امروز: سه شنبه 11 سنبله 1393 برابر با 02 سبتامبر 2014

خط نو خط پایندگی است با ما به تماس شوید

http://khatenow.af

یادگار افغان

یادگار افغان

جمعه, 27 جدی 1392 10:40

روزنامه یادگار افغان: کابل

نهاد حمایت از رسانه های آزاد می گوید که فرستادن دوسیه برخی از رسانه ها به سارنوالی غیر قانونی است. رییس اجرائوی نهاد حمایت از رسانه های آزاد می گوید که بر اساس قانون هیچ نهاد حکومتی نمیتواند دوسیه و یا قضیه ای مربوط به رسانه ها  را به صورت مستقیم به سارنوالی بفرستد . رییس اجرائوی این نهاد می گوید که بر اساس قانون رسانه ها قضایای مربوط به رسانه های کشور باید در آغاز از سوی کمیسیون رسانه های همگانی بررسی شود و سپس به مراجع دولتی سپرده شود . در همین حال این نهاد  لایحه تنظیم فعالیت های رسانه های همگانی در جریان انتخابات را با مشکلات حقوقی و تخنیکی همراه میداند. مرکز رسانه های حکومت افغانستان از لوی څارنوالی خواسته تا در مورد نشر اعلانات برخی از رسانه های تصویری کشور تحقیق کند که در آن از آدرس های مجهول و نا معلوم در باره برخی از مسایل مهم به شمول امضاء قرارداد امنیتی بین واشنگتن و کابل صحبت شده است. رییس مرکز رسانه های حکومت این پیام های تصویری را که از حامد کرزی رییس جمهور خواسته تا قرارداد امنیتی را امضاء کند انعکاس دهنده  نظریات مردم نمیداند و آنرا پروپاگند خوانده است . اما نهاد حمایت از رسانه های آزاد با محکوم نمودن این اقدام مرکز رسانه های حکومت می گوید که فرستادن دوسیه رسانه ها از سوی مرکز رسانه های حکومت  به سارنوالی غیر قانونی است. مجیب خلوتگر رییس اجرائوی این  نهاد  می گوید که بر اساس قانون هیچ نهاد حکومتی نمیتواند دوسیه و یا قضیه ای مربوط به رسانه ها  را به صورت مستقیم به سارنوالی بفرستد . وی می افزاید که بر اساس قانون رسانه ها قضایای مربوط به رسانه های کشور باید در آغاز از سوی کمیسیون رسانه های همگانی بررسی شود و سپس به مراجع دولتی سپرده شود . در همین حال  وی از حکومت می خواهد تا با توجه به نزدیک شدن انتخابات در کشور از فشار وارد کردن بصورت غیر قانونی  بر رسانه های کشور بپرهیزند . در همین حال نهاد حمایت از رسانه های آزاد کشورلایحه تنظیم فعالیت های رسانه های همگانی در جریان انتخابات را که از سوی کمیسیون رسانه های کمیسیون انتخابات تهیه شده، با مشکلات حقوقی و تخنیکی همراه میداند. این نهاد از کمیسیون رسانه های کمیسیون مستقل انتخابات می خواهد تا زمانیکه مشکلات حقوقی و تخنیکی این لایحه را رفع نساخته آن را نهایی نسازند . لایحه تنظیم فعالیت های رسانه های همگانی یازده ماده دارد که مواردی از آن از سوی نهاد حمایت از رسانه های آزاد مورد انتقاد قرار گرفته است.

جمعه, 27 جدی 1392 09:49

روزنامه یادگار افغان

بحرینی‌های معترض بار دیگر تظاهرات ضد رژیم برپا کردند!

بحرینی‌ها بار دیگر با برپایی تظاهرات سراسری، پایان حکومت آل خلیفه را در این کشور حوزه خلیج فارس خواستار شدند.

اعتراضات جدید، موسوم به «غرور و نافرمانی»، روز پنج‌شنبه ( ۲۶ جدی) در چند شهر و روستای نزدیک منامه، پایتخت بحرین برگزار شد.

بحرینی‌ها در تظاهرات و اعتراضات اخیر، بار دیگر علیه خاندان آل خلیفه شعار سر دادند و آزادی رهبران مخالف دربند رژیم را خواستار شدند.

