سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

چهارشنبه, 01 دلو 1393 15:15

"جلب پولی" و "بندی وانی" دو کلمه جدید برای همه که جدیدا پولیس گذرگاه نور آنرا ابداع نموده است. این اصطلاحات بدین معنی است که کسانی که تحت جلب پولیس گذرگاه نور قرار میگیرند باید جلب پولی بدهند و افراد بازداشت شده باید بندی وانی بدهند . باشنده های این ولسوالی که از ناهنجاری ها در این ولسوالی به سطوح آمده اند، خواهان برکناری تمامی مسولان حکومتی در این ولسوالی شده اند آنان هشدار دادند اگر این روند ادامه یابد علیه دولت می جنگند.  دوم سارن اسلام الدین؛ مدیر جنایی قوماندانی امنیه این ولسوالی ضمن رد ادعای مردم میگوید که حتی در کشورهای اروپایی نیز مردم از دولت ها ناراضی میباشند و اگر مردم از دولت راضی باشند آن دولت ناکام خواهد بود. شاید به همین منظور پولیس ولسوالی گذرگاه نور مردم را ناراضی نگهداشته اند.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:51

تعداد سربازان و افسرانی بریتانیایی که از اختلالات روانی شامل استرس و افسردگی رنج می‌برند تقریبا یک سوم افزایش یافته است . به نقل از Sputnik، براساس آمار و ارقام وزارت دفاع انگلیس تعداد سربازان و افسران مبتلا به اختلالات روانی در جنگ عراق و افغانستان از ۳۹۲۷ تن در سال
۲۰۱۱ به ۵۰۷۶ نفر درسال ۲۰۱۳ افزایش یافته است . براساس این آمار و ارقام تعد اد سربازان ارتش انگلیس که از اختلالات روانی رنج می برند طی سال گذشته بار دیگر افزایش خواهد داشت . استوارت توتال سرهنگ سابق ارتش انگلیس که اکنون یک فعال صحت روانی است، گفت شما نمی توانید این واقعیت را که ارتش تنها ۱۰ سال را درگیر عملیات های طاقت فرسا در عراق و افغانستان بوده است را نادیده بگیرید آنها در معرض عملیات های سخت و تحت فشار های زیادی قرار گرفته اند. وی از دولت بریتانیا خواست تا به حمایت خود از نظامیان بازنشسته که از مشکلات روانی رنج می برند، ادامه دهد. وزارت دفاع بریتانیا برای درمان سربازانی که با اختلالات روانی روبرو بوده‌اند، طی سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از ۷.۴ میلیون پوند (۱۱.۲۳ میلیون دالر ) هزینه کرده است .

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:48

مقامها در ولایت بغلان از کشف جسد یک خانم و کودک پنج ساله اش از دریای پلخمری خبر می دهند. خدیجه یقین رییس امور زنان ولایت بغلان می گوید که صبح امروز جسد یک خانم و کودک پنج ساله اش از دریای پلخمری دریافت شده است.  وی می افزاید که این خانم 27 ساله که باشنده شهر پلخمری مرکز ولایت بغلان می باشد، شب گذشته بخاطر خشونت های خانواده گی خود و پسر 5 ساله اش را به دریا انداخته است. گفته شده است که این خانم حامله نیز بوده است. خانم یقین تصریح کرد که شوهر این خانم که افسر پولیس است بازداشت گردیده است.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:43

