سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

چهارشنبه, 01 دلو 1393 17:32

ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﻏﻨﯽ ﺣﮑﻤﺖ ﺧﻠﯿﻞ ﮐﺮﺯﯼ، ﭘﺴﺮ ﮐﺎﮐﺎﯼ ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﭘﯿﺸﯿﻦ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﻌﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﮔﻤﺎﺷﺘﻪﺍﺳﺖ .ﭘﯿﺶ ﺍﺯﯾﻦ ﺍﺭﺷﺎﺩ ﺍﺣﻤﺪﯼ، ﻣﻌﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﻪ ﺩﺭ ﺑﺮﮔﮥ ﺗﻮﯾﺘﺮﺵ ﺍﺯ ﺍﺳﺘﻌﻔﺎﯾﺶ ﺧﺒﺮ ﺩﺍﺩﻩ ﺑﻮﺩ . ﺍﮐﻨﻮﻥ ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﻏﻨﯽ ﻃﯽ ﻓﺮﻣﺎﻧﯽ ﺣﺸﻤﺖ ﮐﺮﺯﯼ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺣﯿﺚ ﻣﻌﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺍﻣﻮﺭ ﺧﺎﺭﺟﮥ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﮐﺮﺩﻩﺍﺳﺖ . ﺩﺭ ﻓﺮﻣﺎﻥ ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺁﻣﺪﻩﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﻧﺴﺠﺎﻡ بهتر ﺍﻣﻮﺭ ﻭ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺗﺠﺮﺑﮥ ﺁﻗﺎﯼ ﮐﺮﺯﯼ، ﻭﯼ ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻣﻌﯿﻦ ﺳﯿﺎﺳﯽ ﻭﺯﺍﺭﺕ خارجه ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺷﺪﻩﺍﺳﺖ . ﺣﺸﻤﺖ ﺧﻠﯿﻞ ﮐﺮﺯﯼ، ﺍﺯ ﻭﻻﯾﺖ ﻗﻨﺪﻫﺎﺭ ﻭ ﭘﺴﺮ ﮐﺎﮐﺎﯼ ﺣﺎﻣﺪ ﮐﺮﺯﯼ، ﺭﯾﯿﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﭘﯿﺸﯿﻦ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﺪﺭﮎ ﺗﺤﺼﯿﻼﺗﺶ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺑﺨﺶ ﺣﻘﻮﻕ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺩﺍنشگاه ﻫﺎﯼ ﺍﻣﺮﯾﮑﺎ ﮔﺮﻓﺘﻪﺍﺳﺖ.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 16:49

لباسی که از سوی داعش اجباری شد. یک مسؤول محلی در ولایت الانبار عراق تاکید کرد که گروه تروریستی داعش، پوشیدن پیراهن تنبان (لباس افغانی) را برای معلمان تمام مکاتب در شهر هیت واقع در غرب الرمادی اجباری کرده است.این مسوول که خواست نامش فاش نشود، گفت: داعش عناصر خود را برای بازدید به مکاتب ابتدایی و لیسه ها در شهر هیت واقع در 70 کیلومتری غرب رمادی، که از بیش از 6 ماه تاکنون به کنترول داعش درآمده است، فرستاد.وی افزود: عناصر داعش به تمام معلمان ابلاغ کردند که می بایست در ساعات اداری پیراهن تنبان به تن کنند و آن را لباس رسمی تمام معلمان در هیئت عنوان کردند.

پیراهن تنبان (لباس افغانی) ویژه مردان عبارت از یک پیراهن گشاد تا سر زانوها و تنبان گشاد است و برای زنها یک لباس بلند و گشاد سیاه که از سر تا پا را می پوشاند. این مسوول محلی گفت: گروه داعش معلمان را تهدید کرد در صورتی که از پوشیدن لباس افغانی خودداری کنند، به حبس و شلاق و قطع حقوق محکوم خواهند شد. وی تصریح کرد که داعش با دخالت در زندگی شخصی شهروندان هیت، آنها را وادار به اجرای فرامینش مطابق با دیدگاه افراطی خود می کند.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 16:45