این تظاهرات در شهرستان الديه Daih بعد از حمله نیروهای رژیم آل خلیفه به معترضان و شلیک گاز اشک‌آور، به خشونت کشیده شد.

خیزش در بحرین اواسط فوریه ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد.

معترضان در ابتدا اصلاحات سیاسی و سلطنت مشروطه را خواستار بودند، اما درخواست آنان با سیاست بی‌رحمانه رژیم در سرکوب اعتراضات مردمی، به برکناری خاندان آل خلیفه تغییر یافت.

چهارده مارس ۲۰۱۱ میلادی، در واپسین روزهای آغاز خیزش مردمی، نظامیان عربستان سعودی و امارات متحد عربی به خواست آل خلیفه، با نظامیان رژیم بحرین در سرکوب اعتراضات صلح‌آمیز این
کشور همراه شدند.

از آغاز خیزش مردمی در بحرین، ده‌ها نفر در سیاست سرکوب‌گرانه آل خلیفه کشته و صدها تن از جمله پزشکان و پرستاران به اتهام درمان انقلابیون زخمی، دستگیر شده‌اند.

ده‌ها تظاهرات‌کننده نیز به اتهام حضور در اعتراضات خیابانی، به زندان محکوم شده‌اند.

«پزشکان حامی حقوق بشر» می‌گویند، پزشکان و پرستاران به علت داشتن «سند و مدرک از ظلم و ستم مقامات، نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش» در سرکوب اعتراضات ضد دولتی، بازداشت، شکنجه و یا ناپدید شده‌اند.

جمعه, 27 جدی 1392 09:32

زونامه یادگار افغان

هشدار صندوق جهانی پول در مورد تورم منفی!

لاگارد: تورم منفی می‌تواند برای اقتصاد جهان فاجعه بار باشد

علیرغم رشد اقتصاد جهانی، رئیس صندوق جهانی پول در مورد خطرات تورم منفی در فرایند بهبود اقتصاد جهانی هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کریستین لاگارد روز چهارشنبه (۲۵ دی، ۱۵ ژانویه) طی یک سخنرانی در باشگاه ملی مطبوعات در واشنگتن گفت: «روند رشد در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ تقویت شد و باید در سال ۲۰۱۴ بیش از این تقویت شود و دلیل آن بهبودی‌های حاصل شده در اقتصاد‌ کشورهای پیشرفته است.»

با وجود این، لاگارد خاطر نشان کرد تورم منفی (رکود) در اقتصادهای پیشرفته ممکن است منجر به منحرف شدن این فرایند شکننده بهبود اقتصادی شود.

وی گفت: «در حالی که تورم پایین‌تر از حد نصاب بسیاری از بانک‌های مرکزی است، ما با خطر روبرو شدن با پدیده تورم منفی روبرو هستیم و این می‌تواند برای بهبود اقتصادی فاجعه بار تمام شود.»

رئیس صندوق جهانی پول تصریح کرد: «رشد جهانی همچنان بسیار پایین و شکننده و همچنین نامتوازن است. اگر تورم یک جن است، تورم منفی یک غول عظیم الجثه است که باید با قاطعیت با آن مبارزه شود.»

تورم منفی باعث می‌شود مردم برای کاهش بیشتر قیمت‌ها صبر کنند و این امر کاهش مصارف شخصی و سرمایه گذاری را در پی دارد زیرا می‌تواند منجر به افزایش هزینه واقعی استقراض شود.

گفته‌های لاگارد همسو با اظهارات بانک جهانی است که پیشتر گفته بود، اقتصاد جهان در «نقطه عطف» بسر می‌برد اما «همچنان آسیب پذیر است».

جمعه, 27 جدی 1392 09:20

روزنامه یادگار افغان

دقت کنید عدم امضای پیمان فرصت است نه تهدید!

