امروز: شنبه 09 حوت 1393 برابر با 27 فوریه 2015

سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

یکشنبه, 09 قوس 1393 09:24

در حالیکه درگیری در پایگاه نظامی شوراب هلمند ادامه دارد، بر یک مرکز دیگر نیروهای اردوی ملی در این ولایت نیز حمله تهاجمی صورت گرفته است. طالبان دو شب قبل بر پایگاه شوراب که تازه از سوی نیروهای خارجی به نیروهای افغان تسلیم داده شده بود، حمله کردند و امروز وارد سومین روز خود شد.
جنرال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع ملی در صفحه تویترش نوشته است که درنتیجه حمله طالبان بر پایگاه اسبق نیروهای بریتانوی در هلمند به تعداد 20 طالب کشته شده اند. وی نگاشته است که در اثر این درگیری 5 تن از نیروهای اردوی ملی کشته وسه تن دیگر زخمی شدند. به گفته آقای عظیمی، اجساد ۲۰ طالب در میدان نبرد باقی مانده است. در همین حال مقامات ولایت هلمند می گویند که هنوز هم درگیری میان طالبان و نیروهای امنیتی در این پایگاه ادامه دارد. عمر زواک سخنگوی والی هلمند ضمن تایید ادامه درگیری دراین پایگاه گفته است که در نتیجه این درگیری به تعداد ۲۷ طالب تا حال کشته شده و۵ سرباز اردوی ملی کشته و۹ تن دیگر زخمی شده اند.

یکشنبه, 09 قوس 1393 09:20

نماینده‌ ویژه‌ امریکا برای افغانستان و پاکستان گفته است که تنها طالبانی که به گونه‌ مستقیم با القاعده ارتباط دارند را نابود خواهند کرد. دانیل فیلد من نماینده‌ ویژه‌ امریکا برای افغانستان و پاکستان می گوید که نظامیان کشورش تنها طالبانی را هدف قرار خواهد داد که به گونه‌ مستقیم با شبکه‌ القاعده تماس دارند.
وی می افزاید که ماموریت نظامیانی که پس از سال جاری میلادی در افغانستان باقی می‌مانند مشخص شده این موضوع نیز مسئولیت آنان خواهد بود.
فیلد من گفت که از اسلام آباد نیز می‌خواهد تا در نابود سازی هراس افگنان در وزیرستان شمالی، کارهای زیادی بکند. فیلد من گفت: "نیروهای امریکایی که در افغانستان، پس از سال ۲۰۱۴ باقی خواهند ماند، تنها در برابر آن طالبانی می جنگند که به گونه مستقیم، این نیروها را تهدید کرده اند و شبکه القاعده را در حمله هایش در افغانستان، کمک کرده اند و یا تهدیدی برای نیروهای امنیتی افغانستان، شمرده می شوند."

