقای مجددی، به اساس این بررسی بیش از پانزده هزار نفر در32 ولایت کشور در غصب زمین ها دست دارند.   وی می گوید در فهرست افراد متهم به غصب زمین که از سوی حکومت در اختیار آنان قرار داده شده، نام افراد اصلی غاصبین زمین در آن گنجانیده نشده است.   به گفته وی؛ افرادیکه در حکومت در غصب اراضی دولتی نقش داشتند، از آنها نام برده نشده است، برعکس کسیکه پنج سیر تخم ریز را بخاطرامرار حیات اش علف چر را شکستانده نام آن شخص آمده بناً این لیست ما ناقص است و قسمت زیاد واقعیت ها پنهان شده است.
به اساس فهرستی که از سوی حکومت افغانستان به ولسی جرگه فرستاده شده،

محبوب حیات خان متنفذ قومی به غصب 95 هزار جریب زمین در ولایت هلمند

حاجی جانان به غصب 47 هزار جریب زمین در ولایت نیمروز و سید اسحاق گیلانی عضو پیشین ولسی جرگه به غصب 15هزار جریب زمین در ولایت ننگرهار متهم شده اند.
همچنان در لست افرادی که متهم به غصب یک تا ده هزار جریب زمین شناخته شده اند سید منصور نادری عضو فعلی ولسی جرگه نیز شامل است و گفته شده که او 5000 هزار جریب زمین را غصب کرده است.
اعضای کمیسیون نظارت بر اعمال حکومت ولسی جرگه می گویند، بخش اعظم زمین های که توسط متنفذین قومی، قوماندانان و افراد مسلح غصب شده اند، قبالهء شرعی ندارند.  رییس این کمیسیون همچنان از شماری شهرک های رهایشی نام برد که مالکان آن صد ها جریب زمین ها را بدون داشتن مجوز قانونی به تصرف شان آورده اند.  شهرک طلایی در منطقه ناحیه هشتم، شهرک نوروز آباد در ناحیه دوازده هم، شهرک آریا در ناحیه دهم و شهرک صفا در ناحیه هفدهم شهر کابل شامل این شهرک ها اند.   تلاش کردیم دیدگاه حکومت افغانستان را در عکس العمل به این ادعای کمیسیون نظارت بر اعمال حکومت ولسی جرگه داشته باشیم اما موفق به این کار نشدیم.   از سوی دیگر برخی از نماینده های مردم، اعضای این کمیسیون را به معامله گری در انتشار این فهرست متهم می سازند.   کمیسیون خاص نظارت بر اعمال حکومت ولسی جرگه هشت ماه قبل به درخواست اعضای ولسی جرگه ایجاد گردید تا از اعمال حکومت نظارت دقیق نماید.   اعضای این کمیسیون چند هفته قبل گفتند که 15هزار غاصب را شناسایی و در آینده نزدیک نام های آنان را افشا می کنند.   به اساس گزارش کمیسیون نظارت بر اعمال حکومت ولسی جرگه، در سراسر افغانستان حدود 1میلیون و سه صد هزار جریب زمین غصب شده است.    انتقاد های موجود اند که در بیشتر قضایای غصب زمین مقامات حکومتی، زورمندان و برخی از اعضای شورای ملی دست دارند.

شنبه, 27 میزان 1392 21:37

روزنامه یادگار افغان:نورستان

دو طالب مسلح توسط ناتو در نورستان کشته شد

در پی حمله ی هوایی نیروهای ناتو 2 جنگجوی گروه طالبان در ولایت نورستان کشته شدند.
به گزارش نور، این حمله ی هوایی به منطقه ی بین ولسوالی واما نورستان و چپه دره ی کنر صورت گرفته است.
والی نورستان می گوید: در نتیجه ی این حمله یک فرمانده مهم محلی طالبان همراه با یک تن از جنگجویان تحت فرمانش کشته شده اند.

شنبه, 27 میزان 1392 21:11

روزنامه یادگار افغان:کابل

بحث روی قانون ثبت احوال نفوس، پس از عید!

پیش نویس قانون ثبت احوال نفوس پس از عید سعید قربان در دستور کار مجلس سنا قرار خواهد گرفت.
به گزارش نور، نایب منشی مجلس سنا می گوید: تغییراتی از سوی مجلس سنا به این پیش نویس وارد شده است که پس از عید روی آن بحث خواهد شد.
از سوی دیگر کمیسیون دفاعی و امنیت داخلی سنا نیز از آماده شدن این قانون خبر داده است که کمیسیون های مشترک به روی این پیش نویس کار کرده اند و به زودی به نشست عمومی ارایه خواهد شد.
منابع آگاه در مجلس سنا می گویند: درج اصطلاح افغانستان را به عنوان معرف هویت ملی شهروندان افغانستان بر روی کارت این شناسنامه ها افزوده اند. پیش نویس قانون ثبت احوال نفوس حدود 3 ماه پیش به مجلس سنا فرستاده شده است اما این پیش نویس تا کنون در نشست عمومی مجلس سنا مورد بحث قرار نگرفته است.
این در حالی است که حکومت توزیع شناسنامه های الکترونیکی را تا تصویب این قانون معطل ساخته است با این حال کمیسیون دفاعی و امنیت داخلی سنا که کار روی این پیش نویس مربوط به آن ها می شود، می گوید: بسیاری از ماده های این پیش نویس در کمیسیون های مشترک که در مجلس سنا تصویب شده است، به زودی پس از عید به نشست عمومی ارایه خواهد شد.