جوان فلسطینی روز چهارشنبه با حمله به سرنشینان یک اتوبوس در تل آویو ۱۳ اسرائیلی را با ضربات چاقو زخمی کرد. وضعیت دو تن از زخمی شدگان در این حادثه بسیار وخیم گزارش شده است.  به گزارش العربیه، یک جوان فلسطینی پس از مجروح کردن ۵ تن از سرنشینان، از اتوبوس فرار کرد و در مسیر خود افراد دیگری را مورد حمله قرار داده و پنج اسرائیلی دیگر را زخمی کرد. طبق این گزارش فلسطینی مهاجم در ‌‌نهایت هدف شلیک گلوله پلیس اسرائیل قرار گرفت و به شدت زخمی شد، و سپس به بیمارستان انتقال داده شد. شهر بیت المقدس در ماه های گذشته شاهد این نوع حملات خشونت بار با چاقو یا زیر گرفتن افراد اسرائیلی توسط فلسطینی‌ها بود. این حملات در بیت‌المقدس شرقی و مناطق فلسطینی نشین اسرائیل به شدت بالا گرفته است. در ۱۳ ماه نوامبر سال گذشته یک سرباز اسرائیلی در یک ایستگاه قطار در تل‌آویو مورد حمله یک فلسطینی قرار گرفت و پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. روز چهارشنبه گذشته ۵ نوامبر یک راننده فلسطینی در بیت المقدس شرقی با اتومبیل خود را به میان عابران رفت. در این حادثه یک پلیس اسرائیلی کشته و ۱۲ نفر زخمی شدند. ضارب هم در تیراندازی پلیس کشته شد. در ۳ دسامبر سال گذشته، نیز نگهبان اسرائیلی یک مجتمع تجاری در نزدیکی شهرک «می‌شور أدومیم»، در شرق بیت المقدس، علیه یک جوان فلسطینی آتش گشود و او را از ناحیه پا زخمی کرد. یک ماه پیش به دنبال شدت یافتن این حملات، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دستور تخریب تعدادی از خانه‌های فلسطینیان در بیت‌المقدس شرقی را صادر کرد. در همین حال آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل، محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی، اسماعیل هنیه، رائد صلاح، احمد طیبی و حنین زعبی را به دست داشتن در حملات تروریستی در تل آویو متهم کرد. لیبرمن گفت:« اینها در پشت این حمله تروریستی ایستاده اند و با تحریک فلسطینی ها علیه مردم اسرائیل این اقدامات را تشویق می کنند». وی افزود:« چون این افراد به  حق اسرائیلی در بیت المقدس اعتراف نمی کنند».

چهارشنبه, 01 دلو 1393 16:39

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۱-۱-۲۰۱۵ در ششمین سخنرانی سالانه خود در نشست مشترک نمایندگان کنگره، تاکید کرد که ایالات متحده و همپیمانانش بر گروه داعش پیروز خواهند شد. رئیس جمهوری آمریکا گفت: «به جای اینکه ما به تنهایی وارد یک جنگ زمینی دیگری در خاورمیانه شویم، توانستیم ائتلاف گسترده‌ای را علیه داعش رهبری کنیم تا این گروه تروریستی را تضعیف و در ‌‌نهایت نابود کنیم».

اوباما گفت: «نیروهای نظامی ما پیشروی‌های داعش را متوقف کردند».

اوباما افزود: «ما همچنان به متواری کردن تروریست‌ها و از بین بردن شبکه‌های آن‌ها ادامه خواهیم داد. ما این حق را برای خود قائلیم که به صورت یک جانبه به حملات تروریست‌ها پاسخ دهیم. کما اینکه تاکنون اینگونه عمل کردیم. ما جنگ علیه تروریست‌ها را از زمانی که برای نابودی تروریسم انتخاب شدم، متوقف نکردیم. تروریست تهدیدی مستقیم برای ما و متحدان ما هستند». رئیس جمهوری آمریکا از کنگره خواست تا اجازه بکارگیری اقدامات نظامی گسترده علیه داعش را تصویب کنند تا به گفته وی برای همه ثابت شود که: «ما در این زمینه با هم متحد هستیم».  اوباما به تصمیم آمریکا برای حمایت از مخالفان معتدل سوری برای نابودی داعش نیز اشاره کرد و گفت: «فرماندهی آمریکا در عراق و سوریه توانست جلوی پیشروی داعش را بگیرد».  اوباما در این سخنرانی به مسائل خارجی مانند مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، اختلافات این کشور با روسیه، جنگ علیه داعش و بازداشتگاه گوانتانامو اشاره کرد. وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش به اوضاع داخلی آمریکا بویژه مسائل اقتصادی این کشور پرداخت.

