امروز: جمعه 10 اسد 1393 برابر با 01 آگوست 2014

خط نو خط پایندگی است با ما به تماس شوید

http://khatenow.af

یادگار افغان

یادگار افغان

یکشنبه, 24 قوس 1392 10:05

روزنامه یادگار افغان

شاهزاده سعودی: کمک انگلیس و امریکا به مخالفان سوریه کافی نبود!

یک شاهزاده سعودی می‌گوید که کمک امریکا و انگلیس به گروه‌‌های مخالف در سوریه به اندازه کافی به آن‌ها کمک نکرد.

شاهزاده ترکی بن فیصل، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی روز شنبه در شهر فرانسوی موناکو به رویترز گفت: «مخرب‌ترین چیز از زمان آغاز درگیری‌ها، و از زمان بروز ارتش آزاد سوریه به عنوان پاسخی برای مقابله با مصونیت اسد، انگلیس و امریکا، برای فراهم کردن کمک‌های لازم، پا پیش نگذاشتند تا این کمک‌ها به آن‌ها اجازه دهد که از خودشان دفاع کنند.»

ترکی گفت: «شما یک وضعیتی دارید که در یک طرف، یک گروه نامتعادل با تسلیحات مانند رژیم اسد است که این تسلیحات شامل تانک‌ها و موشک‌ها است و شما فکر کنید که آن را به گونه‌ای به دست آورده است و در طرف دیگر گروهی هستند که فقط سلاح‌های دفاعی علیه این سلاح‌های کشنده‌ای که رژیم اسد دارد، در اختیار دارند.»

وی در ادامه افزود: «از نظر من، به همین دلیل است که می‌بینیم ارتش آزاد سوریه در یک موقعیت برجسته‌ای که باید امروز در آن جای بگیرد، نیست، دلیل آن فقدان حمایت بین‌المللی از این گروه بود. پیکار ادامه دارد و کشتار نیز ادامه دارد.»

وی خاطرنشان کرد: «از نظر من، پایان موفق برای این درگیری، باید پایانی برای رژیم اسد باشد. چرا که همه این اتفاقات به خاطر رژیم اسد اتفاق افتاده است.»

در روز پنج‌شنبه، امریکا و انگلیس، ارسال کمک به شورشیان را متوقف کردند. این تحول بعد از آن رخ داد که شورشیان وابسته به القاعده انبارهای سلاح‌های امریکایی عرضه شده به مخالفان را تحت تصرف خود درآوردند.

با این حال، مقامات امریکایی می‌گویند که این تعلیق موقتی است و این کمک‌ها که توسط دولت امریکا، تامین شده است، ممکن است بار دیگر از سر گرفته شود.

سوریه از سال ۲۰۱۱، گرفتار ناآرامی‌های خونینی شده است. براساس گزارش‌ها، کشورهای غربی و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن بویژه قطر، عربستان سعودی و ترکیه، از شبه‌نظامیانی که در داخل سوریه می‌جنگند، حمایت می‌کنند.

براساس گزارش سازمان ملل، از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، بیش از صدهزار نفر کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.

سازمان ملل همچنین می‌گوید که با تشدید خشونت‌ها در سوریه، چهار میلیون نفر دیگر در سوریه در سال ۲۰۱۴، آواره خواهند شد.

پیش‌بینی می‌شود که در سال آینده دو میلیون سوری به خارج کشور پناهنده شوند و دو میلیون و دویست و پنجاه هزار نفر دیگر، در داخل کشور آواره شوند.

منبع: ptv

یکشنبه, 24 قوس 1392 10:03

روزنامه یادگار افغان

نخست وزیر جدید تونس انتخاب شد!

احزاب سیاسی تونس مهدی جمعه وزیر صنایع دولت فعلی را برای تصدی نخست وزیری تعیین کردند.