عدم امضای پیمان از امضای آن برای افغانستان بیشتر است، مشروط بر اینکه امریکا به طور مستقیم و یا به وسیلۀ فرزندان خلفش (طالب و پاکستان) بحران نیافریند، مردم در پی دریافت راهکار های عملی برای حل مشکلات می برآیند و در درازمدت افغانستان به خود کفایی می رسد

در این اواخر موضوع امضای پیمان امنیتی میان کابل، واشنگتن، تنش هایی را میان دولت افغانستان و امریکا به میان آورده است و کشور امریکا، همواره برای دولت افغانستان ضرب الاجل زمانی تعیین نموده است. در دوام این ضرب الاجل ها اخیراً مقامات امریکایی هشدار داده اند که در صورت عدم امضای این پیمان، امریکا همه نیرو هایش را از افغانستان خواهد کشید.
سخنگوی کاخ سفید اظهارداشته که ما روی هفته ها صبحت می کنیم نه ماه ها، در صورت عدم امضای این پیمان، ما هیچ نیرویی را در افغانستان باقی نخواهیم گذاشت؛ وی هشدار داده که مقامات افغانستان باید بدانند که شمارش معکوس آغاز شده است.
این همه سر و صدا ها در مطبوعات غرب و اینهمه هشدار ها یک نکته را می رساند و آن اینکه، امریکا به هر قیمتی که باشد در افغانستان باقی می ماند و قصد ندارد کشور ما را ترک کند؛ کشوری را که پس از سالها برنامه ریزی منظم و هزینه های هنگفت، حتی به قیمت جان شهروندانش بدست آورده، چگونه ممکن است به این آسانی ترک کند؟
آنهم در شرایطی که اهداف استراتیژیک اش تحقق نیافته، امریکا با توجه به برنامه های درازمدتی که در افغانستان دارد، هرگز نمی خواهد کشور ما را ترک کند بل منافع استراتیژیک اش برایش این اجازه را نمی دهد که افغانستان را ترک کند.
بدون تردید امریکا در افغانستان منافعی دارد که در طول تاریخ سیاسی خویش به چنین منفعت هایی دست نیافته است، بد نیست چند عامل مهم دوام حضور ایالات متحده در افغانستان برشمرده شود:
کسب مشروعیت سیاسی برای حضور آغازین و تداوم قانونمند حضور آینده در افغانستان، امریکا با این ترفند می خواهد جنایات جنگی علیه بشریت را که طی دوازده سال گذشته و پیشتر از آن در افغانستان انجام داده، بپوشاند تا در آینده دولتمردان امریکا از کیفر در امان باشند و نقطۀ مهم دیگر کسب پشتیبانی اذهان عامه در امریکا است؛ چون مردم آمریکا بر حضور سر بازان شان در افغانستان موافق نیستند.
دلیل دیگر علاقۀ امریکا در افغانستان می تواند مدیریت بین المللی بازار مواد مخدر و صادرات آن باشد که از این طریق هزینۀ جنک افغانستان را تمویل می کند.
حفظ جایگاه اقتصادی، نظامی در جهان به ویژه در آسیا یکی دیگر از اهداف حضور درازمدت امریکا است، بدین معنا که امریکا با حضور خویش در منطقه، می خواهد روند رشد اقتصادی کشور های بزرگی چون هند و چین را از نزدیک نظارت کند و با راهکار های پیشگیرانه امتیاز و برتری اقتصادی اش را حفظ نماید و همچنان بر فعالیت های نظامی کشور هایی؛ چون روسیه، ایران، چین، کوریای شمالی و غیره، نظارت جدی داشته باشد و قدرت نظامی آنها را مهار کند.
هدف عمده دیگر امریکا از حضورش در منطقه و افغانستان تداوم جنگ و گرم ساختن بازار تجارت اسلحه است چون طی آماری که اخیراً ارایه گردیده است با تشدید جنگ در مناطق مختلف جهان فروش تسلیحات امریکایی نسبت به سال گذشته رشد 8 درصدی داشته که این خود مصداقی است بر این مدعا، همچنان گنج های نهفته در افغانستان و آسیا و ذخایر الماس سیاه، ثروت هایی است که امریکا نمی تواند به آسانی از آن دل برکند.
اسلام ستیزی و تضعیف کشورهای اسلامی نیز در راس این اهداف امریکا قرار دارد که با نا امن سازی، ترویج فحاشی، اختلاف افگنی و شورش مردمی در کشور های اسلامی در پی تضعیف دولت های آنها است تا از این طریق سلطۀ خویش و اقتدار اسراییل را بر منطقه تضمین کند.
نکات فوق الذکر همه انگیزه هایی است که آمریکا را پابند حضور درازمدت در افغانستان ساخته است؛ حتی این حضور در متن مسودۀ پیمان امنیتی کابل، واشنگتن با مهارت و هنرمندی خاصی گنجانیده شده است. در آنجا چنین تذکر داده شده (امریکا هیچگاه در پی حضور دایمی در افغانستان نیست) باریکی در اینجا است که منافع ملی امریکا ایجاب نمی نماید که امریکا برای ابد در افغانستان باقی بماند؛ اما هشیاری امریکایی ها در آن است که مدت زمانی این حضور را قید نکرده اند.
امید است مقامات افغانستان با درک موقعیت امریکا، در پی تحمیل منافع ملی کشور بالای امریکایی ها باشند؛ هرچند عدم موازنۀ اقتصادی، نظامی افغانستان با امریکا سد راه است؛ چون امریکایی ها با وجود تعهد، بر آنها استوار نخواهند و سخن رییس جمهور افغانستان در اینجا مصداق کامل دارد که بالای امریکا نمی شود اعتماد کرد؛ چون هرآن ممکن است پیمان بشکند.
در کل نفع عدم امضای پیمان از امضای آن برای افغانستان بیشتر است، مشروط بر اینکه امریکا به طور مستقیم و یا به وسیلۀ فرزندان خلفش (طالب و پاکستان) بحران نیافریند، در صورت عدم امضای پیمان، مردم از وابستگی نظامی، اقتصادی به ایالات متحده و جامعۀ بین المللی رهایی پیدا می کنند و طبیعتاً وقتی مردم و دولتمردان با چالش اقتصاد و امنیت روبرو شوند، در پی دریافت راهکار های عملی برای حل آن می برآیند و در درازمدت افغانستان به خود کفایی می رسد.