تحریم‌ها علیه ایران

رئیس جمهوری آمریکا در بخش سخنرانی خود در باره مذاکره هسته‌ای با ایران، خطاب به نمایندگان کنگره گفت: «هرگونه تحریم اقتصادی جدید علیه ایران باعث شکست تلاش‌های دیپلماتیک خواهد شد». اوباما افزود: «در حالی که ایران وگروه ۵+۱ تلاش می‌کنند به توافق نهایی برسند، تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران به معنی شکست راه حل‌های دیپلماتیک است». وی اظهار داشت: «هیچ تضمینی برای منع ایران از دسترسی به سلاح هسته‌ای جز با موفقیت مذاکرات و توافق هسته‌ای وجود ندارد. برای جلوگیری از دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای تمام گزینه‌ها را بر روی میز قرار دادیم».  رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه دیپلماسی واشنگتن در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران در حال جواب دادن است، گفت «برای نخستین بار در یک دهه، توانستیم جلوی پیشرفت برنامه اتمی آن‌ها را بگیریم و توانستیم از ذخیره مواد اتمی آن کشور بکاهیم.» وی در ادامه افزود «از هم اکنون تا بهار ما فرصت داریم، با مذاکره به توافقی برسیم که ایران را از دستیابی به سلاح هسته‌ای باز دارد». اوباما بار دیگر هشدار داد هر تحریم جدید علیه ایران از سوی گنگره را «وتو» خواهد کرد. این نخستین باری نیست که رئیس جمهوری آمریکا از وتوی تشدید تحریم‌های ایران در طول مدت مذاکرات جاری با آن کشور می‌گوید. وی هفته گذشته نیز در جریان نشست مشترک با نخست وزیر بریتانیا، گفته بود تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران توسط نمایندگان کنگره، مذاکرات جاری را منحرف خواهد کرد و در نتیجه در صورت تصویب، آن را وتو خواهد کرد. ایران و شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ پس از بر سر کار آمدن حسن روحانی گفت‌و‌گو‌ها بر سر برنامه هسته‌ای تهران را پس از یک رکود چند ساله زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، آغاز کردند و در زمان اندکی به یک توافق موقت دست یافتند که بر مبنای آن، با برداشتن گام‌هایی مشخص از سوی دو طرف، هم نگرانی‌های بین‌المللی از ماهیت برنامه هسته‌ای مرتفع می‌شود، و هم از فشار تحریم‌ها علیه ایران کاسته خواهد شد. بر همین اساس، طرفین تا پایان ماه مارس فرصت دارند به یک توافق کلی، یا توافق سیاسی دست یابند و تا ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ فرصت دارند تا جزئیات آن را مشخص و امضا کنند. آخرین دور این گفت‌و‌گو‌ها هفته گذشته در ژنو سوئیس با گفت‌و‌گوهای دوجانبه وزیران خارجه ایالات متحده و ایران آغاز شد و سپس هیات‌های مذاکره دو کشور گفت‌و‌گو‌ها را ادامه دادند و در ‌‌نهایت گفت‌و‌گو‌ها میان اعضای گروه ۱+۵ و نمایندگان ایران برگزار شد. از جزئیات این گفت‌و‌گو‌ها خبری منتشر نشده است، اما دو طرف با مثبت خواندن فضای گفت‌و‌گو‌ها، بر لزوم ادامه مذاکرات تاکید کردند. قرار است دور بعدی مذاکرات در ماه فوریه برگزار شود.