به گزارش شفقنا  افغانستان به نقل از العالم، مهدی جمعه 51 ساله تا پیش از تصدی وزارت صنایع در دولت ائتلافی جنبش النهضه به نخست وزیری "علی العریض"، هیچ سمت سیاسی نداشت.
"حسن العباسی" دبیرکل اتحادیه مشاغل تونس شب گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد: 9 حزب از 19 حزب سیاسی که در جلسه گفتگوی ملی شرکت کرده بودند، به نفع مهدی جمعه رای دادند، 7 حزب از رای دادن امتناع کردند و 2حزب دیگر نیز به "جلول عیاد" وزیر دارایی سابق رای دادند.
وی خاطرنشان کرد: حزب "ندای تونس" بارزترین حزب مخالف، قبل از رای گیری جلسه گفت وگو را ترک کرد.

دولت فعلی به ریاست علی العریض رسما از تاریخ 13 مارس 2013 پس از دولت "حمادی الجبالی" دبیرکل جنبش النهضه روی کار آمده بود. الجبالی پس از ترور "شکری بلعید" از مخالفان سرشناس چپگرای تونس از سمت خود استعفا کرده بود. دولت العریض هم پس از ناکامی ها در اداره اوضاع کشور و به خصوص پس از ترور "محمد البراهمی" نماینده مخالف دولت در پارلمان این کشوردر 25 جولای سال جاری، در حل بحران سیاسی ناکام مانده بود.
بحران سیاسی و درخواست ها برای کناره گیری دولت العریض باعث شد تا از روز 25 اکتبر سال جاری کمیته چهارگانه ای متشکل از اتحادیه مشاغل، سازمان مرکزی کارفرمایان، کانون وکلا و انجمن دفاع از حقوق بشر تونس بر روند گفتگوی ملی میان مخالفان و جنبش النهضه و هم پیمان هایش نظارت کنند.
هدف از این گفتگوها یافتن راهی برای حل بحران سیاسی پس از ترور محمد البراهمی بود. این گفتگوها بر اساس نقشه راه پیشنهادی کمیته چهارگانه در 17 سپتامبر برگزار شد.
پایه اصلی نقشه راه، استعفای دولت فعلی به ریاست علی العریض و روی کار آمدن دولت موقت به ریاست یک شخصیت ملی و مستقل بود، به شرطی که هیچ یک از اعضای آن در انتخابات آینده نامزد نشوند.

یکشنبه, 24 قوس 1392 09:52

روزنامه یادگار افغان: قندوز

چهار تن به شمول يک سرگروپ طالبان، همراه با مهمات در ولايت کندز دستگير شد و يک کارگر تفحصات گاز در جوزجان به قتل رسيد.  در خبرنامه اى که امروز، از سوى دفتر مطبوعاتی ریاست عمومی امنیت ملی،  مواصلت کرده، آمده است که منسوبین اين ریاست، يک مخفيگاه را در قريۀ اکاخيل مرکز کندز کشف و قارى محمد داوود یکی از سرگروپان طالبان را دستگير نموده اند.  منبع افزوده است که اين مخفيگاه؛ مربوط همين سرگروپ بوده و از آن، ٣٠مرمی توپ ٨٢ ملی متری، ١٥ مرمی راکت انداز، یک بکسه مرمی دهشکه، یک بکسه مرمی زیکویک، دو بم دستی و صدها مرمی مختلف النوع سلاح های خفیفه را کشف و به دست آورده اند.  رياست امنيت ملى علاوه کرده است که سه تن به نام های تاج محمد، حبیب الله و گلبدین که مصروف فعالیت های تخریبی و ماینگذاری درمربوطات اين ولایت بودند نيز بازداشت گرديده اند.  در خبرنامه تذکر رفته که افراد دستگیرشده، درجریان تحقیقات ابتدايی به جرم خویش اعتراف کرده اند و گفته اند که درچندین فعالیت تخریبی، اختطاف، قتل و ماینگذاری کنار جاده در مرکز و ولسوالی های ولایت کندز سهم فعال داشتند.  از جانب ديگر، يک کارگر رياست تفحصات گاز در شهر شبرغان مرکز ولايت جوزجان به قتل رسيده است.  نورالله يکتن از باشندگان محل، با انتقاد از پوليس ميگويد که اين رويداد، عصر ديروز در حدود دوصدمترى منزل والى جوزجان رُخ داده است.  به گفتۀ وى، دو موترسايکل سوار مسلح، اين کارگر را کشتند و به راحتى ساحه را ترک نمودند.  سمونوال سيد زمان الدين حسينى آمر امنيت قوماندانى امنيۀ جوزجان گفت که اين کارگر توسط افراد مسلح ناشناس کشته شده است.  وى علاوه کرد که تا حال مشخص نيست که علت قتل، خصومت هاى شخصى و يا هم کار مخالفان دولت بوده است.  اما ذبيح الله مجاهد سخنگوى طالبان ادعا ميکند که افراد آنها، يک محافظ والى جوزجان را به قتل رسانده و سلاح وى را با خود برده اند.  گفتنى است که امنيت رياست تفحصات، به شکل نوبتى توسط خود کارگران آن، تامين ميگردد.

