سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

چهارشنبه, 01 دلو 1393 15:24

شبکه زنان افغان روز سه شنبه با فرستادن نامه ای سرگشاده به رئیس جمهور غنی،خواهان ایجاد کمیسیون حمایت از حقوق زنان در نهاد ریاست جمهوری شد. سونیا اسلمی؛ عضو شبکه زنان افغان گفت: این نامه به دنبال نگرانی از افزایش خشونت علیه زنان بوده و ما خواهان رسیدگی جدی از طرف رئیس جمهور به مشکلات زنان افغان می باشیم. در این نامه از رئیس جمهور خواسته شده، کمیسیون حمایت از حقوق زنان و کودکان افغان را در نهاد ریاست جمهوری ایجاد نماید. توجه خاص به امنیت و مصونیت شغلی زنان، توجه خاص به آموزش و پرورش و توانمند سازی زنان و ایجاد هنجار های حقوقی و مکانیزم های عملی برای پیش گیری از آزار و اذیت جنسی بر زنان و دختران در محل آموزشگاه و اماکن عمومی از دیگر خواسته های شبکه زنان افغان از رئیس جمهوری کشور می باشد. خانم اسلمی افزود : در یک ماه اخیر سال جدید سال میلادی ۱۰ قضیه خشونت علیه زنان در ولایات سرپل، فاریاب و جوزجان به ثبت رسیده است.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 15:20

رییس دانشگاه ولایت بلخ میگوید که روند امتحان کانکور در ولایت بلخ از روز سه شنبه هفته جاری آغاز و در مدت ۴ روز بیش از ۲۰ هزار داوطلب دراین امتحان شرکت خواهند کرد. مکمل الکوزی ؛ رییس دانشگاه بلخ به خبرگزاری آوا گفت که در امتحان کانکور امسال ولایت بلخ بیش از ۲۰ هزار داوطلب اشتراک کرده اند که ۴۰ فیصد آن را دختران تشکیل میدهند وی افزود که امتحان کانکور در حوزه مختلف در مدت ۴ روز در شهر مزار شریف برگزار خواهد شد امسال در سراسر کشور بیش از ۳۰۰ هزار داوطلب در امتحان کانکور شرکت کرده اند که ۵۵ هزار تن آنان به موسسات عالی و ۳۰ هزار دیگر به موسسات نیمه عالی جذب خواهند شد رییس دانشگاه بلخ علاوه کرد که سال گذشته دانشگاه بلخ ۵ هزار نفر پذیرش داشتند که در سال تحصیلی جدید ۶ هزار تن به این دانشگاه جذب خواهند شد الکوزی علاوه کرد که برای شفافیت این پروسه هیأتی با صلاحیت از مرکز کشور و نیز بیش از ۲۰۰ تن استادان دانشگاه بلخ از روند امتحان نظارت جدی و دقیق خواهند داشت زرمینه؛ یک تن از داوطلبان امتحان کانکور که از نحوه برگزاری امتحان راضی و خرسند به نظر میرسد میگوید که هیأت موظف از روند امتحان با جدیت نظارت داشتند و امیدوار هستیم که در زمان تصحیح اوراق نیز از هر گونه تقلب جلوگیری شود . رحمت الله ؛ یکی دیگر از این اشتراک کنند گان میگوید که سوالات را به خوبی حل نموده و در صورتی که به طور عادلانه نمره داده شود حتما به رشته مورد علاقه اش قبول میشود. ولایت بلخ از جمله ولایات نسبتا امن در شمال کشور میباشد که طی سال های گذشته در بخش معارف و تحصیلات عالی پیشرفت ها و دست آوردهای چشم گیری داشته طوریکه در سال جاری بیش از ۳۰ هزار متعلم صنف ۱۲ از مکاتب این ولایت سند فراغت به دست آوردند