محکومیت توهین علیه مسلمانان و یهود ستیزی

اوباما بروز احساسات یهود ستیزی و «آنتی سامیسم» و همچنین رفتارهای توهین آمیز علیه مسلمانان در برخی از نقاط جهان را به شدت محکوم کرد. رئیس جمهوری آمریکا ضمن اعلام همبستگی خود با تمام قربانیان «تروریسم» از مدرسه کودکان پاکستانی تا کاریکاتوریست‌های مجله شارلی ابدو در پاریس، این گونه اقدام تروریستی را به شدت محکوم کرد. اوباما افزود: «ما ملت آمریکا برای کرامت انسانی ارزش و احترام قائلیم به همین دلیل می‌گوییم ما مخالف تجدید احساسات یهودی ستیزی هستیم و به همین دلیل با رفتارهای توهین آمیز مکرر علیه مسلمانان که اغلب آن‌ها نسبت به پایبندی به صلح مثل ما متعهد هستند، نیز مخالفیم». «به همین دلیل شکنجه برای اعتراف گرفتن از افراد متهم را ممنوع کردیم و برای جمع آوری معلومات از فن آوری‌های جدید مانند هواپیماهای بدون سرنشین، استفاده کردیم از آزادی بیان، زندانیان سیاسی دفاع می‌کنیم و سرکوب زنان، اقلیت‌های مذهبی و همجنسگرایان را محکوم می‌کنیم.»

بستن بازداشتگاه گوانتانامو

رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی تاکید کرد که به تلاش‌های خود برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو ادامه خواهد داد. وی گفت: «همانطوری که در ابتدای در آغاز اولین دوره ریاست جمهوری خود متعهد شدم که باید این بازداشتگاه را بست اکنون باید بگویم که زمان پایان به این مسئله فرار رسیده و من از تلاش‌هایم برای بستن این بازداشتگاه دست نخواهم کشید».  اوباما همچنین از گنگره آمریکا خواست تا در سال جدید تحریم‌های ۵۰ ساله علیه کوبا را لغو کند. وی اظهار داشت، «وقتی که نیم قرن زمان برای تحریم‌ها نتوانست راه حل کارسازی باشد بهتر است که راه حل دیگری را امتحان کنید. تغییر سیاست ما در قبال کوبا به محدودیت‌های این کشور پایان خواهد داد و با این کار ما ارزش‌های دموکراسی در این کشور را تقویت خواهیم کرد و به سوی مردم کوبا دست دوستی دراز کردیم »

چهارشنبه, 01 دلو 1393 16:35

مقدار بیش از 12 تن مواد مخدر از سوی پولیس مبارزه با مواد مخدر کندز حریق گردید. دفتر مطبوعات فرماندهی پولیس کندز خبر میدهد، قبل از ظهر امروز مورخ 30/ جدی/1393 طی محفلی به حضور داشت، محمد عمر "صافی" والی کندز، حمدلله دانشی معاون مقام ولایت، جنرال عبدالصبور "نصرتی" قوماندان امنیه کندز، محمدیوسف "ایوبی" رئیس شورای ولایتی، جنرال "مطمئن" رئیس قطعه خاص معینیت مبارزه با مواد مخدر، دو تن از اعضای جوان شورای ولایتی، رئیس مبارزه با مواد مخدر، قوماندان لوای نمبر 4 نظم عامه، تعدادی از روئسای ادارات، و تعدادی از مدیران شعبات قوماندانی امنیه کندز در ساحه دشت آبدان مقدار 12 تن مواد مخدر مختلف النوع از قبیل هیروئین، تریاک، چرس، مشروبات الکلی و مواد کیمیاوی مایع و جامد حریق گردید، این مواد در طی مدت یک و نیم سال از ساحات مختلف ولایت کندز، در نتیجه عملیات های مدیریت مبارزه با مواد مخدر پولیس کندز کشف گردیده است، همچنان به اتهام این مواد تعداد 120 مظنون نیز از سوی پولیس دستگیر و به مراجع عدلی سپرده شده است.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 15:28