یکشنبه, 24 قوس 1392 09:42

روزنامه یادگار افغان

 وزارت مالیه با بانک انکشاف آسیایی قرارداد امضای کرد!

قراردادی به ارزش ۲۶۹ میلیون دالر میان بانک انکشاف آسیایی و وزارت مالیه به امضا رسید.
محترم عمر زاخیلوال، وزیر مالیه با جوجی توکیشی، رییس بانک انکشاف آسیایی قرارداد ۲۶۹ میلیون دالری را به امضا رساندند.
محترم زاخیلوال در جریان عقد این قرار داد گفت: این کمک بلاعوض بانک انکشاف آسیایی و همچنین صندوق امانتی زیربناهای افغانستان است که توسط بانک انکشاف آسیایی مدیریت می شود تمویل می گردد.
وی افزود که برقی در شهر کابل وجود دارد بخش اعظم آن وارداتی است که از طرف شمال وارد کشور می شود.
امضای این قرارداد جهت بهبود انتقال انرژی همزمان ۵۰۰ کیلووات برق به هزینه ۱،۴۹ میلیون دالر، پروژه های دشت الوان را شامل می شود.
محترم زاخیلوال تصریح کرد که از اوایل سال مالی جاری، بانک آسیایی مقدار۵۶۰ میلیون دالر به وزارت مالیه کمک کرده است.
وی خاطرنشان کرد که بانک آسیایی در پروژه هایی که کمک کننده اقتصاد کشور و در عین حال دراز مدت است با وزارت مالیه همکاری و سرمایه گذاری کرده است.
محترم توکیشی نیز گفت: " در تمام ولایات افغانستان کمبود برق وجود دارد و در برخی ولایات اصلا برق نیست. بانک آسیایی کمک می کند که تا به مناطقی که نیازمند انرژی است برق رسانیده شود".
باید گفت که مرکز بانک انکشاف آسیایی در مانیلا استقرار دارد و در سال ۱۹۶۶ تاسیس شده است. این نهاد برای کاهش فقر در قاره آسیا از جمله افغانستان فعالیت دارد که تاکنون کمک های زیادی نیز در عرصه های مختلف در بخش انکشافی در افغانستان نموده است.

