امروز: چهارشنب 29 اسد 1393 برابر با 20 آگوست 2014

خط نو خط پایندگی است با ما به تماس شوید

http://khatenow.af

یادگار افغان

یادگار افغان

سه شنبه, 17 جدی 1392 09:24

روزنامه یادگار افغان

 اخوان المسلمین مصر به دادگاه کیفری بین المللی شکایت کرد!

وکلای حقوقی جماعت اخوان المسلمین در لندن شکوائیه‌ای به دادگاه کیفری بین المللی ارائه و خواستار انجام تحقیقات درباره جنایت‌های ضد بشری در مصر شدند.

وکلای حقوقی اخوان المسلمین از حزب آزادی و عدالت مصر در یک کنفرانس خبری در لندن اعلام کردند که دادخواستی به نام محمد مرسی که در آن بر قضاوت بین المللی تاکید شده است، به دادگاه کیفری بین المللی ارائه کرده‌اند.

بر اساس این گزارش مصر از جمله کشورهایی است که معاهده رم برای تشکیل دادگاه کیفری بین المللی را امضا نکرده است.

در همین رابطه «جان دوگارد» وکیل حقوقی گفت که باید پیام روشنی به رژیم نظامی مصر مبنی بر اینکه مستحق تعقیب قضایی هستند، داده شود و هدف از ارائه این دادخواست و موافقت با قضاوت بین المللی نیز همین است.

وکلای حقوقی همچنین اعلام کردند که در تاریخ 20 دسامبر گذشته نیز شکوائیه‌ای به دادگاه کیفری بین المللی ارائه و ادله مفصلی درباره جرایمی که مصر از زمان عزل مرسی در تاریخ 3 جولای 2013 به دلیل مداخله ارتش مرتکب آن شد، تقدیم دادگاه شد.

بر اساس این گزارش از جمله این جرایم شکنجه، قتل و زندانی کردن غیرقانونی و مخفی کردن افراد است.

در این دادخواست اسامی برخی از مسئولان ارتش مصر ذکر شده است اما وکلای حقوقی از افشای آن خودداری کردند.

از زمان عزل مرسی نیروهای امنیتی مصر به تحصن‌کنندگان در میدان رابعه العدویه و النهضه حمله کرده و تظاهرات‌های اخوان المسلمین را سرکوب کردند که طی آن تا کنون بیش از یک‌هزار نفر کشته شده‌اند.

بر پایه این گزارش، از آنجایی که مصر دادگاه کیفری بین المللی را به رسمیت نشناخته و مرسی نیز رئیس جمهور این کشور نیست، رسیدگی به این شکوائیه اخوان المسلمین دشوار است زیرا دادستان دادگاه کیفری به پرونده‌هایی رسیدگی می‌کند که بنا به درخواست کشوری باشد که معاهده رم را امضا کرده است اما وکلای اخوان معتقدند که شکوائیه آنها مورد قبول واقع خواهد شد زیرا مرسی همچنان یک رئیس جمهور مشروع است.

سه شنبه, 17 جدی 1392 09:16

روزنامه یادگار افغان

مسوولان امنیتی از تامین امنیت انتخابات سال آینده به رییس جمهور اطمینان دادند!

فرماندهان قول اردوهای افغانستان در نشستی با رییس جمهور کرزی اطمینان داده اند که هیچ تهدیدی متوجه رای دهندگان انتخابات نخواهد شد  و اوضاع امنیتی در روز انتخابات بهتر از انتخابات گذشته ریاست جمهوری خواهد بود.

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان برای اطمینان از تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی مقامات ارشد ارتش ملی را به کاخ ریاست جمهوری فراه خواند بود.

بسم الله محمدی وزیر دفاع افغانستان در این نشست گفت: "ارتش افغانستان در یک سال گذشته با چالش های فروانی رو به رو بود، تا آماده تامین امنیت انتخابات و گرفتن مسوولیت های امنیتی شود".

