سایت ها دیگر

یادگار افغان

یادگار افغان

شنبه, 04 دلو 1393 11:54

برخی ازنماینده‌گان غزنی درمجلس، سرپرست این ولایت را به دست داشتن در افزایش ناامنی‌ها و همکاری با گروه‌های هراس‌افگن درغزنی، متهم ساخته‌اند. علی اکبرقاسمی یک عضو مجلس نماینده‌گان می گوید که سرپرست ولایت غزنی، طالبان و دیگر گروه‌های هراس افگن را نیز، تمویل و تجهیز می‌کند. اما، موسی خان اکبرزاده، سرپرست ولایت غزنی، این گفته‌ها را بی‌بنیاد خوانده است. غزنی از ولایت‌های ناآرام کشور است که چندین گروه هراس‌افگن دراین ولایت فعالیت می‌کنند. در کنار طالبان، اکنون حضور خطرناک‌ترین گروه هراس‌افگنی، یعنی گروه دولت اسلامی در این ولایت نگرانی‌های مردم غزنی را دو برابر ساخته است. افزایش این همه ناامنی‌ها به سرپرست این ولایت نسبت داده شده است. یکی از نمایندگان غزنی در مجلس نماینده‌گان گفته است که موسی خان اکبرزاده، سرپرست این ولایت در ناامنی‌های غزنی دست دارد. آقای اکبرزاده تاکید کرده که پس از این که جلو فروش آثار عتیقه، معادن و غصب زمین از سوی علی اکبر قاسمی را در این ولایت گرفته است، آقای قاسمی وی را به دست داشتن پیوند با هراس‌افگنان متهم کرده است. با این حال افزایش ناامنی‌ها در ولایت غزنی، باشنده‌گان این ولایت را نگران ساخته است. در تازه‌ترین مورد در بزرگ راه جاغوری – گیلان این ولایت ۸ تن در نتیجه‌ انفجار یک ماین کارگذاری شده در کنار جاده، کشته شدند. اکنون شماری از جوانان ولایت غزنی در کابل، در واکنش به افزایش فعالیت‌های هراس افگنان در این ولایت اعتراض کرده اند و از حکومت خواسته‌اند که برای بهبود وضعیت امنیتی غزنی توجه جدی کند.

شنبه, 04 دلو 1393 11:51

رئیس جمهور امریکا می گوید که ظرفیت های ما برای تغییر در کوریای شمالی محدود است. به نقل از رویترز ،اوباما در دیدار با شماری از کاربران سایت انترنتی یوتیوب گفت: کوریای شمالی منزوی ترین کشور بر روی زمین است که بیشترین تحریم ها علیه آن وضع شده است.  وی افزود: این کشور کمترین ارتباط را با کشورهای دیگر دارد. نوع حکومت در این کشور بسیار سرکوبگر و بیرحم است.این حکومت نمی تواند حتی مردم کشورش را تغذیه کند و برای آنها رفاه فراهم کند.تحریم های زیادی وضع شده است و ما تلاش می کنیم که این تحریم ها قدری سنگین تر شوند. اوباما گفت: با گذشت زمان شما شاهد فروپاشی این رژیم خواهید بود.ظرفیت ما برای ایجاد تغییر در کوریای شمالی محدود است زیرا شما با ارتش یک میلیون نفری در این کشور روبرو هستید و آنها از فن آوری اتمی و موشکی برخوردارند و همیشه پول خود را صرف ماشین جنگی خود می کنند.ما از یک همپیمان چون کوریای جنوبی در همسایگی آنها برخورداریم .اگر جنگی در پیش باشد آنها بسیار موثرند. راه حل نمی تواند نظامی باشد بلکه ما فشار خود را بر آنها افزایش می دهیم.انترنت با گذشت زمان در کشور آنها نفوذ و ثبات را برای رژیم بیرحم این کشور غیرممکن خواهد کرد. رئیس جمهور امریکا تصریح کرد: چین و روسیه و برخی کشورهای دیگر در جهان از دولت های دموکراتیک برخوردار نیستند و از مقوله آزادی بیان و دسترسی به انترنت بهره مند نیستند. اگر در این کشورها مردم از انترنت برخوردار باشند آنگاه آنها از دولت هایشان انتقاد خواهند کرد.این موضوع سبب انسجام مخالفان خواهد شد و آنگاه مردم می توانند حرف خود را بزنند. وی درباره تلفات ناشی از حملات طیاره های بدون سرنشین امریکایی گفت: فن آوری استفاده از طیاره بدون سرنشین درست و همزمان با انتخاب من به مقام ریاست جمهوری امریکا مطرح شد. ما تلاش کرده ایم محدودیت هایی درباره چگونگی استفاده از این فن آوری قرار دهیم.اما باید به یاد داشته باشید که هدف ما از استفاده از این فن آوی به چگونگی هدف قرار دادن تروریست های خاص مربوط می شود که می خواهند ما را بکشند. این تروریست ها افراد بیگناه را بیشتر در کشورهایشان هم از بین می برند. ما تلاش می کنیم با استفاده از طیاره های بدون سرنشین و با کمترین آسیب ممکن به افراد بیگناه این کار را صورت دهیم.