یکشنبه, 24 قوس 1392 09:26

روزنامه یادگار افغان: کابل

رییس جمهور کرزی در پیام رادیویی‌اش وضیعت کودکان کشور را بسیار درد آور دانسته است.  آقای کرزی در این پیام، از نهادهای کمک کننده و بازرگانان کشور می خواهد تا کودکانی را که خانواده های شان را درجنگ های داخلی از دست داده اند، کمک مالی کنند.  او در این پیام هم چنان از نهادهای خیریه و پرورشگاه ها می خواهد تا برای کودکان بی سرپرست کشور زمینه‌ی آموزش را فراهم سازند.  شاید افغانستان تنها کشوری باشد که در برابر حقوق کودکان بی خیال است.  شماری از کودکانی در روز جاده ها کار می کنند، گفته می شود تنها نان آورخانواده هایش شان هستند.  شماری از آنان با لهجه‌ی کودکانه‌ی شان گفته اند: "ما از کرزی نان می خواهیم"  با این حال، آقای کرزی در پیامش گفته است، در افغانستان خانواده هایی هستند که اقتصاد خوبی دارند، آنان باید با فامیل های غریب همکاری کنند.  به گفته‌ی آقای کرزی، بازرگانان کشور باید به کودکان کشور در بخش های آموزش و تعلیم همکاری کنند.  در جریان دوازده سال گذشته میلیاردها دالر در بخش های مختلف در کشور سرازیر شده؛ اما هنوز هم بهبود چشم گیری در وضعیت زندگی کودکان کشور به وجود نیامده است.  فقر، جنگ زده گی و بیکاری از عواملی است که بیشتر خانواده ها مجبور می شوند تا از کودکان شان برای پیدا کردن نان استفاده کنند.  این موضوع همواره نگرانی های شدید نهادهای مدافع حقوق کودکان را در پی داشته است.

یکشنبه, 24 قوس 1392 09:26

روزنامه یادگار افغان

کودکان قربانی کار های نا خواسته شان !

نجیب الله ببرک زی مسوول هماهنگی بخش حمایت از حقوق کودکان این کمیسیون در مورد این گزارش اظهار داشت که از میان ۱.۳ میلیون نفری که معتاد به موادمخدر هستند ۳۰۰ هزار تن از آنان را کودکان تشکیل می دهند.
بر اساس گزارشی از کمیسیون حقوق بشر افزایش تجاوز جنسی بر کودکان و بالارفتن رقم اعتیاد در میان آنان، از نگرانی های اساسی در مورد وضعیت کودکان در افغانستان می باشد.
کمیسیون مستقل حقوق بشر، گزارشی را در مورد وضعیت کودکان در افغانستان به نشر رساند که در آن وضعیت کودکان در کشور نگران کننده عنوان شده است.
در این گزارش بهره برداری های جنسی به خصوص تجاوز جنسی بر کودکان، افزایش اعتیاد در میان آنان، اعمال خشونت علیه آنان و تحمیل ازدواج زودهنگام بر کودکان از معضلات جدی و نگران کننده در مورد وضعیت کودکان در افغانستان خوانده شده است.
مجبور ساختن کودکان به کارهای شاقه، عدم توجه به مسایل بهداشتی آنان و عدم دسترسی کامل و مناسب به آموزش و پرورش از مسایل نگران کننده دیگری می باشد که در این گزارش به آن اشاره شده است.
نجیب الله ببرک زی مسوول هماهنگی بخش حمایت از حقوق کودکان این کمیسیون در مورد این گزارش اظهار داشت که از میان ۱.۳ میلیون نفری که معتاد به موادمخدر هستند ۳۰۰ هزار تن از آنان را کودکان تشکیل می دهند.
آقای ببرک زی بهره برداری های جنسی و به خصوص تجاوز جنسی بر کودکان را از موارد نگران کننده و تکان دهنده خشونت علیه کودکان خواند و بیان داشت که به دلایل حساسیت های سنتی، نسبت به این مساله آمار دقیقی از این معضل زشت اجتماعی وجود ندارد.
وی تصریح نمود: ایالات متحده امریکا در گزارش سالانه خود در مورد حقوق بشر مدعی شده است که در جریان سال ۲۰۱۲، وزارت داخله به صورت تخمینی ۱۰۰ قضیه تجاوز جنسی بر کودکان را فقط در ولایت کابل ثبت کرده است که این رقم در سراسر کشور به ۴۷۰ قضیه می رسد که آن نشان دهنده افزایش ۲۸ درصدی تجاوز بر کودکان می باشد.
گفتنی است که این گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر ــ در مورد وضعیت کودکان در افغانستان ــ از آغاز سال ۱۳۹۱ خورشیدی تاکنون را در بر می گیرد.
در این گزارش با ۴۱۶۶ کودک در ۲۷ ولایت کشور مصاحبه صورت گرفته که از مجموع این اطفال، ۲۳۷۷ تن شان پسر و ۱۷۸۹ تن شان دختر می باشند.