چهارشنبه, 01 دلو 1393 15:15

"جلب پولی" و "بندی وانی" دو کلمه جدید برای همه که جدیدا پولیس گذرگاه نور آنرا ابداع نموده است. این اصطلاحات بدین معنی است که کسانی که تحت جلب پولیس گذرگاه نور قرار میگیرند باید جلب پولی بدهند و افراد بازداشت شده باید بندی وانی بدهند . باشنده های این ولسوالی که از ناهنجاری ها در این ولسوالی به سطوح آمده اند، خواهان برکناری تمامی مسولان حکومتی در این ولسوالی شده اند آنان هشدار دادند اگر این روند ادامه یابد علیه دولت می جنگند.  دوم سارن اسلام الدین؛ مدیر جنایی قوماندانی امنیه این ولسوالی ضمن رد ادعای مردم میگوید که حتی در کشورهای اروپایی نیز مردم از دولت ها ناراضی میباشند و اگر مردم از دولت راضی باشند آن دولت ناکام خواهد بود. شاید به همین منظور پولیس ولسوالی گذرگاه نور مردم را ناراضی نگهداشته اند.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:51

تعداد سربازان و افسرانی بریتانیایی که از اختلالات روانی شامل استرس و افسردگی رنج می‌برند تقریبا یک سوم افزایش یافته است . به نقل از Sputnik، براساس آمار و ارقام وزارت دفاع انگلیس تعداد سربازان و افسران مبتلا به اختلالات روانی در جنگ عراق و افغانستان از ۳۹۲۷ تن در سال
۲۰۱۱ به ۵۰۷۶ نفر درسال ۲۰۱۳ افزایش یافته است . براساس این آمار و ارقام تعد اد سربازان ارتش انگلیس که از اختلالات روانی رنج می برند طی سال گذشته بار دیگر افزایش خواهد داشت . استوارت توتال سرهنگ سابق ارتش انگلیس که اکنون یک فعال صحت روانی است، گفت شما نمی توانید این واقعیت را که ارتش تنها ۱۰ سال را درگیر عملیات های طاقت فرسا در عراق و افغانستان بوده است را نادیده بگیرید آنها در معرض عملیات های سخت و تحت فشار های زیادی قرار گرفته اند. وی از دولت بریتانیا خواست تا به حمایت خود از نظامیان بازنشسته که از مشکلات روانی رنج می برند، ادامه دهد. وزارت دفاع بریتانیا برای درمان سربازانی که با اختلالات روانی روبرو بوده‌اند، طی سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۷.۴ میلیون پوند (۱۱.۲۳ میلیون دالر ) هزینه کرده است .

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:48

مقامها در ولایت بغلان از کشف جسد یک خانم و کودک پنج ساله اش از دریای پلخمری خبر می دهند. خدیجه یقین رییس امور زنان ولایت بغلان می گوید که صبح امروز جسد یک خانم و کودک پنج ساله اش از دریای پلخمری دریافت شده است.  وی می افزاید که این خانم 27 ساله که باشنده شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان می باشد، شب گذشته بخاطر خشونت های خانواده گی خود و پسر 5 ساله اش را به دریا انداخته است. گفته شده است که این خانم حامله نیز بوده است. خانم یقین تصریح کرد که شوهر این خانم که افسر پولیس است بازداشت گردیده است.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:43