شنبه, 04 دلو 1393 11:42

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که جدول زمانی انتخابات پارلمانی را در روزهای آغازین هفته‌ جاری اعلام خواهد کرد. قبل از این، رییس این کمیسیون گفته بود تا پایان هفته قبل جدول زمانی انتخابات پارلمانی را اعلام می‌کند. اکنون احمد یوسف نورستانی گفته است اختلاف دیدگاه اعضای کمیسیون انتخابات درباره‌ زمان برگزاری انتخابات پارلمانی سبب شده که آنان نتوانند این جدول را در این هفته اعلام کنند. درهمین حال ریاست اجرایی گفته است که پس از پایان موضوع کابینه، نخستین و مهم‌ترین اولویت حکومت وحدت ملی، آوردن اصلاحات در نهادها و قوانین انتخاباتی است. این درحالی است که هنوز پی‌آمدهای ناگوار ماه‌ها کشمکش‌های انتخابات ریاست‌جمهوری از زندگی مردم دور نشده که بحث از برگزاری انتخابات پارلمانی به گوش می‌رسد. آن هم با سه ماه تاخیر؛ یعنی ماه اسد سال آینده‌ خورشیدی. قرار بود جدول زمانی این انتخابات هم در هفته گذشته اعلام شود. اما اکنون احمدیوسف نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که جدول زمانی انتخابات پارلمانی را روز شنبه یا یکشنبه‌ هفته‌ جاری اعلام می‌کنند.

شنبه, 04 دلو 1393 11:08

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه خواستار توقف مناقشه مسلحانه در مناطق دونتسک و لوهانسک در شرق اوکراین شد. پوتین روز جمعه در جلسه شورای امنیت روسیه با اشاره به متشنج شدن اوضاع مناطق دونتسک و لوهانسک گفت: یک هفته پیش در نامه ای به پترو پوروشنکو رییس جمهور اوکراین پیشنهاد کردم تسلیحات سنگین و آتشبارها در محدوده درگیری ها به مناطق دور از دسترس شهرها و نقاط مسکونی منتقل شود. وی افزود: نه تنها پاسخ قانع کننده ای به این پیشنهاد دریافت نکرد، بلکه برعکس شاهد بودیم که مقام های کی یف دستور آغاز اقدامات جنگی گسترده در تمام نقاط رویارویی با شبه نظامیان را صادر کردند. پوتین گفت: بر اثر این اقدامات دهها نفر از نیروهای دو طرف و غیرنظامیان ازجمله زنان و کودکان کشته یا مجروح شده اند. علیه مناطق مسکونی دونباس از توپخانه، سیستم های آتشبار و طیاره های جنگی استفاده می شود و مناطق پرجمعیت بدون هر گونه نشانه گیری به اماکن نظامی بمباران می شود. رییس جمهور روسیه اظهار کرد: تمام این اقدامات با شعارهای صلح دوستانه و ادعاهای در مورد لزوم یافتن عاملان جنایت ها همراه است. افرادی که چنین دستوراتی را برای کشتار مردم صادر می کنند مسئول این جنایت ها هستند. وی ادامه داد: افرادی که به این گونه اقدامات دست می زنند باید بدانند که جز مذاکرات صلح راه حلی برای پایان دادن به این گونه مناقشات وجود ندارد. پوتین گفت: به طور مرتب مقام های اوکراینی از پایبندی به راه حل های صلح آمیز برای پایان دادن به مناقشه در شرق این کشور سخن می گویند، اما در عمل اقدامات دیگری انجام می دهند. وضعیت مناطق دونتسک و لوهانسک در هفته اخیر متشنج شده و درگیری ها و تیراندازی ها به مناطق مسکونی تا کنون شمار زیادی را به کام مرگ برده یا مجروح کرده است.

