سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

شنبه, 27 جدی 1393 13:57

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا شامگاه روز جمعه ۱۶ ژانویه، با اشاره به گروه داعش، اعلام کرد که تندروی خشونت آمیز، وجودی به شمار نمی‌آید و از شکست دادن آن ابراز اطمینان کرد. به گزارش العربیه، اوباما در عین حال اظهار داشت که پدیده تندروی خشونت آمیز از لحاظ فکری، تشکیلاتی و نیز استخدام جوانان، به شکل وسیعی گسترش یافته و در جوامع جهانی نفوذ کرده است. رئیس جمهور آمریکا همچنین تاکید کرد که با دیوید کامرون درباره افزایش هماهنگی امنیتی میان واشنگتن و لندن برای مقابله با تهدیدهای سایبری به تفاهم رسیده است. وی افزود ، مقابله با پدیده تندروی نیاز به زمان طولانی دارد. اوباما در کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت: «بزرگ‌ترین امتیاز ما این است که جمعیت مسلمان آمریکا خود را آمریکایی می‌دانند. با این حال در نقاطی از اروپا شرایط این گونه نیست.» وی از هماهنگی با نخست وزیر بریتانیا درباره ادامه تلاش‌های نظامی و آموزش دادن سربازان عراقی برای پایان دادن به تندروی در این کشور خبر داد.

کامرون: به جنگ علیه تروریسم ادامه می‌دهیم

از سوی دیگر دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا اظهار داشت که کشورش در جنگ علیه تروریسم از طریق تصویب قوانین جدید در این زمینه ادامه خواهد داد. وی افزود: «در صدد مقابله با ایده‌های مسموم در نزد افرادی هستیم که ادعای مسلمان بودن می‌کنند، اما ما به همراه همپیمانانمان با این پدیده در عراق مقابله خواهیم کرد.» کامرون افزود: «بریتانیا یکی از طرف‌های مشارکت کننده در ائتلاف ضد تروریسم است و در این زمینه در تلاش هستیم تا اطلاعات امنیتی تقدیم سربازان عراقی کنیم اما در عین حال لازم است که با تصویب قوانین در کشور‌هایمان با این ایده‌های تندرو مقابله کنیم.»

شنبه, 27 جدی 1393 13:52

روزنامه «حرییت» چاپ ترکیه نوشت زن جوان روسی الاصلی که عامل حمله انتحاری ۶ ژاویه استانبول بود، بیوه یک شبه نظامی تندروی نروژی بود. بنا بر این گزارش، این زن که با منفجر کردن جلیقه انفجاری خود، یک پلیس را کشت، پیش‌تر در سوریه در کنار همسرش جنگیده بود. رسانه‌های ترکیه اعلام کردند که این زن انتحاری، دیانا رمضانوف نام داشت. او از منطقه مسلمان نشین داغستان روسیه است. مقام‌های روس هنوز هویت او را تایید نکرده‌اند. «حرییت» نوشته است این زن همسر یک شهروند نروژی چچنی الاصل بود که ابو علوویچ ادیلباگف نام دارد. این شخص دسامبر گذشته در حال که در صفوف شبه نظامیان گروه تندروی دولت اسلامی موسوم به داعش می‌جنگید، در سوریه کشته شد. این روزنامه افزوده است دایانا و همسرش ژوئیه گذشته از راه ترکیه وارد سوریه شده بودند. او پس از کشته شدن همسرش روز ۲۶ ژاویه به شکلی غیر قانونی به ترکیه باز گشت و سرانجام ۶ ژانویه، حمله انتحاری به پاسگاه پلیس منطقه سلطان احمد استانبول را انجام داد. در صورت تایید این اطلاعات، این نخستین دلیل از دست داشتن داعش در حمله انتحاری استانبول خواهد بود. پیشتر یک گروه چپگرای تندرو که از دهه نود قرن گذشته حملات خشونت باری در ترکیه انجام داده بود، مسئولیت حمله انتحاری اخیر را بر عهده گرفته بود. این گروه که «جبهه آزادیخش ملت» نام دارد، این اعلام خود را باز پس گرفت. در ماه‌های اخیر، تدابیر امنیتی در ترکیه برای جلوگیری از وقوع حملات احتمالی چه از سوی شورشیان کُرد چه از سوی شبه نظامیان تندرو، تشدید شد. روزنامه «مومرسانت» روسیه پنجشنبه نوشته بود که دستگاه‌های امنیتی داغستان نیز باور دارند که دایانا رمضانوف، عامل حمله انتحاری استانبول است.