یکشنبه, 24 قوس 1392 09:04

روزنامه یادگار افغان

مهمترین عامل افزایش خشونت علیه زنان چیست؟

رسانه هایی که همه نوع فیلم و کانسرت را پخش می کنند، هیچ توجهی به بحث و گفتگو پیرامون حقوق زن از دیدگاه اسلام ندارند. این رسانه ها میزان آزادی زنان غربی و هندی و ترکی را به نمایش می گذارند، اما هیچ برنامه ای برای تفهیم تفاوت جایگاه زن در جامعه سنتی و اسلامی افغانستان و کشورهای مذکور برگزار نمی کنند

تازه ترین آمارهای کمسیون مستقل حقوق بشر نشان می دهد خشونت ها علیه زنان در کشور ما نسبت به سال گذشته افزایش 24 درصدی داشته است.
به همین دلیل در این مطلب به این موضوع می پردازیم که مهمترین علت افزایش خشونت علیه زنان در افغانستان چیست؟ به یقین یکی از مهمترین این دلایل سست شدن بنیاد نظام خانواده در جامعه سنتی ما است.
با این توضیح که افغانستان به مثابه کشوری که بیشتر از سه دهه جنبش های کمونیستی و حرکت های اسلامی را تجربه می نماید٬ بدون پیش زمینه های لازم وارد تجربه مفهوم دموکراسی شده است.
باور های آشتی ناپذیر سنتی٬ افکار بجا گذاشته شده از نظام های کمونیستی٬ جنبش های دموکراتیک در سطح منطقه و جهان و نیز جنبش های افراط گرای منطقوی، باعث وضعیت نابسامان زنان در افغانستان شده است. به ویژه اینکه طی سالهای اخیر هر کسی، با هر طرز تفکر و هر عقیده ای از دروازه های باز افغانستان وارد کشور می شود.
از طرفی در بین این همه دیدگاه مردم کشور ما تا هنوز نتوانسته در میان بحث های سیاسی، دینی و دموکراسی یک جایگاه مناسب و راه حل پذیرفتنی را عملی نمایند. جنبش های دموکراتیک جهانی خواستار آزادی های مدنی بیشتر برای زنان هستند و این در حالی است که نیرو های افراط گرا با تعریف ها و تعبیر های خاص که از دین و زن دارند اکثرا در تقابل با خواست های جهانی پیرامون موضوع حقوق زن قرار می گیرند. تعبیر های دینی از نوع طالبانی آن٬ زنان را در تنگنای بیشتر قرار داده و حقوق فردی٬ خانوادگی و اجتماعی آنها را اکثرا بصورت کل نادیده می گیرد.
از دید کارشناسان مسایل اجتماعی و دینی، مهمترین عامل وضعیت بغرنج امروز زنان افغانستان این است که کسانی بر اریکه قدرت تکیه زده اند که خود باور به حقوق دموکراتیک زن ندارند و حتی آنچه در قانون اساس وجود دارد را نمی توانند تحمل نمایند.
سیاست های سرکوب گرانه سبب شده است تا زنان افغانستان از برنامه های آموزشی٬ استفاده از خدمات صحی٬ اشتراک فعال در جامعه و سیاست به دور نگهداشته شوند که در نتیجه منجر به نبود یک تحول قوی و موثر در بین زنان شده است.