شنبه, 04 دلو 1393 11:04

هزاران تن از باشندگان کابل، در اعتراض به نشر کاریکاتور توهین آمیز به پیامبر اسلام (ص) در فرانسه، تظاهرات کردند. هزاران تن از باشندگان کابل، در اعتراض به نشر کاریکاتور توهین آمیز به پیامبر اسلام (ص) در فرانسه، تظاهرات کرده و از رهبران حکومت خواستند هرچه زودتر سفارت فرانسه را در کابل ببندند. در همین حال، شماری از باشنده‌های هرات و بغلان نیز در واکنش به نشراین کاریکاتور اعتراضات کرده اند. شمار دقیق مظاهره کننده‌گان در کابل روشن نیست ،اما گفته شده که دست کم پنج هزار تن بودند. بسته شدن سفارت فرانسه و قطع تمام روابط سیاسی و دیپلوماتیک با این کشور و متحدانش، از خواست‌های این معترضان بود. برخی از آنها بر ادامه‌ صلح آمیز بودن اعتراضات بر ضد فرانسه پافشاری کردند.
اعتراضات صلح آمیز بود؛ اما، پس از ساعتی، به خشونت هم کشیده شد. معترضان بر یکی از پایگاه های نظامی امریکا در کابل سنگ پرتاب کردند و تصویرهایی را به آتش کشیدند. آنان حتی با پولیس هم درگیر شدند اما اوضاع به زودی زیر اداره‌ نیروهای امنیتی درآمد.

شنبه, 04 دلو 1393 11:01

مرکز فرماندهی وزارت دفاع امریکا پنتاگون روز جمعه در گزارشی اعلام کرد، تاکنون بخش کوچکی از مناطق تحت اشغال داعش در عراق آزاد شده است. به نقل از خبرگزاری فرانسه، پنتاگون پس از گذشت پنج ماه از حملات هوایی امریکا و متحدانش به مواضع داعش در عراق، این گزارش را ارایه کرده است. جان کربی سخنگوی وزارت دفاع امریکا در این باره گفت: نیروهای پیشمرگه کرد عراقی و همچنین نظامیان ارتش عراق فقط 700 کیلومتر مربع از مناطق تحت اشغال داعش را که عمدتا در شمال عراق قرار دارد، آزاد کرده اند. وی افزود: درحالی که هنوز 55 هزار کیلومتر مربع از این سرزمین ها در اشغال داعش است. این میزان تقریبا یک درصد مناطقی است که از زمان آغاز حملات هوایی امریکا و متحدانش به عراق در 2014 از اشغال داعش خارج شده است. کربی گفت: بر اثر این حملات، تاکنون سرزمین های زیادی آزاد نشده است اما حملات هوایی روند پیشروی نیروهای داعش را متوقف کرده و باعث شده است فرصت کافی برای آموزش نیروهای دولت عراق بدست آید. وی افزود: ارتش امریکا به صراحت اعلام کرده است که جنگ علیه داعش زمان بر خواهد بود.

شنبه, 04 دلو 1393 10:58

در عملیات های مشترک تصفیه یی نیروهای امنیتی کشور در ۲۴ ساعت گذشته ،شش شورشی طالب کشته شدند. این عملیات ها که در مربوطات ولایت های لغمان،کندز،ارزگان،لوگر و غزنی به همکاری نیروهای اردوی ملی و امنیت ملی راه اندازی گردیده بود ، ۷ شورشی زخمیو یک شورشی دیگر ازسوی نیروهای امنیتی کشور بازداشت شد. این عملیات ها به هدف پاکسازی بعضی از مناطق کشور از وجود هراس افگنان طالب و تامین امنیت بهتر در مربوطات این ولایت ها راه اندازی شده بود. در این عملیات ها مقداری جنگ افزار نیز بدست نیروهای امنیتی کشور افتاده است. هم چنان نیروهای پولیس ملی ، هشت حلقه ماین را از مربوطات ولایت های ننگرهار،کاپیسا،بلخ،کندهار و ارزگان کشف و خنثی نمودند. این ماین ها به تازه گی از سوی شورشیان به منظور اعمال تخریبی وتروریستی جاسازی شده بود.