رییس جمهور امریکا در نطق خود خطاب به مردم امریکا اظهار داشت سایه بحران از سر امریکا گذشته است و وضع امریکا روبه بهبود نهاده، اقتصاد این کشور رشد کرده و از سال 1999 به اینسو سال جاری برای پیدا کردن جای کار سریعترین و بهترین سال بود. اوباما گفت که درجه بیکاری در امریکا اکنون به مرحله ای رسیده است که قبل از آغاز بحران اقتصادی بود. بیشترین اطفال از مکاتب امریکا فارغ می شوند، نسبت به همه وقت امروز تعداد بیشتر مردم تضمین زندگی دارند. رییس جمهور امریکا افزود: امشب اولین بار بعد از واقعه 11 سپتمبر سال 2001 ماموریت نظامی امریکا در افغانستان خاتمه یافته است. وی افزود: "شش سال قبل در حدود 180 هزار سرباز ما در افغانستان و عراق خدمت می کردند. امروز 15 هزار سرباز ما در این کشور ها هستند و ما به شجاعت و خدمات و قربانی مردان و زنان نسل 11 سپتمبر که برای محافظت ما خدمت کردند سر تسلیم خم می کنیم. ما از خدمات آنها سپاسگذاریم و به آنها فخر می کنیم". بعد از سخنان طولانی در مورد رشد اقتصادی امریکا در دوره حکومت وی، رییس جمهور امریکا اظهار داشت بحیث قوماندان اعلی اردوی امریکا وظیفه اش اینست که از امریکا دفاع کند. وی تصریح کرد: سوالی وجود ندارد که امریکا در رهبری جهان قرار دارد یا خیر. وقتی که ما تصامیم عجولانه می گیرم، به عنوانین عکس العمل نشان می دهیم و از فکر کار نمی گیریم، وقتی که اولین واکنش ما به یک خطر فرستادن قوای نظامی باشد در آنصورت به خطر داخل شدن غیر ضروری به یک بحران رو به رو می شویم و پاسخ استراتیژیک که برای یک جهان با امن و مرفه نیاز می باشد نادیده گرفته می شود. رییس جمهور امریکا افزود به نظر وی کشورش به رهبری خردمندانه نیاز دارد. او تاکید نمود که امریکا در پهلوی مردمی قرار دارد که هدف تروریستان قرار می گیرند چه این افراد در پاکستان باشند و یا در سرک های پاریس، ما شبکه های تروریستی را تعقیب خواهیم کرد و صلاحیت اقدام یکجانبه را برای خود حفظ می کنیم، همانطوری که من از زمان گرفتن چوکی برعلیه تروریستان که به ما و متحدین ما خطر ایجاد کرده اند، عمل کرده ام. رییس جمهور امریکا اظهار داشت در 13 سال گذشته کشورش درس های پر مصرف را آموخته است و به عوض فرستادن عساکر به دره های افغانستان ما قوای خود این کشور را تقویه کردیم و ما بخاطر اولین انتقال قدرت دموکراتیک در افغانستان مدیون خدمات و قربانی عساکر امریکایی در این کشور می باشیم.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:38

نظامیان ترکیه که اکنون به نیروهای افغان آموزش می دهند، 700 نفر هستند و این رقم بزودی به یکهزارو 100 نظامی افزایش می یابد. مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه می گوید که کمک و همکاریهای ترکیه در بخش مواصلات و مخابرات به افغانستان نیز افزایش خواهد یافت. ترکیه 50 میلیون یورو در بازسازی میدان هوایی بین المللی کابل که در این اواخر بنام حامد کرزی نام گذاری شده مصرف خواهد کرد. دولت ترکیه هفته گذشته، از پارلمان این کشور اجازه حضور سربازان ترکی برای دو سال دیگر در افغانستان را دریافت کرد.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 14:31

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور جهت یک سفر رسمی دو روزه، در راس یک هیات عالی رتبهء دولتی، عازم عشق آباد پایتخت ترکمنستان گردید. رئیس جمهور کشور در جریان این سفر رسمی دو روزه با قربان قلی بردی محمدوف رئیس جمهور ترکمنستان و شمار دیگری از مقامات آن کشور دیدار خواهد کرد. رئیس جمهور غنی در دیدار با رئیس جمهور ترکمنستان، روی تحکیم روابط میان دو کشور در عرصه های اقتصادی، تجارتی و فرهنگی و مسایل منطقوی، بحث و گفتگو خواهد کرد. رئیس جمهور کشور را در این سفر، ستر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری، محمد محقق معاون دوم رئیس اجرائیه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، حضرت عمر زاخیلوال مشاور اقتصاد ملی، سرپرست وزرای خارجه، اقتصاد، انرژی و آب، معادن و پترولیم، ترانسپورت و هوانوردی و تحصیلات عالی، عبدالسلام رحیمی رئیس عمومی اداره امور ریاست جمهوری و نظیف الله سالارزی سخنگوی رئیس جمهور، همراهی می کنند.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 13:24