با آنکه مناطق جنوب و جنوب شرق افغانستان از بد امن ترین ساحات کشور دانسته میشود، اما وزیر دفاع افغانستان ضمن اینکه سال جاری خورشیدی را پر چالشترین سال برای ارتش این کشور میداند به رییس جمهور اطمینان داد که در محلات جنوب و جنوب شرق کشور انتخابات سر تاسری برگزار خواهد شد.

زلمی ویسا فرمانده قول اردوی 209 شاهین به رییس جمهور گفت:" من به شما اطمینان میدهم که در 85 مرکز رأیدی دهی که در جمع تهدید های بلند قرار داشت در حال حاضر به سطح پائین تری قرار گرفته و میتوانیم در تمام ساحات انتخابات را برگزار نماییم".

از سوی هم تورن جنرال تاج محمد جاهد قوماندان قول اردوی 207 در راستای برگزاری انتخابات شفاف ، آزاد و عادلانه و بدون دخالت نیرو های امنیتی تعهد سپرد.

مناطق شمال و مرکزی افغانستان در بعضی موارد نیز هراز گاهی تحرکات هراس افگنان خوانده شده است، اما مقام های ارتش این زون ها نیز باور دارند که هراس افگنان مانع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نخواهند شد.

چگونگی برگزاری تامین امنیت انتخابات ریاست جمهوری و شورا های ولایتی سال آینده از نگرانی های بشمار میرود که تهدیدات امنیتی هنوز هم یکی از چالش های جدی آن دانسته میشود.

انتخابات ریاست جمهوری در 16 حمل سال آینده برگزار میشود و کمیسیون انتخابات فهرست هفت هزار مرکز رأی را برای نهاد های امنیتی فرستاده است. این نهاد ها قرار است در هفته جاری در مورد تدابیر امنیتی مراکز رأی دهی رایزنی کنند.

منبع:آریانا

سه شنبه, 17 جدی 1392 09:09

روزنامه یادگار افغان

یاهو:تبلغات ما بدافزار منتشر میکند!

شرکت یاهو: تعدادی از تبلیغات ما در تارنماهای اروپایی بدافزار منتشر می‌کند

 

شرکت اینترنتی یاهو مستقر در امریکا اعلام کرده است که شماری از تبلیغاتش در تارنماهای اروپایی نرم‌افزارهای مخربی منتشر می‌کند که به طور بالقوه هزاران تن از کاربران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
سخنگوی یاهو  با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این تارنما مسئول انتشار نرم افزارهای مخرب یا «بدافزار» از طریق تبلیغات ارائه شده از سوی تارنمای تبلیغاتی یاهو (ads.yahoo.com) بوده است.

هدف این بدافزار مختل کردن ساز و کار رایانه، جمع‌آوری اطلاعات حساس و دستیابی به سامانه‌های کامپیوتر شخصی بوده است.

یاهو تصدیق کرد: «روز جمعه (سوم ژانویه) در تارنماهای اروپایی‌مان تعدادی تبلیغات ارائه شد که با دستورالعمل‌های ویرایشی مامطابقت نداشت و به ویژه آنکه منتشر کننده‌ی بدافزار بود.»

این شرکت افزون بر این اعلام کرد که تبلیغات نامناسب را حذف کرده است، اما با وجود این صدها هزار کاربر در معرض این بدافزار قرار گرفته‌اند.

شرکت امنیت کامپیوتری «فاکس ایت»، مستقر در هلند روز جمعه اعلام کرد که این بدافزار در هر ساعت نزدیک به ۳۰۰ هزار کاربر را آلوده کرده و از طریق آنها در هر ساعت به ۲۷ هزار کاربر دیگر سرایت کرده است.

فاکس ایت افزود: «مشخص نیست کدام گروه خاص در این حمله نقش داشته است، اما آنچه بدیهی است آن است که مهاجمان برای این کار پول دریافت کرده‌اند و احتمالا در خدمت عاملان دیگر بوده‌اند.»

