سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

پنج شنبه, 02 دلو 1393 13:28

رییس جمهور اشرف غنی با قربان قلی بردی محمدوف رییس جمهور ترکمنستان دیدار کرد. در این دیدار که در عشق آباد صورت گرفت، رییس جمهور ترکمنستان گفت، تجارت میان افغانستان و کشورش در سال 2014 میلادی به بیش از یک ملیارد دالر افزایش یافت و این شرایط را برای دو برابر نمودن این تجارت در سال جاری عیسوی مناسب ساخته است. ترکمنستان تیل اش را بالای افغانستان به فروش می رساند و همچنان به برخی از ولایات افغانستان برق می دهد. قربان قلی بردی محمدوف افزود که کشورش یک مرکز را برای افزایش صادرات تیل ترکمنستان به افغانستان می سازد و همچنان کار روی ساختن یک مرکز برای صادرات گاز ترکمنستان به افغانستان جریان دارد. وی تصریح کرد که ترکمنستان تلاش دارد تا صادرات انرژی اش به افغانستان را افزایش دهد. در این ملاقات روسای جمهور دو کشور روی افزایش صادرات دوجانبه تاکید ورزیدند. رییس جمهور اشرف غنی با رییس جمهور ترکمنستان روی پروژه تاپی که قرار است گاز ساحه دولت آباد ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند برساند نیز صحبت کرد. بر اساس گزارش ها این پروژه که قرار است سالانه 30 میلیارد متر مکعب گاز را از راه افغانستان به پاکستان و هند انتقال دهد از چهار سال بدینسو بنابر ناامنی های موجود در کشور آغاز نشده است با آغاز پروژه تاپی انتظار میرود سالانه 300 میلیون دالر نفع آن به افغانستان برسد. رییس جمهور اشرف غنی گفته است، تمام پروژه های انرژی، ترانسپورت و ترانزیت میان افغانستان و ترکمنستان را حمایت می کند و می خواهد که گاز و برق ترکمنستان از طریق افغانستان به چین نیز صادر شود.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 13:10

یک تبعه‌ پاکستانی با موتری مملو از مواد انفجاری در پکتیکا بازداشت شد. در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا در هنگام تلاشی نیروهای ارتش ملی یک تن که تابعیت پاکستان را دارد با یک عراده موتر مملو از مواد منفجره دستگیر شد. شخص دستگیر شده نیاز ولی فرزند غنم گل که باشنده‌ شاول پاکستان می‌باشد در ولسوالی مرزی برمل در هنگام تلاشی‌ از سوی کندک اول ارتش ملی با یک عراده موتر صرف و پنج کیلو مواد انفجاری دستگیر شد و اکنون تحت پیگرد قرار دارد. ولایت پکتیکا که یک ولایت سرحدی با وزیرستان شمالی و جنوبی بوده تقریبا ۳۶۵ کیلومتر سرحد مشترک دارد و مخالفان مسلح با اتباع خارجی یکجا برای اهداف بحران زا به این ولایت می‌آیند، اما بارها از سوی نیروهای مشترک امنیتی افغان دستگیر و یا هم از سوی نیروهای هوای خارجی هدف قرار می‌گیرند.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 13:04

حامد کرزی رییس جمهور پیشین کشور در مورد وجود گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان ابراز تردید کرده و گفته بزرگ نشان دادن این مساله کار استخبارات خارجی است. اخیرا شماری از مقام‌های محلی به رسانه ها گفتند که افراد مسلحی که پرچم داعش را بر افراشته اند در مناطقی از ولایت های زابل، غزنی و هلمند در جنوب افغانستان دیده شده اند. بر اساس گزارش بی بی سی، آقای کرزی در پاسخ به این نگرانی‌ها گفته است، داعش در افغانستان حامی ندارد و اگر کسی یا گروهی بخواهد پرچم داعش را در افغانستان بلند کند، باید دانست که دست‌های خارجی پشت آن است. آقای کرزی بطور ضمنی چنین حرکت‌هایی را با سالهای نخست ظهور گروه طالبان مقایسه کرده و گفته است: "اگر کسی درجایی از افغانستان بیرق داعش را بلند کند، نتیجه توطئه خارجی است که در منطقه وضعیت جدیدی را حاکم کرده و بدبختی تازه و بی ثباتی بوجود آورد. در این صورت وظیفه همه ما و بخصوص نهادهای امنیتی پاکستان است که متوجه باشیم. سی سال قبل این نهادها در کنار شماری از کشورهای دیگر وارد معامله‌ای شدند که هم خودشان و هم ما را خراب کرد. دیگر باید این حادثه تکرار نشود."