شنبه, 27 جدی 1393 13:49

مقام‌های دولتی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان روز شنبه ۱۷ جنوری ۲۰۱۵ اعلام کردند، بر اثر حمله مردان مسلح نا‌شناس در این ولایت یک خبرنگار کشته شد. به نقل از حاجی غالب، ولسوال (فرماندار) ولسوالی «بتی کوت» ولایت ننگرهار، عاقل محمد وقار، خبرنگار محلی شب گذشته (شامگاه جمعه) در ولسوالی بتی کوت کشته شد.  حاجی غالب افزود، افراد مسلح نا‌شناس شب گذشته در ولسوالی بتی کوت به منزل عاقل محمد، حمله کردند که در نتیجه عاقل محمد کشته شد و دو نفر از دوستان وی زخمی شدند.  از سوی دیگر، نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد (نی) افغانستان، نیز کشته شدن عاقل محمد، خبرنگار محلی در ولایت ننگرهار را تایید کرده و این حمله را شدیداً محکوم نموده است.  این نهاد اعلام کرده‌است، این خبرنگار محلی در یک مراسم عروسی مورد تیر اندازی افراد مسلح نا‌شناس قرار گرفته است.  هرچند تاهنوز انگیزه اصلی قتل این خبرنگار معلوم نیست اما نهادهای حمایت از خبرنگاران از مقام-های امنیتی ولایت ننگرهار خواسته‌اند، تا عاملان این رویداد را بزودی دستگیر و مجازات کنند.  عاقل محمد وقار، خبرنگار رادیوی محلی «سپین غر» در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان بود و این نخستین خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۵ میلادی به شمار می‌رود.

شنبه, 27 جدی 1393 13:30

«العربیه» به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد دولت نوری مالکی نخست وزیر سابق عراق، توافقنامه‌ای نفتی با اقلیم کردستان امضا کرده بود؛ برپایه این توافقنامه، اقلیم کردستان متعهد شده بود روزانه صدهزار بشکه نفت در مقابل دریافت ۲میلیارد دلار به دولت مالکی تحویل دهد. اجرای این توافق مشروط به حمایت اقلیم کردستان از سومین دور نخست وزیری مالکی شده بود. سند صادره از شرکت نفت شمال که خطاب به وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان صادر شده است، موافقت وزارت نفت دولت مالکی را با این قرار داد نشان می‌دهد. این سند کمیت و کیفیت انتقال فرآورده‌های نفتی را از راه لوله، مشخص کرده است.  یک سند دیگر که وزارت منابع طبیعی اقلیم کردستان خطاب به شرکت نفت شمال صادر کرده، جزئیات آغاز پمپاژ نفت مورد توافق با دولت بغداد را نشان می‌دهد.  این توافقات اما به تمدید دوره نخست وزیری نوری مالکی نینجامید و در پی فشارهای صورت گرفته با وجود مقاومت مالکی، حیدر العبادی نخست وزیر عراق شد.