رئیس جمهور روسیه تقویت نیروهای مسلح کشورش برای مقابله با چالش‌ ها از سوی کشورهای خارجی را خواستار شد. به نقل از شینهوا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست کمیسیون صنعتی نظامی روسیه گفت: ما شاهد این هستیم که چطور کشورهای دیگر آشکارا ادعاهای جئوپلیتیکی علیه روسیه مطرح می‌کنند و لحظه‌ای از مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل باز نمی‌مانند. علاوه بر این آنها همچنان در حال مدرن کردن و تقویت ارتش خود هستند. پوتین با مقایسه هزینه‌های دفاعی کشورش با قدرت‌های دیگر جهان تاکید کرد: آنها بسیار بیشتر از ما خرج هزینه‌های دفاعی می‌کنند که اصلا قابل مقایسه با روسیه نیست. ما می‌توانیم و باید به این چالش‌ها پاسخ دهیم اما نباید وارد رقابت تسلیحاتی هزینه‌بر شویم. روسیه برای هیچ کس تهدید نیست و به دنبال آن است تا تمام مسائل مورد اختلاف در پشت میز مذاکرات حل شود. این راهی است که ما می‌خواهیم در آینده نیز در پیش بگیریم. ما دقیقا می‌خواهیم چنین سیاستی را الگو قرار دهیم. رئیس جمهور روسیه از صنعت نظامی کشورش خواست که بر روی توسعه تکنولوژی‌های پیشرفته برای حفاظت از تمامیت ارضی روسیه، تمامیت ارضی و منافع ملی مسکو تمرکز کند. ولادیمیر پوتین گفت: ما می‌خواهیم هرچه بیشتر نیروهای مسلح و نهادهای نظامی کشورمان را به صورت کلی تقویت کنیم و تمام تدابیر لازم را برای مدرن کردن، مسلح کردن و مجهز کردن نیروهای مسلح انجام دهیم. این اقدام با هدف خنثی کردن تهدیدات و خطرات سیاسی و نیز تهدیدات بالقوه علیه امنیت کشورمان صورت می‌گیرد. رئیس جمهوری روسیه در ادامه متعهد شد تا تامین مالی پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته را در صنعت دفاعی افزایش دهد.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 12:42

یک تن تروریست و یک تن دیگر به اتهام اخذ رشوه ازسوی موظفین ریاست عمومی مبارزه با جرایم جنایی وزارت امورداخله گرفتار گردید. به اساس معلومات ریاست عمومی مبارزه علیه جرایم جنایی وزارت امورداخله یکتن تبعه خارجی بنام شیراز عمروف که به هدف انجام اعمال تروریستی داخل کشور گردیده بود ، از طرف موظفین مبارزه با جنایی وزارت امورداخله شناسایی و دستگیر گردید. اسامی شیراز عمروف فرزند شمس الدین تبعه کشور تاجکستان بوده که بعداز سپری نمودن چهارماه آموزش اعمال تروریستی در وزیرستان شمالی ، به هدف انجام اعمال تروریستی داخل کشورگردیده و جهت انجام فعالیت های تخریبی وتروریستی میخواست وارد ولایت کندزشود که در مربوطات ولایت لوگر از طرف موظفین کشفی مبارزه باجرایم جنایی وزارت امورداخله شناسایی و دستگیر گردید . همچنین اسامی عزیزالله مدیر حقوق ریاست عدلیه ولایت ننگرهار در موضوع حقوقی یکی از باشنده گان آن ولایت ، حین اخذ پنج هزار دالر امریکایی رشوه از طرف موظفین مدیریت کشف جرایم اقتصادی ریاست مبارزه باجرایم جنایی وزارت امورداخله باالفعل در دفتر کارش دستگیر گردید. قضایای فوق الذکرجهت انکشاف بیشترتحت تحقیق پولیس قراردارد.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 12:35

سخنگوی کاخ کرملین با تاکید بر اینکه روسیه از همه امکانات خود برای حل بحران اوکراین استفاده می‌کند، گفت: غرب به بهانه بحران اوکراین، فقط در صدد رسیدن به منافع اقتصادی خود و سرنگونی ولادیمیر پوتین است. کشورهای غربی تلاش می‌کنند تا با استفاده از مناقشه نظامی در شرق اوکراین به منافع اقتصادی خود در فدراسیون روسیه دست یافته و در نهایت نظام سیاسی ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه را سرنگون کنند. بر اساس گزارش خبرگزاری نووستی این مسئله را دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه در مصاحبه اختصاصی با نشریه ارگومنت و فاکتس عنوان کرده است. پسکوف یادآور شد: من اطمینان دارم که غرب هرگز دست از سر ما برخواهد داشت و مسئله بر سر منطقه کریمیه یا بحران اوکراین نیست. اگر موضوع الحاق کریمه به روسیه هم پیش نمی‌آمد، آنها بهانه دیگری برای اعمال تحریم‌ها علیه روسیه پیدا می‌کردند. این مسئله‌ای است که رئیس‌جمهور پوتین نیز به آن اشاره کرده و به همین دلیل ما باید مستقل، خودکفا و قدرتمند باشیم. این مقام بلندپایه در عین حال با یادآوری اینکه روسیه از همه امکانات خود برای حل و فصل مناقشه نظامی در اوکراین استفاده خواهد کرد، افزود: در حقیقت ما در حال کمک به اقتصاد اوکراین هستیم، زغال سنگ مورد نیاز نیروگاه‌های این کشور و بخش قابل توجهی از برق اوکراین را تامین می‌کنیم و در عین حال کمک به مردم آسیب دیده در مناطق درگیری در شرق این کشور را مسئولیت انسانی خود می‌دانیم. پسکوف افزود: ما نمی‌توانیم مردم شرق اوکراین و سرنوشت آنها را فراموش کنیم، ولی روسیه قادر نیست مشکلات داخلی اوکراین را حل و فصل کند. سخنگوی کاخ کرملین همچنین تاکید کرد که بحران در اوکراین تنها در صورت برقراری گفت‌وگوهای داخلی در این کشور به پایان خواهد رسید.