گفته می‌شود بیشترین کاربرانی که تحت تاثیر این بدافزار قرار گرفتند در کشورهای رومانی، انگلیس و فرانسه حضور دارند.

منبع:ptv

سه شنبه, 17 جدی 1392 09:02

روزنامه یادگار افغان

دفاع حسینه از پیروزی در انتخابات بنگلادش!

در پی انتخابات بحث‌برانگیز پارلمانی بنگلادش که از سوی مخالفان تحریم شده بود، نخست وزیر این کشور تاکید می‌کند انتخاب دوباره او مشروع است.

شیخه حسینه، نخست وزیر بنگلادش، روز دوشنبه (۱۶ جدی) پیروزی حزب متبوع خود در انتخابات خونین روز یک‌شنبه را مشروع دانست و رقبای خود را به خشونت‌ بی‌سابقه در روز رای‌گیری متهم کرد.
همچنین، وی حزب ملی‌گرای بنگلادش، حزب اصلی مخالف دولت و هم‌پیمانان آن را به اشتباه در تحریم انتخابات و فعالیت‌های تروریستی متهم کرد.

مهم‌ترین حزب مخالف دولت بنگلادش که پیشتر انتخابات پارلمانی را تحریم کرده بود، این رای‌گیری را نمایش مضحک پرجنجال دانسته است.

این در حالی است که در درگیری‌ها و خشونت‌هایی که روز یک‌شنبه هنگام برگزاری انتخابات در بنگلادش رخ داد، دست‌کم ۲۲ تن کشته شدند.
با این حال، فعالان مخالفان دولت بنگلادش می‌گویند در ناآرامی‌های سال گذشته بیش از ۲۹۰ نفر جان خود را از دست دادند.

حزب ملی‌گرای بنگلادش و دیگر گروه‌های مخالف دولت در اعتراض و محکومیت علیه «کشتار گسترده» معترضان در سرکوب‌های ماه گذشته، اعتصاب‌های گسترده‌ای برگزار کرده‌اند.

بنگلاش در دو دهه اخیر صحنه رقابت سیاسی بین خانم حسینه و خانم خالده ضیا، رهبر مخالفان، بوده است که برای به دست گرفتن قدرت تلاش می‌کنند.

سه شنبه, 17 جدی 1392 07:57

روزنامه یادگار افغان:هلمند

مقامات وزارت داخله از باز داشت دختری ۱۰ ساله با واسکت انتحاری در ولایت هلمند خبر دادند. به گزارش مطبوعاتی وزارت داخله؛ این دختر روز گذشته زمانی که می خواست بالای یک پاسگاه پولیس مرزی حمله انتحاری انجام دهد؛ در ولسوالی خان نشین ولایت هلمند دستگیر شد. حمیدالله صدیقی، یکی از مقامات پولیس مرزی در این خصوص اظهار داشت: " این دختر بسیار ترسیده بود و به ما گفت که ظاهر، برادرش که از فرماندهان طالب است؛ به وی مواد انفجاری داده و او را به سمت پاسگاه پولیس مرزی فرستاده بود".  این دختر در حالی که گریه می کرد؛ به پولیس مرزی گفته است که برادرش او را مجبور به این کار کرده است.   بر اساس معلومات ابتدایی؛ سن این دختر از ۹ تا ۱۰ سال تجاوز نمی کند.  آقای صدیقی گفته است که این دختر به تنهایی قادر نیست عملیات انفجاری را انجام دهد.  به نقل از گوبل پست، این دختر "اسپوژمی" نام دارد.  در سپتمبر گذشته نیز یک پسر ۱۴ ساله در کنار پایگاه نظامی نیروهای ناتو در کابل خود را منفجر ساخت که در نتیجه، ۶ نفر کشته شدند.  این در حالی است که موارد زیادی از استفاده کودکان توسط طالبان گزارش شده بود؛ اما کودکان استفاده شده پسر بودند و این اولین باری است که طالبان برای حملات انتحاری خود، از یک دختر استفاده می کنند.