حکومت، سیاستمداران و نهادهای وابسته به دولت بیشترین تهدید را متوجه آزادی روزنامه نگاران افغانستان می‌کنند. به نقل از بی بی سی، دیده‌بان حقوق بشر، از سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، در گزارشی که روز چهارشنبه، ١  دلو منتشر کرده، گفته است که "خشونت و تهدید علیه روزنامه نگاران افغانستان از سوی حکومت و نیروهای امنیتی رو به افزایش است." در این گزارش ٤٨ صفحه‌ای که با عنوان "گزارش‌دهی را متوقف کن یا خانواده‌ات را می‌‌کشیم: تهدید علیه آزادی رسانه‌ای در افغانستان" منتشر شده، آمده است که ادامه تهاجم به روزنامه‌نگاران "دستاوردهای افغانستان در زمینه آزادی رسانه‌ای را که از سال ٢٠٠١ به دست آمده به مخاطره می‌اندازد." دیده‌بان حقوق بشر با استناد به گزارش‌هایی از موارد خشونت‌ورزی، ارعاب و حمله به روزنامه‌نگاران و ناتوانی حکومت افغانستان در زمینه بررسی و پیگرد عاملان اینگونه اقدامات، نوشته است که "فقدان صیانت از آزادی رسانه‌ای باعث بی‌پروایی کسانی شده است که مصمم به سرکوب هرگونه انتقاد از حکومت، نیروهای امنیتی و سایر نهادهای قدرتمند در جامعه افغانستان هستند." نویسندگان این گزارش گفته‌اند که شورش طالبان و حملات آشکار این گروه به روزنامه‌نگاران به دلیل گزارش مطالب نامطلوب برای شورشیان، به ایجاد جو خوف و وحشت در افغانستان کمک کرده و افزوده‌اند که حکومت افغانستان باید قاطعانه در راستای پایان دادن به خشونت و ارعاب اقدام کند و طالبان نیز باید حملات خود علیه نهادها و سازمان‌های غیرنظامی، از جمله رسانه‌های همگانی را متوقف کند.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 15:24

شبکه زنان افغان روز سه شنبه با فرستادن نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور غنی،خواهان ایجاد کمیسیون حمایت از حقوق زنان در نهاد ریاست جمهوری شد. سونیا اسلمی؛ عضو شبکه زنان افغان گفت: این نامه به دنبال نگرانی از افزایش خشونت علیه زنان بوده و ما خواهان رسیدگی جدی از طرف رئیس جمهور به مشکلات زنان افغان می باشیم. در این نامه از رئیس جمهور خواسته شده، کمیسیون حمایت از حقوق زنان و کودکان افغان را در نهاد ریاست جمهوری ایجاد نماید. توجه خاص به امنیت و مصونیت شغلی زنان، توجه خاص به آموزش و پرورش و توانمند سازی زنان و ایجاد هنجار های حقوقی و مکانیزم های عملی برای پیش گیری از آزار و اذیت جنسی بر زنان و دختران در محل آموزشگاه و اماکن عمومی از دیگر خواسته های شبکه زنان افغان از رئیس جمهوری کشور می باشد. خانم اسلمی افزود : در یک ماه اخیر سال جدید سال میلادی ۱۰ قضیه خشونت علیه زنان در ولایات سرپل، فاریاب و جوزجان به ثبت رسیده است.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 15:20