چهارشنبه, 01 دلو 1393 11:51

داکتر اشرف غنی احمد زی روز سه شنبه ضمن معرفی نامزد وزرای کابینه، طی بیانیه مبسوط و طولانی پلان های پنج ساله کاری حکومت را در عرصه های مختلف ملی و بین المللی به مجلس نمایندگان اعلام کرد. داکتر اشرف غنی احمد زی رییس جمهور افغانستان که در مجلس شورای ملی سخن می گفت، ضمن قدردانی از حوصله مندی مجلس نمایندگان و مردم افغانستان، نسبت به تاخیر درمعرفی نامزد وزرا افزود: کابینه در برابر مجلس نمایندگان و مردم پاسخگو هستند و هرگاه وزیر صاحبان مورد شک قرار گرفتند خود باید استعفا بدهند. وی با تاکید براینکه مجلس نمایندگان بر رد و یا تایید اعضای کابینه صلاحیت عام و تام دارند، افزود: حتی رییس جمهور اگر از خط قرمز عبور و از قانون سرپیچی کند مجلس حق دارد که او را به محکمه بکشاند. قابل ذکر است که از بین رفتن فاصله میان قریه ها و شهرها از لحاظ سیاسی و اجتماعی، تبدیل شدن ولایات سرحدی به نقطه های ترانزیتی، نتظیم بازار آزاد در توسعه اقتصادی، انسجام بانکداری در کشور، سه ساله شدن بودجه انکشافی، تشویق عالمان دین در حمایت از پروسه صلح، تامین امنیت سرتاسری، انکشاف متوازن و تامین عدالت اجتماعی از مهمترین پلانهای کاری رییس جمهور در پنج سال آینده می باشد.
آقای غنی در ادامه سخنان خود ضمن بیان اینکه مردم افغانستان از فساد خسته شده اند، افزود: تداخل در کارها، افغانستان را به بحران برده است و وظیفه هر وزارت باید مشخص شود. وی ضمن تاکید برانکشاف متوازن، بدون اینکه از ولایت خاصی نام ببرد، گفت: ده ولایت فقیر کشور در اولویت قرار دارند که خدمات بیشتری در زمینه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باید صورت بگیرد او در این خصوص همکاری نمایندگان مجلس را نیز خواهان شد. این گفته های رییس جمهور در حالی ابراز می شود که برخی از کارشناسان سیاسی و اجتماعی، با درنظر داشت کارکردهای دولت وحدت ملی در صد روز اول، پلانهای ذکر شده ای رییس جمهور را تا پنج سال آینده، عملی نمیدانند. احمد ضیا رفعت استاد حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل گفت پلانهای اعلام شده از سوی رییس جمهور را نا منسجم وغیر قابل فهم خواند وی ادامه داد نمی شود درباره این گونه اظهار نظرها، قضاوت درست کرد.
به گفته وی، برنامه معرفی کابینه برنامه قابل تعریف نبوده و رییس جمهور از هر دری سخن به میان آورده است و اکثر آن، تکرار حرف های مراسم سوگند رییس جمهور بوده است.
در همین حال محمداکبری عضو مجلس نمایندگان گفت: در اینکه رییس جمهور یک شخص دانشمند است و پدیده ها را با یک دید اکادمیک می بیند، شکی نیست، اما درافغانستان راه ها هموار نیست. به گفته آقای اکبری، پیچیدگیهای ناامنی و پدیده ها و ایده های منفی اجتماعی زیادی در کشور وجود دارد که اگر کسی دید وطن دوستانه هم داشته باشد، ممکن است نتواند راه را به همان سرعت که می خواهد طی کند. به باور اکبری، هرچند ممکن است رییس جمهور نیت نیک به کشور داشته باشد، اما ناهمواری ها و مشکلات در افغانستان به حدی است که مانع پیشرفت وی به هدف می گردد. او همچنان گفت: پلانهای کاری، زمانی می تواند عملی باشد که رییس جمهور با رییس اجرائیه با تفاهم کامل، حسن نیت، وعظم راسخ گام بردارند. به گفته او رهبران سیاسی در قدم اول باید راه را هموار کنند و پشت سر کابینه قرار داشته باشند و وزرا را به کار بیشتر وادار کنند و همچنین تعامل خوب با قوه مقننه داشته باشند، که در این صورت می توانند تا اندازه بر مشکلات فایق آیند.