یکشنبه, 09 قوس 1393 09:15

معاون دوم رئیس جمهور با اشاره به برخی کم و کاستی‌های موجود در قانون اساسی کشور گفت: قانون اساسی افغانستان طی دو سال آینده بازنگری خواهد شد. سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در یک نشست تحقیقی در مورد قانون اساسی که توسط نهادی به نام واحد تحقیق ارزیابی افغانستان برگزار شده بود سخنرانی کرد.
وی در سخنانی اظهار داشت: با در نظر داشتن نیازمندی‌های در حال تغییر و برخی کاستی‌های موجود در قانون اساسی افغانستان، بر اساس توافقی که بین رئیس جمهور و رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی صورت گرفته، قانون اساسی افغانستان طی 2 سال آینده مورد بازنگری قرار گرفته و تغییر خواهد کرد.
سرور دانش افزود: در سال 1381 و 1382که قانون اساسی فعلی افغانستان تدوین شد، خوش‌بینی زیادی نسبت به آینده وجود داشت و آن زمان همه نسبت به یک آینده امن و امکان فائق آمدن بر مشکلات اقتصادی مطمئن بودند و این خوش‌بینی آثار خود را در امر تدوین قانون اساسی افغانستان نیز به جا گذاشت و اینک در زمانی که این خوش‌بینی تحقق نیافته، افغانستان به راهکارهای قانونی مناسب‌تر و منطبق با شرایط کنونی نیاز دارد.
وی خاطر نشان ساخت: افغانستان با پیشینه استبدادزدگی در تدوین قانون اساسی فعلی دچار نوعی آرمان‌گرایی شد؛ به طوری که تشکیل بسیاری از شوراها و نیز بسیاری از انتصابات دولتی را نیازمند کسب رای مستقیم مردم و دست کم نیازمند اخذ رای پارلمان دانست و این آرمان‌گرایی قانون اساسی افغانستان را با چالش عدم امکان اجرا مواجه کرد.
اثرپذیری از نیازمندی‌های بین‌المللی و ضرورت مشخص نمودن موضع قانون اساسی در قبال قواعد بین‌المللی از موارد دیگری بود که سرور دانش در ارتباط با قانون اساسی افغانستان از آن سخن گفت و تصریح کرد: وجود معاهدات و کنوانسیون‌های بین‌المللی کشورها را به پذیرش یک نظام حقوقی واحد و دست کم مشابه فرا می‌خواند.
وی افزود: از ضروریات کنوانسیون‌ها و قواعد بین‌المللی این است، در مواردی که بین قانون اساسی یکی از کشورها و قواعد حقوقی بین‌الملل تعارضی به میان آید، قواعد حقوق بین‌الملل باید ترجیح داده شود و در قانون اساسی فعلی افغانستان توجه درخوری به این مسائل نشده است.
نبود اراده اجرای قانون در دولت افغانستان یکی از موارد دیگری بود که معاون دوم رئیس جمهور آن را مانع اجرای قانون اساسی در کشور دانست.
وی افزود: زمانی که برنامه توزیع شناسنامه هوشمند اجرا نشود، تمامی مندرجات قانونی مرتبط با این موضوع با چالش عدم اجرا مواجه می‌گردد.
سرور دانش در پایان از حقوقدانان و دانش‌آموختگان عرصه حقوقی این کشور خواست: با پیشنهادات ارزنده و کارشناسانه خود دولت افغانستان را در ایجاد تغییرات مطلوب و علمی در قانون اساسی این کشور یاری کنند.

یکشنبه, 09 قوس 1393 08:54

 پولیس بغلان از کشف و بدست آمدن بیش 37 کیلو گرام چرس در این ولایت خبر داد!

29 / 11 / 2014

احمد جاوید"بشارت" سخنگوی پولیس بغلان با اظهار این مطلب گفت: که مقدار 37 و نیم کیلو گرام چرس که در یک موتر نوع سراچه به طور ماهرانه جاسازی شده بود توسط پولیس مدیریت مبارزه با مواد مخدر قومندانی امنیه ولایت بغلان در پل ولسوالی دوشی کشف و بدست آمده است .

آقای بشارت علاوه کرد: که در پیوند این مقدار مواد مخدر 2 تن نیز بازداشت دشده و تحقیقات پولیس در رابطه جریان دارد . وی همچنان افزود : کهدر این اواخیر دست آوردهای پولیس در امر جلوگیری از قاچاق مواد مخدر چشمگیر بوده است . از سوی هم دو تن از باشنده گان بغلان دست آورد های اخیر پولیس مبارزه با مواد مخدر فرامانده امنیه ولایت بغلان را در راستای دست گیری قاچاقبران و کشف و بدست آوردن مواد مخدر ستایش کرده به بیان شمال میگویند . مسوولان پولیس ولایت بغلان میگویند که طي سال روان به صدها کیلوگرام مواد مخدر مختلف النوع را که قاچاقچیان مواد مخدر آنرا میخواستند انتقال دهند از مربوطات مختلف ولایت بغلان کشف و ضبط نموده اند که در پیوند به آن ده ها تن را نیز بازداشت کرده اند .

بغلان / فتح الله عزیزی

 

یکشنبه, 09 قوس 1393 08:50

هواداران روند سبز در بغلان خواستار معرفی افراد شایسته در کابینه شدند!

29 / 11 / 2014

هواداران روند سبز که تعداد شان به بیش از 3 صد تن می رسید در بغلان راهپیمایی کردند و با صدور قطعه نامه از حکومت جدید خواستند که در برابر فساد و بی عدالتی مبارزه کرده و اشخاص شایسته را در کابینه بگمارد.