منبع:افغان پیپر

پنج شنبه, 26 جدی 1392 20:31

یادگارافغان: مزارشریف به نقل از دوچویله براساس برنامه آیساف، قرار است نیروهای بین‌المللی مستقر در افعانستان روز ۳۱ دسامبر سال جاری خاک افغانستان را ترک کنند. تا آن‌زمان باید مسئولیت کامل تامین امنیت داخلی و مرزهای افغانستان به نیروهای ارتش و پلیس این کشور منتقل شود. اما آمار منتشر شده از سوی آیساف و وزارت دفاع آلمان نشان می‌دهد که این هدف دست کم در موعد مقرر تحقق‌پذیر نیست. وزارت دفاع آلمان با این استدلال که آمارهای منابع محلی صددرصد قابل اعتماد نیست، تصمیم گرفته بود آمار حملات تروریستی افغانستان را در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ منتشر نکند. اما پس از آن که آیساف آمار تکان‌دهنده خود را در اختیار خبرگزاری آلمان گذاشت این تصمیم را کنار نهاد. وزارت دفاع آلمان که به‌ویژه در شمال افعانستان مسئولیت بیشتری پذیرفته، اعلام کرد که در سال گذشته تا پایان ماه نوامبر طالبان در مجموع به یک‌هزار و ۶۶۰ حمله دست زده‌اند. به عبارت دیگر شمال افغانستان در هر روز شاهد بیش از ۵ اتفاق ضدامنیتی بوده و این رخدادها نسبت به سال ۲۰۱۲ بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.

مرکز فرماندهی نیروهای آیساف در کابل نیز مثل وزارت دفاع آلمان تاکید می‌کند که آمار منابع افغانی صددرصد قابل اعتماد نیست، اما آنقدر مطمئن هست که بتواند چشم‌انداز امنیت افغانستان را ترسیم کند. برپایه این آمارها، تعداد حملات نیروهای طالبان در نیمه نخست سال ۲۰۱۳ نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۲ دو برابر شده بود و در نیمه دوم سال نیر بیش از یک چهارم افزایش یافت. با این‌همه، تعداد حملات ضدامنیتی در شمال نسبت به جنوب و شرق افغانستان همچنان کم بوده است.