شنبه, 27 جدی 1393 13:26

وزیر آموزش و پرورش ایران می گوید که سیاست امروز آموزش و پرورش ایران این است که هیچ دانش‌آموز افغانستانی از مکتب بیرون نماند. علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در خصوص تحصیل دانش‌آموزان افغانستانی در مکاتب ایران اظهار داشت:‌ در حال حاضر بیش از 330 هزار دانش‌آموز افغانستانی در مکاتب ایران تحصیل می‌کنند و ما به ازای هر دانش‌آموز به طور میانگین، به جز تجهیزات و فضا، یک میلیون و 850 هزار تومان هزینه می‌کنیم. وی ادامه داد: بخشی از این دانش‌آموزان در مکاتب ایرانی به صورت رایگان ثبت‌نام می‌شوند و تعداد دیگری نیز با یک ضوابطی، کمک‌هزینه پرداخت می‌کنند؛ کما اینکه از دانش‌آموزان ایرانی نیز کمک‌هزینه دریافت می‌شود. فانی اضافه کرد: کمکی که از دانش‌آموزان افغانستانی دریافت می‌شود، به طور اقساطی است که رقمی بین 200 هزار تومان تا کمتر از 400 هزار تومان در دوره‌های مختلف تحصیلی است و این میزان در مقایسه با آن میانگین یک میلیون و 850 هزار تومان، رقم ناچیزی است؛ یعنی یک نهم آن رقم است. وی تصریح کرد: سیاست امروز آموزش و پرورش ایران این است که هیچ دانش‌آموز افغانستانی از مکتب بیرون نماند و تلاش ما این است که دانش‌آموزان افغانستانی بتوانند در مکاتب ما آموزش ببینند و با توانمندی بیشتری به کشور خودشان برگردند.

شنبه, 27 جدی 1393 13:08

معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی روز شنبه تصمیم پاکستان برای غیرقانونی اعلام کردن فعالیت شبکه حقانی به رهبری جلال الدین حقانی و جماعت الدعوه استقبال و آن را گامی مثبت در مبارزه با تروریزم دانست. دولت وزیری معاون سخنگوی وزیر دفاع ملی می گوید که تصمیم اسلام آباد گام مهمی در مبارزه با تروریزم است و به نفع همه است. روزنامه پاکستانی اکسپرس تربیون روز پنجشنبه گذشته به نقل از مقام های امنیتی پاکستانی نوشته بود که در آینده نزدیک ممنوعیت فعالیت های شبکه حقانی و 11 گروه شورشی دیگر اعلام خواهد شد. جان کری وزیر امور خارجه امریکا نیز در سفر اخیر به پاکستان از دولت این کشور خواسته بود تا تروریزم را به خوب و بد تقسیم نکرده و همه آنان را یکسان هدف قرار دهد.
شبکه حقانی یکی از گروه های تروریستی است که در لیست سیاه امریکا قرار دارد.

شنبه, 27 جدی 1393 12:55

رئیس جمهور محمد اشرف غنی می گوید که برنامه توسعه سازمان ملل متحد در افغانستان به علت فساد مسئولان آن شکست خورد. رییس جمهور غنی با درخواست غیرمنتظره از برنامه توسعه ای سازمان ملل متحد برای توقف مدیریت بودجه ویژه افغانستان در مدت شش ماه ، دولت های غربی را آشفته کرده است. رئیس جمهور افغانستان در گفتگوی اختصاصی با برنامه بصراحه اسکای نیوز عربی به فسادی که بین مسئولان این برنامه از طریق بزرگ نمایی تعداد نیروهای پولیس وجود دارد اشاره کرد. وی گفت: حقوق نیروهای پولیس از طرف برنامه توسعه ای وابسته به سازمان ملل متحد اداره می شد و از اعتماد طرفهای کمک کننده برای ایجاد نظم در این روند برخوردار بودند اما شکست خوردند. طرفهای کمک کننده میلیونها دالر یعنی بیش از دوصد میلیون دالر به آنها پرداخت کردند اما آنها نتوانستند یک سیستم ساده را راه اندازی کنند. رئیس جمهور گفت: شمار نیروهای پولیس نزدیک به دوصد و پنجاه و هفت هزار نفر است اما حقوقی که پرداخت شده است به حدود سه صد هزار نفر پرداخت شده است. آیا بهای این خدمت دوصد میلیون دالر است؟ من خودم می توانستم با چند میلیون دالر این کار را انجام دهم اما نظام کمکهای جهانی تا حد زیادی غیر موثر است برای همین از زمان در اختیار گرفتن قدرت روندی را با رهبری افغانها ایجاد کردیم که اجازه می دهد در مدت شش ماه نظامی مورد اعتماد که با شفافیت و وضوح اداره می شود جایگزین برنامه توسعه ای شود.