رییس جمهور امریکا در نطق خود خطاب به مردم امریکا اظهار داشت سایه بحران از سر امریکا گذشته است و وضع امریکا روبه بهبود نهاده، اقتصاد این کشور رشد کرده و از سال 1999 به اینسو سال جاری برای پیدا کردن جای کار سریعترین و بهترین سال بود. اوباما گفت که درجه بیکاری در امریکا اکنون به مرحله ای رسیده است که قبل از آغاز بحران اقتصادی بود. بیشترین اطفال از مکاتب امریکا فارغ می شوند، نسبت به همه وقت امروز تعداد بیشتر مردم تضمین زندگی دارند. رییس جمهور امریکا افزود: امشب اولین بار بعد از واقعه 11 سپتمبر سال 2001 ماموریت نظامی امریکا در افغانستان خاتمه یافته است. وی افزود: "شش سال قبل در حدود 180 هزار سرباز ما در افغانستان و عراق خدمت می کردند. امروز 15 هزار سرباز ما در این کشور ها هستند و ما به شجاعت و خدمات و قربانی مردان و زنان نسل 11 سپتمبر که برای محافظت ما خدمت کردند سر تسلیم خم می کنیم. ما از خدمات آنها سپاسگذاریم و به آنها فخر می کنیم". بعد از سخنان طولانی در مورد رشد اقتصادی امریکا در دوره حکومت وی، رییس جمهور امریکا اظهار داشت بحیث قوماندان اعلی اردوی امریکا وظیفه اش اینست که از امریکا دفاع کند. وی تصریح کرد: سوالی وجود ندارد که امریکا در رهبری جهان قرار دارد یا خیر. وقتی که ما تصامیم عجولانه می گیرم، به عنوانین عکس العمل نشان می دهیم و از فکر کار نمی گیریم، وقتی که اولین واکنش ما به یک خطر فرستادن قوای نظامی باشد در آنصورت به خطر داخل شدن غیر ضروری به یک بحران رو به رو می شویم و پاسخ استراتیژیک که برای یک جهان با امن و مرفه نیاز می باشد نادیده گرفته می شود. رییس جمهور امریکا افزود به نظر وی کشورش به رهبری خردمندانه نیاز دارد. او تاکید نمود که امریکا در پهلوی مردمی قرار دارد که هدف تروریستان قرار می گیرند چه این افراد در پاکستان باشند و یا در سرک های پاریس، ما شبکه های تروریستی را تعقیب خواهیم کرد و صلاحیت اقدام یکجانبه را برای خود حفظ می کنیم، همانطوری که من از زمان گرفتن چوکی برعلیه تروریستان که به ما و متحدین ما خطر ایجاد کرده اند، عمل کرده ام. رییس جمهور امریکا اظهار داشت در 13 سال گذشته کشورش درس های پر مصرف را آموخته است و به عوض فرستادن عساکر به دره های افغانستان ما قوای خود این کشور را تقویه کردیم و ما بخاطر اولین انتقال قدرت دموکراتیک در افغانستان مدیون خدمات و قربانی عساکر امریکایی در این کشور می باشیم.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:38

نظامیان ترکیه که اکنون به نیروهای افغان آموزش می دهند، 700 نفر هستند و این رقم بزودی به یکهزارو 100 نظامی افزایش می یابد. مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه می گوید که کمک و همکاریهای ترکیه در بخش مواصلات و مخابرات به افغانستان نیز افزایش خواهد یافت. ترکیه 50 میلیون یورو در بازسازی میدان هوایی بین المللی کابل که در این اواخر بنام حامد کرزی نام گذاری شده مصرف خواهد کرد. دولت ترکیه هفته گذشته، از پارلمان این کشور اجازه حضور سربازان ترکی برای دو سال دیگر در افغانستان را دریافت کرد.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:31

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور جهت یک سفر رسمی دو روزه، در راس یک هیات عالی رتبهء دولتی، عازم عشق آباد پایتخت ترکمنستان گردید. رئیس جمهور کشور در جریان این سفر رسمی دو روزه با قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان و شمار دیگری از مقامات آن کشور دیدار خواهد کرد. رئیس جمهور غنی در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان، روی تحکیم روابط میان دو کشور در عرصه های اقتصادی، تجارتی و فرهنگی و مسایل منطقوی، بحث و گفتگو خواهد کرد. رئیس جمهور کشور را در این سفر، ستر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، محمد محقق معاون دوم رئیس اجرائیه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، حضرت عمر زاخیلوال مشاور اقتصاد ملی، سرپرست وزرای خارجه، اقتصاد، انرژی و آب، معادن و پترولیم، ترانسپورت و هوانوردی و تحصیلات عالی، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری و نظیف الله سالارزی سخنگوی رئیس جمهور، همراهی می کنند.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 13:24