روش جدید ارزیابی وزارت دفاع آلمان

هدف نهایی نیروهای بین‌المللی مستقر در افعانستان انتقال مسئولیت کامل حفظ امنیت این کشور به نیروهای بومی است. اما افزایش شدید حملات ضدامنیتی به ویژه در شمال افغانستان تحقق این هدف را دور از تصور کرده است. در گزارش وزارت دفاع آلمان، حملات مسلحانه به دو گروه "حوادث مرتبط با امنیت" و "حمله‌های خصمانه" تقسیم شده‌اند. این دو نوع اتفاقات کاملا مشابه هم نیستند، اما هر دو نوع آن افزایش یافته‌اند. از آن‌جا که دقت منابع افغانی در تهیه آمار حملات خصمانه و حوادث مرتبط با امنیت کافی نیست، وزارت دفاع آلمان برای آن‌‌که بتواند تصویری دقیق‌تر از اوضاع امنیتی افغانستان داشته باشد، روش خاصی در پیش گرفته است.

در روش جدید ضمن آمار غیرقابل اتکای خشونت، به "ادراک مردم" و "تاثیرات خارجی" و عملکرد دولت هم توجه می‌شود. گزارش نهایی "چشم‌انداز امنیت افغانستان" قرار است با در نظر گرفتن این معیارها در ماه فوریه امسال منتشر شود. به‌نظر آلمانی‌ها یکی از دلایل بالا رفتن آمار مربوط به حوادث مرتبط با امنیت این است که نیروهای امنیتی افغانستان در شمال این کشور مایل‌اند با سرعت زیاد توانایی خود را برای انجام مسئولیت به‌عهده گرفتن امنیت کشور به‌رخ بکشند.

فرماندهی آیساف هم چند سال پیش هنگامی که افزایش عملیات طالبان، افزایش نیروهای بین‌المللی را اجتناب‌ناپذیر کرده بود، با استدلالی مشابه وزارت دفاع آلمان اعلام کرد:«افزایش عملیات نظامی به‌اجبار باعث افزایش عملیات طالبان هم می‌شود.»

جلای وطن بیشتر در افغانستان

خبرگزاری آلمان تاکید می‌کند که صرفنظر از این استدلال‌ها امروز کاملا روشن است که وضعیت امنیتی افعانستان سال به سال خراب‌تر شده و شاخص‌های دیگر هم جایی برای خوش‌بینی باقی نمی‌گذارند. کمیسریای امور پناهندگان سازمان ملل متحد ماه گذشته هشدار داد که شرایط انسانی و امنیتی در بخش وسیعی از افغانستان بدتر شده است. همزمان، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان اعلام کرد که در سال ۲۰۱۳ برای نخستین بار ظرف ۱۲ سال گذشته، تعداد افغان‌هایی که کشور خود را ترک کردند، بیش از کسانی بود که به این کشور بازگشتند.

بدتر شدن شرایط امنیتی را مردم افغانستان با پوست و گوشت خود لمس می‌کنند. در سال ۲۰۱۲ تنها ۴۰ درصد مردم این کشور در نظرسنجی "آسیا فوندیشن" گفته بودند که امنیت خود و خانواده‌شان را در خطر جدی می‌بینند. این رقم در نظرسنجی سال ۲۰۱۳ همین موسسه به ۵۹ درصد افزایش یافت.

کاهش تلفات نیروهای بین‌المللی

در سال گذشته ۱۱۷ تن از نیروهای آیساف جان خود را در افغانستان از دست دادند. این کمترین رقم قربانی از سال ۲۰۰۵ به این‌سو بود. دلیل کاهش تلفات آیساف انتقال بخشی از مسئولیت حفظ امنیت به نیروهای بومی بود. در مقابل، تلفات نیروهای افغانی به شدت افزایش یافت، اما آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست.

خانم اورزولا فون درلاین وزیر دفاع آلمان ماه دسامبر سال گذشته در سفر به افغانستان وضعیت امنیتی این‌کشور را "پرسش برانگیز" دانست، اما تاکید کرد که شمال این کشور از ثبات بیشتری برخوردار است.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان در ماه آوریل امسال شرایط امنیتی این کشور را یکبار دیگر در بوته آزمایش قرار می‌دهد. اگر این انتخابات خوب و با ناامنی کمتر برگزار شود، به گفته وزیر دفاع آلمان نشانه "پیشرفت آشکار در مسیر ثبات" ارزیابی خواهد شد.