جالب اینجا است که رسانه هایی که همه نوع فیلم، کانسرت، شوی رقص و خوانندگی را پخش می کنند، هیچ توجهی به بحث و گفتگو پیرامون حقوق زن از دیدگاه اسلام و تفاوت جایگاه زن در اسلام و غرب ندارند. این رسانه ها میزان آزادی زنان غربی و هندی و ترکی را به نمایش می گذارند، اما هیچ برنامه ای برای تفهیم تفاوت جایگاه زن در جامعه سنتی – اسلامی افغانستان و کشورهای مذکور برگزار نمی کنند.
این موارد و هجمه های گسترده فرهنگی غرب درباره آزادی زنان باعث شده تا زنان بدون اینکه بدانند حق و حقوق اسلامی و انسانی شان چیست، دستانشان را برای عدالت خواهی دراز کنند. که در این میان یا گرفتار خشونتهای جامعه مرد سالار می شوند یا خود به افراط گرایی کاذب می افتند که نتیجه تلخ آن آزادی های غیر اسلامی است.
عدم رعایت قوانین اسلامی و یا بهتر بگوییم عدم آشنایی مردم با حق و حقوق زن از دیدگاه اسلام باعث شده تا برخی حضور زن در جامعه را لکه ننگ و بدنامی بدانند، در برخی مناطق خرید و فروش زنان و دختران به مثابه کالا ادامه داشته باشد و در بعضی شهرها زنان به سمت آزادی غرب کشانده شوند.
واضح و روشن است که اگر نیمی از پیکر جامعه بی سواد و به دور از فرهنگ امروزی قرار داشته باشند، فرزندان آنها نیز بی سواد بار خواهند آمد.
لذا این نیاز مبرم است تا سوالات مربوط به وضعیت زنان٬ جایگاه آنها٬ نقش گروه های سیاسی مذهبی٬ عوامل بیرونی٬ تاثیر گذاری جنبش های منطقوی افراط گرا و از همه مهمتر حق و حقوق زن از دیدگاه اسلام، طی نشست ها و کنفرانس های بین المللی که مصونیت اشتراک کنندگان نیز تضمین شده باشد، به بحث و بررسی گرفته شود و راه حل های عملی را به اساس این دریافت ها جستجو نماییم.
نیاز است تا حقوق زن از دیدگاه اسلام در افغانستان به گونه ای وسیع و عمیق در رابطه با نقش گروه های سیاسی، مذهبی و دموکراسی خواهان به بررسی گرفته شود تا چالشهای پیش روی زنان در دست یابی به حقوق اسلامی و انسانی شان برطرف گردد.
لازم به تذکر است که در این میان باید مراقب توطئه های غرب باشیم. چندی پیش یکی از مقامات آمریکایی گفته بود: اگر زنان افغانستانی به سراغ ما نمی آیند خوب ما به سراغ آنها می رویم. آمریکا قصد دارد این جوجه اردک های زشت (زنان افغانستان) را به قوهایی زیبایی بدل کند که تا کنون دولتمردان افغانستان قدر آنان را ندانسته اند.
مسلما غربیها به قدرت زنان در طول تاریخ آگاهی کامل دارند و می دانند اگر بتوانند کنترل زنان جامعه را تا حدودی به دست گیرند، به راحتی می توانند فرهنگ و عقاید خود را در افغانستان پیدا نمایند و هنگامی که فرهنگ کشوری تغییر کرد، تغییر سرنوشت زندگی انها به گونه ای که دیگران می خواهند، کار آسانی است.
لذا بر وزارت امور زنان، دولت و مجلس، علما و تمامی رسانه ها واجب است تا قبل از اینکه غربیها الگوی زنان ما شوند، خود ما زنان خود را از این دوگانگی شخصیتی رهایی دهیم و براساس منطق اسلامی و اصول انسانی زمینه احقاق حق آنها را فراهم نماییم.