شنبه, 04 دلو 1393 10:55

ملک عبدالله پادشاه عربستان که بامداد دیروز در سن نزدیک به ۹۱ سالگی درگذشت، پس از مراسم تشییع در قبرستان العود دفن شد. ملک عبدالله پادشاه عربستان که بامداد دیروز جمعه در سن نزدیک به 91 سالگی درگذشت، در قبرستان لعود شهر ریاض و در مکانی که مخصوص پادشاهان این کشور است دفن شد. لحظاتی پیش از آن نیز نماز میت بر ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه این کشور در مسجد جامع ترکی بن عبدالله در ریاض پایتخت عربستان اقامه شد. در این مراسم، امیرکویت، شیخ حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیرقطر ، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه ، نخست وزیر پاکستان ، عمرالبشیر رئیس جمهور سودان، دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه حضور داشتند. دفتر پادشاه عربستان سعودی در نخستین ساعات روز جمعه (3 دلو) در بیانیه‌ای اعلام کرد ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه این کشور در سن 91 سالگی در ساعت یک صبح درگذشت. براساس این بیانیه، شاهزاده سلمان ولیعهد نیز به عنوان پادشاه جدید معرفی و با وی بیعت شد. علاوه بر این، شاهزاده مقرن نیز به عنوان ولیعهد جدید اعلام شد. ملک عبدالله در چند هفته اخیر به علت ابتلا به عفونت ریه در شفاخانه بستری بود. او در سال 2005 و پس از مرگ برادرش، ملک فهد، پادشاه عربستان سعودی شد؛ ملک عبدالله 91 ساله نزدیک به 10 سال حکومت عربستان سعودی را پس از مرگ برادرش ملک فهد از سال 2005 بر عهده داشت.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 18:48

پس از حکم رییس جمهور محمد اشرف غنی مبنی بر برکناری فرماندهان ولسوالی های پانزده گانه ولایت هرات؛ رسماً ۱۵ فرمانده جدید پولیس ولسوالی ها، ۴ آمر حوزه های شهری و ۱۴ مامور سمت، وظیفه ی جدید خود را آغاز کردند. مسوولان در فرماندهی پولیس هرات می گویند که این افراد به اساس حکم ریاست جمهوری و فیصله ی وزارت داخله کشور به وظیفه گماشته شده اند. عبدالروف احمدی؛سخنگوی فرماندهی پولیس هرات می گوید که امروز بر اساس حکم ریاست جمهوری ۱۵ فرمانده جدید پولیس برای ولسوالی های هرات، ۴ تن برای چهار حوزه شهری و ۱۴ مامور برای ماموریت های داخل شهری به وظیفه گماشته شده اند. احمدی افزود که این افراد در سفر هیات بلند پایه وزارت داخله کشور به هرات گزینش شده بودند و از سوی رییس جمهوری کشور مورد تایید قرار گرفته اند. سخنگوی فرماندهی پولیس هرات افزود که این افراد در مراسم معرفی خود به مردم وعده سپردند که صادقانه در خدمت آنان خواهند بود.

پنج شنبه, 02 دلو 1393 18:34

مسوولان فواید عامه غور از مسدود شدن شاهراه هرات – غور و راه های هشت ولسوالی با مرکز شهر بر اثر برف باری های سنگین اخیر در این ولایت خبر می دهند. خلیل نور؛ آمر فواید عامه ولایت غور می گوید که برف باری ها از دیشب به این طرف آغاز و تا اکنون شاهراه هرات – غور و راه های مواصلاتی هشت ولسوالی بر روی ترافیک مسدود شده است. اقای نور افزود: در شماری از ولسوالی ها حدود ۸۰ سانتی برف باریده است. آمر فواید عامه ولایت غور می گوید که با مسدود شدن این شاهراه و راه های مواصلاتی ولسوالی ها، مشکلات زیادی برای شهروندان غور ایجاد شده است. وی افزود که مسوولان اداره آنان تلاش می کنند تا به زودترین وقت ممکن شاهراه هرات – غور و راه های ولسوالی ها را باز کنند. هر چند ریزش برف و باران برای زمین های زراعتی بسیار مفید است، اما به دلیل نداشتن امکانات کافی در شماری از ولایت های غرب کشور، مشکلات جدی را برای مردم به بار می آورند.