ماموریت نیروهای بین‌المللی آخر سال ‌‌جاری میلادی به پایان می‌رسد. صرفنظر از وضعیت امنیتی افغانستان، کشورهایی که به افغانستان نیرو فرستاده‌اند، به لحاظ سیاسی دیگر آمادگی ادامه این ماموریت را ندارند. ماموریت نیروهای آلمانی در افغانستان تاکنون چندین بار تمدید شده است.

پنج شنبه, 26 جدی 1392 20:25

یادگارافغان: مزارشریف ، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، شرکت‌های خارجی را از معامله با ایران برحذر داشته و یادآوری کرده که تحریم‌ها با وجود مذاکرات هسته‌ای اخیر و توافق‌ ژنو، همچنان ادامه دارند. یک عضو عالی‌رتبه وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، داد و ستد با ایران به دلیل تحریم‌ها هم‌چنان خطرناک است و می‌تواند شرکت‌های دخیل را با دشواری روبرو سازد. او در خلال سفر به رم، تصریح کرده که توافق‌ ژنو، یک قرارداد شش ماهه است و تنها متضمن تعلیق محدود برخی تحریم‌ها و پرداخت چند مرحله‌ای دارایی‌های بلوکه شده ایران است. خبرگزاری فرانسه از قول این دپیلمات می‌نویسد: «معامله شرکت‌ها با ایران در این شرایط، ریسکی بیش نیست و هزینه‌های قانونی خواهد داشت.» او می‌گوید، مقامات رم به واشنگتن اطلاع داده‌اند که جمهوری اسلامی به دلیل مناسبات تجاری دیرینه با این کشور، ایتالیا را به چشم دروازه‌ ورود به اروپا می‌نگرد. فرانس پرس می‌نویسد، معنای این گفته آن است که کنسرن نفتی "انی" نیز باید به سایر شرکا در صنایع استخراج نفت بپیوندد و با ایران همکاری نکند. فرانس پرس می‌نویسد، دیپلمات ارشد آمریکایی، مایل به افشای نام خود نیست و به شرط ناشناس ماندن این سخنان را بیان کرده است.

او اضافه کرده که دولت آمریکا در صدد است در ملاقات و گفت‌وگو با شرکای کلیدی خود، از پایبندی آنها در اجرای تحریم‌های ۵ تا ۱۰ ساله علیه ایران اطمینان حاصل کند. پیام هشدار به شرکای تجاری و صنعتی ایران در حالی ارسال می‌شود‌ که اجرای مفاد قرارداد موقت ژنو از (۲۰ ژانویه/۳۰ دی) به جریان می‌افتد. این تصمیم پس از سه دور مذاکرات کارشناسی و فنی بین هیئت مذاکره‌کننده ایران به سرپرستی عباس عراقچی و هیات مذاکره‌کننده ۵+۱ به سرپرستی هلگا اشمید در ژنو اعلام شد. در نخستین مرحله اجرای این توافق، بخشی از تحریم‌های مربوط به مبادله طلا و فلزات قیمتی، صنایع خودروسازی و صادرات نفت ایران به طور محدود و بازگشت‌پذیر برداشته می‌شوند. هم‌چنین و طبق توافق ژنو، امکان نوسازی و ترمیم هواپیماهای مسافرتی ایران فراهم می‌شود. ایجاد تسهیلات در صادرات نفتی و آزادسازی ۲/ ۴ میلیارد دلار دارایی‌های ایران در چند مرحله از دیگر نکات توافق ژنو است. این میزان پول مربوط به درآمد نفتی ایران است که به دلیل تحریم‌های بانکی و مالی وصول نشده‌اند.