منبع: افغان پیپر

یکشنبه, 24 قوس 1392 09:20

روزنامه یادگار افغان: جوزجان

مسؤولان وزارت معادن و پطرولیم از امضای قرار داد پروژه‌ی انکشافی حوزه‌ی گازی نفت شمال با یک شرکت ترکی خبر داده اند.  آنان اعلام کرده اند که در جریان داوطلبی شرکت پطرولیم کشور ترکیه برنده‌ی این پروژه شده و با استخراج معادن گازی در شهر "شبرغان" دو صد میگاه وات برق تولید خواهد شد.  به گفته آنان، این پروژه سی وهفت میلیون دالرهزینه بر میدارد که سی میلیون آن از سوی اداره‌ی انکشافی امریکا وهفت میلیون آن از سوی دولت افغانستان پرداخته می شود.  مقام های وزارت معادن و پطرولیم ابراز امید واری کرده اند که این شرکت بتواند نیازمندی های افغانستان که در قرار داد مطرح شده را فراهم کند.  شمال کشور از دارای ذخایر بزرگ گاز و نفت است که گفته می شود با استخراج و تصفیه‌ی معیاری آن، افغانستان می تواند در بخش مواد نفتی خودکفا شود.  در همین حال، برخی از آگاهان مسایل اقتصاد گفته اند که افغانستان با استخراج این ذخایر می تواند بخشی از آن را صادر کند.

یکشنبه, 24 قوس 1392 09:10

روزنامه یادگار افغان: هرات

دختری حدودا ۱۶ ساله عصر امروز خود را در منزل مسکونی اش، حلق آویز کرده و به زندگی اش پایان داد.  مسئولان امنیتی هرات اعلام کرده اند که این رویداد در ناحیه دهم شهر هرات صورت گرفته است.  جنرال عبدالحمید حمیدی آمر امنیت فرماندهی پلیس هرات گفت: این قضیه پس از یک مشاجره لفظی میان این دختر و اعضای خانواده اش شکل گرفت.  به گفته ی وی این دختر شانزده ساله خود را با تکه ای پارچه از پنکه ی سقفی خانه اش حلق آویز کرده است.  آقای حمیدی تصریح کرد که این رویداد هیچ ارتباطی با قضایای خشونت علیه زنان نداشته و این دختر جوان خودخواسته تن به خودکشی داده است.  گفته شده این فرد در دوران نامزدی به سر می برده است.  آمر امنیت پلیس هرات اظهار داشت که برای روشن شدن این رویداد، مادر و پدر این دختر به فرماندهی هرات احضار شده اند.  جنرال حمیدی تاکید دارد که مهمترین دلیل بروز این گونه رویدادها که در این اواخر در کشور افزایش یافته، پخش و نشر سریالهای مبتذل از برخی رسانه ها می باشد.  او گفته که شماری از زنان به دلیل عدم سواد و فرهنگ کافی به طور نادرست از این سریالها برداشت منفی کرده و حرکات مشابه را در زندگیشان انجام میدهند.  از سوی دیگر، مسئولان بیمارستان مرکزی هرات میگویند که جسد وی هم اکنون در بخش طب عدلی می باشد.  به گفته ی آنان آثار خفه شدگی بر روی گردن این دختر جوان دیده میشود.  در طی ۴۸ ساعت گذشته این دومین قضیه چشمگیر آسیب دیدگی زنان به دلیل مشکلات خانوادگی در ولایت هرات میباشد.  پیش از این در دو روز قبل، بینی و لب زنی ۳۰ ساله به نام ستاره، توسط شوهرش در هرات بریده شد.  این رویداد بازتاب گسترده ای را در این ولایت به همراه داشت.  شمار زیادی از علما، اعضای جامعه ی مدنی و مسئولان دولتی این واقعه را به شدت محکوم کرده اند.