رییس دانشگاه ولایت بلخ میگوید که روند امتحان کانکور در ولایت بلخ از روز سه شنبه هفته جاری آغاز و در مدت ۴ روز بیش از ۲۰ هزار داوطلب دراین امتحان شرکت خواهند کرد. مکمل الکوزی ؛ رییس دانشگاه بلخ به خبرگزاری آوا گفت که در امتحان کانکور امسال ولایت بلخ بیش از ۲۰ هزار داوطلب اشتراک کرده اند که ۴۰ فیصد آن را دختران تشکیل میدهند وی افزود که امتحان کانکور در حوزه مختلف در مدت ۴ روز در شهر مزار شریف برگزار خواهد شد امسال در سراسر کشور بیش از ۳۰۰ هزار داوطلب در امتحان کانکور شرکت کرده اند که ۵۵ هزار تن آنان به موسسات عالی و ۳۰ هزار دیگر به موسسات نیمه عالی جذب خواهند شد رییس دانشگاه بلخ علاوه کرد که سال گذشته دانشگاه بلخ ۵ هزار نفر پذیرش داشتند که در سال تحصیلی جدید ۶ هزار تن به این دانشگاه جذب خواهند شد الکوزی علاوه کرد که برای شفافیت این پروسه هیأتی با صلاحیت از مرکز کشور و نیز بیش از ۲۰۰ تن استادان دانشگاه بلخ از روند امتحان نظارت جدی و دقیق خواهند داشت زرمینه؛ یک تن از داوطلبان امتحان کانکور که از نحوه برگزاری امتحان راضی و خرسند به نظر میرسد میگوید که هیأت موظف از روند امتحان با جدیت نظارت داشتند و امیدوار هستیم که در زمان تصحیح اوراق نیز از هر گونه تقلب جلوگیری شود . رحمت الله ؛ یکی دیگر از این اشتراک کنند گان میگوید که سوالات را به خوبی حل نموده و در صورتی که به طور عادلانه نمره داده شود حتما به رشته مورد علاقه اش قبول میشود. ولایت بلخ از جمله ولایات نسبتا امن در شمال کشور میباشد که طی سال های گذشته در بخش معارف و تحصیلات عالی پیشرفت ها و دست آوردهای چشم گیری داشته طوریکه در سال جاری بیش از ۳۰ هزار متعلم صنف ۱۲ از مکاتب این ولایت سند فراغت به دست آوردند

چهارشنبه, 01 دلو 1393 15:15

"جلب پولی" و "بندی وانی" دو کلمه جدید برای همه که جدیدا پولیس گذرگاه نور آنرا ابداع نموده است. این اصطلاحات بدین معنی است که کسانی که تحت جلب پولیس گذرگاه نور قرار میگیرند باید جلب پولی بدهند و افراد بازداشت شده باید بندی وانی بدهند . باشنده های این ولسوالی که از ناهنجاری ها در این ولسوالی به سطوح آمده اند، خواهان برکناری تمامی مسولان حکومتی در این ولسوالی شده اند آنان هشدار دادند اگر این روند ادامه یابد علیه دولت می جنگند.  دوم سارن اسلام الدین؛ مدیر جنایی قوماندانی امنیه این ولسوالی ضمن رد ادعای مردم میگوید که حتی در کشورهای اروپایی نیز مردم از دولت ها ناراضی میباشند و اگر مردم از دولت راضی باشند آن دولت ناکام خواهد بود. شاید به همین منظور پولیس ولسوالی گذرگاه نور مردم را ناراضی نگهداشته اند.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:51

تعداد سربازان و افسرانی بریتانیایی که از اختلالات روانی شامل استرس و افسردگی رنج می‌برند تقریبا یک سوم افزایش یافته است . به نقل از Sputnik، براساس آمار و ارقام وزارت دفاع انگلیس تعداد سربازان و افسران مبتلا به اختلالات روانی در جنگ عراق و افغانستان از ۳۹۲۷ تن در سال
۲۰۱۱ به ۵۰۷۶ نفر درسال ۲۰۱۳ افزایش یافته است . براساس این آمار و ارقام تعد اد سربازان ارتش انگلیس که از اختلالات روانی رنج می برند طی سال گذشته بار دیگر افزایش خواهد داشت . استوارت توتال سرهنگ سابق ارتش انگلیس که اکنون یک فعال صحت روانی است، گفت شما نمی توانید این واقعیت را که ارتش تنها ۱۰ سال را درگیر عملیات های طاقت فرسا در عراق و افغانستان بوده است را نادیده بگیرید آنها در معرض عملیات های سخت و تحت فشار های زیادی قرار گرفته اند. وی از دولت بریتانیا خواست تا به حمایت خود از نظامیان بازنشسته که از مشکلات روانی رنج می برند، ادامه دهد. وزارت دفاع بریتانیا برای درمان سربازانی که با اختلالات روانی روبرو بوده‌اند، طی سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۷.۴ میلیون پوند (۱۱.۲۳ میلیون دالر ) هزینه کرده است .