آرش "راستین" مسوول دفتر ولایتی روند سبز در بغلان که سر دسته گی این راه پیمایی را بر عهده داشت به رسانه ها گفت که آنان دیگر در  برابر بی عدالتی ها خاموش نه نشسته و خواهان اصلاحات در کابینه دولت حکومت وحدت ملی استند.

در هیمن حال هواداران روند سبز در بغلان گفتند که از بی عدالتی، ظم و فساد اداری در این ولایت به ستوه امده اند و از حکومت جدید م یخواهند که افرا کارا را به ولایت آنان تعیین کند.

پیش از این نیزشماری از شهروندان بغلان و اعضای جامعه مدنی مقامات این ولایت را نا کار ا خوانده و به والی این ولایت به دلیل کم کاری تبنل نامه اهدا کردند.

بغلان / فتح الله عزیزی

 

شنبه, 08 قوس 1393 14:25

مسولان نظم عامه درغرب کشور: نیروهای نظم عامه به هیچ گروه ی وابستگی ندارند!

مقامات امنیتی امن نظم عامه درغرب کشور از بهترشدن وضعیت امنیتی در ولایت غور خبر مس دهند. آنان می گویند نیرو های امن نظم عامه در ولایت غور 3 پاسگاه در 3 ولسوالی این ولایت دارند. ژنرال سید باقر مرتضوی قومندان نیرو های امن نظم عامه درحوزه ی غرب افغانستانه به خبرنگارمان می گوید:وضعیت امنیتی اززمانیکه نیرو های امن نظم عامه در ولایت غور رفته اند نسبت به گذشته بهتر شده است.

آقای مرتضوی می افزاید در ولایت غور یک کندک از سوی نیرو های امن نظم عامه ایجاد شده و 3 پسته در ولسوالی های پسابند،چهارصده و شهرک راندازی شده است.

فرمانده ی نیرو های نظم عامه در غرب افغانستان بیان می کند نیرو های نظم عامه با تمام جان به مردم خود خدمت کرده و مطلق به هیچ شخص یا گروهی نمی باشند.

گفته می شود که نیروهای نظم عامه درغرب افغانستان در تمام زدوخوردهای که با طالبان مسلح دارند تلفات ی زیادی را به این گروه وارد کرده اند.

هرات / امیرعلی فولادی

شنبه, 08 قوس 1393 14:19

بخشهای ازیک ماده قرارداد همکاریهای امنیتی و دفاعی میان افغانستان و امریکا!

ماده دهم
گشت و گذار وسایط، کشتی‌ها و طیاره‌ها

1. افغانستان حق حاکمیت کامل بر حریم فضائی، ارضی و آبی‌اش را دارا می باشد. اداره و مدیریت حریم فضائی و چگونگی ترانسپورت هوائی افغانستان توسط مقامات ذیصلاح این کشور صورت می گیرد.

2. با حفظ کامل حق حاکمیت خویش، افغانستان طرزالعمل هایی را برای تنظیم مسایل مربوط به اجازهء دخول، خروج، عبور از فضا، سوخت گیری هوایی، نشست و برخاست طیاره های حکومت ایالات متحده و طیاره های غیرنظامی که توسط این نیروها و یا برای استفاده اختصاصی آنها فعالیت می نمایند، طبق اهداف و احکام این قرارداد، طرح و ترتیب میکند. طیاره های حکومت ایالات متحده و طیاره های غیرنظامی که توسط نیروهای ایالات متحده و یا برای استفاده اختصاصی آنها فعالیت میکنند، تابع پرداخت حق العبور یا اجرت و سایر محصولات به خاطر نشست و یا توقف در میدان های هوائی حکومتی افغانستان نمی باشند. طیاره های حکومت ایالات متحده با رعایت کامل مقررات مربوط به مصئونیت و گشت و گذار در افغانستان بشمول رعایت مقررات اطلاع قبلی، فعالیت میکنند. طیاره های غیرنظامی که توسط یا برای استفاده اختصاصی نیروهای ایالات متحده فعالیت میکنند، تابع مقررات اطلاع قبلی از چگونگی دخول و یا خروج از افغانستان طبق درخواست ادارات هوانوردی ملکی افغانستان می باشند.