یکشنبه, 24 قوس 1392 09:01

روزنامه یادگار افغان

دست‌کم شش نفر در درگیری‌های بنگلادش کشته شدند!

در ادامه اعتراض‌ها علیه اعدام عبدالقادر ملا، رهبر مخالفان دولت بنگلادش، دست‌کم شش تن کشته و چندین نفر دیگر مجروح شده‌اند.

تنش‌ها در بنگلادش پس از آن افزایش یافته است که دولت این کشور رهبر حزب جماعت اسلامی را اعدام کرد. به گفته مقام‌های امنیتی، دست‌کم شش نفر روز شنبه (۲۳ آذر، ۱۴ دسامبر) در دور تازه خشونت‌ها در بنگلادش جان خود را از دست دادند و ده‌ها نفر نیز مجروح شدند.

سه تن از معترضان در تیراندازی پلیس در شهر کومپانیگانج کشته شدند. همچنین، در درگیری‌های مشابه در شهر رامگانجی در شمال بنگلادش نیز سه تن دیگر جان خود را از دست دادند. 

پلیس محلی می‌گوید خشونت‌ها پس از آن شدت گرفت که هواداران حزب جماعت اسلامی دفاتر دولتی را به آتش کشیدند و به یک هیات پارلمانی وابسته به حزب حاکم بنگلادش حمله کردند.

بنگلادش پس از اعدام عبدالقادر ملا به اتهام ارتکاب جنایت در جريان جنگ استقلال بنگلادش از پاکستان در سال ۱۹۷۱ صحنه اعتراض‌های خشونت‌آمیز است.  از آن زمان تا کنون دست‌کم ۱۲ تن کشته شدند.

اعدام عبدالقادر ملا با محکوميت گسترده متحدان سياسي بنگلادش و همچنين گروه‌هاي بين المللي حقوق بشر روبه‌رو شد.

اعدام این چهره برجسته مخالف ساعاتي پس از انجام شد که ديوان عالي بنگلادش فرجام وي براي بررسي نهايي حکم اعدام را رد کرد.

ملا در ماه فوريه در ابتدا به اتهام انجام جنايات جنگي به حبس ابد محکوم شده بود اما بعد از اعتراض به حکم حبس ابد، اين حکم به مجازات اعدام تغيير پيدا کرد.

مخالفان دولت بنگلادش دولت را متهم مي‌کنند که از طريق محاکمه رهبران آنها به اتهام جنايات جنگي که بيش از چهار دهه پيش رخ داده است، به دنبال خاموش کردن صدای آنان است.

فعالان حقوق بشر نيز مي‌گويند، محاکمه مخالفان از استانداردهاي بين المللي برخورد نیست.

مردم بنگلادش به طور مکرر با آمدن به خيابان‌هاي اين کشور در شهرهاي بزرگ نسبت به محاکمه رهبران مخالف دولت اعتراض کرده‌اند.

در جريان درگيري‌ها بين معترضان و نيروهاي امنيتي در بنگلادش از آغاز سال جاري ميلادي نزديک به ۲۰۰ نفر کشته و هزاران تن زخمي شده‌اند.

تاريخ پر فراز و نشيب بنگلادش سرشار از کودتاهاي نظامي، آشوب‌هاي خونين و بلاياي طبيعي است.

مسابقه دوش بانوان درشهرمزارشریف  

بازدید ها

1173604
امروزامروز1186
دیروزدیروز1688
این هفتهاین هفته11664
این ماهاین ماه1186
تمام بازدید هاتمام بازدید ها1173604
افراد آنلاین 9

پیش بینی وضعیت آب و هوا

صاف

33°درجه

مزارشریف

صاف
شنبه
آفتابی
۲۲°درجه | ۳۷°درجه
یکشنبه
آفتابی
۲۱°درجه | ۳۷°درجه
دوشنبه
آفتابی
۲۱°درجه | ۳۷°درجه