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:59

کوریای شمالی روز چهارشنبه هشدار داد که اگر امریکا و کوریای جنوبی همچنان مصمم به حضور در رزمایش نظامی مشترک در ماه مارچ باشند، پیونگ یانگ دست به اقدام متقابل دفاعی خواهد زد. به نقل از یونهاپ، به رغم درخواست های مکرر کوریای شمالی از امریکا و کوریای جنوبی برای لغو این رزمایش مشترک، مقام های واشنگتن و سئول بر برگزاری این رزمایش تاکید کرده اند. قرار است دو رزمایش مشترک امریکا- کوریای جنوبی در ماه مارچ برگزار شود و انتظار می رود که نیروهایی از دو کشور نیز در این رزمایش حضور داشته باشند. در صورتی که این رزمایش برگزار شود، تنش ها در شبه جزیره کوریا تشدید خواهد شد و امکان دارد پیونگ یانگ دست به اقدامی جدید بزند. در همین حال روزنامه رودونگ سینمون کوریای شمالی نوشت: امریکا باید حداقل دو رزمایش آینده خود را با کوریای جنوبی متوقف کند. اگر این دو کشور در جهت برگزاری این رزمایش ها گام بردارند، ارتش و مردم کوریای شمالی وارد عمل می شوند. این روزنامه دولتی کوریای شمالی ماهیت این رزمایش دفاعی امریکا و کوریای جنوبی را زیر سوال برد. پیونگ یانگ هشدار داد که این گونه رزمایش های نظامی روابط دو کوریا را بیش از پیش پرتنش تر خواهد کرد.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:47

دیده بان حقوق بشر در گزارشی از گسترش خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرد و اعلام کرد: دولت افغانستان نیز در این خشونت ها نقش دارد. سازمان دیده بان حقوق بشر که نهادی غیردولتی مستقر در امریکا است، از گسترش خشونت علیه خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی کرد. در این گزارش به محاکمه نشدن بسیاری از عاملان خشونت علیه مطبوعات در افغانستان اعتراض شده است. در بخشی از این گزارش آمده است: روزنامه نگاران افغان از هر سو مورد تهدید هستند. از یک سو، دولت افغانستان که با استفاده از ضعف های قانونی در حمایت از روزنامه نگاران، به ارعاب گزارشگران و دبیران می پردازد تا آنان را از پرداختن به موضوع های بحث انگیز بازدارد و از سوی دیگر، گروه طالبان و دیگر شورشیان که با تهدید خبرنگاران، آنان را وادار به پرداختن به خبرهای مورد علاقه خود می کنند. همچنین پولیس و دستگاه قضایی، خشونت و حملات علیه روزنامه نگاران را بی پیگرد می گذارد. در سال 2014 میلادی، هشت روزنامه نگار افغان جان خود را از دست دادند. بدین ترتیب، این سال، بدترین سال برای خبرنگاران از سال 2001 میلادی به این سو بود.
با سرنگونی طالبان، اکنون حدود هزار سازمان خبری در افغانستان فعال است، در حالی که این آمار در دوران طالبان، فقط 15 سازمان خبری بود. با این همه، بیش از 40 خبرنگار از زمان سقوط طالبان کشته شدند. دیده بان حقوق بشر در گزارش خود از دولت افغانستان خواست تا مانع بروز خشونت علیه خبرنگاران شود و کسانی که علیه خبرنگاران مرتکب خشونت می شوند را مجازات کند. پیش از این، دیده بان حمایت از رسانه های آزاد اعلام کرده بود که خشونت علیه خبرنگاران در سال 2014 میلادی 64 درصد افزایش یافته است.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:24