دوشنبه, 16 جدی 1392 21:01

روزنامه یادگار افغان

از سرگیری مجدد مذاکرات طرف های درگیر در سودان جنوبی!

سخنگوی دولت اتیوپی از توافق نهایی طرف های درگیر در سودان جنوبی برای از سرگیری مجدد مذاکرات در شهر آدیس آبابا خبر داد.

سخنگوی دولت اتیوپی در حالی از آغاز مجدد مذاکرات صلح و آتش بس بین طرف های درگیر در سودان جنوبی خبر داده است که پیش از این گزارش هایی در خصوص متوقف شدن مذاکرات منتشر شده بود. بر اساس این گزارش مذاکرات بین نمایندگان دولت سودان جنوبی و شورشیان با میانجیگری رهبران آفریقایی منطقه در شهر آدیس آبابا پایتخت اتیوپی رسما آغاز شده است.

پیش از این یک مقام آگاه دولت اتیوپی که خواست نامش فاش نشود گفته بود که برای آغاز مذاکرات رسمی بین دو طرف درگیر در سودان جنوبی باید مقدمات بیشتری فراهم شود. وزیر خارجه چین نیز که به اتیوپی سفر کرده است گفت: پکن برای دستیابی دو طرف به توافق نهایی تلاش می کند. چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است بنابر این ما توجه زیادی به وضعیت داخلی سودان جنوبی داریم. ما تلاش های میانجیگرانه زیادی انجام داده ایم.

در همین حین، رئیس جمهور سودان جنوبی امروز دوشنبه با عمر البشیر رئیس جمهور سودان در شهر جوبا دیدار و گفتگو کرده است. البشیر در این دیدار خواستار توقف فوری خشونت ها شده است.

در درگیری های اخیر سودان جنوبی بیش از 200 هزار نفر آواره شده اند. دو طرف درگیری در سودان جنوبی تحت فشار زیادی از سوی رهبران آفریقایی و کشورهای غربی برای دستیابی به توافق نهایی قرار دارند. کاخ سفید نیز حمایت از هر گروه درگیر در سودان جنوبی را به شدت رد کرده است.

در حالی که ریشه اصلی درگیری های خشونت آمیز سودان جنوبی رقابت ها و اختلافات سیاسی است ولی این درگیری ها به شدت در حال تبدیل به نزاع و جنگ قومی و قبیله ای است. سودان جنوبی دارای جوان ترین جمعیت جهان بوده و از 15 دسامبر تاکنون با درگیری های خونین داخلی روبرو شده است.

دوشنبه, 16 جدی 1392 20:47

روزنامه یادگار افغان

وزیر خارجه عربستان وارد پاکستان شد!

وزیر خارجه عربستان سعودی امروز به منظور دیدار با مقامات بلند پایه پاکستان وارد اسلام آباد، پایتخت این کشور، شد.

سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان سعودی امروز (دوشنبه) به منظور دیدار با مقامات بلند پایه پاکستان وارد اسلام آباد، پایتخت این کشور، شد.

خبرها حاکی است که وی در جریان سفر دو روزه خود تلاش خواهد کرد تا درباره موضوع تبعید پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان، که به اتهام خیانت به این کشور محاکمه خواهد شد، به توافق برسد.

این در حالی است که وزارت خارجه پاکستان با تکذیب هرگونه ارتباط میان این سفر و موضوع مشرف تاکید کرد که دادگاه مشرف مسئله داخلی پاکستان محسوب می شود.

بنا براین گزارش، فیصل قرار است در جریان این سفر با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان و ممنون حسین، رئیس جمهور این کشور دیدار کند.

دوشنبه, 16 جدی 1392 20:32

روزنامه یادگار افغان

قانون کنترول تنباکو و دخانیات تصویب شد!

مجلس نماینده گان قانون کنترول تنباکو و دخانیات را با برخی تعدیلات در پنج فصل و 25 ماده تصویب کرد.