3. با حفظ کامل حق حاکمیت خویش و در مطابقت با اهداف و ابعاد این قرارداد، افغانستان به کشتی ها و وسایط حکومت ایالات متحده و سایر کشتی ها و وسایطی که توسط نیرو های ایالات متحده و یا برای استفاده اختصاصی این نیروها فعالیت میکنند، اجازه ورود، خروج و فعالیت در داخل خاک افغانستان را میدهد. تمامی این کشتی ها و وسایط با رعایت کامل مقررات مصئونیت و گشت و گذار در افغانستان، فعالیت میکنند. اعضای نیروهای نظامی و بخش ملکی ایالات متحده وظیفه دارند تا حین استفاده از وسایط رسمی، مقرره گشت و گذار وسایط موتوردار افغانستان را رعایت کنند.

4. سوار شدن بر طیاره ها، کشتی ها و وسایط حکومت ایالات متحده بدون موافقت مقامات این نیرو ها ممنوع می باشد. طیاره ها، کشتی ها و وسایط حکومت ایالات متحده در داخل افغانستان از هرگونه تفتیش، انتظام و یا ثبت و راجستر معاف می باشند، مقامات ذیصلاح افغانستان می توانند براساس ایجابات امنیت ملی خویش، طیاره ها، کشتی ها و وسایط ایالات متحده را به طور تصادفی بازرسی کنند.

5. نیروهای ایالات متحده در مقابل خدماتی که برای طیاره ها، وسایط و کشتی هایش تقاضا و دریافت میکند حق الاجرت مناسبی را، بدون هیچ گونه مالیات و یا محصول مشابه می پردازد.

6. طرفین توافق دارند تا طرزالعمل‌هایی را به منظور تطبیق این ماده تدوین کنند. طرفین، این طرزالعمل ها را حسب ضرورت مورد بازنگری و بررسی قرارداده و به مسایل احتمالی مرتبط با آنها در اسرع وقت از طریق کمیسیون مشترک رسیدگی میکنند.

شنبه, 08 قوس 1393 12:55

پولیس کابل، در ۲۴ ساعت گذشته، ۷ تن را در پیوند به قتل و دزدی ، از مناطق مختلف شهرکابل، بازداشت کرده است.
در پیوند به قتل، شش تن از مربوطات ولسوالی قره باغ کابل بازداشت شده اند که مظنون اند که در قضیه قتل مردی به نام الماس یکی از باشنده گان این ولسوالی دست دارند.
بر اساس خبرنامه وزارت داخله، در پیوند به دزدی ، یک مرد درمربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل بازداشت شده که متهم است که در قضیه دزدی ۵۳ عدد ایرکندیشن یک شرکت دست دارد.
هم چنان پولیس کابل، از یک رویداد تروریستی در مربوطات ولسوالی ده سبز کابل جلوگیری کرده است.
یک بوشکه مملو ازمواد انفجاری که از سوی تروریستان در مسیر جاده سرک نو ولسوالی ده سبز کابل جاسازی شده بود، روز گذشته از سوی پولیس کابل کشف و خنثی گردیده است.
درپیوند به این قضیه فردی بازداشت نشده اما تحقیقات پولیس پیرامون شناسایی و بازداشت عاملان این رویداد جریان دارد.

شنبه, 08 قوس 1393 11:36

منابع نزدیک به رییس جمهور و رییس اجرائیه می گویند که بخشی از کابینه جدید حد اکثر در بین دو روز آینده اعلان خواهد شد. مجیب الرحمان رحیمی سخنگوی داکتر عبدالله عبدالله از پیشرفت ها در رابطه به تشکیل کابینه جدید خبر داده گفت و می گوید که قرار است بخشی از کابینه جدید قبل از برگزاری نشست لندن اعلان شود.
بر اساس گزارش رادیو آزادی، این در حالیست که یک منبع نزدیک به رییس جمهور اشرف غنی نیز همین موضوع را تایید کرده از احتمال اعلان بخشی از کابینه ناوقت امروز و یا در جریان روز یکشنبه خبر داد.
این منبع که نخواست از آن نام گرفته شود به رادیو آزادی گفت، میان رییس جمهور و رییس اجرائیه روی 15 وزارت بشمول وزارت های کلیدی مانند دفاع، داخله و خارجه توافق صورت گرفته و گفتگو ها روی وزارت های دیگر نیز جریان دارد.
به گفتهء منبع، بخشی بزرگ کابینه ناوقت امروز و در صورت تاخیر روز یکشنبه قبل از سفر رییس جمهور غنی به بروکسل و لندن اعلان خواهد شد.
حکومت وحدت ملی جهت تاخیر در اعلان کابینه در حالی مورد انتقادات شدید قرار گرفته که قرار است کنفرانس لندن در چهارم ماه دسمبر به رهبری افغانستان و بریتانیا برگزار شود.
انتظار می رود در این کنفرانس کمک های جامعه جهانی به افغانستان اعلام شود.