برخی منابع اطلاعاتی پاکستان عصر چهارشنبه از دستگیری فرمانده یک باند وابسته به گروه تروریستی داعش در این کشور و دو نفر از همدستان وی خبر دادند. به نقل از شبکه خبری داون، افراد دستگیر شده در جذب نیرو برای گروه تروریستی داعش و اعزام آنها به سوریه دست داشته اند. شخصی که منابع امنیتی پاکستان از او به عنوان فرمانده دستگیر شده باند داعش در شهر لاهور یاد کرده اند، یوسف السلفی نام دارد. بنا به گفته این منابع، این شخص در جریان تحقیقات اعتراف کرده است که نماینده گروه تروریستی داعش در پاکستان است. منابع یاد شده که نامی از آنها در هیچ یک اخبار و گزارش های مرتبط برده نشده است، گفته اند که یوسف السلفی، در اصل پاکستانی و تبعه سوریه است که پنج ماه پیش از طریق ترکیه وارد پاکستان شده است. این منابع می گویند: السلفی بعد از اینکه از سوریه وارد ترکیه شد، در آنجا دستگیر شد اما توانست فرار کند و خود را به پاکستان برساند.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:20

معاون دوم رئیس مجلس نمایندگان می گوید که این مجلس صلاحیت هفت وزیر پیشنهادی دولت وحدت ملی را بررسی نمی‌کند. صالح محمد سلجوقی، معاون دوم مجلس نمایندگان گفت: کمیسیون‌های فرهنگی، امور بین‌الملل و کمیسیون تحقیق و تفحص از سوی مجلس نمایندگان موظف شده‌ بودند تا اسناد و مدارک گزینه‌های پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه‌ها را بررسی کنند و اکنون این کمیسیون‌ها اعلام کرده‌اند که هفت وزیر به دلیل داشتن تابعیت دوم نمی‌توانند برای معرفی برنامه‌های خود به صحن مجلس بیایند و در جلسه پرسش و پاسخ شرکت کنند. وی گفت: براساس بررسی‌های مجلس،‌ نورالحق علومی، گزینه پیشنهادی وزارت داخله،‌ صلاح الدین ربانی، گزینه پیشنهادی وزارت امور خارجه، احمد سیر مهجور، گزینه پیشنهادی وزارت عدلیه،‌ سعادت نادری، گزینه پیشنهادی وزارت کار، امور اجتماعی و شهدا و معلولین، فیض‌الله کاکر، گزینه پیشنهادی وزارت مبارزه با مواد مخدر،‌ آی سلطان خیری، گزینه پیشنهادی وزارت اطلاعات و فرهنگ و شاه زمان میوندی، گزینه پیشنهادی وزارت شهرسازی به دلیل تابعیت دوگانه از فهرست حذف شده‌اند. مجلس نمایندگان به ریاست جمهوری موضوع را اطلاع داده و خواسته که به جای این افراد، اشخاص دیگری را به مجلس معرفی‌کند. معاون دوم مجلس نمایندگان درباره اینکه افراد مذکور تابعیت کدام کشورها را دارند اظهار نظر نکرد. سلجوقی تصریح کرد که شاید شماری از این نامزدها درخواست ترک تابعیت دوم خود را کرده باشند، ولی تاکنون اسناد لازم به مجلس نمایندگان نرسیده است.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:17