در این قانون به تصویب رسیده که وزارت مالیه مکلف است تا برای کنترول تنباکو و دخانیات تعرفه های گمرکی آنها را پنجاه درصد افزایش دهد و نیز در ماده ی از این قانون آمده که هرگاه شخصی در میان مردم و در ساحات سرپوشیده از دخانیات استفاده می کنند باید جریمه شود.

مجیب الرحمن څمکنی عضو کمیسیون صحت مجلس نماینده گان گفت:” این قانون برای کنترول دخانیات و تنباکو بسیار مهم است تا مردم هم در آینده از آن اجتناب کنند.

اما شماری دیگر از اعضای مجلس نماینده گان خواهان افزایش بیشتر تعرفه های گمرکی در این قانو اند.

حبیبه دانش عضو مجلس نماینده گان خواهان افزایش دوصد فیصد تعرفه های کمرکی در واردات دخانیات است تا از تورید آن جلوگیری شود.

ازسوی هم عبیدالله رامین عضو مجلس نماینده گان میگوید:” افزایش تعرفه های دخانیات به ویژه سگرت  حد اقل صد فیصد بالا برده شود تا از ورود این پدیده در کشور تا حدی جلوگیری شود.

اما گلالی نور صافی عضو این مجلس مخالف بلند بردن تعرفه های کمرکی در واردات دخانیات است وی میگوید:” هرگاه تعرفه ها مانند کشور های دیگر بالا برده شود تاجران ممکن است همین مواد را در پاکستان یا ایران محصول کنند و بعداً از طریق سرحد های مشترکی افغانستان با این کشور ها که اکثراً باز است دوباره به افغانستان بیاورند که این هم در حقیقت به ضرر کشور ما است.

درهمین حال برخی دیگر از نماینده گان  مخالف تصویب این قانون اند و آنرا خلاف اصول اسلامی دانسته می گویند: استفاده ی هرگونه مواد نشه کننده از نظر اسلام حرام است.

مجید قرار عضو مجلس نماینده گان میگوید:” از این که این دخانیات حرام است و در اسلام هم ذکر شده پس چرا به آنچه حرام است برایش قانون تصویب کنیم.

درهمین حال ملاتره خیل محمدی یکی از اعضای این مجلس تصویب این قانون را جفا با اصول اسلامی میداند و میگوید:” هر آنچیزی که به صحت، اعصاب و درمجموع به ضرر انسان باشد تصویب آن به عنوان قانون درست نیست و از لحاظ شرعی هم جواز ندارد.

پس از بحث های زیاد قانون کنترول تنباکو و دخانیات در پنج فصل و 25 ماده تصویب شد.

دوشنبه, 16 جدی 1392 20:27

روزنامه یادگار افغان

15 درصدی عواید مالیاتی حکومت افزایش یافته است!

عواید مالیاتی حکومت در سال گذشته میلادی 15 درصد نسبت به سال قبل از آن بیشتر بوده است.
مقام های در وزارت مالیه در عین حال گفته اند که این عواید نسبت به ارزیابی های قبلی بسیار کمتر بوده است. به گفته مقام ها در این وزارت در سال گذشته میلادی افغانستان حدود 100 میلیون دالر عواید داشته است.
فساد و مشکلات امنیتی از چالش های بزرگ بر سر جمع آوری مالیات به حساب می آید.
به گزارش تمدن، سخنگوی وزارت مالیه می گوید: تلاش های زیادی را برای جمع آوری بهتر مالیات انجام داده اند و در سال جدید به پیشرفت های بیشتری دست خواهند یافت.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا انتقال مسوولیت های امنیتی به نیروهای داخلی وضعیت را بهتر سازد.
در همین حال بانک جهانی در گزارش اخیر خود گفت: نواقص در جمع آوری مالیات نقش مهمی را در کسر بودجه افغانستان بازی کرده است.

دوشنبه, 16 جدی 1392 16:20

روزنامه یادگار افغان

آزدادی 88 زندانی از زندان بگرام!