رئیس جمهور روسیه تقویت نیروهای مسلح کشورش برای مقابله با چالش‌ ها از سوی کشورهای خارجی را خواستار شد. به نقل از شینهوا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست کمیسیون صنعتی نظامی روسیه گفت: ما شاهد این هستیم که چطور کشورهای دیگر آشکارا ادعاهای جئوپلیتیکی علیه روسیه مطرح می‌کنند و لحظه‌ای از مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل باز نمی‌مانند. علاوه بر این آنها همچنان در حال مدرن کردن و تقویت ارتش خود هستند. پوتین با مقایسه هزینه‌های دفاعی کشورش با قدرت‌های دیگر جهان تاکید کرد: آنها بسیار بیشتر از ما خرج هزینه‌های دفاعی می‌کنند که اصلا قابل مقایسه با روسیه نیست. ما می‌توانیم و باید به این چالش‌ها پاسخ دهیم اما نباید وارد رقابت تسلیحاتی هزینه‌بر شویم. روسیه برای هیچ کس تهدید نیست و به دنبال آن است تا تمام مسائل مورد اختلاف در پشت میز مذاکرات حل شود. این راهی است که ما می‌خواهیم در آینده نیز در پیش بگیریم. ما دقیقا می‌خواهیم چنین سیاستی را الگو قرار دهیم. رئیس جمهور روسیه از صنعت نظامی کشورش خواست که بر روی توسعه تکنولوژی‌های پیشرفته برای حفاظت از تمامیت ارضی روسیه، تمامیت ارضی و منافع ملی مسکو تمرکز کند. ولادیمیر پوتین گفت: ما می‌خواهیم هرچه بیشتر نیروهای مسلح و نهادهای نظامی کشورمان را به صورت کلی تقویت کنیم و تمام تدابیر لازم را برای مدرن کردن، مسلح کردن و مجهز کردن نیروهای مسلح انجام دهیم. این اقدام با هدف خنثی کردن تهدیدات و خطرات سیاسی و نیز تهدیدات بالقوه علیه امنیت کشورمان صورت می‌گیرد. رئیس جمهوری روسیه در ادامه متعهد شد تا تامین مالی پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته را در صنعت دفاعی افزایش دهد.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 12:42

یک تن تروریست و یک تن دیگر به اتهام اخذ رشوه ازسوی موظفین ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنایی وزارت امورداخله گرفتار گردید. به اساس معلومات ریاست عمومی مبارزه علیه جرایم جنایی وزارت امورداخله یکتن تبعه خارجی بنام شیراز عمروف که به هدف انجام اعمال تروریستی داخل کشور گردیده بود ، از طرف موظفین مبارزه با جنایی وزارت امورداخله شناسایی و دستگیر گردید. اسامی شیراز عمروف فرزند شمس الدین تبعه کشور تاجکستان بوده که بعداز سپری نمودن چهارماه آموزش اعمال تروریستی در وزیرستان شمالی ، به هدف انجام اعمال تروریستی داخل کشورگردیده و جهت انجام فعالیت های تخریبی وتروریستی میخواست وارد ولایت کندزشود که در مربوطات ولایت لوگر از طرف موظفین کشفی مبارزه باجرایم جنایی وزارت امورداخله شناسایی و دستگیر گردید . همچنین اسامی عزیزالله مدیر حقوق ریاست عدلیه ولایت ننگرهار در موضوع حقوقی یکی از باشنده گان آن ولایت ، حین اخذ پنج هزار دالر امریکایی رشوه از طرف موظفین مدیریت کشف جرایم اقتصادی ریاست مبارزه باجرایم جنایی وزارت امورداخله باالفعل در دفتر کارش دستگیر گردید. قضایای فوق الذکرجهت انکشاف بیشترتحت تحقیق پولیس قراردارد.