شنبه, 27 میزان 1392 21:08

روزنامه یادگار افغان:هرات

نگرانی ها از کمک نیروهای خارجی به مخالفان مسلح دولت

یک عضو شورای ولایتی هرات می گوید که این شورا اسنادی را در دست دارد که نشان می دهد نیروهای خارجی، مخالفان مسلح دولت را تمویل می کنند.
به گزارش نور، در سیاست نیروهای خارجی به گونه ای واضح دو گانگی مشاهده می شود و بارها دیده شده است که این نیروها در جریان جنگ به نیروهای امنیتی کشور کمک نمی کنند.
نگرانی ها از کمک نیروهای خارجی به مخالفان مسلح دولت در این اواخر افزایش یافته است. اسناد و شواهدی نزد شورای ولایتی هرات و شماری از مسوولان این ولایت وجود دارد که گاه گاهی چرخبال های نیرو های خارجی در ولسوالی های شیندند و ادرسکن از طریق او به اکمال مخالفین مسلح دولت پرداخته اند.
به گفته ی عضو شورای هرات، نظامیان خارجی مستقر در افغانستان بر خلاف تعهداتی که به دولت افغانستان داده اند، در شرایط کنونی به دنبال تامین امنیت پایگاه های خود و مصروف چانه زنی ها بر سر امضای قرارداد امنیتی با افغانستان می باشند، این در حالی است که پیش از این نیز ادعا در مورد تمویل مخالفان مسلح دولت از سوی نیروهای خارجی در ولایت زابل مطرح شده بود.

شنبه, 27 میزان 1392 20:54

روزنامه یادگار افغان:کابل

امنیت انگلیس در گروی امنیت افغانستان!

وزیر انکشاف بین المللی انگلیس گفته است که کشورش می خواهد اطمینان داشته باشد که افغانستان دیگر به پایگاه تروریستان مبدل نخواهد شد و تهدیدی برای انگلیس و متحدان او نخواهد بود.
به گزارش نور، وزیر انکشاف بین المللی انگلیس در روز 5 شنبه به مجلس نمایندگان انگلیس گفته است به منظور حفاظت از انگلیس امنیت در افغانستان بی نهایت ضروری می باشد و توانمندی نیروهای افغانستان را قابل ستایش خوانده است.
در حال حاضر این نیروها 93 درصد عملیات های نظامی را رهبری می کنند و گفته می شود که تا پایان سال 2013 تعداد نیروهای انگلیسی در افغانستان از 7900 تن به 5200 تن کاهش خواهد یافت.

شنبه, 27 میزان 1392 20:39

روزنامه یادگار افغان:کابل

نیازمندی افغانستان به کمکهای جامعه جهانی در زمستان سال جاری.

نیاز افغانستان در زمستان سال جاری به کمک های جامعه جهانی افزایش می یابد.
به گزارش تمدن، اداره مبارزه با حوادث طبیعی می گوید: این اداره به کمک جامعه ی جهانی نیاز دارد که در حالات متعادل بتواند به 300 هزار خانواده کمک غذایی و غیر غذایی نماید.
به گفته ی معاون این اداره، دارو، خیمه، وسیله های جستجو و نجات از جمله نیازمندی های مهم غیر غذایی می باشند که در وضعیت اضطراری به آن ها کمک گردد.
رویدادهای ناگوار طبیعی هر ساله مناطق صعب العبور و برف گیر آسیب های زیادی را وارد می کند اما از کمک های کافی و متناسب به نیازمندی ها خبر موثقی گزارش نمی شود.

شنبه, 27 میزان 1392 20:27

روزنامه یادگار افغان:کابل

تلاش  برای گذاشتن صندوق رای دهی به مهاجرین در کشورهای ایران و پاکستان

کمیسیون مستقل انتخابات می کوشد تا برای مهاجرین افغانستانی در پاکستان و ایران هم صندوق رای دهی بگذارد.
به گزارش یک، این کمیسیون فراهم ساختن زمینه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در بیرون از کشور برای مهاجران افغانستانی جدی گرفته است.
رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات تاکید می ورزد که تلاش ها در این زمینه از یک ماه پیش آغاز شده است.

شنبه, 27 میزان 1392 16:55

روزنامه یادگار افغان: هرات

فردی که در کشتن سربازان پولیس ملی در ولایت هرات دست داشت، شب گذشته از سوی نیروهای امنیتی گرفتار شد.
عبدالرئوف احمدی سخنگوی پولیس هرات می گوید این شخص سید نور نام داشته و در جریان حملات تروریستی چهار تن از نیروهای امنیتی را در ولسوالی گذره کشته است.   وی افزود: تحقیقات ابتدایی نشان می دهد که این شخص در جریان حملات مخالفان دولت در ولسوالی‌های چشت و اوبه هرات نیز همکار بوده است.   بنا به اظهارات وی، این شخص در جریان عملیات مشترک کارمندان مدیریت ضد تروریزم قومندانی امنیه ولایت هرات و پولیس قطعه واکنش سریع از مربوطات ولسوالی گذره بازداشت شده است.   در همین حال، مقام‌های امنیتی می‌گویند که در جریان سال جاری بیش از 100 تن را به اتهام جرایم تروریستی و قتل بازداشت کرده و دوسیه ‌های شان را به ارگان‌های عدلی و قضای محول کردند.

بازدید ها

1028721
امروزامروز191
دیروزدیروز1655
این هفتهاین هفته8308
این ماهاین ماه24528
تمام بازدید هاتمام بازدید ها1028721
افراد آنلاین 14

پیش بینی وضعیت آب و هوا

صاف

15°درجه

مزارشریف

صاف
شنبه
آفتابی
۱۳°درجه | ۲۷°درجه
یکشنبه
اکثرا آفتابی
۱۶°درجه | ۲۸°درجه
دوشنبه
تا قسمتی ابری
۱۷°درجه | ۲۹°درجه