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت، روسیه در مساله تحریم ها در برابر اتحادیه اروپا عقب نشینی نخواهد کرد. لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت : روسیه بدون لغو تحریم های اعمال شده از سوی غرب علیه این کشور، محدودیت هایی را که در مورد اتحادیه اروپا اعمال کرده است، لغو نمی کند. روسیه در پاسخ به چند بسته تحریم های اقتصادی غرب علیه این کشور در رابطه با مساله اوکراین، از سال 2014 واردات هرگونه مواد غذایی و محصولات زراعتی از کشورهای تحریم کننده از جمله اعضای اتحادیه اروپا را منع کرد. وی ادامه داد: روسیه از مذاکرات با شرکای غربی خودداری نمی کند اما گفتگوها در مورد لغو تحریم ها در شرایط برابر باید انجام گیرد. وزیر خارجه روسیه گفت: اگر اتحادیه اروپا به این نتیجه برسد که عدم مذاکره با روسیه در مورد همکاری های اقتصادی درست نیست هیچ بحثی ندارم. وی افزود: اما اگر اتحادیه اروپا می خواهد که با حفظ تحریم ها در مورد روسیه، ما را از تدابیری که برای دفاع از تولیدکنندگان محصولات زراعتی اتخاذ کرده ایم منصرف کند مقامهای اروپایی مطمئن باشد بطور یکجانبه اقدام نخواهیم کرد. لاوروف همچنین گفت که حدود نیمی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهان لغو تحریم ها در مورد روسیه هستند.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:13

در نشست امنیتی که تحت ریاست محمد ایوب سالنگی سرپرست وزارت امور داخله تدویر یافته بود، بر تقویت و آموزش هرچه بهتر نیروهای پولیس ملی به منظور دفاع مستقلانه از کشور تاکید شد. محمد ایوب سالنگی سرپرست وزارت امور داخله، در نشستی که با رهبری و مسوولان ارشد این وزارت داشت، ضمن بررسی اوضاع امنیتی کشور، برآمادگی نیروهای پولیس ملی جهت اجرای عملیات های مستقلانه تاکید نموده افزود که جامعه جهانی در جهت آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی کشور از جمله قطعات و جزوتام های پولیس ملی متعهد بوده و ازین فرصت باید استفاده اعظمی صورت گیرد. سرپرست وزارت امور داخله با تاکید برتقویت وآموزش هر چه بیشتر و بهتر پولیس ملی گفت : ما از مسوولیت های خود زمانی موفقانه بدر می آئیم که نیروهای ما از آموزش خوب مسلکی و حرفه یی برخورد باشند. وی افزود: خوشبختانه اکنون مراکز دایمی تربیوی پولیس ملی در مرکز و ولایات کشور ظرفیت و توانایی آموزش مستقلانه را دریافت نموده و در تمامی این مراکز کورس های آموزشی برای افسران ، ساتنمان و سربازان صنوف مختلف پولیس طور معیاری و استندرد از سوی استادان داخلی به پیش برده می شود. همچنان سرپرست وزارت امور داخله با اشاره به توانایی نیروهای امنیتی کشور گفت که این نیروها ، به ویژه پولیس ملی آماده دفاع مستقلانه از کشور بوده ، توانایی اجرای عملیات های مستقلانه را در هر گوشه کشور که لازم باشد، دارد.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 12:09

جان کری وزیر امورخارجه امریکا روز چهارشنبه برای میزبانی مشترک مذاکرات ضد داعش و تاکید بر این که بیش از 60 کشور عضو ائتلاف مصمم به پیروزی در نبرد با این گروه تروریستی هستند، راهی لندن شد. به نقل از خبرگزاری فرانسه، کری پیش از ترک امریکا به خبرنگاران گفت : تروریستها قصد جدا کردن ما از یکدیگر را دارند ولی این اقدامات آنها تاثیر معکوس داشته و ما را در کنار یکدیگر قرار داده است. وی و فیلیپ هاموند وزیر خارجه بریتانیا ضمن ملاقات با مقامات شماری از کشور هایی که از ماه سپتمبر به ائتلاف پیوستند، تلاش خود را برای پاک کردن جای پای داعش در عرا ق وسوریه به کار خواهند گرفت. کری پس از مذاکره در واشنگتن با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا گفت: این ائتلاف از عزم و اراده به مراتب بیشتری برای انجام این کار برخوردار است. کری گفت: لازم است که در یکایک جبهه ها از لحاظ نظامی پیش رفته ولی در عین حال مجرای قانونی، سهیم شدن در اطلاعات و از بین بردن علل ریشه ای جذب رزمندگان را نیز به دقت مد نظر قرار دهیم.