پنج شنبه, 26 جدی 1392 20:01

یادگارافغان: مزارشریف ، ناوی پیلای، کمیسار عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر به شورشیان مسلح سوریه هشدار داد که اعدام و قتل، جنایت جنگی به حساب می آید. در اعلامیه ای که رسانه ها دریافت کرده، آمده است که طی دو هفته اخیر اخباری در باره  اعدام های دسته جمعی افراد غیر نظامی و نظامیان گروه های اپوزیسیون پیرو روحیات رادیکال سوریه از جمله گروه بندی « کشور اسلامی عراق و مشرق» در « حلب» و « عدلیب» و « راکه» دریافت شده است. پیلای در باره آن تعریف کرد که در گزارش های دریافتی از محل وقوع رویدادها گفته می شود که شبه نظامیان قبل از ترک موضع خود، افراد اسیر را اعدام می کنند . وی یادآور شد که بر طبق حقوق بین المللی ، زورگویی، برخورد وحشیانه و قتل، تحت هر شرایطی ممنوع است.

پنج شنبه, 26 جدی 1392 18:51

روزنامه یادگار افغان: هرات

خانواده يك كودك ربوده شده بنام مجيب الرحمان، در هرات ادعا دارند كه باند گروگانگيري اين كودك از خويشاوندان اسرائيل خان، رئيس بخش جنايي فرماندهي پليس اين ولايت بوده و مورد حمايت وي فعاليت داشته اند.  بنابر اظهارات خانواده اين كودك، آنان حدود يك ميليون و چهارصد هزار افغاني را به آدمربايان پرداخت كرده اند كه تا كنون اين مبلغ از دست افراد دستگير شده، مسترد نشده است. آنان ميگويند كه ۵ تن از اين آدمربايان از جمله خواهر، داماد و خواهرزاده هاي رئيس بخش جنايي فرماندهي پليس هرات مي باشند كه در نزديكي منزل آنان سكونت داشته اند.  گفته شده در زماني كه مجيب الرحمان در بند آدمربايان بوده، رئيس جنايي پليس هرات، خانواده ي وي را متهم به دروغ و تهمت كرده و از آنان خواسته تا از شكايت خود منصرف شوند.  اعضاي خانواده ي مجيب الرحمان، كودك ۱۰ ساله هراتي ادعا ميكنند كه فرزندشان به مدت ۴۸ روز در بند آدمربايان بوده و پس از تلاش دستگاه هاي امنيتي چند روز قبل از چنگ آنان رها گرديده است.  بر اساس گفته هاي آنان ۱۱ تن در اين رابطه از سوي نيروهاي امنيتي دستگير شده اند كه ۴ تن آنان از اقوام اسرائيل خان، رئيس بخش جنايي فرماندهي پليس هرات مي باشند.  پدر و مادر مجيب الرحمان گفته اند كه در روزهاي نخست ربوده شدن فرزندشان، با رئيس جنايي در ارتباط شده اما وي به شكايت آنان رسيدگي نكرده است. از سوي ديگر، اين كودك ۱۰ ساله ميگويد كه در مدت ۴۸ روزي كه در گروگان بوده، به دفعات بي شمار مورد لت و كوب و ضربات شلاق قرار گرفته و تهديد به مرگ شده است.  در همين حال تصاوير به دست آمده از محل نگهداري اين كودك نشان ميدهد كه وي در بدترين وضع ممكن به سر مي برده و در داخل يك چاه پنهان بوده است. آنان از محاكم كشور خواسته اند تا آنگونه كه قوانين اسلامي حكم ميكند؛ با آدمربايان برخورد كرده و نگذارند كه واقعات گروگانگيري در هرات ادامه پيدا كند.  در همين حال در اين باره با اسرائيل خان، رئيس بخش جنايي فرماندهي پليس هرات در تماس شديم، اما وي حاضر به پاسخگويي نشد.  علاوه بر اين، در گفتگويي تلفني با صديق الله صديقي، سخنگوي وزارت داخله افغانستان، وي گفت: اين قضيه مي بايست از طريق شخص فرمانده و آمر امنيت پليس هرات پيگيري شود.  صديقي افزود: خانواده ي مجيب الرحمان در صورت اينكه نتوانستند به جواب قناعت بخشي دست يابند، وزارت داخله به صورت جدي اين قضيه را دنبال خواهد كرد.  بنابر گفته ها در حال حاضر، سراج الدين، فرد اصلي گروگانگيري مجيب الرحمان كه يكتن ديگر از خواهرزاده هاي اسرائيل خان، رئيس جنايي فرماندهي پليس هرات مي باشد، متواري بوده و به خارج از هرات فرار كرده است.  بنابر اظهارات خانواده اين كودك، آنان حدود يك ميليون و چهارصد هزار افغاني را به آدمربايان پرداخت كرده اند كه تا كنون اين مبلغ از دست افراد دستگير شده، مسترد نشده است.  گفته ميشود پس از حدود يك سال آرامش نسبي مردم هرات از واقعات آدمربايي، اين براي اولين بار است كه ربوده شدن مجيب الرحمان، نگراني هايي را به وجود آورده و اين مسئله به رسانه ها درز كرده است.