مقامات حکومتی تصمیم گرفته است تا  حدود 90 زندانی  در زندان بگرام را  که شواهد کافی برای زندانی کردن  آن‌ها وجود ندارد، آزاد کند.

تیم رسیدگی به پرونده زندانیان در  زندان بگرام روز دوشنبه (16 جدی) اعلام کرد، اگر هیچ شواهدی دال بر متهم بودن این زندانیان وجود نداشته باشد، آن‌ها در زودترین زمان ممکن آزاد خواهند شد.

عبدالشکور دادرس، رئیس هیات رسیدگی به پرونده زندانیان بگرام گفت که شواهد موجود برای زندانی کردن این زندانیان کافی نیست.

دادرس گفت : «  بنابر اسنادی که ما مشاهده کرده‌ایم هیچ دلیلی برای محکومیت آن‌ها وجود ندارد.»

صدها زندانی سال‌هاست که در زندان بگرام واقع در شمال کابل نگهداری می‌شوند. این زندانیان زمانی که اداره این بازداشتگاه در اختیار نیروهای امریکایی بود، بازداشت شدند . امریکا پس از سال‌ها تاخیر کنترل این بازداشتگاه را به مقام‌های دولتی افغانستان واگذار کرد.

امریکا هفته گذشته ازافغانستان خواست تا از آزادی این 88 زندانی از زندان  بگرام واقع در استان پراوان خودداری کند.

واشنگتن این زندانیان را به کشتار نیروهای تحت امر امریکا در کشور جنگ زده افغانستان متهم می کند .

یک مقام رسمی امریکایی روز چهارشنبه در گفت و گو با وال استریت ژورنال گفت : « ما از آزادی این 88 نفر که دست‌شان به خون نیروهای افغان و ائتلافی آغشته است نگرانیم  اما مساله مهم تر این است که توافقنامه‌ای که با دو لت افغانستان امضا کرده‌ایم، نقض می‌شود.»

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان به مقام‌های اطلاعاتی این کشور دستور داده است تا شواهد بیشتری را علیه زندانیان به تیم بازرسی ارایه دهند.

حامد کرزی در 22 نوامبر 2012 میلادی، به نیروهای افغان دستور داد تا کنترل این زندان را در اختیار بگیرند. کرزی همچنین مقام‌های امریکایی را به ناتوانی در عمل به مفاد یادادشت تفاهم درباره بازدداشت شدگان متهم کرد.

ماهها پس از آن که نیروهی امریکایی کنترل این زندان بدنام را به دولت کابل تحویل دادند، مقام‌های دولتی افغانستان هفته گذشته  بیش از ۶۵۰  زندانی را آزاد کردند.

عبدالشکور دادرس ، رئیس  کمیسیون بازرسی پرونده‌های جنایی هفته گذشته گفت که این زندانیان به دلیل این که هیچ شواهدی علیه آن‌ها مبنی بر  دخالت در خشونت یافت نشد، تبرئه  شدند.

این تحولات در حالی است که روابط میان افغانستان و امریکا به طرز بی‌سابقه‌ای کاهش یافته است. روابط میان دوطرف به ویژه پس از  خودداری کرزی از امضای پیمان امنیتی  رو به وخامت گذاشت.  این قرار داد امنیتی، امکان حضور نیروهای نظامی امریکا را در افغانستان پس از سال 2014 میلادی فراهم می کرد.

مسابقه دوش بانوان درشهرمزارشریف  

بازدید ها

1215233
امروزامروز1527
دیروزدیروز2470
این هفتهاین هفته11187
این ماهاین ماه42815
تمام بازدید هاتمام بازدید ها1215233
افراد آنلاین 16

پیش بینی وضعیت آب و هوا

صاف

34°درجه

مزارشریف

صاف
پنج شنبه
آفتابی
۲۴°درجه | ۳۹°درجه
جمعه
آفتابی
۲۶°درجه | ۴۰°درجه
شنبه
آفتابی
۲۶°درجه | ۴۱°درجه