شنبه, 08 قوس 1393 11:34

منسوبین معینیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله در جریان چند عملیات جداگانه در ساحات مختلف کشور موفق به کشف و ضبط مقدار زیادی مواد مخدر گردیدند. در یکی از این عملیات ها که در ساحه نو آباد بوینقره ولسوالی ارگو ولایت بدخشان به اجرا گذاشته شد یک باب کارخانه بزرگ تولید هیروئین با تمام تجهیزات آن تخریب و از بین برده شد.
در این عملیات تقریباً 2 ساعت برخورد مسلحانه میان نیروهای پولیس مبارزه علیه مواد مخدر و قاچاقچیان مواد مخدر به وقوع پیوست که خوشبختانه به نیروهای این اداره آسیبی نرسید.
از این کارخانه مقدار 1000 هزار لیتر محلول تریاک، 50 کیلوگرام مواد کیمیایی پیش ساز تولید هیروئین و 50 لیتر تیزاب کشف و ضبط گردید.
همچنان یک پایه ماشین پرس و سایر تجهیزات موجود در این کارخانه نیز کاملاً تخریب و از بین برده شد.  در ارتباط با این قضیه کسی دستگیر نگردیده اما مالکین کارخانه شناسایی و تحت پیگرد پولیس قرار دارند.
در همسایگی ولایت بدخشان نیز منسوبین مدیریت اطلاعات و تحقیقات معینیت مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله موفق به کشف و ضبط مقدار 400 کیلوگرام تریاک گردیدند.
در این عملیات که در ساحه معبر شرقی شهر تالقان مرکز ولایت تخار به اجرا گذاشته شد 2 تن مظنون با این مقدار مواد مخدر دستگیر و به پنجه قانون سپرده شده اند.
این قاچاقچیان، مواد مخدر را در ولایت بدخشان و در یک عراده واسطه نقلیه جاسازی و قصد انتقال آنرا به ولایت کابل داشتند.
در این ولایت نیز منسوبین مدیریت مبارزه علیه مواد مخدر ولایت بلخ به همکاری مدیریت اطلاعات و تحقیقات این معینیت موفق به کشف و ضبط مقدار 14 کیلوگرام هیروئین گردیدند.
مواد متذکره در یک عراده واسطه نوع کرولا بصورت بسیار ماهرانه جاسازی گردیده بود که در ارتباط با آن 2 تن مظنون دستگیر و جهت تحقیقات بیشتر به مرکز انتقال خواهند گردید.
این در حالیست که مقدار 40 کیلوگرام تریاک دیگر در ولسوالی دلارام ولایت نیمروز توسط اطلاعات به دست آمده مدیریت اطلاعات و تحقیقات معینیت مبارزه علیه مواد مخدر کشف و یک تن مظنون در ارتباط با آن دستگیر گردیده است.

مسابقه دوش بانوان درشهرمزارشریف  

بازدید ها

1494083
امروزامروز165
دیروزدیروز1455
این هفتهاین هفته12301
این ماهاین ماه75714
تمام بازدید هاتمام بازدید ها1494083
افراد آنلاین 19

پیش بینی وضعیت آب و هوا

دود

4°درجه

مزارشریف

دود
شنبه
تا قسمتی ابری
۱°درجه | ۷°درجه
یکشنبه
اکثرا ابری
۴°درجه | ۱۱°درجه
دوشنبه
آفتابی
۵°درجه | ۱۳°درجه