شنبه, 27 جدی 1393 11:58

در عملیات های مشترک تصفیه یی نیروهای امنیتی کشور در ۲۴ ساعت گذشته ،۲۷ شورشی طالب کشته شدند. این عملیات ها که در مربوطات ولایت های کنر ، غزنی ، هرات ،پکتیکا،پکتیا،کندهار، بلخ وخوست به همکاری نیروهای اردوی ملی و امنیت ملی راه اندازی گردیده بود ، شش شورشی زخمی و ۸ شورشی دیگر ازسوی نیروهای امنیتی کشور بازداشت شدند. بر اساس خبرنامه وزارت داخله، این عملیات ها به هدف پاکسازی بعضی از مناطق کشور از وجود هراس افگنان طالب و تامین امنیت بهتر در مربوطات این ولایت ها راه اندازی شده بود. در این عملیات ها مقداری جنگ افزار نیز بدست نیروهای امنیتی کشور افتاده است. هم چنان نیروهای پولیس ملی ، ۶۲ حلقه ماین را از مربوطات ولایت های کندهار،غزنی ، خوست ،هرات و هلمند کشف و خنثی نمودند. این ماین ها به تازه گی از سوی شورشیان به منظور اعمال تخریبی وتروریستی جاسازی شده بود.

شنبه, 27 جدی 1393 11:47

محمد اشرف غنی؛ رئيس جمهوري اسلامي افغانستان نشر مجدد کاریکاتور حضرت محمد (ص) را که اخیراً از سوی مسئولین مجله شارلی ابدو صورت گرفته است، به شدیدترین الفاظ محکوم کرد و آنرا اهانت بزرگ به دین مقدس اسلام و مسلمانان جهان دانست. رئیس جمهور به نمایندگی از ملت مسلمان افغانستان این عمل توهین آمیز را تقبیح کرده و خاطر نشان نمود که توهین به مقدسات، یک عمل کاملاً غیر مسئولانه است. رئیس جمهور غنی تاکید کرد که آزادی بیان باید به شکل سازندهء آن برای همزیستی مسالمت آمیز و تفاهم بیشترمیان ادیان به کار گرفته شود. اشرف غنی گفت که افغانستان نسبت به هر کشور دیگر، سالها از جنگ و خشونت رنج برده است، بناً ضرورت به تفاهم و همزیستی مسالمت آمیز میان همه مردمان جهان را بیشتر از هر ملت دیگر، درک می کند.

شنبه, 27 جدی 1393 11:22

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر از شهروندان این کشور جذب داعش شده اند درخصوص بازگشت آنها به کشورشان اظهار نگرانی کرد. به نقل از روسیا الیوم نوشت، «مولود چاوش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر از شهروندان این کشور جذب گروه تروریستی داعش شده اند.  وی همچنین درخصوص بازگشت این تروریستها به کشورشان اظهار نگرانی و تصریح کرد: ما درخصوص بازگشت این افراد به کشور بسیار نگران هستیم و این مسئله که آنها پس از بازگشت دست به چه اقداماتی خواهند زد امری بسیار نگران کننده است. وی همچنین مدعی شد که ترکیه تاکنون از پیوستن ۷۲۵۰ تروریست خارجی به داعش از طریق مرزهای این کشور ممانعت کرده است. چاوش اوغلو در ادامه تاکید کرد که ترکیه تدابیر امنیت شدیدی را در مرزهای مشترک این کشور با سوریه که به ۹۱۱ کیلومتر می رسد اتخاذ کرده است. این درحالی است که بسیاری از تروریستهای خارجی از طریق مرزهای ترکیه وارد عراق و سوریه می شوند.