پنج شنبه, 26 جدی 1392 18:33

روزنامه یادگار افغان: هرات

عبدالرئوف احمدي، سخنگوي پليس هرات در اين باره گفت: اين افراد به نامهاي گل احمد و عبدالطيف مي باشند كه مقدار ۳۵۰ گرام موادمخدر را داخل شكم خود جاسازي كرده بودند. بنابر گفته هاي وي، دستگير شدگان قصد داشتند تا اين مقدار موادمخدر كه از نوع هروئين مي باشد را به داخل نظارتخانه انتقال داده و به زندانيان به فروش برسانند. آقاي احمدي مي افزايد: اين افراد از سوي مسئولان نظارت خانه دستگير و به ادارات مربوطه براي تحقيق بيشتر تحويل داده شده اند.  به گفته سخنگوي پليس هرات اين افراد از اين طريق قصد داشتند تا عايداتي را به دست آورند.  پيش از اين نيز مسئولان امنيتي هرات هم از دستگيري ۱۱ تن به جرم انتقال مواد مخدر و تلفن همراه به داخل زندان خبر داده بودند.  گفته شده بود كه اين گونه افراد، مواد مخدر را چندين برابر قيمت آن در شهر، به زندانيان مي فروشند.

پنج شنبه, 26 جدی 1392 18:30

روزنامه یادگار افغان: مزارشریف

نهاد های دفاع از حقوق بشر در ولایت شمال افغانستان که برای داد خواهی و جلوگیری خشونت ها علیه زنان در ولایت بلخ گردهم آمده بودند با ابراز نگرانی از وضعیت خشونت های فزیکی در برابر زنان گفتند؛ مردی در ولسوالی کشنده این ولایت دختری ده ساله اش را در قمار باخته است.  فوزیه نوابی مسوول حمایه حقوق زنان در کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت بلخ گفت:” قضیه دختر ده ساله ای که در حقیقت از طرف پدرش در قمار باخته شده بود و بعداً به ازدواج داده شده بود موضوعی است که تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر مواصلت کرده که کمیسیون حقوق بشر مورد را پیگیری کرد و در تلاش است تا از این مورد جلوگیری صورت”.  اما اینبار برای اولیت بار خشونت زنان در برابر شوهران نیز مسأله یست که تازه در این نهاد ثبت گردیده و بدسترس رسانه ها قرار گرفته است.  کمیسیون حقوق بشر ولایات شمال میگوید: سه شکایت را ثبت کرده اند که نشان میدهد زنان در برابر مردان از خشونت فزیکی کار گرفته اند.  خانم فوزیه نوابی گفت:” تابحال سه مورد خشونت از طرف زنها بالای مرد ها هم در این کمیسیون درج گریده که یکی از این دوسیه ها روز قبل به ما مواصلت کرد که در آن ذکر شده بود که خانم شوهر خود را مورد لت و کوب قرار داده است”.  به باور مسوولان در این اداره نا امنی، فقر، بیکاری و نهادینه نشدن قانون مجازات بگونه لازم از موارد عمده است که سبب افزایش خشونت در افغانستان شده است.

مسابقه دوش بانوان درشهرمزارشریف  

بازدید ها

1239217
امروزامروز1501
دیروزدیروز1782
این هفتهاین هفته6916
این ماهاین ماه3283
تمام بازدید هاتمام بازدید ها1239217
افراد آنلاین 25

پیش بینی وضعیت آب و هوا

تا قسمتی ابری

32°درجه

مزارشریف

تا قسمتی ابری
چهارشنبه
آفتابی
۲۱°درجه | ۳۶°درجه
پنج شنبه
آفتابی
۲۰°درجه | ۳۴°درجه
جمعه
آفتابی
۲۰°درجه | ۳۴°درجه